Šlubas euras su pasoga

2012, 3 kovo, 12:55 | kategorija Metodologija | 36 komentarai | peržiūrų 1 316 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlis2011 liepos 11 dieną euro zonos valstybės pasirašė, o šių metų vasario 2 dieną atnaujino ESM (Europos Stabilumo (stabilizavimo) Mechanizmas) sutartį. (Visas sutarties tekstas: http://www.european-council.europa.eu/media/582311/05-tesm2.en12.pdf) ESM paskirtis-telkti lėšas ir teikti finansinę paramą euro zonos šalims. Prie ko čia Lietuva, kai sutartis liečia tik euro zonos valstybes? Pagal ES, Lisabonos, Europos Sąjungos Veikimo sutartis, Lietuva įsipareigojo įsivesti eurą-štai prie ko. O euras juk ne šiaip sau euras, o su pasoga-ESM sutartimi ir fiskalinės drausmės paktu. Manau, jei jau mūsų valdžia siekia įsivesti eurą, mes turime žinoti ką gausime kartu su juo.

Ką jūs darytumėt kamuojami finansinių sunkumų? Ką darytumėt jeigu visi jūsų draugai susidurtų su tais pačiais sunkumais kaip ir jūs? Ar sumažintumėt išlaidas? O gal pasistengtumėt daugiau pasiskolint? Jūs esat laisvi daryti ką norit, tačiau štai Europos Komisija sugalvojo tikrai savotišką būdą euro zonos valstybių finansinėms bėdoms spręsti. Ji sumąstė visus prasiskolinusius nevykėlius (euro zonos valstybių vyriausybes) surinkti į vieną gaują ir įsteigti bendrovę (ESM), kurios įstatinis akcinis kapitalas-700 milijardų EUR, o už bendrovės akcijas nevykėliai susitarė sumokėti savo šalių mokesčių mokėtojų pinigais! Tada, nevykėliai, naujai bendrovei susitarė suteikti teisinį statusą, išimtines teises ir neliečiamumą, įdarbinti tuntą veltėdžių, paskirti Valdytojų ir Direktorių Tarybas bei Generalinį Direktorių, visiems jiems pritaikyti profesinio slaptumo taisykles, suteikti neliečiamybę ir dar nuo mokesčių atleisti! Be to, tos bendrovės nereiks niekur registruoti, jos niekas neprižiūrės, ji galės būti teisinės procedūros šalimi, kai , tuo tarpu, pati naudosis visišku neliečiamumu, išorinį auditą, toje bendrovėje, atliks tik Valdytojų Tarybos patvirtinti auditoriai (tikrins patys save?). Štai toks planas, anot Europos Komisijos, puikiausiai tinka finansinei, euro zonos, krizei įveikti. Man tas jų planas labiau primena reketą, skirtumas tas, kad „treninguota spinta” (kostiumuota Europos Komisija) vietoj “bitkės” mojuoja sutartimi – reketuoja civilizuotai.

Skaitykite ir spręskite patys.

Ištrauka:

ŠIA SUTARTIMI

SUKURIAMAS EUROPOS STABILUMO MECHANIZMAS (ESM) TARP BELGIJOS KARALYSTĖS, VOKIETIJOS FEDERACINĖS RESPUBLIKOS, ESTIJOS RESPUBLIKOS, AIRIJOS, GRAIKIJOS RESPUBLIKOS, ISPANIJOS KARALYSTĖS, PRANCŪZIJOS RESPUBLIKOS, ITALIJOS RESPUBLIKOS, KIPRO RESPUBLIKOS, LIUKSEMBURGO DIDŽIOSIOS HERCOGYSTĖS, MALTOS, NYDERLANDŲ KARALYSTĖS, AUSTRIJOS RESPUBLIKOS, PORTUGALIJOS RESPUBLIKOS, SLOVĖNIJOS RESPUBLIKOS, SLOVAKIJOS RESPUBLIKOS IR SUOMIJOS RESPUBLIKOS.

