Rusija, kuri mirė kartu su Nemcovu

2015, 3 kovo, 5:01 | kategorija Ideologija | 17 komentarų | peržiūrų 586 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

(„Bloomberg“, JAV)
Leonid Bershidsky

paveiksl4lisDaugelį metų maskviečiai insaideriai į buvusio vice-premjero Boriso Nemcovo demaskuojančias kalbas prezidento Vladimiro Putino atžvilgiu reaguodavo užversdami akis. Visi iš anksto žinojo, ką Nemcovas nori pasakyti. Žmogus, kurio Borisas Jelcinas vos nepaskyrė savo įpėdiniu, prarado savo įtaką ir atsidūrė rusiškosios politikos užribiuose.

Tačiau dabar Nemcovo kritika Putino Rusijos adresu įgavo siaubingą patvirtinimą. Vasario 27-osios naktį, opozicijos lyderį nušovė visiškai šalia Kremliaus: į jį buvo šauta mažiausiai keturis kartus, kai jis ėjo tiltu per Maskvą-upę.

Viso keletą valandų prieš savo mirtį Nemcovas pasisakė radijo stoties „Echo Moskvi“ eteryje, kviesdamas maskviečius dalyvauti opozicijos marše, numatytame sekmadienį kovo 1 dieną. Kitas šios akcijos organizatorius, antikorupcijos aktyvistas Aleksejus Navalnas buvo nuteistas 15 parų kalėjimo, todėl negalėjo dalyvauti demonstracijoje. Nemcovas buvo toks pats nenumaldomas Putino kritikas, kaip ir Navalnas, tačiau kur kas mažiau populiarus, nes 1990-aisiais buvo labai sėkmingu politiku.

Pirmą kartą aš sutikau Nemcovą 1992-aisais, kai jis užėmė Žemutinio Naugardo (Нижегородск) gubernatoriaus postą. Šis ryškus jaunas fizikas bandė pritaikyti liberalios ekonomikos principus niūraus pramoninio miesto rėmuose, kuris ilgą laiką buvo nepasiekiamas užsieniečiams.

Aš atsimenu, jog pajutau nepasitikėjimą, kai pamačiau jį savo kabinete: Nemcovas su savo atvira šypsena ir iškalba buvo visai nepanašus į tuos tarybinius funkcionierius, kurie užėmė šį postą iki jo. Atrodė, jog jis buvo politiku iš Holivudo filmų, atsitiktinai papuolusiu į rusiškąją realybę.

Nemcovas buvo populiarus – jo reformos padarė sritį patrauklia užsienio investuotojams – ir Jelcinas jį pastebėjo. 1997-aisiais jis paskyrė Nemcovą vice-premjeru, atsakingu už antimonopilinę politiką bei komunalinių paslaugų ir butų ūkio reformas. Jelcinas ruošė Nemcovą į šalies prezidento postą, tačiau greitai jo entuziazmas išseko, ir 1999-aisiais, kaip savo įpėdinį, jis pasirinko Putiną.

2003 metais, savo interviu „Maskvos naujienoms“, jau pasitraukęs iš prezidento posto Jelcinas prisiminė: „stebėdamas Nemcovą aš supratau, jog jis nėra pasiruošęs tapti šalies prezidentu“. Jelciną, visišką populistą, paradoksaliu būdu erzino Nemcovo spontaniški žingsniai, nukreipti į tai, kad patikt paprastiems žmonėms, tokie kaip bandymas priversti valdininkus važinėtis tėvyninės gamybos automobiliais. Tačiau nežiūrint į tai, pirmas potarybinės Rusijos lyderis aukštai vertino savo buvusi globotinį: „Aš kaip ir anksčiau tikiu Borisu Nemcovu ir tikiu juo“, – pasakė Jelcinas tame pačiame interviu.

Pradžioje Nemcovas palaikė Putiną. Kartu su politologu Ian Bremmer, Nemcovas parašė straipsnį, 2000-aisais paskelbtą New York Times, kur buvo kalbama: „Rusijos padėtis galėjo būti kur kas blogesnė, jeigu joje nebūtų atsiradęs lyderis, nenukrypstamai prisilaikęs jos nacionalinių interesų“. Ir dabar pakankamai sunku įsivaizduoti sau labiau dėkingą situaciją“. („Mes suklydome, – parašė Bremmeris savo puslapyje Twitter’yje. – Ilsėkis ramybėje, Borisai“.)

