Kinija rengiasi pirkti Rusiją

2015, 7 kovo, 4:50 | kategorija Metodologija | 12 komentarų | peržiūrų 1 202 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

(„УНИАН„, Ukraina)
Roman Rukomeda

paveikslėlisKinija niekur neskuba. Ji demonstruoja ilgalaikį stabilų ekonominį augimą (metinis BVP augimas 7%) besitęsiančios pasaulinės ekonominės-finansų krizės fone. Pasaulis stebi žymius Pekino pasiekimus savo energijos apsirūpinimo klausimais, kosminių technologijų ir aukštų technologijų pramonės vystymąsi.

Tas pats ir užsienio politikoje. Kinija išpažįsta strateginį planavimą, apskaičiuotą dešimtmečiams ir dar daugiau. Jis ypač akivaizdžiai pasireiškia dabartinės Rusijos agresijos prieš Ukrainą ir to pasekmių fone. KLR sėdi ant upės kranto, išilgai kurios tolumoje jau matosi plaukiantis „geriausio šiaurinio draugo“ lavonas. Kinija be ypatingų pastangų tapo nepakeičiama RF partnere ir dabar ruošiasi pilna apimtimi pasinaudoti naujomis galimybėmis.

Pirmoje eilėje Kiniją domina prieiga prie giluminių Rusijos išteklių. Šiame fone Kremlius per vice-premjerą Arkadijų Dvorkovičių jau pareiškė apie būsimą dovaną Pekinui galimybėje suteikti didesnę nei 50% dalį projektuose įsisavinant naftos-dujų radimvietes. Šelfo radimviečių Rusija dar nepasiruošusi atiduoti pilnutinai, tačiau tai tik laiko klausimas.

Greičiausiai, didžioji dalis rusų valdžios lūkesčių, susijusių su kiniečių investicijomis į Rusiją (pavyzdžiui greitaeigės magistralės su finansinių investicijų apimtimi iki 2,8 trilijono rublių projektą) nepasiteisins. Priežastis paprasta – Kinija lauks pilnos prieigos kontroliuoti rusiškus aktyvus. Tik po to gali prasidėti investicijos ir vystymas.

Šiame kontekste visiškai logiškai atrodo Kinijos prilaikymas 25 milijardų dolerių avanso skirto dujotiekio „Sila Sibiri“ („Sibiro jėga“) statybai. Tarp kitko, didžiąją dalį importuojamų dujų Kinija gaus iš Turmėnistano, o ne RF (šiuo metu – jau 20 mlrd kub/m į metus, su perspektyva padidinti iki 65 milijardų kb.m 2020-aisiais). Aktyvią ekspansiją Kinija vykdo ir Kazachstane, iš kur jau šiandien į Kiniją patenka apie 10 milijonų tonų naftos kasmet.

Kol kas gi, prekių apyvarta tarp RF ir KLR 2014-aisiais nukrito 0,5% iki88,4 milijardų dolerių. Kinietiškų prekių eksportas į Rusiją 2015-ųjų sausį sumažėjo 42,1% iki2,8 milijardo dolerių, rusų prekių tiekimas į Kiniją sumažėjo – 28,7%iki 2,5 milijardo dolerių. Tai reiškia, jog pilnaverčio persiorientavimo iš Vakarų į Rytus rusiškoji ekonomika taip ir nepademonstravo.

Paradoksalu – dabar jau Rusija priversta importuoti technologijas iš Kinijos, o ne atvirkščiai, kaip anksčiau. Ypač tai aktualu žymaus prekybinio-ekonominio bendradarbiavimo tarp RF ir Europos sumažėjimo fone.

Ir visgi, žaidimas dar toli gražu nebaigtas. Padangių imperija aktyviai manevruoja tarp visų konflikto dalyvių. Iš vienos pusės girdimi kiniečių pasiuntinių pareiškimai (pavyzdžiui Briuselyje) apie būtinybę Vakarams atsižvelgti į Rusijos interesus, tame tarpe Ukrainoje (kas netenkina Kijevo).

