- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Palūkanų normų kaitos ypatumai [PDF prezentacija]

Palūkanų normų kaitos ypatumai

(2010 m. vasaris)

Palūkanos kyla, krenta – kažkam gerai, kažkam blogai.

Taip kalbama. Šnekamojoje ir buitinėje kalboje lyg ir viskas aišku. Juk ir apie kitus buitinius dalykus bei reiškinius kalbame ir suprantame panašiai: mielinė blynų tešla kyla ar krenta (sakome – sukrito). Ir visiškai nebūtina aiškinti, kad tešlą kelia mielės, tiksliau, jų veikimo cheminis procesas.

O ar palūkanos – mielinė tešla? Ar jos – kažkoks mistinis gyvas padaras, kuris pats savaime gali kilti ir kristi (mažėti)? Kas Lietuvoje yra palūkanų autorius ir šeimininkas? Juk dar neteko girdėti, kad palūkanas (tiek indėliams, tiek paskoloms) nustatinėtų bankų klientai…

Tai gal visgi pabandykime pasiaiškinti, kokios ,,mielės“ kelia ir kaitalioja palūkanas?

Paskolų palūkanos – daugeliui Lietuvos žmonių ir įmonių ne šiaip sau rodiklis, o jų finansinio stabilumo ir, net, išgyvenimo indikatorius. Juk vien tik šalyje veikiantiems bankams skolingi ir nuo jų veikimo priklausomi daugiau nei 55 % šalies dirbančiųjų, 36 % veikiančių (dar išlikusių !!!) įmonių.

Šioje apžvalgoje pabandysime pažvelgti į palūkanų normų kaitos pagrindus – VILIBOR‘ą ir EURIBOR‘ą, jų santykius ar sąsajas su jų ,,produktais“ – su, taip sakant, jų pagrindu nustatomomis paskolų palūkanomis. Juo labiau žinant, kad šių, taip pat gan mistinių, rodiklių kaitos apibūdinimui sukurta nemažai teorijų ir koreliacinių matavimų su visokiais kitokiais rodikliais, bet kažkodėl, iki šiol vengiama pažiūrėti ir įvertinti jų įtaką būtent paskolų palūkanų kaitai.

Pasižvalgysime po palūkanų normų kaitos žirklių įvairovę ir pabandysime suprasti jų atsiradimo galimas priežastis bei reikšmes šalies ekonomikai.

Apžvalgos autorius jokiais būdais nepretenduoja į bent kokius teorinius apibendrinimus ar vienareikšmiškas išvadas. Priešingai: kviečia potencialius skaitytojus (ir ypač – verslo atstovus) visomis išgalėmis prisidėti prie visiems mums labai svarbių rodiklių – palūkanų normų – kaitos peripetijų analizės. Juolab, kad Lietuvos bankas, gamindamas ir VILIBOR‘ą ir indėlių bei paskolų palūkanų statistiką, niekada nepasivargina plačiau bei išsamiau paaiškinti jų kaitos ypatumus bei besiklostančias tendencijas.

VILIBOR‘as: kiek jame mistikos ir kiek tikrovės?

Ką visa tai gali reikšti? Kodėl tokie pokyčiai vyko šalies ekonomikoje? Kas vyko už jos?

Kas tokio reikšmingo vyko šalies ekonomikoje, kad taip keistai įtakojo palūkanų LT kaitą?

Palūkanos EURAIS

Palūkanų kaitos pasekmės – palūkanų žirklių įvairovės susidarymas

Palūkanų žirklių rezultatai

Ir pabaigai: o kas gi vyksta palūkanų pasaulyje čia ir dabar, t. y. gruodžio-sausio mėn.?

Lito išstūmimas iš paskolų rinkos ir €-uro joje įvedimas tęsiasi.

pagarbiai,

Vl. Trukšinas,

Statistikas,
Ekonomistas,
Nepriklausomas analitikas.
vtruksinas@cablenet.lt
861630959

Paspaudus atsisiųsti jums atidarys PDF puslapį, kuriame matysite visus duomenis pilnai, o norėdami galėsite straipsnį išsaugoti savo PC.

  Palūkanų normų kaitos ypatumai [PDF] (216,1 KiB, 8 496 atsisiuntė)