Kaip išvengti greitų paskolų ir kitų bėdų su savo finansais

2013, 28 kovo, 18:14 | kategorija Kelias | atsiliepimų (9) | peržiūrų 1 433 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisPradėkim nuo to: būkite kritiški viskam, kas čia parašyta, aklai netikėkite nei vienu žodžiu. Patys viską permąstykite, pasverkite, įvertinkite, susiraskite kitų šaltinių. Domėkitės, mąstykite ir spręskite savarankiškai. Tai svarbiausia.

Toliau ->

Dažnai dalis žmonių į bankus ar kitas finansų įstaigas žiūri su kažkokia pagarbia baime. O jų atstovų klauso išsižioję lyg ten lietųsi didžiausia gyvenimo išmintis. O turime suprasti, kad bet kokios finansinės institucijos yra lygiai tokie patys verslo vienetai kaip ir elementarus uab’as. Ir sukurti ne tam, kad mums padėtų. Tai viena. Antra – bet koks darbas, bet kokia darbinė veikla visų pirma pareikalauja sąnaudų. Nėra jokios veiklos be sąnaudų. Trečia, jei įmonė patirs tik sąnaudas, t.y., jei ji nesugebės uždirbt pinigų daugiau, nei reikia padengti daromoms sąnaudoms dėl savo atliekamų funkcijų, ji tiesiog bankrutuos. Ketvirta – bet kokioje įmonėje yra asmenys, dažniausiai vadinami savininkais. Jų veikla organizuoti įmonės veiklą, t.y. patirti išlaidas, bet tokias ir tiek, kad ateitų pajamos, didesnės nei patirtos išlaidos. Tai kas lieka – jų pelnas :). Kapitalizme kitaip būti negali. Gerai tai ar blogai? Atskiras klausimas ir apie jį čia nesigilinsime.

Taigi, iš to, ką jau žinome apie finansinį uab’ą, supraskime, kad jis veikia taip pat, kaip ir bet kokia normali verslo įmonė ir dėl to paties tikslo – uždarbio(pelno), todėl ir daro tai, ką daro – t.y. kažką parduoda klientams. Jei mes iš jo kažką nupirkome – jis uždirbo. Ar iš to išlošėm ir mes? Čia jau patys turime galvot. Joks bankas nėra ta kažkokia mistinė gera būtybė, kuri mums esą labdaringai altruistiškai stengiasi padėt. Kaip ir į kokią maisto prekių parduotuvę duoną atveža ne todėl, kad jūs norit valgyti, o todėl, kad dėl savo noro valgyt jiems už tai atnešite kažkokią savo naudą mainais. Supraskite, ko norite, kai kažką perkate iš banko ir skaičiuokite, ar jums apsimoka iš banko ar kitos finansų įstaigos tai pirkti. Ir banko dieviškumo, ir paslaptingumo šydas nukris…

Dar keli patarimai (tik kad jie padėtų, reikia veikti pagal juos):

1. pamirškite iliuzijas, kad kažkas, neįskaitant jūsų artimiausių žmonių, šeimos narių, – t.y. valdžia, fondai, sodra, bažnyčia, (toliau tęskite patys) jumis kaip nors pasirūpins.

2. pamirškite iliuzijas, kad štai, kažkam duosit lėšų ir kažkas už jus jums tų pinigų (su tokia pačia verte) uždirbs („prasuks“) daugiau nei kad įnešite, ir gyvensite atsipūtę. Apskritai, kodėl kažkas turėtų norėti Jums parūpinti daugiau pinigų nei kad sau pačiam?

3. Visada prisiminkite, jei pinigai (ar bet koks turtas) yra ne jūsų rankose, jei juos patikėjote kažkam kitam – rizika, kad jūs jų neatgausite, yra visada. Kipras – tik vienas iš daugelio galimų pavyzdžių. Tiesiog tai naujausias ir kol kas skambiausias. Kas sekantis?

4. Turėkite kuo mažiau bankų sąskaitų. Pilnai pakanka vienos.

5. Sąskaitoje nelaikykite daugiau pinigų nei jų reikia jūsų tipiniams einamiesiems pavedimams padaryti. Geriausia pinigus įnešti prieš pat planuojamą mokėjimą. Jei pajamos iš darbo ar iš kur kitur pervedamos į sąskaitą, kuo greičiau nusiimkite, palikdami tik tiek, kiek reikia planuojamiems artimiausiems tipiniams pavedimams.