SUTARTĮ PASIRAŠANČIOS ŠALYS (aukščiau minėtos) („euro zonos Valstybės Narės” arba „ESM Narės“);

ĮSIPAREIGODAMOS užtikrinti euro zonos finansinį stabilumą;

PRISIMINDAMOS Europos Tarybos išvadas priimtas 2011 Kovo 25 dieną dėl Europos stabilumo mechanizmo sukūrimo;

ATSIŽVELGDAMOS Į :
1. 2010 Gruodžio 17 dieną Europos Taryba pritarė euro zonos Valstybių poreikiui sukurti nuolatinį stabilumo mechanizmą. Tas Europos stabilumo mechanizmas perims Europos Finansinio Stabilumo Fondo (EFSF) ir Europos Finansinio Stabilumo Mechanizmo (EFSM) šiuo metu atliekamas užduotis, suteikiant, ten kur reikia, finansinę pagalbą euro zonos Šalims.
2. 2011 Kovo 25 dieną, Europos Taryba priėmė sprendimą 2011/199/EU (nuoroda:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:091:0001:0002:EN:PDF ) pataisantį Europos Sąjungos Veikimo Sutarties 136 straipsnį, Valstybių kurių valiuta yra euras, stabilumo mechanizmo atžvilgiu, papildydama 136 straipsnį sekančiu skirsniu: „Valstybės, kurių valiuta yra euras*, gali sukurti stabilumo mechanizmą kuris pradėtų veikti esant būtinybei apsaugoti visos euro zonos stabilumą”. Bet kokia reikalinga finansinė pagalba, pagal šį mechanizmą, bus suteikiama tik vykdant griežtas sąlygas.

Štai ir pirmas blynas. O kas gi jiems leido pakeisti Lisabonos Sutartį, be pakartotino ratifikavimo nacionaliniuose parlamentuose? Vengrijoje, vadinasi, savivalė, o čia kas?

ESM Sutartį išvertė ir pastabas parašė:

Algirdas Minkauskas

Gerbiami skaitytojai, visą ESM sutarties tekstą su komentarais galite pasiskaityti pridedamoje PDF rinkmenoje žemiau:

  Europos Stabilumo Mechanizmo (ESM) sutartis (162,4 KiB, 4 890 atsisiuntė)

Sarmatai

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 36

 1. Domas says:

  Eureka, radau neblogą strapsnį Sarmatas.lt puslapyje. Ir tai yra Mindaugo :)
  http://www.sarmatas.lt/03/kaip-isvengti-greitu-paskolu-ir-kitu-bedu-su-savo-finansais/
  Mindaugai, Kiyosaki knyga privertė parašyti straipsnį ? :)

 2. Mindaugas Vilkis says:

  Tą autorių žinau, jo esu vieną knygą skaitęs, nors prikepęs jis ten jų bile kiek. Mano straipsnis yra patikrintas asmenine patirtimi visų pirma. Jei atradote kažkokių panašumų su Kijosakiu, ką gi, malonu, kad jis nuo manęs nusirašinėja.

 3. Domas says:

  Straipsnis nėra blogas, nors ne su viskuo sutikčiau. Be to ten ir čia galime įžvelgti viena panašumą, jog kai kurie pavyzdžiai ( nors dėl įvairiausių priežasčių) sukelia didelę neigiamą nuomonę ateities klausimams. O straipsnis tai beveik knyga, kadangi skaičiau nesenai, tai galiu pasakyt, kad daug minčių kopijuota, bet juk patikrinta asmenine patirtimi ( kas yra išties puiku, nes iš straipsnio yra ko pasimokyt) ;)

 4. Mindaugas Vilkis says:

  kaži kam bus kantrybės tokią ilgą mintį skaityt…………. :D

  Gerbiamas Domai, nors aš ir palaikau mintį, kad čia daugiau trolinate, nei norit kažką rimto sužinoti, dar šiek tiek (daugiausiai dėl kitų čia skaitančių) sugaišiu savo laiko dar šiek tiek parašydamas. Beje, gavote krūvą (ir dar žemiau rasit naujų) klausimų, tai, tik jei turite ką, atsakykite. Gal geriau matysite, kad geriau nebeatsakinėti :). Vėjais ir paistalais, ką rašėt iki šiol, nesidangstykit.

