Vaikų gerovė – „gynėjų“ čiuptuvuose

2019, 13 kovo, 21:22 | kategorija LPT | 4 komentarai | peržiūrų 464 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

seserys dvynukės

nuotrauka Arvydo Daunio

Justina GAFUROVA | Respublika

Seime nerimsta kovos dėl Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo. Pateikti nauji pakeitimų siūlymai, tarp kurių – įstatyme numatyti biologinės šeimos prioritetą, pagalbos viršenybę vaikui ir jo šeimai prieš valstybės prievartos priemones. Ramūno Karbauskio pateiktuose siūlymuose vėl ketinama numatyti, kad skurdas nelaikomas nepriežiūra, o vaiko žinių vertinimas – psichologiniu smurtu. Taip pat siūloma grąžinti ir „tiesioginio pavojaus“ sąvoką. Į tokius siūlymus aršiai reagavo Norvegijos vaiko teisių apsaugos sistemą palaikančios organizacijos.

Tai nevyriausybinės organizacijos, susivienijusios į koaliciją „Už vaiko teises“. „Vakaro žinios“ jau yra rašiusios apie tai, kokį finansavimą iš tarptautinių fondų, tarp jų ir norvegiškų, gavo šios organizacijos, kai paramą skirstė Žmogaus teisių stebėjimo institutas, kuriam tuomet vadovavo Dovilė Šakalienė. Esame rašę ir tai, kad 2015 m. ši koalicija išplatino viešą pareiškimą, kuriame išreiškė pasitikėjimą Norvegijos vaiko teisių apsaugos sistema. Beje, dalis šios koalicijos, kurią sudaro vos 13 organizacijų, veikia ir formuojant vaiko teisių apsaugos politiką.

Pavyzdžiui, dalyvauja Tarpžinybinės vaiko gerovės komisijos arba Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014-2020 metų veiksmų plano tarpinstitucinės stebėsenos grupės veikloje. O štai asociacijos „Nacionalinis aktyvių mamų sambūris“ ryšių su visuomene atstovė Rasa Žemaitė yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projekto „Socialinės paramos politikos pokyčių prognozavimas“ specialistė, atsakinga už vaikų srities rodiklių ir duomenų analitiką. Ministerijoje įdarbinta 2018 m. birželio 8 d.

Ši koalicija „Už vaiko teises“ kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru, kuriam vadovauja Seimo nario Juliaus Sabatausko, dukra Birutė Sabatauskaitė, kreipėsi į šalies vadovus ir Seimo narius ir išreiškė nepritarimą pateiktiems projekto pataisų siūlymams. Išplatintame rašte organizacijos tikina, esą akivaizdu, kad vaiko teisių apsaugos tema mūsų šalyje yra tapusi politinių diskusijų objektu pavojingai pataikaujant tam tikroms visuomenės grupėms.

„Vakaro žinių“ kalbintas pakeitimus siūlantis R.Karbauskis sakė negalintis suprasti, kokiais motyvais vadovaujasi asmenys, pasisakantys prieš įstatymo pakeitimą. „Tai organizacijos, remiančios D.Šakalienės požiūrį ir jos poziciją. Ji ir Seime įrodinėjo, kad Norvegijos sistema yra labai gera ir teisinga. Mes dirbame su šeimoms atstovaujančiomis organizacijomis, įstatymą deriname su ministerija. Viską darome tam, kad įstatymas pirmiausia gintų šeimą, užtikrintų vaiko saugumą, o paėmimas iš šeimos būtų kraštutinė priemonė.

Su naujais siūlymais keičiasi įstatymo konceptas ir žinoma, jog D.Šakalienė bei jai pritariančios organizacijos nenori tokių pokyčių. Nes įstatymo variante, kuris buvo priimtas anksčiau, buvo padaryta klaidų. Tada patikėjome tam tikrų Seimo narių patikinimais, kad aptakios formuluotės leis įvesti tvarką, bet rezultatas parodė daugybę klaidų.

Naujose pataisose viršenybė numatyta šeimos ir vaiko interesams. Esu tikras, kad visuomenė, įsigilinusi į pakeitimus, pritars jiems. Yra tik maža besipriešinančių grupelė. Nejau tai, kad visuomenėje kilo įtampa, o vaikai vaikų darželiuose ėmė klausinėti, ar tarnybos jų nepaims, prieštaraujantiems įstatymo pakeitimams atrodo normalu? Man sunku suprasti, kokiems interesams atstovauja žmonės, sakantys, kad įstatymo visai nereikėjo keisti.

Gali būti kokie nori kreipimaisi, bet mes artėjame link to, kad įstatymas būtų toks, kokio reikia institucijoms atlikti pareigas – apsaugoti vaikus nuo galimų grėsmių, nesukeliant visuomenei panikos. Net nereikia būti specialistu, kad suprastum, jog šeimos išardymas ir ryšių nutraukimas nėra pagalba šeimai“, – sakė R.Karbauskis.

Paklaustas, ar taisydamas vaiko teisių sistemą kartais nenori Sauliui Skverneliui užtikrinti didesnio rinkėjų palaikymo prezidento rinkimuose, R.Karbauskis tikino, jog rinkimai čia niekuo dėti: „Dabar kiekvienas mūsų siūlymas taip vertinamas. Jeigu siūlymas geras – vertinamas kaip priešrinkiminis, jeigu blogas, sakoma, kad „valstiečiai“ kvailiai.