6. Nelaikykite bankuose indėlių. Neturėkite jokių bankinių produktų, įskaitant investicinį gyvybės draudimą, kur tenka nuolat iš savo kišenės mokėti įnašus „investavimui“.

7. Jei turite skolų, kuo greičiau grąžinkite ir daugiau nesiskolinkite. Greitesniam skolos grąžinimui įpraskite nuo bet kokių pajamų tam tikrą procentą (mažiausiai dešimt) iškart atidėti skoloms padengti. Svarbu! Kad neįklimptumėte į skolas, visų pirma skirkite skolinimąsi pvz., verslo įmonių, kurios turi pinigų, bet naudoja banko,o ne savo pinigus (t.y. turi kuo padengti skolą esant reikalui) nuo skolinimosi, kai „trūksta iki algos“ – tai yra žudantis atvejis daugeliui. Deja, bet privalote mokėti išgyventi su tiek, kiek turite pajamų. Tai žiauru, bet jei skolinsitės trūkumams padengti, bus dar žiauriau.

8. Jei atsiskaitymams įpratote naudoti banko kortelę – laikykite tai žalingu įpročiu ir meskite. Kortelė – tik debetinė ir tik pinigų nusiėmimui ar jei bankas turi tokius bankomatus, pinigų įnešimui. Kitiems atsiskaitymams, visur kur tik įmanoma, naudokitės grynaisiais.

9. Pagalvokite apie saugią vietą gryniesiems ir kitoms turimoms vertybėms, dokumentams ir panašiai. Prisiminkit, kad daugelis apiplėšimų įvyksta dėl informacijos nutekėjimo, kai gal patys per daug parodot (net artimiems, patikimiems žmonėms), kur ką ir kiek turit. Todėl įpraskite laikyti liežuvį už dantų, kai kalba pasisuka apie jūsų pinigus ir kitus turto reikalus. Pasidomėkite, kiek kainuoja įvairūs turto draudimai ar seifo banke nuoma. Kartais, priklausomai nuo to, kiek ko turite saugoti, tai gali būti pigesni reikalai nei įsivaizduojate, ypač jei šeimoje keli nariai „susimetate“.

10. Turėkit atsidėję saugioje vietoje, tik jums žinomoje ir lengvai pasiekiamoje (jums) grynais sumą, reikalingą išgyvenimui bent 4-6 mėnesiams, tam atvejui, jei staiga nutrūksta gaunamų pajamų srautas. Deja, tai žiauru, nes kaip visada nėra iš ko, bet privalote dėl savęs ir savo artimiausių žmonių tai sukaupti.

11. Galvokite, gilinkitės, ieškokite, domėkitės, kur iš tiesų būtų geriausia nukreipti kitus atlikusius (jei yra, o jei nėra, tai privalo atsirasti) pinigus, išmokite pasiskaičiuoti suminį infliacijos poveikį.

12. Jei yra galimybė patiems užsiauginti maisto – auginkit, jei turit galimybę patys pasigamint sau reikalingus daiktus ar rūbus – gaminkit, jei yra galimybė ką nors išmokt, kas gyvenime pravers (nors šiam momentui atrodo, kad nereikia) – išmokit, reikalingus ūkyje įrankius – įsigykit. Jei turit galimybę pagelbėti ar bent pamokyti kaimyną – būtinai taip ir padarykit. Neprapulkite vieniši – bendraukite. Jei nėra galimybių – atraskite. Niekas už jus jums galimybių neatneš. O kodėl turėtų?

Vėl perskaitykite patį pirmą šio straipsnio sakinį.

Papildomai (ištrauka iš vieno senesnio straipsnio):

Tai į ką investuoti, kai aplink tiek pavojų?

Pirmiausia investuokite į savo sveikatą. Jei tikite, kad viskas, ko reikia dėl sveikatos, paveikslėlistai nusipirkti vaistų, jums tuo labiau reikia susirūpinti savo sveikata. Galbūt pakeisti mitybą, gal užsiimti mankšta, mesti rūkyti, vartoti alkoholį. Nieko verta viskas, ką turite, jei sergate. Dar investuokite į šiltus, gerus ir jaukius santykius su namiškiais, kaimynais, giminėmis, aplinkiniais. Tada ir įvairios negandos mažiau baisios, kai yra daug teigiamai jūsų atžvilgiu nusiteikusių ir galinčių padėti žmonių.

