Virusologas profesionalas: „Viskas ką jums reikia žinoti apie koronavirusus“

2020, 22 kovo, 9:50 | kategorija Sveikata | atsiliepimų (7) | peržiūrų 2 046 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Dnitrijus Lvovas

Dmitrijus Lvovas | laidos stop kadras

infa.lt išvertė laidą apie tai, kas yra koronavirusas – jo kilmę, poveikį, užkrečiamumo lygį ir viską, kas su juo susiję. Pasakoja Dmitrijus Lvovas, virusologijos mokslinio tyrimo instituto Rusijoje (D.I. Ivanovskio vardo) direktorius. Žemiau vertimo rasite laidos vaizdo įrašą rusų kalba (18:05 minučių trukmės). Kai kuriuos epizodus, kurie mums pasirodė neesminiai – praleidome. Medžiagos paskirtis – pažintinė.

Dmitrij Lvov, PSO ekspertas gripo ir kvėpavimo takų infekcijų srityje nuo 1987 metų, virusologijos legenda dar nuo tarybinių laikų, žmogus aptikęs dešimtis nežinomų rūšių virusų TSRS teritorijoje ir išstudijavęs pandemijų kilimo mechanizmus.

Po 10-20 metų pasirodys vėl. Galimai Kinijoje, o galbūt Rusijoje. Ir jokia čia ne tragedija – tai buvo, yra ir bus, pabrėžia mokslininkas.

Visos virusinės infekcijos, aš tuo giliai įsitikinęs, atėjo pas žmogų iš gyvūnų. Tai įvyko maždaug prieš 10 tūkstančių metų, šis procesas vyksta ir dabar.

Pas gyvūnus virusai pateko prieš daug milijonų metų, Kinijos koronaviruso gamtinis rezervuaras – tai šikšnosparniai. 2002 metų SARS koronavirusas ir dabartinis COVID-19 – tikrieji broliai.

Nuo 2002 iki 2019 metų virusai šiame regione, Kinijoje, ne kartą buvo atsiskyrę nuo šikšnosparnių. Tarpepideminis periodas – žmonės nesirgo, o šikšnosparniuose jie cirkuliavo ir toliau.

Ir nėra jokių abejonių, kad tas protrūkis Uhanee yra taip pat susijęs būtent su šikšnosparniais, – tai pirminis, pagrindinis viruso cirkuliacijoss šaltinis, ir ne tik šito viruso, o ir daugelio kitų.

-O kame čia skirtumas? – Koronavirusas gyvena tik šikšnosparniuose, jis negyvena žmoguje?

Ne, čia kiek kitaip. Koronavirusų yra labai daug – dešimtys, o gal netgi ir šimtai skirtingų. Yra keletas šeimų. Vieni puola paukščius, pavyzdžiui, yra koronavirusai, kurie pažeidžia lakštingalas. Jis taip ir vadinamas bulbul koronavirusu (nesuprantamas palyginimas) – lakštingalos.

Kiti virusai pažeidžia banginius, dar kiti – žuvis, bet praktiškai visi jie susiję su šikšnospaarniais.

Ir yra dvi koronavirusų rūšys, Alfa koronavirusai, kurie apima, tame tarpee, žmogaus koronavirusus, cirkuliuojančius tarp žmonių šimtus metų, sezoniniai koronaavirusai, kurie įeina į šio taip vadinamo ARVI sudėtį (ARVI – Ūminės kvėpavimo takų virusinės infekcijos – infa.lt past).

Ir šiais metais – 7% susirgimų ARVI – tai šie koronavirusai. Jie jau susigyveno su žmogumi, neiššaukia letalinės baigties (mirties), tačiau vis tik iššaukia kai kuriuos nemalonumus, ypač tarp vaikų.

-O kodėl šio koronaviruso mirtingumas virš dviejų procentų?

Geras klausimas. Šis virusas (ir kiti) turi prieigą prie epitelio (kuris dengia kvėpavimo takus ir virškinimo sistemą) ląstelių (gali su jomis susijungti).

-Tai yra jis susiriša su gleivine?

Ląstelės turi receptorius kurių pagalba prie jų galima prisijungti. Ir šitas virusas per juos susijungia su ląstele savo ataugų pagalba (taip vadinama karūna). Virusas susikontaktuoja su atitinkamomis ląstelės vietomis, kas padeda jam prasiskverbti į ląstelę. Bet, kai kada, matomai mutacijų dėka, o gal dar ir dėl papildomu savybių, susijusių su žmogumi, jis pradeda skverbtis į apatines kvėpavimo trakto dalis.

