Marius Jonaitis: apie propagandą paneigiančią propagandą ir kitus žurnalistinius paklydimus

2017, 23 kovo, 11:32 | kategorija LPT | 11 komentarų | peržiūrų 809 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Marius JonaitisVienas iš mano pažįstamų pirmadienį (03.20) mane informavo apie keistą straipsnį, kuriame esu minimas kaip propagandos ir trolingo pavyzdys. Tai mane suintrigavo, tad apsilankiau kolegos nurodytame puslapyje su minėtu straipsniu, kurį 2017 metų kovo 17 dieną publikavo lzinios.lt portalas. Tekstas, kurio autorė Eugenija Vaitkevičiūtė, vadinasi „6 priešiškos propagandos mitai Lietuvoje ir Estijoje“ (nuoroda).

Iš esmės klaidinantys yra tiek visi šeši propaganda įvardinami teiginiai, tiek ir juos bandantys paneigti argumentai. Kadangi tame rašinyje esu įrašytas ir aš, norėčiau atsakyti į autorės pateiktą klaidinantį mano išsireiškimo pateikimą.

Tekste rašoma: „Tačiau, pavyzdžiui, lietuvio M. Jonaičio teigimu, 1991 metų sausį rusai taip pat rengė demonstracijas Lietuvai palaikyti, todėl už savo nepriklausomybę neva privalome būti dėkingi Rusijai. Tą patį tvirtina tūkstančiai Kremliaus trolių, užplūdusių Lietuvos interneto erdvę.“

Taip bandoma mane pritempti prie, taip vadinamojo pirmojo mito kūrėjo ir platintojo, kuris įvardintas taip: „1 mitas: Estijos ir Lietuvos nepriklausomybė neva skaičiuoja vos 25 metus – nuo to laiko, kai SSRS „išleido“ mus iš savo glėbio. Todėl Lietuvos ir Estijos nepriklausomybė yra tarsi Rusijos paslauga ar dovana, už ją neva privalome būti dėkingi Rusijai.“

Pirmiausia, autorė neteisingai įvardina to laikmečio politinę situacija. Tiek Lietuva, tiek ir tuometinė Rusijos TFSR, buvo įtrauktos į TSRS sudėtį. Ta pati Rusijos federacija 1991 metų gruodį išstojo iš TSRS, prieš tai dar spėjusi 1991 metų liepos 19 dieną (dar būdama Sovietų sąjungos sudėtyje) pripažinti 1990 metų kovo 11 dieną mūsų paskelbtą nepriklausomybės atkūrimo aktą. Beje, tuometinė Rusijos TFSR buvo penktoji valstybė, kuri tą padarė – po Moldovos, Islandijos, Danijos ir Slovėnijos (sąrašą galite rasti čia).

Ką noriu tuo pasakyti? Ogi tą, jog tuometinę Rusijos TFSR prilyginti tuometinei TSRS yra absoliučiai klaidinga ir netikslinga, kadangi tarp tuometinės Rusijos vadovo Boriso Jelcino ir tuometinio TSRS vadovo Michailo Gorbačiovo vyko intensyvi politinė kova, tad galima tik pagirti tuometinius Lietuvos strategus, sugebėjusius išnaudoti šią priešpriešą savo tikslams pasiekti.

Na, o grįžtant prie Eugenijos Vaitkevičiūtės nuostabos dėl mano teiginio, jog 1991 metų žiemą Rusijoje vyko Lietuvą palaikančios demonstracijos, čia yra būtina perteikti tikslią mano citatą ir publikuotą nuotrauką (ko nepasivargino padaryti minima žurnalistė). Tą padarysime čia:
Demonstracija Maskvoje 1991 sausį
„Žinot kas čia? Ogi Lietuvos palaikymo mitingas Maskvoje 1991 metų sausio mėnesį (po sausio 13 įvykių). Sergėjaus Kovoliovo teigimu mitinguose dalyvavo nuo 100 iki 500 000 žmonių. Vienas iš.

Ir kas man keisčiausia? Kad apie tai beveik nėra jokios informacijos. Lyg ištrinta. Todėl, jei kas turite video nuorodų ar kokios informacijos lietuvių (iš bėdos ir anglų) kalba, tai labai laukčiau. Bandyčiau susisteminti informaciją. Nes, vis tik, esu linkęs pritarti Audrius Butkevicius interviu, publikuoto vakar dienos LRyte, pareikštai minčiai jog būtent rusų parama Lietuvai buvo vienas iš svarbių faktorių užkertant kelią 1991 metų sausio įvykių aštrėjimui.“

Šis mano Facebook įrašas (su nuotrauka) susilaukė daug dėmesio. 2100 žmonių pažymėjo, kad jiems „patinka“ ir 1180 pasidalino. Labiausiai nustebino jaunosios kartos nuostaba, kad Rusijoje galėjo vykti tokio masto renginiai Lietuvos nepriklausomybei paremti bei 1991 metų sausio 13 dienos įvykiams pasmerkti. Ir dar būtent Rusijos didžiuosiuose miestuose – Maskvoje ir Sankt Peterburge! Akivaizdu, jog toks svarbus momentas lyg tyčia yra trinamas, o tai labai keista.