Tačiau jei su jumis kiti žmonės bendrauja tik tam, kad turėtų naudos (arba tik dėl finansinės naudos jūs su kitais bendraujat) arba visai nebendrauja, jūsų santykių sritis apleista ir laukia dėmesio. Nėra prasmės būti turtingu, įžymiu, įtakingu ir t.t., jei nėra su kuo visu tuo nuoširdžiai pasidžiaugti ir ta sėkme pasidalinti.

O į ką investuoti savo uždirbtus atliekamus pinigus, kad jie nenuvertėtų ir net padaugėtų? Vieno atsakymo nėra. Ir aš nesiimu būti tuo žinančiuoju. Ieškokite, spręskite patys. Jūsų pinigai ir kiti finansų klausimai – jūsų problemos. Neturėkit pinigų nei kitokio turto – neturėsite  SU JAIS SUSIJUSIŲ problemų. Kad problemos tada bus kitokios, čia jau atskira tema.

Reikia prisiminti, kad apčiuopiamos vertybės (prekės ir paslaugos) sukuriamos žmonių protu ir darbu (o ne vien darbu, ar vien protu). Ir jos turi vertę, jei yra tinkamos vartoti kitiems žmonėms, neša jiems kažkokią naudą, tenkina poreikius ir panašiai, tai yra, jei jas galite iškeisti į kitų žmonių sukurtas jums reikalingas gėrybes. Vienu žodžiu tai vadinasi – parduoti. Kad galėtumėte parduoti – reiškia turite daryti tai, ko tikrai reikia kitiems. Nes kitaip neparduosite. Neišsikeisite, neišmainysite į tai, ko reikia jums.

Spekuliavimas jokios realios papildomos vertės prekei ar paslaugai neprideda, tiesiog perskirsto jų valdytojus. Tai tėra loterija, kurioje yra keli laimėtojai ir jiems atitenka tų, kas pralaimėjo, gėrybės.

Išleiskite mažiau, nei gaunate pajamų. Ir niekada nesiskolinkite vartojimo išlaidoms apmokėti. Pajamos visada turi likti didesnės už išlaidas. Jei nepadidinate pajamų – peržiūrėkite ir sumažinkite išlaidas, kad jos neviršytų jūsų pajamų. Ieškokite būdų tai įgyvendinti.

Mano manymu, geras būdas yra investuoti laisvus pinigus į nuosavą verslą. Kad ir smulkų. Kuo daugiau žmonių savarankiškai sugebės tvarkytis su savo pinigais, ugdys savo verslumą ir tai perduos savo vaikams, kuo jų daugiau užsiims veikla, iš kurios turės bent minimalios finansinės naudos, kuo daugiau jausis esą savarankiški ir galintys patys savimi pasirūpinti, tuo turtingesnė ir saugesnė bei draugiškesnė visuomenė tapsime.

Tikrai gaila, kad valstybiniu lygiu smulkaus ir vidutinio verslo skatinimas po šiai dienai tėra tik skambūs žodžiai, kai nemažai žmonių, pabandę to imtis ir atsitrenkę į dirbtines, nereikalingas užtvaras, praranda verslumą ir iniciatyvą bei norą kažką patys padaryti, kad būtų geriau, kad patys nebūtų našta valstybei. Socialinę valstybės sistemą vertėtų pertvarkyti taip, kad žmonės kuo mažiau norėtų būti valstybės išlaikytiniai ir samdiniai, o jaustųsi patys savo krašto ir savo gyvenimo šeimininkais.

NIEKADA nedirbkite TIK dėl pinigų. Veikla, už kurią jums moka, turi jums patikti. Kitaip gyvenimas jums bus tik rutina, o jūs patys būsite tiesiog nelaimingi.

Dar manau, kad verta turėti nesunkiai privažiuojamą lopinėlį žemės, su šuliniu ar vandens gręžiniu jame, su gabaliuku miško. Jokios krizės nebaisios, kai turi vandens atsigerti, vietos užsiauginti maistui, vietos susiręsti kad ir kukliai pastogei nuo šalčio ir lietaus, malkų iš miško pastogę apšildyti. Kas bus, jei išparduosime žemes užsieniečiams? Kur patys pasidėsim?

