Kipras užšaldys bankų sąskaitose antikrizinių rinkliavų sumas nurašytas nuo indėlininkų sąskaitų

2013, 17 kovo, 10:44 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (13) | peržiūrų 825 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisKipro gyventojai skuba nusiimti pinigus iš savo sąskaitų ir jau nuo aušros pradėjo rinktis prie bankomatų, nes banko skyriai uždaryti iki antradienio. Prie bankomatų susidarė eilės, tačiau labai greitai indėlininkai pamatė, kad vieni bankomatai nedirba, o kituose galima nusiimti tik iki 600 €urų.

Kipro televizijos duomenimis, po keleto valandų suma, kurią galėjo nusiimti žmonės bankomatuose buvo sumažinta iki 200 €urų, perduoda RIA „Naujienos“. Daugelyje bankomatų pinigai baigėsi visai. Centrinio kooperatinio banko direktorius Erotokritos Hlorakiotis pranešė, kad šeštadienį ryte buvo užšaldytos internetinės klientų aptarnavimo sistemos.

Kipre mokestis sukėlė šoką, tačiau šalies finansų ministras Michalis Sarris pavadino šią priemonę istoriškai sunkiu, bet atsakingu sprendimu. Kipriečiai pasipiktinę ir EuroSąjungos reikalavimu, kad sprendimas įsigaliotų jau nuo antradienio, kai po išeiginių ir švenčių atsidarys bankai, o indėlininkai iki to negalėtų nusiimti savo asmeninių lėšų.

Europos Centrinio banko direktorių tarybos narys nuo Vokietijos, Joerg’as Asmusas laiko, kad, kad indėlių apmokestinimas Kipre yra atitinkama priemonė, apskaičiuota būtent Kipro ekonomikai.

MIP pabrėžia, kad Vokietijos finansų ministras Volfgang’as  Schaeuble siūlė nurėžti depozitus gerokai daugiau – iki 40 procentų.

Rusija:

„Rami rusiško kapitalo prieplauka“, Kipras gaus finansinę pagalbą iš Euro-Sąjungos ir TVF (tarptautinio valiutos fondo) lygią 10 mlrd eurų. Pavyko išsiderėti tik tokią sumą, vietoje prašomų 17 mlrd. Informaciją, kaip perduoda su nuoroda į Reuters RBK, patvirtino Euro-grupės vadovas Jeroen Deysselblum.

Mainais Kipras įsipareigojo įvykdyti eilę sąlygų ir viena iš jų,-  nuo kiekvieno depozito, kurio suma viršija 100 tūkstančių €urų, bus nurašomas vienkartinis 9,9 proc. mokestis. Indėliams mažesniems nei ši suma bus nuskaitoma mažiau – 6,75 proc. Mainais indėlininkai gaus bankų akcijų, kurių vertė bus lygi „konfiskuotai“ sumai. Kad klientai nenusiimtų savo lėšų pasinaudodami „elektroninėmis“ piniginėmis, jau imtasi priemonių apie dalies, lygios konfiskuojamai sumai, banko sąskaitose užšaldymą. Vasario mėn. ataskaitoje tarptautinė reitingų agentūra Mody’s buvo įspėjusi, kad Kipro vyriausybė mainais į kreditus išnaudos visas galimybes, leidžiančias sumažinti valstybės skolą, net privataus sektoriaus nuostolių sąskaita.

Kipro jurisdikcijoje yra keletas tūkstančių rusiškų kompanijų laikančių bankų depozitinėse sąskaitose 19 milijardų €urų. Tai maždaug septyni procentai visų korporacinių rusų kompanijų depozitinių sąskaitų. 12 milijardų €urų, 2012 m. rugsėjo 1 duomenimis buvo laikoma rusiškų bankų sąskaitose. Be to, Rusijos piliečiai, fiziniai asmenys irgi laiko savo lėšas Kipro bankuose. Ekspertų vertinimu maždaug nuo 8 iki 35 mlrd €urų. Tokiu būdu tik fizinių asmenų nuostoliai gali siekti iki 3,5 mlrd €urų. Rusijos bankų filialai ir rusiškos kompanijos registruotos Kipre, taip pat praras iki 10 proc. nuo depozitų sumos. Kipro valdžia sulaužė savo pačios pažadus apie tai, kad €urozonos indėlininkai, finansinės stabilizacijos metu nenukentės.

2013.03.19 dieną (antradienį) kilus dideliam visuomenės (indėlininkų) pasipriešinimui Kipro parlamentas atitinkamai ir sureagavo – atmetė vieną iš Europos Sąjungos ir Tarptautinio valiutos fondo finansinės pagalbos sąlygų – vienkartinį bankuose laikomų indėlių apmokestinimą. Matyt suprato, kad tai būtų pirmas ir paskutinis pasipinigavimas, po ko sektų Kipro bankų griūtis masiškai atsiimant dar išlikusius indėlius.

Papildyta: Vėliau, patiriant milžinišką spaudimą Kipro politikai neatsilaikė ir priėmė reikalaujamas sąlygas.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 13

 1. Mindaugas Vilkis says:

  o ką aš sakiau ir sakysiu – bankas jau seniai nebe ta vieta, kur galima laikyti savo pinigus.