Iš kitos pusės, Kinija bando aktyviai vystyti prekybinius-ekonominius santykius ir su Europa bei JAV. Net Ukrainai Kinija bando suteikti kažkokią kompensaciją kaip susitarimą dėl techninio-ekonominio bendradarbiavimo. Nors mūsų valdžiai derėtų reikalauti iš Kinijos daugiau kompensacijų už jos pasyvią ir palaikančią RF poziciją.

Tokia „draugystės su visais“ strategija, Pekino manymu, suteiks jam didelę naudą prekyboje. Tačiau Kinijoje pamirštama, jog šiuo atveju jis irgi demonstruoja nepasirengimą tapti globaliu politiniu centru ir prisiimti savo atsakomybės dalį už pasaulinio žaidimo taisykles ir stabilumą. Dažnai pasaulinis autoritetas yra vertas kur kas daugiau nei trumpalaikė prekybinė nauda, ir panašu, jog Kinija aploš pati save, statydama išimtinai tik už ekonomikos sritį. Užimdama laukiamąją poziciją Rusijos agresijos prieš Ukrainą metu, Kinija demonstruoja savo nepasirengimą formuoti naujas globalias žaidimo taisykles.

Kol kas gi, RF prezidentas Vladimiras Putinas vykdo priešpardaviminį savos šalies paruošimą ruošdamasis sandėriui su Kinija. Tam, pavyzdžiui, 2014-ųjų gruodžio 31 dieną Putinas pasirašė įstatymą „Apie socialinės-ekonominės plėtros teritorijas (TOP) Rusijos Federacijoje“. Pagal šį dokumentą infrastruktūros objektų statybai gali būti panaudoti praktiškai bet kurie žemės sklypai, kompanijos TOP’uose galės įdarbinti migrantus be Federalinės migracijos tarnybos leidimo. Tai yra, nuo dabar, jokių barjerų atvirai Rusijos pasienio su Kinija teritorijų kolonizacijai neegzistuoja. Dar daugiau, Rusijos valdžia prie to tik prisidės.

Šiame kontekste vertėtų prisiminti KLR vadovo pavaduotojo Li Yuanchao žodžius pasakytus 2014-ųjų gegužę, jog “Rusijoje yra didžiulė teritorija, o Kinijoje – pati darbščiausia pasaulyje liaudis. Jei šiuos faktorius apjungti – tai galima būtų gauti žymų vystymosi impulsą“.

Esant tokiai situacijai, Kinijai tikrai niekur neskubės su investicijomis į Rusiją. Pradžioj sueis visi norintys darbo migrantai, po to bus gauta pilna pageidaujamų resursų aktyvų kontrolė, ir tik po to galima bus investuoti pinigus į resursų gavybą bei transportavimą.

Tik prie ko čia tada rusų valstybė – neaišku. Nors projektai ir bus vykdomi Rusijos teritorijoje už kiniečių investicijas, tačiau jų vykdytojais bus kiniečių kompanijos ir darbininkai, o galutinė pridėtinė prekių vertė bus sukurta pačioje Kinijoje, kur ir liks gamyba bei surinkti mokesčiai.

Kol kas šis procesas randasi vidutinėje vystymosi stadijoje, ir Pekinas maksimaliai išnaudoja Rusijos izoliaciją. Tarp kitko, reikėtų pažymėti, kad Kinijai apsimoka ir toliau palaikyti silpną RF poziciją su jos dabartiniu kursu. Būtent šiuo tikslu Padangių imperija teiks nedidelę pagalbą Putino režimui siekdama laimėti laiko pilnavertei Tolimųjų Rytų ir Sibiro kolonizacijai.

Pirmalaikis Putino režimo RF pasikeitimas, jei kartais į valdžią Rusijoje ateitų provakarietiškas lyderis, gali kažkiek sujaukti Kinijos planus. Tačiau iki to meto jau bus padėti pamatai neformaliai didžiulių Rusijos teritorijų Rytuose kolonizacijai.

