- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

JAV kolonijoms Pabaltijyje „naujosios Šveicarijos“ vaidmuo nenumatytas

ABLV

Latvija bandė sukurti „Baltijos Šveicariją“ ar netgi „Baltijos Lichtenšteiną“, tačiau staiga paaiškėjo, jog amerikiečių kolonijoms virtimas „naujosiomis Šveicarijomis“ opcija iš principo nenumatyta, rašo Crimson Alter blogo autorius I. Danilov.

Europietiškų ir amerikietiškų sankcijų ir finansinių apribojimų taikymas prieš Latvijos banką ABLV kelia logišką ir klasikinį klausimą: „O mus už ką?“. Nukentėjęs nuo amerikiečių ir europiečių finansų reguliatorių, Latvijos bankas kaltinamas teikęs pinigų plovimo paslaugas rusų ir ukrainiečių korupcionieriams, o taip pat bendradarbiavęs su Šiaurės Korėja. Nuostabą kelia tai, jog visai neseniai JAV, kurios yra represijų prieš Latvijos banką iniciatorės, į situaciją žiūrėjo pro pirštus, o dabar, staiga nutarė prismaugti vieną iš pagrindinių (jei ne svarbiausią) Latvijos ekonomikos sektorių. Atsakymas gan paprastas: kažkuria prasme konkretus Latvijos bankas, o ateityje ir visas šalies bankų sektorius kenčia dėl savo pasiekimų.

Amerikiečiai nemėgsta konkurencijos „juodų“ ir „pilkų“ finansinių paslaugų teikimo sferoje, ir, jeigu tam, kad susidorotų su konkurentais, dirbančiais po Britanijos karūnos priedanga jiems tenka pasinaudoti spectarnybų arsenalo priemonėmis, hakerių atakomis ir medijos skandalais, – tai pašalint Baltijos konkurentams pilnai pakanka vieno oficialaus JAV finansų vadovybės atstovo pasisakymo.

Ypatinga situacijos ironija slypi tame, jog Latvijos finansų sektoriaus ateičiai neturi didelės reikšmės tai, ar kaltinimai, kuriuos iškėlė amerikiečių finansų reguliatoriai konkrečiam Latvijos bankui yra teisingi, ar ne. Net jeigu bankas yra švarus visu 100% (kame yra atitinkamos abejonės), sėkmingos interesų gynybos šansai Latvijos ar JAV teismų sistemose yra nuliniai. Apie Latvijos bankus jau seniai susiformavo reputacija organizacijų, kur galima lengvai „išspręsti klausimus“ apie „pilkas“ ar „juodas“ darbo schemas su nežinomos, kriminalinės ar korupcinės kilmės pinigais.

Po parodomosios ir jau sėkmingos pylos, kuri buvo užtaisyta ABLV bankui, ši reputacija bus papildyta svarbiu elementu: taip, Latvija – tai vieta, kur yra labai patogus ir palyginus lojalus „benkingas“, tačiau konkretus Latvijos bankas gali būti likviduotas bet kuriuo momentu, o pinigų klientai daugiau nepamatys.

Viso to jau bus daugiau, nei pakankamai, kad būtų sugriautas vienas iš kertinių pamatų ir taip jau šlubuojančios visomis kojomis Pabaltijo ekonomikos, kenčiančios nuo depopuliacijos, deindustrializacijos ir nuo to, kad rusiški logistikos srautai naujai nukreipiami į naujus Rusijos uostus.

Kai amerikiečių finansų Ministerija pareiškia apie tai, jog jos tikslas yra kova su korupcija ir „juodų“ pinigų plovimu, gautų nusikalstamu keliu, reikėtų atsiminti, jog stambiausias ofšoras pasaulyje yra pačios JAV. Faktiškai JAV finansų Ministerija kovoja su amerikiečių finansinių struktūrų, teikiančių pinigų plovimo paslaugas Nevados ir Delavero valstijose, konkurentais. 2016 metais agentūra Bloomberg publikavo skandalingą tyrimą, kuriame buvo aprašoma, tame tarpe marketingo medžiaga, kurią amerikiečių Rothschild & Co. Juristai naudojo užsienio klientų pritraukimui š Nevados ofšorus, aptarnaujamus finansinės kompanijos.

Sprendžiant pagal citatas iš pretenzijų, tipišku tokių paslaugų klientu yra „Honkongo investuotojas, susirūpinęs tuo, kad Kinijos valdžia sužinos apie jo pinigus“, ir šį įvaizdį lengvai gali ekstrapoliuoti į pasiturinčius rusus, europiečius ar Lotynų amerikiečius, kuriuos taip pat labai jaudina galimybė to, kad valdžia susidomės jų aktyvų apimtimis ir kilme.

Pats ryškiausias fragmentas iš nutekėjusios į žiniasklaidą Rotšildų advokato Endriu Penni prezentacijos – jo atviras pareiškimas apie tai, jog JAV – „tai faktiškai pats didžiausias mokesčių užutėkis pasaulyje“, kartu su užtikrinimais apie tai, kad amerikiečių valdžia nejaučia ypatingo noro vykdyti įsipareigojimus apsikeičiant informacija su užsienio šalių mokesčių tarnybomis.

Kai JAV finansų Ministerija atakuoja Šveicarijos bankus, iš tiesų vyksta banali kova už tarptautinių korupcinių finansinių srautų ir aktyvų paslaugų rinkos perdalijimą. Kai nežinomi hakeriai pateikia informaciją apie ofšorus, esančius po Britanijos stogu (suverenių valstybių, į ir beveik visos jos buvusios dominijos, kolonijos ir protektoratai), – tai taip pat kovos už tos pačios „pilkų“ ir „juodų“ finansinių paslaugų rinkos perdalijimo elementas. Kai partijoje pastatyta galimybė pritraukti į savo finansinę sistemą trilijonus „juodų“ ar „pilkų“ dolerių, tai jokios mandagumo taisyklės jau nebeveikia.

Šiame kontekste stebėtina ne tai, kad Latvijos banko „atėjo amerikiečiai“, o tai, kad jie tą padarė taip vėlai. Matomai tik dabar kortos susidėjo. O juk daugelis mūsų Pabaltijo kaimynų tikėjo tuo, jog jiems iš tiesų bus leista daug ir gerai uždirbti aptarnaujant ar „nubaltinant“ korupcinius ir investicijų pinigus iš Rusijos. Naivumas – tai brangus malonumas, ir už jį dabar teks sumokėti pilnai. Truputį net gaila, kad tie Ukrainos politikai, kurie dabar laksto su idėja sukurti dar vieną „Rytų Europos Šveicariją“, šįkart prie Juodosios jūros, nepaims sau nieko naudingo iš liūdnos Pabaltijo kolegų patirties.

nuo sarmatas.lt redakcijos:

Kai šis straipsnis buvo parašytas, Latvijos ABLV bankas dar balansavo ant išlikimo ribos. Šiandien jo klausimas jau išspręstas, plačiau: http://infa.lt/ABLV-bankas