 2. Mindaugas Vilkis says:

  už tai kaip oficiozinėse MIP priemonėse aptakiai pateikta, kad tik tautiečiai ir toliau tikėtų bankais… Sėkmės visiems, tikintiems pinigų saugumu banke :)

 3. druidas says:

  Spaudžiant Euro-sąjungai ir TVF, vyriausybė apvogė Kipro indėlininkus.
  Tai tik pirmas precedentas, toliau jau bus lengviau ir kitos valstybės gali lengvai susigundyti pasitvarkyti savo finansus indėlininkų pagalba.
  Tuo labiau, kad tą siūlo pati Europos sąjunga ir TVF, kurie iš kitos pusės deklaruoja, kad privati nuosavybė šventa ir neliečiama karvė, kuriai dabar labai gražiai ir įstatymiškai buvo nuriebalinti šonai.
  Net nežiūrint, kad ji neliečiama.

  Šiai dienai bankai tampa pavojinga vieta laikant savas santaupas, jau Lietuvoje žlugo Snoro ir Ūkio bankai, kurių nuostolius apmoka visuomenė, nors mūsų valdininkai bando įtikinti, kad viską apmoka Indėlių draudimas. Iki šiol Indėlių draudimas buvo surinkęs apie 1.7 mlrd LT ir kitas trūkstamas lėšas – 3,3 mlrd LT jam skolino valstybė(Snoro atveju).
  http://www.sarmatas.lt/04/istorija-religija-tiesa-visuomenes-programavimo-irankiai/
  Kiek davė Ūkio banko atveju neskelbiama kažkodėl. Tik va klausimas iš kokių lėšų skolino ir iš kokių šaltinių Indėlių draudimas gaus pinigus tas skolas grąžinti. Kad skolino mūsų visų pinigus, tai čia aišku, nes valstybė kitų pinigų neturi. O štai iš ko anie žada atiduot, tai visiškai neaišku. Nors greičiausiai niekas ir neatiduos, tai eilinis tokių avių kirpimas muilinant smegenis.

  Gaunasi štai kas – pradžioje mus visus, kaip avinus nukerpa per infliacinius procesus, kuriuos sukuria pats TVF ir ECB išleisdami begalę niekuo nepadengtų Eurų, o kai pritrūksta fantazijos nukerpa viduržiemyje( įpusėjus krizei) papildomai vilnos, nes išsenka fantazija, kaip dar būtų galima legaliai apiplėšti.

  O plėšti mus visus gali TIK bankų pagalba, kai savo lėšas patikime saugoti ir laikome visai nepatikimose vietose, kurios pavaldžios toms pačioms, mus visus plėšiančioms struktūroms.

 4. Ra Light says:

  Bankai kaip bankai. Klausimas kam tie bankai dirba: valstybės ar savo gerovei.

  Apskritai kam šalyje krūva bankų? Konkurencija? Konkurencija yra tos pačios muštynės tik „kultūringos“. Ar gali bankai besimušdami dirbti visuomenės labui? Ne – jiems rūpi tik savas išgyvenimas.
  Lietuvai, kaip ir kiekvienai šaliai, pakaktų vieno SAVO banko, kuris dirbtų tautiečių gerovei ir viskas. Todėl verta pamąstyti kokiomis sąlygomis toks bankas (ir žmonių-Kūrėjų buitinius poreikius tenkinantis ūkis) gali atsirasti.

 5. Orija says:

  Indelninkai pasiims savo pinigą,nes pasitikejimas bankais =0,bankai žlugs,nesvarbu kas pinigą patikejo bankui ar rusas,ar bulgaras,bet grobti svetimą turtą yra kriminalas.Už menesio gal visus pinigus pagrobs iš savo klijentų,kaip padare snoro ir ūkio banko kriminaliniai.

 6. Valdas says:

  Orija tikite iliuzijomis?

 7. Ra Light says:

  Kažkam iliuzija, kažkam tikrovė:
  „Australijos valdžia konfiskuos ilgiau nei tris metus nenaudojamas indėlininkų lėšas“.

  Šaltinis: http://www.silverdoctors.com/australian-govt-moves-to-seize-cash-from-all-inactive-accounts/

 8. Mindaugas Vilkis says:

  na, gal kas nori vykt į Kiprą? O, dar sako pas australus dabar aviabilietai atpiginti :)

 9. tadas says:

  Vokietija nori atsikratyti euro ir susigrazinti make.
  Berlynas – Maskva draugiskai skandina eurozona ir kuria eurazijos sajunga.
  http://www.imperiya.by/authorsanalytics19-15876.html

 10. Ra Light says:

  Ir vėl anglosaksai. Kas gi jie tokie?
  Pasak Britų-Izraelizmo doktrinos jie yra 10 pradingusių Izraelio genčių. Lyg ir pasaka, bet jų elgesys verčia tuom tikėti…
  Šaltinis: http://en.wikipedia.org/wiki/British_Israelism.
  Dar šia tema: http://en.wikipedia.org/wiki/Nordic_Israelism , http://en.wikipedia.org/wiki/French_Israelism

 11. Domas says:

  O kas siūlo ir pataria laikyti pinigus ten, kur dividendai didžiausi? Ir kam dėti į bankus sumas, kurių neapsaugo? Bankų sistema yra pati nuostabiausia, juk jie pinigus „uždirba“ iš oro :)
  O Ūkio banko išlaidos sieks apie 3 mln Lt

 12. […] kylančią grėsmę jų finansiniam stabilumui, ypač laikantys savo santaupas bankuose. Ir ypač Kipro bankų krizės prisiminimo fone. Kai bankų nuostolius apmokėjo ne valstybės biudžetas (t. y., visi šalies […]

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top