Ir tada vėl taps aktualus senas geografinis žemėlapis, padovanotas kiniečių vadovybei Vokietijos kanclerės Angelos Merkel. Rusija, nesugebėjusi sutvarkyti nuosavų milžiniškų teritorijų, bus priversta perduoti žymią jų dalį efektyvesnėms valstybėms. Šiame kontekste nereikėtų užmiršti Japonijos.

…Kremliaus aistra užimti svetimas teritorijas neišvengiamai atsisuks savų teritorijų praradimu.

infa.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 12

 1. palmyrijus says:

  ka cituoti “unian“,geriau nieko necituoti…

 2. Gojus says:

  Skaitydamas nepažiūrėjau kas rašo tai nervinausi, kad rašo durniai ne tik kad kiniečių kultūros nepažįstą, bet ir Kinijoje nebuvę, tada pamačiau kad Unian…, bet tai kaip apgailėtinai atrodo ukropų troškimas matyti žlungančią Rusiją…
  Kiniečiai didžiuojasi tuo kad Kinija niekada nieko nepuolė. Tačiau visi kas užpuldavo Kiniją nugalėję tapdavo kiniečiais. Kiniečiai turi savo nesuvokiamai didelių plotų, kuriuos būtina įsisavint – jau 5 metus partija stumia politiką „Kinija eina į vakarus“ – turint omenį Kinijos vakarus, Urumšį.Kinija pati paleidžia didžiulius pajėgumus dujų gavybos.2016 numatoma baisūs kiekiai nauji. Auginamas ir naftos išgavimas ir skalūnai yra technologija, kuri duoda galimybę kiniečiams šioje srityje augti spėriai. Tad Sibiras nėra būtinybė, o veikiau alternatyva, ypač turint omenį Kazahus. Tik kazachai per žiopli, kad dujotiekį ar naftotiekį statytų – čia Rusija ir nuneš juos.
  Unian atrodo taip apgailėtinai kaip mūsų sisteminė šūdasklaida.

 3. Vidas says:

  Unian musu delfio atitikmuo…..
  Kai palieciama Rusijos tema, tiek vieniems , tiek kitiems dingsta paskutiniai homo sapiens pozymiai!

 4. algimantas says:

  Cituoti geriau viską, kas protingai argumentuota. Argumentus galime svarstyt ir vertint – taip kur kas produktyviau.

  Straipsnis parašytas argumentuotai ir jame daug tiesos. Nevertėtų atmest jame dėstomų dalykų tik dėl to, kad jie neatitinka mūsų „išpažįstamų tiesų“.

 5. PP says:

  Jokių argumentų nėra, eilinės mantros, kurias jau ne vieną dešimtmetį kala mums ir Rusija iš Vakarų – Kinijos drakonas puls Rusiją.

 6. algimantas says:

  >>PP
  Na aš jau pastebėjau kad jūs čia visada viską žinote geriau už kitus, todėl nesistebiu jūsų kategorišku tonu, tačiau jei įdėmiau įsiskaitysite – daugelį dalykų galima priimt už realią galimybę, pagal iš anksčiau, iš kitų šaltinių gautą informaciją. Šis autorius ne vienintelis rašantis apie tokius dalykus.
  Ar gal jūs manote, jog Kinija tik iš altruizmo Rusijai padeda?
  Tada aš tyliu…

 7. PP says:

  Kiekvienas turi savo interesų. Bet Rusijos gąsdinimas Kinija yra Vakarų propaganda. Va, Kinija tik ir varvina seilę, žiūrėdama į Rusiją. Lyg Vakarai nevarvintų patys. Dar daugiau, jiems jau skrandžio sultys baigia skyles skrandyje pragraužti. Kinija Rusijos nepuls ir nekolonizuos. Kinija puikiai supranta, kad viena prieš Vakarus neatsilaikys ir Rusijai kritus, Kinija liks vienui viena prieš Vakarus. Deja, karinė Kinijos galia toli gražu nepakankama atsilaikyti prieš JAV ir NATO. Ir dar greitai nebus.