Kodėl aš apskritai susidomėjau šia tema ir kelias valandas ieškojau nuotraukų ir video (jų turiu, pateiksiu kiek žemiau)? 2017 metų sausio 12 dienos Lietuvos Ryte pasirodė interviu su Audriumi Butkevičiumi „Audrius Butkevičius: gintis nepasiruošę“.

Tame trumpame interviu man užkliuvo būtent dvi citatos, jog „O kai sausio 15-ąją Maskvoje ir Sankt Peterburge (tuomet – Leningrade) susirinko šimtatūkstantinės demonstracijos – Sovietų Sąjungos vadovybė buvo priversta stabdyti karinius veiksmus Baltijos šalyse. Taip išsigando, kad iki pat pučo rugpjūtį nieko nedarė.“ ir „Apsigynė todėl, kad neleidau iššauti nė vienam ginklui. Mūsų ginklas buvo milžiniška SSRS gyventojų parama ir Vakarų pasaulio susidomėjimas įvykiais Lietuvoje.“ Tai, jog tuometinis gynybos vadas pabrėžė kitų tautų, o mums labiausiai aktualu – rusų, paramą, man atrodė kaip kertinis momentas norint suprasti kodėl pavyko laimėti kovą dėl 1990 metų kovo 11 dienos nepriklausomybės atstatymo.

Audriaus Butkevičiaus patvirtinimas

Paties Audriaus Butkevičiaus patvirtinimas, jog buvo teisingai suprasti jo žodžiai. Visą facebook diskusiją galite rasti paspaudę čia

1991 metų sausio 20 dienos Lietuvą palaikantis mitingas (didžiausias per visą Rusijos istoriją)

Koks šio straipsnio reziumė arba moralas?

Teigti, jog vien Rusija ar rusų tautybės asmenys lėmė, kad pavyko pasiekti 1990 metų kovo 11 dieną paskelbtus tikslus, būtų netikslinga ir neteisinga. Tačiau, ignoruoti gan svarbų tokį paramos faktą būtų nesąžininga, juolab, kad tuometinis Krašto apsaugos departamento generalinis direktorius Audrius Butkevičius viešai patvirtino, jog be tikrai gausaus rusų palaikymo būtų sunku išvengti padėties aštrėjimo. Tad ką bandoma pasiekti tokia publikacija Lietuvos žiniose? Galimi keli scenarijai.

Vienas jų yra elementarus nemokšiškumas ir žurnalistės bandymas plaukti pasroviui, kuriant dabar globojamą – priešų paieškos bei žmonių kiršinimo žanrą. Be abejo, tingint ieškoti įvairesnių faktų bei pašnekovų, nes gi kam vargintis? Viskas ir taip aišku…

Antras scenarijus yra daug baisesnis. Galimas tyčinis provokavimas, sėjant tautinę bei vidinę – nuomonių įvairovės – nesantaiką, siekiant politinių tikslų. Tai tikrai pavojinga, nes gali atsigręžti prieš mus pačius. Sakydamas „mus“, turiu omenyje čia gyvenančius žmones, nes kaltininkai kilus pavojui, tiesiog bristų per upelį į saugią šalį (puikiai žinomas vaizdelis).

Kalbant apie užsienio politiką, tai suprantama, jog ši sritis yra sudėtinga bei veikiama tam tikrų geopolitinių procesų, kur Lietuva turi mažai poveikio svertų, BET niekas netrukdo išlaikyti gerus ryšius su įvairių (o ypač kaimyninių) šalių žmonėmis. Būtent žmonėmis, o ne valdžios institucijomis (nors ir su jomis rekomenduojama bendrauti adekvačiai), taip išlaikant tam tikrą įtaką bei svertus norint pakeisti neigiamą prognozę į sau teigiamą.

Deja, bet pastaruosius 27 metus buvo daroma viskas, kad teigiama nuomonė būtų keičiama į neigiamą. Kuriama tam tikra aura, kurią ir galima priskirti priešiškai propagandai ir kurią tikrai reikėtų neutralizuoti.

Marius Jonaitis

Asociacija „Nacionalinis interesas“

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 11

 1. būtšaknis says:

  Visiška nesąmonė : puikiai žinoma ,kad Gorbačiovas „pardavė“ Sovietų Sąjungą ir tai įvyko dar gerokai anksčiau prieš visus įvykius prie televizijos bokšto. Taip ,rusai kaip teigiama, palaikė Lietuvą,tačiau taip pat puikiai žinome,kad masės į gatves išeina tik kažkieno išvedamos ir tie, kurie išveda yra kaip taisyklė gerai finansiškai palaikomi ,tai šiuo atveju imame stambiausią pasaulinių politikos žaidynių arenos žaidėją: JAV ir tampa viskas aišku,o kad paaštrinti situaciją ir duoti komandą tam tikram asmeniui valdančiam sovietinę armiją pasiūsti keletą tankų su garsiniais šoviniais sakysime , imant konkrečiai Lietuvą, prie bokšto- tai manau čia neaiškumų gali būti tik visiškam apdurnintam taip įvardintiems runkeliais asmenų mentalitetui būtent lietuviško MIP varomos propogandos.