  Taigi:

  “Moderatoriau, taip sutinku, jog kainos pakyla (bet ne šoka). Juk tai naturalu, kai keičiasi valiuta.“

  Klausimai: ar tai tikrai natūralu (t.y., vyksta savaime)? Ar tą gali įtakoti žmonės, turintys tam galios? Tai jei gali įtakoti, tai kodėl tada įtakoja vienaip, o ne kitaip?
  Valiuta keičiasi pati, ar ją keičia tam tikri žmonės? Kodėl jie ją sugalvoja keisti?
  Toliau. Jei tai taip natūralu, tas kainų pakilimas, tai kame to natūralumo priežastys, koks mechanizmas? Kodėl nėra natūralu, jei tarkim jos kristų?

  „Tačiau ilguoju laikotarpiu pliusai nusveria minusus ( panašiai kaip ir su VAE).“

  Klausimai: koks ilgojo periodo ilgis? Kuo, kiek konkrečiai pliusai nusveria? Kokia materiali to nauda, kurią galėtume pamatuoti?

  „Tiesa, jei kalbat apie įtin aukštą infliacija, tai ne valiutos keitimo klaida, o valdžios politika, kuri nesugebėjo suvaldyti makroekonominių reiškinių ir nesubalansavo šalies padeties valiutos keitimui.”

  Klausimas: o tai kaip valdžia turi suvaldyti ir subalansuoti, kokiomis priemonėmis?

  Be to, neatsakėt į šitą „Pradžiai bent tada man, neekonomistui, paaiškinkit, kas yra grynoji pinigo vertė? Nuo ko ji priklauso, nuo ko skiriasi?“. Klausimas iš tikro yra pavojingas. Gal neatsakinėkit. Nes tai, kas į jį atsakoma (kaip ir apie euro vertę) iškart kaip lakmusas itin gerai parodo atsakančiojo žinių lygį ar jų nebuvimą. Iš atsakymo (bent man) labai aišku, ar verta ir jei verta, tai kiek, toliau leistis į diskusijas su atsakiusiuoju.

  “Vertingas, nes verslininkai gaus didesnį susidomėjimą, t.y. į šalį plauks daugiau investicijų (jeigu euras neatneš didelių pasekmių, bet tai nėra labai realu)“

  Klausimas: Kokių pasekmių, kodėl realu ar nerealu?

  „Mokesčiai, klimatas, geo padėtis turi didelės įtakos, tačiau valiuta, valdžia turi kone tiek pat įtakos investicijoms.“

  Klausimas: Kokie tyrimai, kokie autoriai, kokie skaičiai tokį jūsų teiginį įrodo?

  „Šaliai reikia didinti našumą grįsta inovacijomis, o tai lemia investicijos.“

  Klausimai:
  Kur taip parašyta? Kas yra inovacija?
  Kiek žmonių procentaliai dirba dabar ir kiek jų turėtų dirbti tose „inovacijose“, kad mūsų šalis klestėtų? Ko tam reikia? Kiek laiko ir kitų (kokių) resursų reikia, kad „inovacijos“ duotų naudą? Kas šluos gatves ir keist klozetus, jei visi užsiims „inovacijomis“?

  „Bendra valiuta yra viena iš būdų kaip pritraukti investicijas. O dalyvavimas euro zonoje užtikrina šalies prestižą“

  Ar prestižą galima užsitepti ant duonos? Jei dalyvavimas prasigėrusių turtuolių klube didina prestižą tarp tų turtuolių, ar tai iš tikro yra vertybė?

  „ bei investicijas ( Estijos pvz tinka kaip niekad : įstojus į euro zoną, Estijoje padidėjo investicijos).
  Ara-copy, užsienio investijos Lietuvoje yra, galbūt esate pastebėjęs Barclays, Wester Union ar kitų užsienio bendrovių“

