Kodėl Stambulo konvencija, t.y. jos ratifikavimo klausimas atidedamas iki rudens?

2021, 4 kovo, 10:12 | kategorija LPT | atsiliepimų (5) | peržiūrų 360 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Arvydas Daunys

Arvydas Daunys

Trumpa priešistorė – konvenciją „Dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijos“ Europos Taryba pasirašė 2011 metais buvusioje Turkijos sostinėje – Stambule (anksčiau vadinto Konstantinopoliu, užimtu Osmanų imperijos). Iš to ir kilo sutrumpintas šios konvencijos pavadinimas.

Lietuvoje Stambulo konvenciją 2013 metais pasirašė jos buvęs URM ministras, Linas Linkevičius dar vadinamas amžinuoju komjaunuoliu. Stambulo konvenciją kelis kartus ratifikavimui LR Seimui teikė ir buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Kol, galiausiai apie jos ratifikavimą prakalbo naujai suformuota valdančioji dauguma, kurios smogiamąjį antgalį šiuo klausimu sudaro dvi ultra liberalios partijos, siekiančios pertvarkyti Lietuvos visuomenės sanklodą pagal sau priimtiną paveikslą. Už jas abi bendrai Lietuvoje balsavo apie 180 tūkstančių žmonių.

Tačiau savo viziją jos nori primesti likusiems 2 700 000 žmonių. Prie to aktyviai prisideda save vadinanti konservatoriais žymiausio Lietuvos anūko paveldėta partija, kuri šiais metais vieningai nebalsavo, kad Anūkas vienbalsiai būtų išrinktas partijos pirmininku, tuo tarpu, kai visi kiti kandidatai (išskyrus anūką) atšaukė savo kandidatūras partijos vidiniuose rinkimuose.  Tą labai džiaugsmingai palaikė ir partijos veteranė, šiuo metu €uro-parlamentarė, Rasa Juknevičienė, pareiškusi, jog tai liudija apie tikrąją demokratiją šiuo sudėtingu valstybei metu.

Grįžtant prie konvencijos – šios „konservatorių“ partijos narys , tuo pačiu metu ir Žmogaus teisių komiteto narys, Andrius Navickas praėjusią savaitę garsiai pareiškė, kad Stambulo konvenciją reikia ratifikuoti iškart, kai tik Seimas susirinks į pavasario sesiją.

Jam antrino ir to paties komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, primindamas, kad jo partija (už kurią balsavo 107 tūkst. žmonių) savo programoje numačiusi konvencijos ratifikavimą (trūks plyš) bei palaikė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen (4-ų vaikų mama), nekalbant apie pagrindinę valdančiosios koalicijos jėgą – Anūko „konservatorių“ partiją ir…  apie ką dar nebuvo minėta, partija, kurioje savo planus stumia Dovilė Šakalienė, save vadinanti socialdemokratais.

Atrodo viskas nuspręsta – turint tokį palaikymo balsų skaičių Seime galima nuversti kalnus. Ką jau ten kalbėt apie kažkokią konvenciją. Betgi ne. Kalnas pasirodė sunkiai įveikiamas.

Pasipriešino visuomenė, kuri pirmuoju žingsniu pasirinko nušalinti seksualines mažumas Seime atstovaujantį Tomą Vytautą Raskevičių iš jo užimamo Žmogaus teisių komiteto pirmininko posto. Ir tam surinko, nei daug nei mažai – apie 330 000 gyventojų parašų per rekordiškai trumpą laiką – vos per 3 savaites.

Žinoma, viešojoje erdvėje prasidėjo masinė, valdžios palaikoma ir net skatinama tų parašų diskreditacija – esą jie buvo surinkti ne taip, parašų ten nėra, patikrinti neįmanoma, o jei ir įmanoma tai netikslinga, nes parašų nėra ir t.t. ir pan. Įprasta su įprastai blogais aktoriais valdžios statoma komedija, kurios pagrindine idėja netiki net patys režisieriai.

Reikia paminėti, jog šalia viso to visuomenė pradėjo rinkti parašus Stambulo konvencijos ratifikavimo stabdymui ir organizuoti didžiulį „Šeimos gynimo maršą 2021“. Visuomenė, ilgą laiką ramiai snūduriavusi staiga sujudo ir ėmė banguoti. Ir tos bangos pakilo iki tokio lygmens, kad valdantieji suprato, jog kelių frontų vienu metu jie neatlaikys.

Juk rengiamas dar ir „Neapykantos kalbos“ įstatymo projektas. Ir baisu, nes nėra iki galo aišku į ką gali išsilieti visuomenės bangavimas. Ar įvyks tik trumpas potvynis privertęs imtis pokyčių valdančiųjų politikoje, ar pakils iki viską šluojančio iš savo kelio štormo, kurio prognozes valdantieji bijo nes įsivaizduot.

„Didžiojo šeimų maršo 2021“ organizatoriai pasiryžę nesustoti, jei valdžia eis prieš didžiosios visuomenės dalies valią, ir sieks tą valią įgyvendinti visais prieinamais būdais. Jie nurodo į Konstituciją, kurioje aiškiai sakoma (3 str) ir žada tuo naudotis:

Tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą, konstitucinę santvarką„.