 8. Ec says:

  Paprasta,- vakarai Rusiją bando užkariauti, Kinija bando ją nupirkti. Šiuo atveju vakarai bando prasisukti pigiau arba turi daugiau tikslų, pvz. tuo pačiu dalį žmonių populiaciją pamažinti.

 9. Mindaugas says:

  Eilinis ukropų absurdinis rašinėlis…..tokių ir panašių paskvilių galima pasiskaityti ir lietuviškoje šūdasklaidoje. Rusija, kaip ir Kinija bei visas garsusis „BRICS“ valstybių blokas apskritai, sudaro geopolitiškai ir ekonomiškai itin svarbią atsvarą Jungtinių Valstijų pasaulinei įtakai bei galiai. Taigi bet kuris tikrai nuoseklus, racionalus ir nuoširdus žmogus, laikantis save anti-imperialistu, neišvengiamai privalo stoti į kovą ne prieš Rusijos ar Kinijos nacionalinius interesus, bet prieš JAV imperializmą, su kuriuo būtina kautis ir tuo atveju, jeigu mes, kaip lietuviai, siekiame tikrai nepriklausomos Lietuvos, kaip suverenios nacionalinės valstybės, sukūrimo.

 10. Gojus says:

  algimantai > nu net įdomu pasidarė. Sukritikavai, bet pamiršai paminėt kuriuos argumentus kritikuoji. Beje gal ir pats turi kokių argumentų, kad žinai, neatrodytų kad tuščiai kalbi, nes kol kas pasirodė kad tik lozungai. Nu dėstyk konkrečiai: 来一段吧,朋友。

 11. algimantas says:

  >Gojui – kažkaip nepamenu, kad būčiau kritikavęs kažkokį jūsų komentarą, ar į jus kreipęsis – rašiau visai kitiems žmonėms, tad nesuprantu jūsų neaiškių pretenzijų mano atžvilgiu ir kodėl turėčiau tamstai kažką dėstyti. Beje, mes pažįstami, kad sakote man TU?

 12. Gojus says:

  mielas Algimantai -> (kaip Račas parašytų) tikriausiai nepastebėjote, kad užėjote į ne savo kiemą, į kurį pakviesti visi ir visi yra laisvi diskutuoti. Jūsų išsakytos nuomonės visi išklauso viešai. Reikėtų mokytis mandagumo ir pačiam taip pat paklausyti ką šiame kieme, kur į svečius ir pats užėjai, sako ir kiti.
  Beje dėl tu – sakai esi aukšiau už kitus čia komentuojančius ir dėl savo išskirtinės nuovokos ar išminties vertas būti lygeverčių tarpe vadinamas Jūs? Gal visgi tada reikėtų ait pas Račą komentuot?

  Gerb., Gojau, turiu pastebėti, jog jūs šiuo atveju neteisus. Kultūringas žmogus toks yra visur – ne tik pas Račą, ir jei jums padaro pastabą, kad elgiatės netinkamai kieno nors atžvilgiu, vėlgi, kultūringas žmogus į tai atsižvelgia ir atsiprašo, o ne bando pakartotinai elgtis taip pat, dėl ko buvo padaryta pastaba. Dėl jūsų minimo „ne savo kiemo“ – jūs vėlgi nepataikėte – šiame kieme laukiami visi kultūringi žmonės, sugebantys savo mintis reikšt be jokio kandumo kitiems, net tiems, kuriuos laiko oponentais. Pastebėjome pas jus šiuo klausimu esant tam tikros įtampos. Kad jums nekiltų dar kartą noras kalbėt apie „savo kiemą“ galiu atsakingai pareikšt, jog algimantas šiame kieme kur kas seniau nei jūs (nuo pat pradžių), ir pastebėsiu, jog nė karto iš savo pusės nesukėlė jokio konflikto ir nereiškė pretenzijų dėl „kiemo“. Tikiuosi šios draugiškos pastabėlės užteks tam, kad šiame kieme vis jaustųsi kaip namie. Ši erdvė žmonėms sugebantiems bendrauti. Gyvenkime draugiškai. Su pagarba.
  moderatorius

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top