  Kas yra užsienio investicija?
  Vėl bijau, kad teks atsakinėti pačiam sau, vargu ar iš Domo sulauksiu. Investicija yra
  įdėjimas su lūkesčiu atgauti daugiau nei įdėjai. Verslas tik dėl to įdeda, nes tikisi ateity ištraukti daugiau nei įdėjo. Kadangi mūsų krašte gamtinių resursų yra ribotai, pagrindinis čia atlikęs resursas yra žmonių darbas, už kurį sumokant mažiau nei savuose kraštuose, galima papildomai uždirbti pagaminus vieną ar kitą produktą ar paslaugą. Vietinius aborigenus, kurie ploja katučių ir naiviai tiki, kad va atėjo svetimšaliai investuotojai tam, kad čia, dėl mūsų, aborigenų, sukurtų kažkokį gerbūvį, skirtą mums, kad gyventume geriau, telieka užjausti. Nes aborigenai tiesiog nesupranta, kad jie tokiu būdu yra išnaudojami ir tam tikros darbo ir aplinkos sąlygos jiems sudaromos tik tam ir niekam kitam, kad jie kuo geriau, kuo efektyviau ir kuo iš tikro pigiau (bendrų sąnaudų prasme) dirbtų tai, ko reikia, kad jie dirbtų ir pagamintų. Nes jei bent kažkokio pagrindo jiems nepadarysi, tai aborigenai ims maištaut. Kam to reikia. Tegul džiaugiasi ką gavę ir tiki, kad čia jiems ir dėl jų gerbūvio daromos tos „investicijos“. Apie savus pelnus taip sakant patylėkim.
  Čia labai trumpai, plačiau vėlgi neketinu leistis, tiesiog man užsienio investicijų entuziastai atrodo šiek tiek susipykę su protu, logika ir matematika.

  „Beje, aš jums panašus į pranašą, kad galėčiau pateitkti faktus, kas bus jei turėsime eurą? Niekas negali pasakyt, kaip ir daugelis jo baiminasi, dėl pietų Europos šalių pvz.“

  Čia nereikia būti pranašu, užtenka nebūti susipykus su matematika, šiek tiek sekti valstybių politiką bei žinoti, kad šiuo metu euras yra niekuo nepadengtas popierėlis, ir eurų kiekis (ne tiesiogiai per banknotų, o per tam tikras išvestines finansines priemones) yra ženkliai didesnis nei realaus turto kiekis toje pačioje ES. Ir iš to galima labai primityviai ir ko labiausiai bijau, kad pakankamai tiksliai pasakyti, kas bus (tik neaišku kada), kad JEI taip bus tęsiama ir toliau, jei pinigų masė bus didinama virš turto kiekio – bus didelio burbuliuko visose srityse sprogimas, gresiantis dideliais ir greičiausiai kruvinais sukrėtimais. Istorija nežino nė vieno atvejo, kad būtų buvę po tokių veiksmų kitaip, užtat daugybę atvejų, kad buvo būtent taip ir tik taip.

  P.S. Dėl knygučių. Šaunuolis Domai, kad skaitot bent Kijosakį. Ekonomikos ir finansų pradžiamoksliui vis šis tas. Reiškia, dar ne viskas prarasta ir yra kur tobulėti. Ypač jei atrandat kopijavimą nuo knygos, kurios aš beveik garantuoju kad net nesu skaitęs (nes kaip sakiau, esu skaitęs tik vieną iš visos krūvos, o katrą skaitėt, taigi nesigyrėt). Bet be jo yra šiek tiek rimtesnių ir įdomesnių dėdžių, kaip Smitas, Marksas, Keinsas, Hajekas, Frydmanas, Baaderis ir dar visa eilė kitų, ne tik lietuvių, bet ir kitomis kalbomis, kurie yra švelniai pasakius šiek tiek kito kalibro nei tas japonas. Jei dar jų nepažįstat, susipažinkit.

  Na, o jei turėsit ką atsakyti į visus čia esančius klausimus, tai gal geriau iškart ta tema renkite straipsnį, sarmatas manau priims, įdės, jei rimtai ir argumentuotai parengsite, vargu ar čia verta jums kažką komentaruose atrašinėti. Iš straipsnio daugiau naudos būtų. Sėkmės.