Pasiekia tolimiausias to trakto dalis, plaučių alveoles. Tas pūsleles, kur supaprastintai tariant susitinka kraujas ir deguonis. Mes tuo kvėpuojame. Bet kai viruso puolimo pasekoje ištinka šių alveolių ląstelių pažeidimas, kai prasideda pneumonija – per sienelę į alveolę pradeda sunktis kraujas, kraujo plazma ir kraujo elementai.

Jie užpila alveolę, ištinka plaučių pabrinkimas, ir žmogus ima dusti, jam nebėra kuo kvėpuoti, ir jis žūsta.

O pasiekti virusus, kai jie jau pasiekė alveoles – labai sunku.

-Supratau, jūs dabar aprašote vykstantį procesą. O kodėl …

Aš jums labai supaprastintai papasakojau kodėl žmonės miršta.

-Ne, jūs dabar pasakojote ne kodėl miršta, o kaip, o klausimas buvo kodėl mirštamumas būtent 2,3 procento, kodėl jis gerokai aukštesnis, nei nuo ARVI ?

Na taip, esant ARVI tie virusai mirties įprastai neiššaukia, ten procentas visiškai nereikšmingas.

Gripo mirtingumas dešimtosios šimtosios procento dalys.

-Apie 0,05 procento.

Bet, kadangi koronavirusas užkrėtė dabar apie 50 tūkstančių (laida daryta tuo metu, kai buvo toks užkrėtimo lygis), o gripas per tą laiką užkrėtė apie 5 milijonus, apytiksliai, žmonių.

Ir nežiūrint į tai, kad ten mirtingumas (gripo) neaukštas – bendras mirčių nuo gripo skaičius per tą laiką – kur kas didesnis.

Aš peržiūrėjau kai kuriuos amerikiečių infekcinių ligų centro CDC duomenis (kovos su infekcijomis) – per tą laiką JAV nuo gripo mirė jau apie 10 tūkstančių žmonių.

-Viruso mirtingumas – dėl to,kad jis nespėjo adaptuotis prie žmonių populiacijos?

Taip, tai yra taip vadinamas „nepažįstamųjų susitikimas“. Su laiku, jei jis pasiliks su žmonių populiacija, bet aš nemanau, jį išstums kiti kvėpavimo trakto virusai. Jam bus sunku su jais konkuruoti.

-Tai yra, jis nespės prisitaikyti?

Jis pasiliks su šikšnosparniais ir po 10-20 metų pasirodys vėl. Galbūt Kinijoje, o gali ir Rusijoje.

Tie patys šikšnosparniai gyvena ir pas mus (Rusijoje), ir pas juos, kaip ir paukščius, egzistuoja sezoninės migracijos. Ir visiškai įmanoma, kad mūsų šikšnosparniai skrenda į Kiniją, kur žiemojimo metu gali vykti šių populiacijų susimaišymas, o po to grįžta atgal namo, į Rusijos pietinius rajonus.

-Bet kažkoks tarprūšinis koronaviruso perėjimas turi būti? Kažkas turi suėsti tą skraidančią pelę?

Perėjimas tarp šikšnosparnių manau yra visiškai aiškus, o štai perėjimas link žmogaus turi būti sąlygojamas kažkokių klasterių, reikalinga pakankamai aukšta užkrečiamoji dozė.

Kaip tai vyksta: virusas gali išsiskirti su šikšnosparnių išskyromis, fekalijomis, šlapimu – toks užsikrėtimo mechanizmas žinomas, per produktų užkrėtimą, tame pačiame Uhano laukinių gyvūnų turguje. Žmonės be terminio apdorojimo valgė (galimai) šiuos produktus ir užsikrėtė.

Yra kitas kelias, įrodytas. Šikšnosparnius gali ėsi civetos, barsukai, gyvatės, kiti gyvūnai, ir taip užsikrėsti šiuo virusu. O žmonės, valgantys jau juos pačius be pakankamo terminio apdorojimo, o Kinijoje tai gan paplitęs reiškinys sukuria sąlygas, kai įvyksta pirminis užkrėtimas. Ir šio pirminio užsikrėtimo metu, matomai, efekto dozė turi būti pakankamai didelė.

O kai žmonės užsikrėtė, prasidėjo nuo žmogaus žmogui užsikrėtimo procesas. Jis įrodytas.

Koronaviruso galimybė užkrėsti ji kur kas mažesnė, nei gripo. Gerokai mažesnė. Todėl užkrėtimo procesas, palyginus, vyksta gana vangiai. Na ką 50 tūkstančių (infa.lt primena, kad eina kalba apie laiką, kai buvo tokie užsikrėtimo skaičiai).

-Net jei bus milijonus, jei bus milijonas jų populiacijai…

Aš nemanau, Kinijoje gyvena 1,5 milijardo žmonių. Ir gali būti, kad toje pačioje Kinijoje daugelis, o gal netgi dešimtys milijonų užsikrėtė gripu.

