Už 101-ojo kilometro. Kaip degtinė pražudė žinomą gimnastę

2016, 27 kovo, 19:04 | kategorija Genocidas | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 1 312 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

championat.com

Zinaida Voronina

1968 metais gimnastė Zinaida Voronina tapo olimpine čempione. O 1980-ais dėl alkoholio vartojimo buvo išsiųsta iš Maskvos už 101-ojo kilometro.

Deja, sporto pasaulis žino nemažai liūdnos šlovės atvejų. Ne visi sportininkai pasiekę anksčiau netikėtų aukštumų, sugeba jose išsilaikyti. Kai kurie staigiai rieda žemyn, prarasdami viską, kas pas juos buvo geriausio. Gimnastė Zinaida Voronina, 1968 metais Meksike tapo olimpine čempione, tačiau palūžo po šlovės našta. Po 12 metų, Olimpinių žaidynių aukso apdovanojimo savininkę, išsiuntė iš TSRS sostinės (Maskvos), kaip „antisocialų elementą“, kadangi be butelio, dar visai neseniai buvusi gražuole-gimnastė, gyventi jau nebegalėjo. Lygiai po 15 metų Zinaida pasitraukė iš gyvenimo.

Į sostinę – su mamos bateliais

Gimnastės Voroninos istorijos pradžia mažai kuo skiriasi nuo tūkstančių panašių į ją merginų istorijų. Trenerė Antonina Levševič pastebėjo mergaitę vienoje Joškar-Ola (Marių respublika) mokykloje ir pakvietė treniruotis į sporto sekciją. Pasirodė, jog Zina ir gimnastika lyg sukurti vienas kitam. „Pradžioje teko pavargti, padirbėti su lankstumu, tempimu, – prisimena mokytoja. – Tačiau kiti duomenys buvo stulbinantys. Labai šokli, stipri, valinga. Greitai suvokdavo viską, ką aš jai siūlydavau“.

O jau būnant devintoje klasėje, jaunoji sportininkė buvo pastebėta varžybose Maskvoje. Ją pakvietė į „Dinamo“. Kalbama, kad į sostinę ji persikėlė turėdama tik vieną paltuką ir nudrengtus mamos batelius. Nė apie jokią šlovę, suprantama, ji ir svajoti negalėjo.

Tačiau šlovė pati ją susirado, tegu ir ne iš karto. Reikalai Maskvoje pajudėjo visai neblogai. Vadovaujant treneriui Vladimirui Šelkovnik ji atrado savyje naujus talentus ir neužilgo pateko į nacionalinę rinktinę. Būdama 18-os mergina pirmą kartą važiavo į pasaulio čempionatą Dortmunde – ir ten iš karto iškovojo du medalius: sidabro komandoje ir bronzos mėgiamuose laisvuose pratimuose.

Greitai Voronina tapo Europos čempionato apdovanojimų savininke, o dar po metų kaip vėjas įsiveržė ant olimpinių apdovanojimų pakylos. Puikios komandos sudėtyje ji tapo čempione, absoliučiose pirmenybėse iškovojo sidabrą, atraminiame šuolyje ir laisvuose pratimuose bronzą. Atrodytų, eilinė gabios gimnastės istorija…

Pas vyrus visada būtų čempione

Zinaida buvo akinančiai graži. „Jeigu moterų varžybose teisėjautų vyrai, tai Pasaulio čempione visada būtų buvusi Voronina“, – buvo rašoma apie tarybinę sportininkę. Ir iš tiesų, mergina viską atlikdavo tiesiog žavingai, gracingai, kaip sporto salės ribose, taip ir už jų. Gerbėjų tokia gražuolė turėjo daugybę, tačiau ji laukė savojo princo – žinomo gimnasto Michailo Voronino, Meksiko Žaidynėse iškovojusio šešis medalius, o truputį anksčiau – mylimos merginos širdį.

Voroninai buvo viena ryškiausių porų visos TSRS sporto istorijos metu. Kai jie atšoko vestuves, – jie jau turėjo viską: nuosavą būstą, pinigų, o dar pasaulinę šlovę ir liaudies pagarbą. O greitai pasaulį išvydo sūnus Dima…

Pradžioje viskas buvo gerai. 22 metų motina ir žmona, praleidusi pirmąjį naujojo olimpinio ciklo sezoną, nutarė grįžti į sportą ir ėmė treniruotis. O 1970 metais tapo viena iš to nedaugelio sportininkių, kurioms pavyko laimėti Pasaulio čempionatą po gimdymo.

Tačiau vis tiek, treniruotės Zinaidai ėjosi nelengvai. Vis sunkiau buvo laimėti konkurencinę kovą prieš naujosios kartos sportininkes, išalkusias pergalių. O pati Voronina ėmė pamažu atiduoti pozicijas. Panašu, jog to priežastimi jau tada buvo alkoholis. Draugai ir pažįstami ne kartą pastebėdavo, su kokia pomėgiu mergina griebdavosi butelio. Galvojo, kaip gelbėti čempionę. Tačiau buvo jau per vėlu. Voronina galutinai metė sportą ir tapo eiline žaliojo slibino auka.

Gyvenimas už 101-ojo kilometro.

Laiminga šeima iširo po dviejų metų. Sūnus Dmitrijus liko gyventi su tėvu ir vėliau tapo šlovingos gimnastinės dinastijos tesėju. O pati Zinaida jau stojo į kelią viena kryptimi. Ji pabandė išsikapstyti, bandė imtis trenerės darbo, tačiau nieko nesigavo. Teliko tik trumpinti dienas prie butelio karčiosios. Pradžioje pažįstami atrasdavo ją be sąmonės, atveždavo namo, gaivindavo. Bet draugų likdavo vis mažiau ir mažiau. O Voronina nuo to pergyveno dar labiau. Pasekoje reikalas priėjo prie to, kad olimpinė čempionė po 12 metų pasirodė besanti „asocialiu elementu“ ir prieš Olimpiadą-80 buvo iškraustyta už 101-ojo kilometro.

Nebeliko žmonių, kurie būtų galėję ją sustabdyti. Po 1980-ųjų ji visiškai dingo iš ankstesnio bendravimo ir pažįstamų rato. Tačiau, kaip pasirodė, vis dėlto sugebėjo sustoti.

Praėjus daugeliui metų paaiškėjo, jog praėjus dvejiems metams po Maskvos Olimpiados, Voronina įsitaisė dirbti metalo liejimo gamykloje. Ketverius metus ji padavinėjo smėli liejinių formavimui. Ir ten, gamykloje, beveik niekas nežinojo, jog dirba petys į petį su olimpine čempione, kuriai plojo tūkstančiai sirgalių.

Šias šlovės akimirkas Zinaida prisiminė, pirmą ir paskutinį kartą atsiradusi prie savo stendo, Joškar-Ola sportinės šlovės muziejuje, kur atvažiavo, kad palaidotų seserį. Kaip pasirodė, prisiminė ar ne paskutinį kartą – po dviejų mėnesių ji sugrįžo į gimtąjį miestą visiems laikams.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top