 5. Domas says:

  Na ir prirašei ,Mindaugai :) Kad ir kaip esu jūsų nemėgstamas, tačiau tiek prirašėt (matyt patikau :) Tikrai nesiruošiu atsakinėti į visus klausimus, nes neturiu nei noro, nei laiko, kai viskas mėginta atsakyti ar paneigti yra šiuose komentaruose. Visa ši diskusiją sukasi apie keletą klausimų, tačiau aš vienintelis bandau juos atsakyt. Manai, pasirodai protingesnis, kai užduodį šūsnį klausimų? Manai aš negaliu tau tiek pat užduot? Tik abejoju ar rezultatas būtų kitoks ;)
  Niekas negali pasakyti, kas bus jeigu bus, tačiau kai kalbama apie investicijas iš užsienio ar didesniu šalies pasitikėjimu, tai net kvaila yra rašyti priešingai, kai REALUS pvz rodo ką kitą.
  Vėl gi, sakau, jeigu žiūrint iš šalies, tai euro įvedimas Lietuvoje būtų realus/norimas tuomet, kai euro zonos problemos išsispręstų bei, kai euro zonos šalių ekonominė padėtis bus patrauklesnė ( o tai įtakoja vis naujai atsiradusių šaliu problemos, tokios kaip: Olandų, Airių ir kt. dabartinės šalies problemos).
  Aš nesu visiškas ,kaip jūs megstat sakyti €uro šalininkas, viskas turi būti daroma protingai ir palaipsniui, ir manau, reikėtų diskutuojant apibrėžti dvi puses, o ne visad kalbėti apie blogąją pusę ir primesti nesusijusių klausimų ;)
  Dėl Kijosakio, tai turėjau omeny knygą „Du tėčiai: turtingas ir vargšas“, kitų neskaičiau, nes ji yra pats pagrindas, o kitos panašios. Dėl kitų autorių yra ir negirdėtų, todėl dėkui už sąrašą autorių, pasidomėsiu ir gal paskaitinėsiu :)
  Dėl sarmatas, tai mano straipsnius vargu ar priimtų čia, kitą vertus aš nesu atitinkamai kompetentingas ekonomikoje bei finansuose, kad galėčiau drąsiai rašyti apie tai straipsnius. Beje, komentarų taip pat niekur nerašiau iki šiol, čia kažkodėl pakrypo ranka parašyti.
  P.S. dėl klausimo apie grynąją pinigų vertę, klausimas suktas, tačiau ar verta atsakyti, kai mūsų nuomonės nesutampa ( tiesa dėl tavo straipsnio sutinkam abu)? Gal apsiribokime atsakymu į šį klausimą, jog jis susijęs su metalais ;)

 6. Mindaugas Vilkis says:

  pasikartosiu, kad prirašiau ne dėl jūsų, o dėl kitų čia skaitančių žmonių. Kad ir jie daugiau mąstyt imtų patys.
  O kad užduoti tinkamus klausimus, irgi reikia bent minimaliai išmanyti, apie ką klausiama, o aš neslepiu, kad jau šiek tiek išmanau apie tai ko klausiu, todėl tam ir klausiu, kad tuo pačiu dar ir pasitikrinti, gal kur mano žiniose yra netikslumų, kad atnaujinčiau savo žinias su nauja informacija iš labiau patyrusių. Na, o neatsakymas irgi kaip jau minėjau, šį tą parodo.
  Jei dar atidžiau pažiūrėsit, tai čia eina kalba stengiantis suvokti, kas iš tiesų vyksta, kokie procesai, o ne tiesiog šiaip sakoma, kad tas tik blogai ir taškas. Tai yra visai skirtingi dalykai. Na, bet tas pats reikalas dažnai skirtingiems žmonėms ATRODO skirtingai. Bet atrodymas ir nuomonė, kaip ir tikėjimas, kad savoji nuomonė yra teisybė, tai dar nėra tiesa.
  Kijosakio knygą skaičiau apie finansinį IQ, tai nežinau, kiek ji sutampa su jūsiške.
  O straipsnį rašykit. Kaip sakiau, jei bus rimta analizė padaryta, priims.
  Dėl grynosios vertės – žodis grynoji nėra korektiškas valiutos vertei apibrėžti. Todėl netinkamas sąvokų naudojimas irgi išduoda tik paviršutiniškas žinias. Valiutos vertė arba yra arba ne. Valiutos (lito, euro ir t.t.) vertė yra nulis. Lygiai. Jei yra kitaip, dėkit ant stalo teisės aktą, kuriame būtų parašyta, kokia yra lito ar euro vertė. Gal rasit tokį :). ir kaip sakau, man nuomonių skirtumai nerūpi, man nerūpi savo nuomonę apgint, man nerūpi paneigt jūsų nuomonę. Arba žinau ir galiu tą žinojimą pagrįsti, atskirdamas nuo tikėjimo ir spėliojimų, arba nežinau. Lygiai kaip su visuotiniu traukos dėsniu fizikoje – nuomonės apie jį gali būti kokios nori, nuo gilių filosofijų iki visiškų kliedesių, nuo to iš tikro niekas nesikeičia, dėsnis koks yra toks ir lieka.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top