NVO koalicijos „Už vaiko teises“ nariai

– Žmogaus teisių stebėjimo institutas

– Labdaros ir paramos fondas „SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija“

– VšĮ „Paramos vaikams centras“

– VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“

– VšĮ „Vaikų linija“

– Asociacija „Nacionalinis aktyvių mamų sambūris“

– VO „Gelbėkit vaikus“

– Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“

– VšĮ „Šeimos santykių institutas“

– Asociacija „Lietuvos neįgaliųjų forumas“

– VšĮ „Vaiko labui“

– Lietuvos autizmo asociacija

– „Lietaus vaikai“

– „Žiburio“ labdaros ir paramos fondas

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 4

 1. Janina says:

  Klysti yra žmoniška, bet svarbu pripažinti klydus ir pataisyti nelemtą klaidą. Ir, jeigu tai įvyks aukščiausiame lygyje – Seime, tikėkimės, kad tuo paseks ir valstybės ar savivaldybės įmonių atstovai. Pavyzdys – Vilniaus miesto transporto įmonės autobusų grafikai: tai autobusai važiuoja grupėmis, o po to sekančios grupės laukiame 15-20 mi., arba greitieji autobusai važiuoja taip, kad nestoja stotelėse kur laukia daug keleivių. O reikėtų tiek nedaug paskirti kompetentingą, važinėjantį visuomeniniu transportu, darbuotoją, kuris gebėtų įvertinti vilniečių poreikius.

 2. Vytas says:

  Geriausia išeitis – pripažintį „vaikų atėmimo“ įstatymą netekusiu galios ir grįžti prie buvusios padėtie ir vaikų apsaugos sistemos, kas pilnai užtikrino vaikų teises. Antra, užteks sapalioti tik apie „vaikų teises“, reikia grįžti prie kompleksinio klausimo sprendimo. Turiu omeny tai, kad vaikas turi žinoti ne tik savo teises, bet ir pareigas savo artimųjų, šeimos, bei Tėvynės atžvilgiu. Žinoti, kad pareigų nevykdymas užtraukia atsakomybę (bausmę), adekvačią pareigų nevykdymo pobūdžiui. Vaikų teisės be pareigų ir atsakomybės – tiesiausias kelias į valstybės išnykimą. Ir dar. Jau senai laikas visokių rūšių „teisų gynėjams“ gauti finansavimą iš užsienio. Niekas šiais laikais pinigų veltui nedalija, tikri filantropai jau senai išmirė. Jei duoda pinigus, tai ankščiau ar vėliau už juos reikės atidirbti. Tie, kurie duoda pinigus, turi savo tikslus ir siekius, kuriuos jie slepia iki progos juos įgyvendinti. Tą aiškiai parodo Šakalienės atvejis.. Ir ji turi būti pašalinta iš seimo, jai būtina apkalta.

 3. kas paneigs? says:

  svarbiausia, kad Lietuvos žmones įbauginti iki to, kad nesipriešintų bet kokioms užsienio pinigingoms sorošistų organizacijoms j it jų planams.

 4. LosAngeles says:

  ‘..pakeitimus siūlantis R.Karbauskis sakė negalintis suprasti, kokiais motyvais vadovaujasi asmenys, pasisakantys prieš įstatymo pakeitimą..’

  cia kas apsimeta slanga??? tipo itin sunku suprasti kodel nvo sakalienes ir visi kiti is tos ‘chebros’ vadovaujasi ‘neaiskiais’ motyvais? kas cia neaiskaus, kai straipsnyje atviru tekstu rasoma ‘..nevyriausybinės organizacijos, susivienijusios į koaliciją „Už vaiko teises“. „Vakaro žinios“ jau yra rašiusios apie tai, kokį finansavimą iš tarptautinių fondų, tarp jų ir norvegiškų, gavo šios organizacijos, kai paramą skirstė Žmogaus teisių stebėjimo institutas, kuriam tuomet vadovavo Dovilė Šakalienė..’. tai iseitu Karbauskiui tai nezinoma? kazkodel abejoju. o jeigu zinoma, tai kam vaizduoti ‘sikanti katina’ ir aiskinti kad ‘nesuprantu kodel’…. kas netingi gali pasidometi, sumos, kuriomis ‘selpiamos’ sakalienes ir nvo yra tikrai ispudingos. taigi uz tiek poniute ir savo tevukus gal parduotu, o cia tik KAZKIENO vaikuciai. cia yla ir islenda is maiso: tai verslas. kazkam (sakalienei ir visoms toms nvo) tai itin sotaus pragyvenimo garantas, nes uztrukus tam arkliukui reiktu eiti dirbti, lenktui kupra, o cia pinigeliai byra, ir pakankamai nemaza srovele. kodle gi ‘nepasirupinus’ kokiu nors pypliuku, jei uz tai gerai sumokama. klausimas is Karbauskio puses gali buti tik vienas: kodel kazkas finansuoja musu salyje kazkokias tai organizacijas (gal ir privacius asmenis) ir kaip tai vadinasi, bei kokia tai itaka daro valstybes vidaus politikai (kada gaunantys ‘finansavima’ asmenys dalyvauja tos valstybes valdyme). o paciam Karbauskiui, kaip vienam is vadovaujanciu valstybes galvu, is sitos informacijos turetu kilti dar vienas klausimas: kaip vadinami zmones, prisieke tarnauti vienai valstybiai, bet imantys ‘parama’ is kitu valstybiu… ‘senais gerais laikais’ tai buvo vadinama isdavyste, ir uz tai buvo taikomos atitinkamos priemones… dabar gi pazanga ir progresas… taigi, valstybes politika formuoja parsidaveliai, kodel tada stebetis, kad priimami istatymai tarnaujantys ne pilieciams ir mokesciu moketojams, bet kazkam… kazkam, kas moka pinigus, nes pinigai juk mokami uz atliekama darba, ir jei moka uzsienio valstybe, tai zmogelis tai uzsienio valstybei ir dirba (sakalienes atveju – tai seimo narys, dirbantis uzsienio valstybei)

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top