Ir tam, kad suprastų šį Konstitucijos straipsnį jiems nereikės nei Konstitucinio teismo dvasių, nei to teismo išaiškinimų, kadangi pačioje Konstitucijoje jau yra paaiškinimas:

6 str.
Konstitucija yra vientisas ir tiesiogiai taikomas aktas.
Kiekvienas savo teises gali ginti remdamasis Konstitucija

Visa tai suvokdami valdantieji padarė vienintelį įmanomai protingą ėjimą, dar galintį išsaugoti jų koaliciją nuo subyrėjimo – atidėti Stambulo konvencijos ratifikavimą iki rudens. Bent taip skelbia Seimo pirmininkės patarėjas Paulius Žeimys portalui Bernardinai.lt.

Tiesa, neaišku kiek šis patarėjo pareiškimas atitinka tikrovę, nes Seimo pirmininkė bet kuriuo momentu gali išsiginti niekada to nesakiusi, bet aišku viena – šiuo klausimu valdančiųjų stovykloje sumaištis ir skubių žingsnių nebus imamasi.

Visuomenė turi laiko ruoštis ir akylai stebėti kiekvieną valdančiųjų koalicijos nario judesį.

Tad ir ruoškimės, juolab, kad svarstymui paruoštas vienmandačių rinkimų apylinkių panaikinimo įstatymo projektas, kurio priėmimas garantuotų monopolistinę partijų diktatūros teisę Lietuvos Seime. O tie, kas stebėjo 2020 metų prezidento rinkimus JAV gali dar labiau susirūpinti, suprasdami, kad ne visi oficialiai skelbiami rinkimų duomenys gali būti teisingi ir teisėti.

Šis Seimas aiškiai nori (ir to neslepia) sugriauti viską, kas iki šiol dar buvo siejama su demokratiniais institutais. Aiškiai nori, bet ir aiškiai bijo visuomenės reakcijos.

Aukščiau galvas, laukiančius iššūkius žinome, susitelkimas vyksta, provokatoriai atsiskleidė ir jau nubyra, vyksta visuomenės atbudimas ir normali veikla, siekiant išsaugoti savastį ir tą gyvenimo formą, kuri jai brangi.

sarmatas.lt kviečia pasirašyti šią peticiją prieš Stambulo konvenciją: https://nsta.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 5

 1. konkurencijos nėra says:

  Ar pasirašei Jau?

 2. Memel says:

  Jei kur dar pasirašinėsiu,tai tik dėl šio seimo paleidimo ir priešlaikinių rinkimų,nes valdžioj esančios padugnės nenurims,tiksliau jų šeimininkai neleis tai daryt

 3. Simas Simaitis says:

  Naudokime žodžius pagal jų tiesioginę prasmę.
  Demokratija, kuri buvo sugalvota senovės Graikijoje, kurios valstybės valdymo santvarka buvo vergovinė. Tai kodėl mes turime šią demokratiją ginti? Bala nematė, tegul bus demokratija, kaip mes ją dabar suprantame,tačiau mes negyvename demokratijoje, o plutokratijoje (Vyriausybės valdymo forma, kai politiniai valdžiai priklauso turtingieji). Tai apie kokius demokratijos institutų gynimus gali eiti kalba?

 4. Vytas says:

  Stambulo konvencijos liaupsinimui mestos visos propagandinės valdžios priemonės, pirmiausia LRT Propaganda per LRT radiją pasiekė tokį lygi, kad kalbėtojai per jį drįsta netgi teigti, kad tos konvencijos ratifikavimas esą neturės įtakos mūsų teisinei sistemai. Tada klausimas – kam ji Lietuvai reikalinga? Deja, teisininkų komentarų nesigirdi, tik visokių NVO, ypač teisių „gynėjų“ organizacijų, egzistuojančių iš Vakarų fondų gaunamų lėšų. O tų lėšų kiekis priklauso nuo jų aktyvumo. Bandoma sukiršinti įvairias prieš tą konvenciją bei LGBT-istų brukamą prieš šeimą nukreiptą politiką visuomenines organizacijas, atskirus piliečius. Iš dalies tai jau pavyko, bet,manau, atsiras lyderis, fizinis asmuo ar organizacija, sugebėsianti neleisti kivirčytis dėl detalių. Pagrindinis vienijantis devizas turėtų būti: NE – STAMBULO KONVENCIJAI, NE – VIENALYTĖMS SANTUOKOMS. TAIP – TRADICINEI ŠEIMAI, TAIP – LIETUVIŠKOMS TRADICIJOMS IR PAPROČIAMS.

 5. saul says:

  Bet Vaišvila ir „Karžygys“ ragina nieko nepasirašinėti ir jokiuose žygiuose nedalyvauti. Kaip bus? Nereikia būti labai akyliu,bet kiekvienas matė ir mato dabar visokeriopą Sarmato palaikymą/protegavimą Vaišvilai. Kažkodėl Sarmatas,šiuo klausimu,tyli. Kas vyksta? Matome ir dabartinį Sarmato palaikymą visoms akcijoms,peticijoms. Vaišvila visas peticijas,akcijas išvadino VSD užmačiomis. Gražulį,Grinevičių,Artistą ir kitus -susijusiais su VSD. Ar galima daryti išvadą,kad Sarmato ir Vaišvilos keliai išsiskyrė? Aš manau,kad Sarmatas pasirinko „geriausią“ variantą-IŠLAUKTI KRŪMUOSE ir savo palaikymą paskelbi šios „opozicionierių kovos“ laimėtojams,kai jau bus šaukštai po pietų.DDD Gal aš klystu,bet….kažkaip tai…praktiškai visi „opozicionieriai“ jau pasisakė o ČIA dar tvyro tyla. Ką mano kiti komentatoriai?

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top