Vokiečiai iš vargšių ES šalių tik pasakiškai pelnosi!

2011, 24 kovo, 9:15 | kategorija Ekonomika | 1 atsiliepimas | peržiūrų 1 660 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Vokietija

Vokietija pumpuoja milijonus eurų į vos galą su galu suduriančias ES šalis, o pati iš ES turi mažai naudos. Toks įspūdis labai plačiai papiltęs, tačiau tai viso labo mitas. Jokia kita valstybė negauna tiek naudos iš eurointegracijos ir bendros valiutos, kaip Vokietija.

Vokiečiai piktinasi – ar neužteks vieną kartą? Vokietija nuo seno yra didžiausia ES pinigų mokėtoja. Kasmet ji perveda Briuseliui daugiau kaip 10 mlrd. eurų, taip pat finansuoja daugybę puikių paramos ir subsidijavimo programų.

Pastaruoju metu Vokietija ne tik maitina Ispanijos ūkininkus ir finansuoja portugalų kelininkus, bet ir šelpia piktadarius graikų ir airių biudžeto švaistytojus politikus, užuot su malonumu juos nubaudusi.

Vokietija moka pinigus ES, o visos kitos šalys iš to pelnosi. Toks įspūdis labai plačiai paplitęs pačioje Vokietijoje, daugiausia gyventojų turinčioje bendrijos valstybėje. Du trečdaliai vokiečių nepasitiki ES. Tik kas penktas Vokietijos gyventojas mano, kad narystė ES su dvylika žvaigždučių jų šaliai teikia daugiau naudos, nei nuostolių.

Įspūdis, kad ES Vokietijai yra brangiai kainuojanti, bet iš esmės nenaudinga organizacija, yra labai populiarus. Jį dar labiau sustiprino euro krizė ir ją lydinti bulvarinės žiniasklaidos kampanija. Susikaupęs juodai baltai auksinis pasipiktinimas prasiveržė šūkiu: „Ihr Griechen, ihr griecht nix von uns“ („Ei, graikai, jūs nieko iš mūsų negausite“, „griechen“ yra žodžio „kriegen“ – „gauti“ – anagrama, – vert. past.).

Berlynas

Žinoma, tai faktas – Europa Vokietijai kainuoja pinigus, ir netgi nemažus pinigus. Bet Vokietijos politikų amžiaus melas – kad ES jų šaliai praktiškai neduoda jokios naudos. Kad būtų laikas sąžiningai apskaičiuoti ir palyginti sąnaudas ir gaunamą naudą. Išvada galėtų skambėti, pavyzdžiui, taip: „Europa mums kainuoja brangiai, bet tai anaiptol nereiškia, kad mums tai per brangu.“

Tačiau tai netiesa. Iš eurointegracijos pati Vokietija gauna milžinišką naudą. Suprantama, kad ES ryja pinigus. Bet nemaža dalis bendrijai skirtų išlaidų padėjo iš prastai išvystytų ekonomikų sukurti labiau išsivysčiusias. Iš to Vokietija gauna dvigubą naudą – jos bendrovės ten parduoda daug daugiau prekių.

Taip pat milijonai europiečių savo tėvynėje ima matyti geresnes ekonomines perspektyvas. Šiek tiek solidarumo, lašas žmogiškos užuojautos – ir tie žmonės nebetrokšta bet kuria kaina išdumti į turtingą Šiaurę ar pasiturinčius Vakarus.

Vokietijos eksportas į euro zoną sparčiai auga. Vokietija yra daugiausia pelno gaunanti šalis iš visos bendros 27 Europos šalių vidaus rinkos, kur apie 500 mln. gyventojų sukuria beveik 30 proc. pasaulinio vidaus produkto. Nuo Šlėzvigo-Holšteino iki Bavarijos beveik kas ketvirta darbo vieta tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso nuo eksporto, prekybos su kitomis šalimis. ES ekonominė galia yra didesnė už JAV ir tris kartus didesnė už Kinijos.

Tokie yra faktai – net jeigu pasauliniai svorio centrai vis labiau pasislenka į Aziją.

auto pramonė

Vokietija yra didžiausia ES ekonominės naudos gavėja. Jokia kita šalis tiek daug naudos negauna ir iš euro. Bendra ES valiuta Vokietijoje sukėlė tikrą eksporto bumą. Tą rodo palyginimas, kaip augo eksportas į 17 šalių, kurios šiuo metu priklauso bendros valiutos zonai.

Vokietijos eksportas į Prancūziją, Ispaniją ir kitas dabar euro zonai priklausančias šalis išaugo: – 1990-1998 m. – maždaug 3 proc. per metus, – 1999-2003 m. augimas padvigubėjo iki 6,5 proc. per metus, – 2003-2007 m. jis šoktelėjo iki daugiau nei 9 proc. per metus.

