Liberalizmas – tai šių dienų fašizmas

2014, 30 kovo, 9:02 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (3) | peržiūrų 1 076 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisLiberalizmas mano požiūriu – tai didi utopija. Kaip sistema, jis niekad ir niekur neegzistavo ir egzistuoti iš principo negalėjo. Žmogus už sociumo ribų negali egzistuoti. O sociumas visada sukuria tam tikrus apribojimus. Sociumo pradžia – tai pirmųjų tabu įvedimas. Istorinis incesto uždraudimas , kaip pirmojo tabu paskelbimas, pagimdo sociumą. O liberalizmas skelbia kitą programą, visiškai priešingą – visų tabu panaikinimą.

Laisvė visada apibūdinama tariamąja nuosaka, visada iškyla klausimas: laisvė NUO KO? Laisvė kieno atžvilgiu? Pati savaime laisvė, be jokio konteksto, yra absurdas. Laisvė kaip gryna idėja, kaip tai puikiai parodė A. Kamiu „Maištaujančiame žmoguje“ veda į žmonijos savižudybę.

Liberalizmas istoriškai vystėsi kaip socialinių varžtų atlaisvinimo ideologija. Socialiniais varžtais buvo laikoma religija, valstybė, tauta, perspektyvoje – šeima. Tėvas ir motina – tai tokie pat individo laisvių ir teisių ribotojai, kaip ir valstybė.

Liberalizmas propaguoja neigimo idėją. Jokių pozityvių programų jis savyje neturi. Tai idėja su minuso ženklu. Istoriškai liberalizmas galėjo egzistuoti tiktai susimaišęs su kitomis ideologijomis. Mes žinome variantus, kai jis susimaišė su socializmu ir konservatizmu. Liberalizmo genezės esmė – tai jo atsiskyrimas nuo pozityvių ideologijų. Iš pradžių jis atsiskyrė nuo nacionalinių idėjų, paskui atsiribojo nuo socialinių. Dabar stebime liberalizmo atsiskyrimą nuo demokratijos, kuri paprastai suvokiama kaip žmonių savivalda.

Taigi, liberalizmo kaip gryno modelio, niekad niekur nebūta. Tačiau kam gi tuomet prireikė tos liberaliosios priedangos?

Liberalizmas visada pasižymėjo paradoksaliu deriniu. Vienų objektų laisvė jame lėmė kitų objektų išnaudojimą ir nelaisvę. Liberaliosios praktikos, neturinčios šio derinio, nėra. Mažumų susidūrimas su dauguma sudarė socialinę liberaliosios koncepcijos įsitvirtinimo paradigmą.

Trumpas istorinis ekskursas patvirtina šitą tezę. Antikos pasaulis: graikai paskelbia laisvės idėją. Tačiau būtent graikų pasaulyje klesti vergvaldystė. Vergų graikai žmonėmis nelaikė. Pagal Aristotelį – tai gyvas įrankis, naminis gyvulys. Tokiu būdu gaunasi, kad laisvė buvo skirta ne visiems. Bent jau ne vergams.

Viduramžiais vergija neišnyko. Labiausiai klestinčios, laisvosios Genujos ir Venecijos prekybinės faktorijos buvo tapusios stambiausiais vergovės ir prekybos vergais centrais. Venecijiečių prekyba vergais vyko visame Viduržemio jūros regione. Kaip tai derinosi – miestietiškos laisvės ir prekyba vergais? Sąvoka „žmogus“ vėlgi buvo taikoma ne visiems. Nebūdamas Venecijos piliečių, vergas nebuvo laikomas ir žmogumi.

Naujieji amžiai pasižymi politinių laisvių idėjos vystymusi. Tačiau tuo pat metu susiformuoja pasaulinė kolonializmo sistema. Iš viso per kolonijinės ekspansijos laikotarpį iš Afrikos buvo išvežta apie 80 milijonų vergų. Pažymėtina, kad tarp vergvaldžių būta ir, tame tarpe, JAV tėvų-įkūrėjų _ Vašingtonas, Džefersonas, Medisonas. Laisvės vertybės keisčiausiu būdu derėjo jų protuose su paprasta buitine nelaisve. Sąvoka „žmogus“, kaip ir anksčiau, buvo taikoma pasirinktinai. Tas pats mąstymo paradoksas buvo būdingas Rusijos liberalams, kurie turėjo daugybę baudžiauninkų.

Tiktai XIX amžiuje Europoje, o paskui ir JAV uždraudžiama vergija. Tačiau būtent tuo laiku, susiformavus kolonijinei sistemai, kolonizatoriai išmoko naudotis eksploatacijos per netiesioginę prievartą mechanizmu. Tiesioginę fizinę vergiją pakeitė ekonominė vergija. Vienų – resursų savininkų – laisvė vėlgi dera su kitų nelaisve, nors nelaisvieji dabar formaliai laikomi laisvais.

Turint galvoje visa tai, kas čia buvo pasakyta, darosi suprantama dešimtojo dešimtmečio liberalizmo santykis su didžiule socialine daugumos mūsų šalies gyventojų degradacija. Tame, tiesą sakant ir slypi liberaliosios koncepcijos realizacijos prasmė – apiplėšti daugumą („runkelius“), laisvų individų grupės naudai. Šitos naujų gyvenimo šeimininkų grupuotės laisvė buvo sukurta likusių gyventojų nelaisvės sąskaita. Kitaip ir būti negalėjo, sekant liberaliaisiais standartais.

Reziumuoju: šiandien liberalizmas – tai neokolonializmo variantas, tai neprievartinės ekonominės vergijos mechanizmas. Fašizmas ir liberalizmas – giminingi reiškiniai. Jie atspindi du istoriškai pasireiškusius Vakarų ekspansijos variantus. Savo laiku buvo visuotinai pasmerktas vienas iš šių dviejų variantų – fašizmas. Atėjo laikas iškelti klausimą dėl liberalizmo, kaip giminingo fašistinei ideologijai reiškinio.

Vardan Bagdasarian

versijos.com

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 3

  1. Joris says:

    “Demokratija atsirado vergovinėje valstybėje, kai vienoje vietoje susirinko vergvaldžiai, kad sukurti bendrus įstatymus ir taisykles, pagal kurias būtų galima lengviau valdyti vergus, ir kad nebūtų skirtumų pas atskirus vergvaldžius. Manau nereikia aiškinti kieno interesus atspindėjo šie įstatymai “laisvoje” ir “demokratinėje” vergovinėje valstybėje. Ir nors tuoj pat bus duotas paaiškinimas, kad žodis DEMOKRATIJA atsirado nuo graikiško žodžio DEMOS – t.y. tauta, tačiau, kaip dažnai būna kenčiantiems atminties praradimu reikiamoje vietoje, pamirš paminėti, kad DEMOSU arba tauta šitoje valstybėje buvo laikomi laisvi žmonės, kurių dauguma buvo VERGVALDŽIAI. Ir dar pamirš pranešti, kad dauguma gyventojų buvo VERGAI, kurių net žmonėmis nelaikė. Ne daug kas pasikeitė nuo to laiko, tiesa?” (N.Levašovas).

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top