O dabar, mūsų duomenimis, Rusijoje cirkuliuoja trys gripo virusai. Daugelyje vietų nuo jų apsisaugant uždaromos mokyklos, nors su tuo galima būtų ginčytis – to daryti neverta. Ir be to 7 kvėpavimo takų virusai įskaitant sezoninius koronavirusus.

Ir visa tai cirkuliuoja. Visi šie virusai atakuoja kvėpavimo takus, sukeldami kažkiek skirtingus simptomus, bet iš principo tai vienas ir tas pats virusinių infekcijų sindromas.

-Turima omenyje sloga, kosulys, temperatūra?

Visiškai teisingai. Tai vyksta kiekvienais metais, taip pat reguliariai kaip būna kasmet žiema, ir tai tęsis ir toliau.

-Kodėl visi šie virusai pagrindinai plinta žiemą?

Žiemos metu vyksta atitinkamas organizmo persitvarkymas. Jo atsparumo infekcijų atžvilgiu sumažėjimas. Ir antra – būtent žiemos metu vyksta žmonių koncentracija įvairiose gyvenimo vietose, uždarose patalpose.

O aukštos koncentracijos aplinkybė yra viena pagrindinių sąlygų plisti infekcijai. Uhane būtent tokiomis koncentracijos turguje (manomai) sąlygomis po susitikimo su šikšnosparniais ir įvyko protrūkis.

Kaip dabar skelbia televizija ir kitos žiniasklaidos priemonės, jog tai, kas dabar vyksta – tragiška situacija, mirtinas virusas. Joks tai ne mirtinas virusas ir jokia tai ne tragedija – taip visada buvo, yra ir bus.

Ir ateityje bus. Tam reikia pasiruošti? – Reikia. Reikia minimalizuoti pasekmes? – Reikia. O kas tam reikalinga? – Gera diagnostika, – ji dabar yra. […] […]

Prie gripo karantinas visai neįmanomas.dėl jo aukšto užkrečiamumo lygmens, nuo tymų karantinas praktiškai nerealus, o štai esant koronavirusui karantinas jau turi reikšmę

Keletas žodžių apie kaukes – štai tie marliniai skudurėliai, vadinami kaukėmis – tai ne kaukės, nuo jų apskritai jokios naudos. Kitas dalykas, matau Kinijoje atsiranda – tankios kaukės ar respiratoriai – jie apsaugo aplinkinius nuo jūsų, jeigu jūs sergate.

-Tai yra mums patiems kaukė nepadės?

Kaip taisyklė – ne. Arba labai menku lygmeniu.

-Kodėl? – Todėl, kad virusas patenka per akis ar kaip?

Ir į akis patenka, o be to kaukių poros – jos gali apginti nuo stambių lašų, O žmogus užsikrečia – štai mes su jumis kalbamės ir gali būti, jog aš jus jau kažkuo užkrėčiau, tikiuosi, kad tai neįvyko – kaukės kažkuriuo lygmeniu nuo to apsaugo. Bet tai ne garantija.

-Tai jeigu aš viruso nešiotojas su kauke – tai jūsų neužkrėsiu?

Stambūs lašai ir jūsų snargliai, atsiprašau, liks prie jūsų. Žinoma, kaukėmis reikia naudotis, bet tai jokie ne garantija., o papildoma galimybe apsaugoti aplinkinius nuo jūsų, jeigu jūs sergate.

-Kaip jūs manote – kaip vystysis toliau koronaviruso COVID-19 epidemija?

Prognozuoti gana sunku. Jeigu visi dirbtų taip, kaip kinai – tai baigtųsi pakankamai greitai. Tačiau aš bijau, kad pasaulyje rasis daug šalių su mažesne tokios profilaktinės apsaugos sistema, tačiau kaip bebūtų, aš manau, jog metų eigoje situacija užsibaigs.

-Kaip manote, sklinda daug visokių teorijų, kad virusas sukurtas išnaikinti tam tikrą etninę grupę. Kiek tame gali būti tiesos?

Televizijoje, spaudoje pasisako daugybė žmonių. Jie nėra profesionalai, tačiau džiaugiasi galėdami pasisakyti kai juos pakviečia, džiaugiasi galėdami save parodyti, tačiau pasakyti neturi ką, ir pradeda skleisti tokias fantazijas, kad CŽV sukūrė, kad Kinija sukūrė, esą, norima pensininkus išnaikinti, Tai „žodžių tryda“ (nesugalvojome kito vertimo, atsiprašome – infa.lt).

-Tai yra virusui tas pats – kinas tu ar rusas?

Absoliučiai tas pats.

-Kodėl tada kinų serga daugiau, nei baltųjų?