Suprantama, 2008 ir 2009 m. balansą aptemdė ekonominė krizė. Bet padidėjimas 6,5 ar net 9 proc. per metus atrodys dar įspūdingesnis, jeigu prisiminsime, kad po Vokietijos susijungimo bendra ekonominė veikla kasmet paaugdavo tik po 1-2 procentus. Mažas augimas ir didelis pelnas iš eksporto – tai rodo, kad vokiečių gerovė vis labiau priklauso nuo prekybos. O kuo glaudžiau šalys bendradarbiauja, tuo didesni yra ekonominiai mainai.

Euro priešininkai mėgsta nurodyti, kad kilo ne tik eksporto bumas į euro zoną, bet ir apskritai nemažai išaugo Vokietijos eksportas į kitas šalis. Iš pirmo žvilgsnio, jie atrodo teisūs. 1999-2007 m. eksportas į euro zonos šalis kasmet išaugdavo vidutiniškai po 7,5 proc., o į kitas ES bei trečiąsias šalis – apie 9 procentus.

Tačiau tai nepaneigia euro padaryto didelio postūmio ekonomikai. Beveik visos ES priklausančios Rytų Europos šalys, taip pat Didžioji Britanija ir Švedija turi savo valiutas. O didžiąją eksporto į trečiąsias šalis dalį sudaro eksportas į tokias kylančios ekonomikos šalis, kaip Kinija ir Indija.

Kitaip sakant, dėl euro Vokietijos prekyba su įsitvirtinusiomis industrinėmis valstybėmis išsiplėtė taip pat smarkiai, kaip ir su augančiomis. Tai yra didelė sėkmė.

Atsižvelgiant į šiuos skaičius, nebestebina tai, kad kitos ES narės Vokietijai priskiria ypatingą, milijardus kainuojantį vaidmenį, gelbstint bendrą valiutą: „Brangūs vokiečiai, jūs taip lengvai užsidirbote iš euro, kad dabar galėtumėte ir apmokėti sąskaitą.“

Vokietijos valdžia jaučia, kad tokia kitų Europos šalių pozicija nėra visiškai nepagrįsta. Bet atvirai to nenorima sakyti – bulvarinei žiniasklaidai tai būtų lyg vienuolikos metrų baudinys be vartininko.

Iki šiol euro krizė Vokietijai nekainavo nė cento. Atvirkščiai – paskolos Graikijai ir Airijai yra geras verslas. Paprastai kalbant, Vokietijos finansų ministras rinkoje pasiskolina pinigų su 2 proc. palūkanomis, o pats perskolina juos su 5 proc. palūkanomis. Suteiktas 10 mlrd. eurų vertės kreditas per metus leidžia uždirbti vokiečiams net 300 mln. eurų.

Tačiau esant dabartinei situacijai tikėtina, kad įpusėjus terminui Graikija turės šį kreditą restruktūrizuoti, o dalies skolos nesugebės grąžinti. Toks likimas gali laukti ir Airijos bei Portugalijos.

Ir kas tuomet? Priklausomai nuo to, kiek kreditų dar bus suteikta gelbstint ES, ir kaip atrodys skolų restruktūrizavimas, Vokietija taip pat gali prarasti pinigus. Gal net dešimtis milijardų.

Žinoma, tai nėra gerai. Bet bendros valiutos sąjungos suirimas Vokietijai būtų kur kas blogesnė alternatyva.

„Der Spiegel“ ir lrytas.lt inf.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. remigijus says:

    …Kitaip sakant, dėl euro Vokietijos prekyba su įsitvirtinusiomis industrinėmis valstybėmis išsiplėtė taip pat smarkiai… Labai taiklus pasakymas. Visą kitą straipsnį galima būtų ir išmesti. Straipsnis paruoštas pagal Der Spiegel ir lrytas.lt inf. Labai geras informacijos šaltinis. Oficialioji Vokietijos spauda tokia pat tendencinga, kaip ir visi kitų šalių informaciniai šaltiniai. Šiais laikais tikrai sunku išskirti kur tiesa, o kur melas. Bet tiek tos. Vienas tik faktas prie šio straipsnio: Vokietijos eksportas yra taip išpūstas, kad siekia apie 2 bilijonus eurų. Prekės tiekiamos tiesiog „už gražias akis“, kad tik pramonė galėtų dirbti. Viena iš didžiausių vokiškos prekės ėmėjų yra Amerika, bet kaip Jūs žinote, Amerika bankrotas.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top