Putinas pradėjo puolimą prieš laisvę, kurią Rusijos gyventojai atgavo 1990-aisiais metais, ir Nemcovas greitai juo nusivylė. Jis tapo nuosekliu kritiku korumpuoto aparato, kurį kūrė Jelcino įpėdinis. Į Nemcovo kritiką Putinas atsakydavo su panieka, kaltindamas pastarąjį siekiant „valdžios ir pinigų“ po to, kai tas pavogė „keletą milijardų“ 1990-aisiais metais.

„Juos atitraukė nuo lovio, – pasakė Putinas, turėdamas omenyje Nemcovą ir jo liberalius šalininkus. – Jie jau išsileido – norisi grįžti ir papildyti savo kišenes“. Rusijos gyventojai nemėgsta prisiminti 1990-ųjų su skausmingomis reformomis ir naftos kaina lygia 10 dolerių už barelį, todėl Putinas gerai žinojo, kad gali skaudžiai įgelti Nemcovui, priminęs pastarajam apie jo veiklą tuo laiko periodu.

Dabar Putinas per savo spaudos sekretorių Dmitrijų Peskovą vadina Nemcovo mirtį „provokacija“. Bet kas šiuo atveju provokatorius? Pastarųjų keleto mėnesių eigoje Putino propagandos aparatas energingai stengiasi nukreipti gyventojus prieš taip vadinamą „penktąją koloną“ – tai yra prieš tuos, kas smerkė Krymo aneksiją ir Kremliaus palaikomą karą Ukrainos rytuose.

Nemcovo vardas buvo kiekviename išdavikų sąraše, atsirandančiame internete ir transliuojamame valstybės televizijoje. Papildomai – jis buvo žydas. Šioje šmeižto kampanijoje aiškiai galima buvo atsekti antisemitinį kontekstą.

Nemcovas žinojo, kad jam gresia pavojus. Savo neseniai duotame interviu jis juokais užsiminė apie tai, kad mama nerimauja dėl jo gyvybės. „Jei aš labai bijočiau, tai vargu ar būčiau stojęs opozicinės partijos priešakyje, – pasakė jis. – Ir neužsiimčiau tuo, kuo užsiimu dabar“.

Aš rimtai abejoju, jog Nemcovo žmogžudystė galėtų sukelti antiputininio protestų judėjimo formavimąsi. Opozicija per daug silpna, kad kelti tikrą grėsmę. Bandymai įtikinti žmones apie kriminalinę režimo esmę – tai per daug sunkus ginklas, kad rusų liberalai galėtų jį nulaikyti rankose. Tačiau, aš negaliu nesusimąstyti apie tai, kokia galėjo būti Rusija, jei 1999 metais Jelcinas būtų pasirinkęs kitą įpėdinį.

Esant prezidentu Borisui Nemcovui, Rusija galėjo tapti šalimi, kurioje aš (L. Bershidsky) būčiau iki šiol gyvenęs ir dirbęs. Kartu su Nemcovu mirė ir ši nerealizuota ateitis.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 17

 1. Kęstutis says:

  … jei parašot „redakcija“, parašykit ir pavardę… „Kad Borisas Nemcovas miręs yra kur kas naudingesnis visoms pasaulio politinėms jėgoms, nukreipusioms savo tikslų vektorius į Rusijos sugriovimą…“ Sarmata sarmatams. Pakvipo „kerzine“ propoganda… Dar nuo redakcijos pašlovinkit ir Putiną, pasaulio gelbėtoją, novorusijos kūrėją :)…

 2. Mindaugas says:

  Tik visiškas analfabetas gali nesuprasti, kad B.Nemcovo mirtis-tai vadovėlinis spec. tarnybų, o šiuo atveju CŽV, braižas. Niekada netikėkite, jog valstybės prezidentas bus toks durnas, ir užsakys žmogžudystę miesto centre, praeiviams matant ir lempoms šviečiant. Taip, kaip nužudytas Borisas Nemcovas, yra “targeted killing” operacija, ir atlikta grynai pagal amerikietišką braižą. Todėl viskas kas vyksta yra amerikietiškų spectarnybų provokacijos, o Vladimiras Putinas teisus, sakydamas, jog būtina sudaryti komisiją, ir ištirti, kas ir kodėl nužudė jo politinį oponentą. Juk ir asilui turi būti aišku, jog šio veikėjo mirtis buvo labai neparanki Rusijai ir labai paranki Vakarams.

 3. Gojus says:

  O Kęstutis akip matom jau ir tyrimą atlikęs ir kaltuosius nustatęs. Bet reikalo tiek vargai Kęstuti – Lietuvoje įstatymu įtvirtinta, kad Putinas kaltas viskuo, o jei nekaltas tada tai „kerzinė“ propoganda ir tokia yra taip pat draudžiama įstatymu Lietuvoje.