Todėl, kad epidemija kilo Kinijoje, todėl, kad jų ten labai daug ir didelis tankumas. Bet dabar ir baltieji serga. Ir jeigu jis pateks pas mus – užkrėtimų bus.

Bet kiek aš skaičiau pagal suvestines – ten, Kinijoje, užkrečiamumo augimas jau mažėja ir infekcijos plėtros greitis mažėja.

Bet žinoma, jie padėjo tam didžiules pastangas, ir reikėtų pasveikinti jų sveikatos apsaugos sistemą ir vyriausybės priemones kurių buvo imtasi. Šiuo atžvilgiu kinai šaunuoliai.

Dabartinė situacija tai mokymai. Mokymai to, kas gali atsitikti ateityje.

Žmonėms reikia duoti tikrą informaciją, kad nesklistų ta „žodinė tryda“, kad jie suprastų, kad nebūtų panikos, kad tie virusai nebūtų vadinami mirtinais.

Būtina ramiai paaiškinti situaciją, išdėstyti tai, ko reikia imtis ir į ką tai gali išsilieti.Dar viena rimta laida rusų kalba apie tą patį (47:24 min):

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

Atsiliepimų 7

 1. Simas Simaitis says:

  Aš suvokiu tik vieną, kad geriausia apsauga nuo bet kokių virusų – mano puiki imuninė sistema. Nes šiuolaikinė medicina niekuomet nespės paskui bet kokias virusų mutacijas. Nieko dar nėra nesukurta žmonijos, kas mums duota gamtos, apsaugai nuo virusų.

 2. Algirdas says:

  >Simas Simaitis

  !!! Ne tik nuo virusų, nuo bet ko. O šiaip tai jokių ligų nėra. Būna tik šlamšto perteklius, štai jį ir šalina organizmas, o daktarai tą supranta kaip tariamos (nesamos) ligos simptomus ir kariauja su tuo visais įmanomais būdais trukdydami organizmui pasveikti pačiam. Maža to, nuodija organizmą įvairiausių rūšių nuodais. Beje, yra teorija, jog virusai tai toksinų šalinimas iš ląstelių. Būčiau linkęs tam pritarti, logiška. Dar vienas dalykas tas, kad tai kaip veikia virusai nėra ištirta iki galo arba ištirta, tačiau nuslėpta. Reikalas tas, kad virusas pats savaime nieko negali, viskas priklauso nuo šeimininko t.y. ląstelės, o čia jau kalba eina apie imunitetą. Bet kokia zaraza gali daugintis tik ten kur nusilpęs atsparumas, kitur ne. Absoliuti dauguma mirčių sietų su covid-19 tarp tų kurie buvo seni bei jau sirgo visa puokšte kitokių ligų, dažniausiai įsisenėjusių. Kam naudingas karantinas? Tik tiems kas jį paskelbė. Čia lygiai tas pats kaip su pasais. Kam reikalingas jūsų pasas? Tik tiems kas jį jums davė. Arba pavardės. Kam jums reikalinga pavardė? Ji reikalinga tik tiems kas ją jums prikergė.

  • Svetimas says:

   Pagarba uz teisingas mintis,tik noriu pasakyti,kad virusas zmoniu galvose….

 3. Simas Simaitis says:

  Kas liečia karantiną, man primena 11/9. Tada įvedė kontrolę oro uostuose. Dabar kažkas panašaus įvedama maisto prekybos centruose. Vaizdelis verčia susimąstyti

 4. konkurencijos nėra says:

  Ligų nėra, yra būsena.
  Neumyvakinas

  Čipavimas artėja!

 5. Algirdas says:

  Kokia krizė bebūtų šeilokai niekada nepraleis progos ja pasinaudoti.

 6. SVEIKI, LABAI TEISINGI ZODZIAI TIK MUSU IMUNINE SISTEMA GALI MUS ISGELBETI NUO VISU LIGU. JOKIOS VAKCINOS NERA SAUGIOS, IR SVARBIAUSIA, KAD GAMINTOJAI ATLEISTI NUO VISU ZALINGU PASEKMIU. AS UZ TIKRAS TECHNOLOGIJAS, KURIOS TARNAUJA ZMONEMS, BET NE ZMONES TURI TARNAUTI TECHNOLOGIJOMS. KODEL MES TURIME BUTI VIETOJE ATPIRKIMO OZIU, KURIEMS REIKIA ISBANDYTI KAZKOKIA VAKCINA. KURI NERA ATSAKINGA UZ ZMOGAUS SVEIKATA, MES VISI GYVIEJI TURIME APIE TAI RIMTAI SUSIMASTYTI. PRIIMTI SI SPRENDIMA AR TAPTI AUKOMIS. LINKIU SVEIKO PROTO APMASTYMO SAVO SVEIKATOS GEROVEI. SEKMES.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top