Ir dar kartą – jei ketinate investuoti, privalote tuo domėtis ir gilintis. Negalima savo uždirbtų pinigų palikti kitų valiai. Tikėjimas, kad kiti jums uždirbs pinigų tiesiog už tai, kad jūs davėte jiems savo pinigus, yra vienas pražūtingiausių.

Žinios apie finansus nėra nei sunkios, nei nesuprantamos, nei sudėtingos, kaip kad bandoma įteigti. Tik reikia patiems domėtis.

Netikėkite autoritetais, klausykite jų, bet kritiškai vertinkite, ką jie sako. Nes ir jie klysta. Ką galima pasakyti apie vieno banko prezidento patarėją, kuris viešai studentams pasakė, kad už paskolą įsigytas namas, kuriame gyvena, yra investicija? Pasirodo, autoritetas nežino, kad investicija, duodanti teigiamą grąžą, yra tik tuo atveju, jei įsigijote namą tam, kad parduotumėte brangiau nei pirkote (nors čia labiau – spekuliacija). O jei gyvenate name, neketindami jo parduoti, tai tik vartojimo išlaidos, nuodijančios ir bloginančios gyvenimą, o ne investicija.

Ir dar kartelį:
Vėl perskaitykite patį pirmą šio straipsnio sakinį.

Mindaugas Vilkis

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

Atsiliepimų 9

 1. Dainius says:

  Dar galima papildyti sarasa:

  Kurkite savo erdve (sodyba) tai didziausia investiciaj
  Paprastinkite savo gyvenima – atsisakykite nereikalingu dalyku (dalies rubu, televizoriu, kompiuteriu, automobiliu, zaislu vaikams), tuomet atsilaisvins vietos ir galvoje, galesite kitaip matyti ir kurti gyvenima.
  Sypsokites ir dziaukites gyvenimu, tai veikla kuri duoda didziausius dividendus.

 2. Mindaugas Vilkis says:

  iš dalies tik galima sutikti dėl sodybos. Esamoje ekonominėje sistemoje, jei neturėsi už ką susimokėti bent žemės mokesčio, ta sodyba bus iš tavęs atimta. Nes sodyba, kaip turtas, yra pasyvas, į kurį visų pirma reikia įdėti, kad paskui atgautum. Ir jei sukiši daug visko neskaičiuodamas, neprotingai, tai nespėsi pasidžiaugti jos teikiamais privalumais kai būsi nutemptas į finansinį dugną ir turėsi jos atsisakyt. Todėl viską reikia labai ir labai gerai susiskaičiuoti ir įvertinti. Ir klausti ne pas draugus ar kaimynus ar interneto forumuose, o pas tuos, kurie išmano tokius reikalus geriau. O būtent klausti pas žinančius geriau daugeliui yra vos ne kaip asmeninis įžeidimas.

 3. r2 says:

  deja bankai nevisose valstybese ira tokie ,kaip pas mus PVZ. japonijos bankai ir kaikurie arabu negali pelnytis is savo klientu ,negali plesikauti taip sakant kada pasiskolinus verslo pletrai realiai ta pletra sumazeja nes verslas tos paskolos paralizuojamas ir pradeda dirbti tik palukanoms ir grazinimui ,pas mus, tai lobizmo deka, laikoma normaliu tonu ,o tose valstybese tai butu nusikaltimas. kas del isminties ir zinojimo ,tai sutikciau su tibeto lamu mokimu kuriame teigiama,kad vienas zmogus neturi tiek ziniu kiek grupe, diskusijose papildanciu vienas kita ,vienam paprasciausiai tiek neduota ,tik isgirdus kolegos kokia minti staiga susivokiama ,kad dar reikia taip ir taip daryti ,o trecias dar kazka pamato ir tt…tibetieciai tai vadina pasleptomis mantromis kurias ymanoma atrakinti tik susiburus reikamiems zmonems kurie tai nesioja savyje.

 4. Mindaugas Vilkis says:

  irgi tiesa, bet mes gyvename Lietuvoje, ne kažkur kitur, todėl turim daryti tai, kas tinka mūsų aplinkybėmis.