 4. visiškai says:

  sutinku su Mindaugu ir Gojum, nebėra net ką pridurti.

 5. Nuomone says:

  Paskaicius sita straipsni, prisiminiau, kaip Nemcovas pries mirti sake, jog Lietuvoje yra nemazai zurnalistu, samoningai skleidzianciu Rusijos propaganda….

  O jei kalbant apie ivyki, tai noreciau paklausti autoriaus: kaip gi JAV spec. tarnyboms pavyko nusauti Nemcova nuolat filmuojamoje + nuolat stebimoje policijos vietoje+  jis pats buvo 24 h stebimas?….Tai niekas nieko nemate??? O ta sniego valymo masina per lietu, kuri uzdenge kameras……taip pat buvo atsiusta JAV spec. tarnybu?  Jei taip butu, noreiau paziureti, ka Rusijos spec. tarnybos su tuo vairuotoju dabar padarytu….Galvojat neprivestu prisipazinti??

 6. tangas says:

  Mindaugai, Gojau, imkit ir nors šiuo momentu užsičiaupkit, mirė žmogus,  po savo trisdešimtinę užsidirbinėkit kitose temose 

 7. Mynde says:

  tangai, o kiti argumentai, išskyrus „trisdešimtinę“ smegenyse, kur vienintelis vingis nuo beretės – nebetelpa? Užuojauta šeimai.

 8. Mindaugas says:

  Turint omeny kaip sujudo taip vadinamas „vakarų civilizuotas“ pasaulis, kaip praėjus kelioms valandos nuo žmogžudystės buvo skalambijama apie V.Putinos susidorojimą su politiniais oponentais, kaip Lietuvos prezidentė pasakė, cituoju “ Šis ciniškas nusikaltimas – dar vienas ženklas pasauliui, kad iš Rusijos kylančios grėsmės neturi jokių ribų.“, Lietuvos MIP šis veikėjas net buvo pakrikštytas didžiausiu Lietuvos draugu (Lietuvos marionetinės valdžios demagogija nežino ribų), tik parodo mano teorijos teisingumą, pone tangai….
  Čia dar šiek tiek skirsiu pora žodžių Jums. Jūs esate banalus sąmoningas ir nuoseklus buržuazinis „patriotas“…Pagrindinis Jūsų, kaip buržuazinio „patrioto“ interesas – tai ne tautos masių gerovė, jų fizinis ar dvasinis klestėjimas, bet tiktai savo asmens ir, daugiausiai, savos klasės nauda ir tai naudai tarnaujančios neteisingos, engimu, prievarta ir išnaudojimu paremtos santvarkos, ekonominės ir politinės sistemos, išlaikymas bei sutvirtinimas.

 9. PP says:

  Jis joks ne Putino oponentas. Galbūt buvęs, bet ne esantis paskutiniais metais. Žmogžudystė taip pat ženklas Rusijos penktajai kolonai, kad jie blogai verčia Putiną ir kad jų taip pat laukia mirtis, jei blogai dirbs.

 10. Mynde says:

  braliukai šia tema: imhoclub.lv/ru/material/vzgljad_iz_kurjatnika

  Ir nepasakysi, kad neteisūs…

 11. tangas says:

  pataikiau į dešimtuką cha cha cha

 12. Kęstutis says:

  … jei tai CŽV darbas, tai Putino garbės reikalas ištirti kuo greičiau… Va ir palaukime. Statau už tai, kad tyrimas bus labai ilgas, ilgas. Cžv dirba gerai, ypač šalia Kremliaus, o KGB tai visai nusigrybavus, net kameras išjungią nakčiai. Matyt elektrą taupo :) …

 13. Kestutis says:

      Svarbiausia suvokti, kad nera sventu nei vienoje nei kitoje puseje, na nebent kovotojais uz teisybe prisidengiama. Kaip kad karta teko girdeti is vieno furisto „kur prasideda politika, zmogiskumas baigiasi…“.

 14. albinas says:

  https://www.youtube.com/watch?v=lZAasSlWsMU

  Čia logiškos mintis apie Nemcovo mirtį 

 15. Komentaras says:

  O kam ta pavardė? Paseksi Algio Ramanausko pavyzdžiu?

 16. Komentaras says:

  P.S. čia buvo replika į pirmą komentarą, kurio autorius, beje, pavarde nepasirašė.

 17. PP says:

  To Kęstutis
  Tai jei CŽV dirba gerai, vadinasi ir kameras jiems neutralizuoti yra vieni niekai. Kaip – technikos reikalas. Ar grubiai plaktuku, replėmis, ar per savus agentus Rusijos saugume…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top