 2. saul says:

  Tu pats bent supratai,ka cia prirasei ?

 3. Dainius says:

  Na ir kas kad Gorbačiovas „pardavė“ anksčiau. Jis „pardavė“ visą, o še tau, kažkas (LT) nori atsiskirt. Jis gal nesitikėjo, kad JAV (?) skaldys. Beje, pagal signataro R. Paulausko pasakojimus, V. Landsbergis pradžioj akte rašė LT Rusijos sudėty. Tik vėliau, dėka tikrų lietuvių (pvz R.P.), buvo pakeista į visiškai nepriklausomą respubliką. Šitas taip pat galėjo būt ne pagal planą, todėl ir buvo sausio 13d. pykčio proveržis. Antraip dabar būtume „laisvi“ kaip viena iš daugelio Rusijos federacijų.
  P.s. Nesvarbu kas mitingą organizavo Rusijoj, esmė kad ten susirinko rusai. Dabar net ir dirbtinio tokio nepadarytum.

 4. būtšaknis says:

  aha,dabar tokie „laisvi“,kad nuo tos begalinės „laisvės“ protaujantys piliečiai neša kudašių iš Lietuvos net neatsisukdami,o likusieji idiotai tipo visokių saul nęsamones rašinėja ,runkeliai,ko norėt…

 5. Dainius says:

  Čia jau kitas klausimas, nesusijęs su tema.
  Kaip ir visko gyvenime, turi būti balansas, per daug „laisvės“ irgi negerai. Nes „protaujančių“ yra mažuma, o ne atvirkščiai. Iš to tau turėtų sekti išvada, kodėl dauguma išvažiavo.

 6. būtšaknis says:

  tik nereikia vaidinti protingo,tokie visi „protingi“ pasiliko,kad eilę metų į valdžią vagis išrinktų ,o paskui susėdę laisvalaikiu portaluose tokias nesąmones rašinėtų ..balansas jam mat reikalingas…o svambalu per makupelį nereikia? Kad tokias „laisvas“ mintis išmušti?

  Gerbiamasis, šioje svetainėje mes neauklėjame savo lankytojų, tačiau įspėjame, kad čia ne delfis, todėl, jei turite ką pasakyti savo oponentams – sakote tą iš esmės ir be jokių bandymų įžeist. O šiaip komentarų erdvė skirta atsiliepimams į straipsnį, o ne į kitų lankytojų atsiliepimus. Dėkoju už supratimą.
  moderatorius

 7. saul says:

  Na va…Jau butsiknis atvirai propoguoja svambalo( arba bizuno) teise.Dar nelabai seniai,kai kurie,panasus veikejai „atvirais laiskais“kreipesi i Lukosenka ir Putina idant „tvarkos ir laisviu apribojimo“ ant Lietuvos.Laukiame istorijos pasikartojimo DDD

 8. Dalia says:

  Matyt, kad tu tikrai jokio bizūno su dideliu reikalu per šikną nesi gavęs, tinkamu metu. Tavo vieta delfyje tarp kitų apmokamų komentatorių. Ko čia amžinai mirksti, gal abejoji delfio rašynėliais, o kad save įtikinti, nuolat išsišoki Sarmatuose.? Matyt, pats neturi tvirtos nuomonės, mažvaiki… DD…

 9. saul says:

  Jusu beDale rasyyynelis labai vietoje ir tinkamu metu.Kaip tik matau moderatoriaus pagraudenima butsikniui apie….izeidinejimus ir kitu komentatoriu auklejima.Jus,aisku,teisingai nurodete mano vieta viename is paciu populiariausiu Lietuvos portalu,kuri as ,tikrai,kad skaitau( tarp kitko,kaip ir kiekvienas is cia komentuojanciu DDD) Na o ko as cia mirkstu…-kiekvienas is musu turi koki tai hobi,ane ? Atvirai,tai man patinka sio tinklapio pamokomas tonas ir jo 7iu skaitytoju isdestoma nuomone.Tokiu budu galima susidaryti bendra nuomone apie visa penktosios kolonos mastymo,nuomoniu ir nuotaiku puokste.Linkejimai visiems acto garintojams-mirtis chimtreilam !!!

 10. Aleksas says:

  “ delfyje,viename is paciu populiariausiu Lietuvos portalu“…Che che che, dabar akivaizdu, is kur sauliukas raso – delpis tikrai labai populiarus tarp tam tikro kontingento:))) O ar galima butu konkreciau – is Vieksniu, Sveksnos ar Lukiskiu rasineji? DDD

 11. saul says:

  Aleksiejau nurimk.Vietoj tabokos,pakramsnok ,sau ramiai,pavasarejancios pievos zoles( sako,labai jau ramina),uzgerk brangstanciu aluciu is bambaliuko ir isliek ta pykti i savo boba,ba ta is proto,be diedo,jau eina.Kaip,nekaip-pavasaris jau atejo.DDD

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top