  • r2 says:

   kyla esminis klausimas ,kas gi geriausiai tinka musu aplinkybemis , gal labiau apsimoketu ,pilietinio mastimo turintciai visuomenes daliai isteigti atskira banka ,koperatiniais pagrindais priklausanti indelininkams . tai aisku neturetu tureti nieko bendra su kredito unijomis kur susimete i klana vietiniai rajonu plikbajoriai lupa 9 odas nuo atejusiu skolintis ne is tos terpes.

   • Mindaugas Vilkis says:

    r2, visų pirma turėtumėte savo kieme, savo namie, savo šeimoje susižiūrėt savo asmeninius finansus, juos susitvarkyti, susistyguoti, suprasti, kur, kam, kiek, kada išleidžiama, iš kur ir kiek uždirbama, kokie yra jūsų pačių tikslai, kiek jie kainuos ir t.t. Praktiškai išbandyti kad ir šiame straipsnyje pateiktus patarimus. Tada jau tikrai galima kalbėti apie tolesnius, daugiau žmonių apimančius reikalus. Nes priešingu atveju, neskirdami kredito nuo balanso, atrodysim kaip tie, daug šaukiantys, kaip reikia valdyti miestą ar valstybę, tačiau nesugebantys savo bute išsiplauti grindų ar nusikasti sniego savo kiemo takuose…

 5. Mindaugas Vilkis says:

  Ką dar noriu pabrėžti: nereikia turėti savo asmeninių ar visos šeimos pinigų tokia forma kaip pinigai (kad ir gryni popieriniu pavidalu) daugiau nei reikia apie 4-6 mėnesių pragyvenimo išlaidoms padengti. Aišku, tam reikalui geriausia turėti vietine valiuta, t.y., kol pas mus litai, tol turėt litus. Visų kitų, kas viršaus 6 mėnesių, mano nuomone geriau neturėti. T.y., patiems galvoti, spręsti, kuo popieriukus (ar įrašus bankų sąskaitose, jei dar kam po Kipro reikalų yra noro turėti indėlius) pakeisti, į kokį konkretų materialų, likvidų (lengvai parduodamą bet kokiomis sąlygomis), nereikalaujantį papildomų išlaidų išlaikymui ir pan. turtą tuos mano minėtus popierėlius išsikeisti, kad pinigus turėt ne pinigų forma, o kažkuo apčiuopiamu ir naudingu sau (visų pirma). Čia jau daug ir atidaus darbo, mąstymo, ieškojimų ir t.t. Niekas už pačius žmones šio darbo nepadarys. Na, o kam patinka popieriukai ar skaičiukai išraše ant popieriaus, tegul juos turisi.

 6. Donatas says:

  Visiskas absurdas,matyt Mindaugas Vilkis pats pateko i nedekingus banku nasrus ir is savo patirties pradejo metyti patarimus,kurie gali uzgosti kitu zmoniu supratima !!!Asmeniskai as ir pats nepasitikiu bankais,bet tikrai ne del siu priezasciu!!Ka norejau pasakyti apie bankus…visi turetumete zinoti,taip pat ir jus gerbiamas Mindaugai,kad yra du paskolu tipai:geroji paskola ir blogoji paskola.Ir cia viskas tik nuo jusu priklauso kuri tipa jus pasirinksite.Jeigu pasirinksite blogaji tipa,,verksite ir busite skeptiskai nusistates pries bankus lygiai taip pat kaip Mindaugas,beto visa likusi gyvenima,,,arba jei siek tiek busite protingesni ir neklausysite situ marazmu ir pasiskaitysite daugiau literaturos,jus tikrai atrasite kur kas daugiau gerio nei blogio,bankuose ir galesite ispesti kur kas daugiau naudos.

  • Erika says:

   Aciu, Donatai uz kokiu 5 min juoka!!!!:))))) nebuna geru ir blogu paskolu, gali buti tik naudingesne ir maziau naudinga, bet vis tiek tai yra pa-SKOLA. O ar gali buti skola naudinga??? Va dovana, jau kas kita! Tai tiek :)

Rašyti atsiliepimą

Mums svarbios jūsų nuomonės.
Tuo pačiu norime priminti, kad komentarai nėra tarpusavio rietenų ar keiksmams skirta sritis.
Komentarai nėra cenzūruojami, tačiau programa gali kai kuriuos sulaikyti, jei ras keiksmų, nevartotinų žodžių ar nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "https" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top