Zigmas Vaišvila. Kaip politikai Lietuvą įkaite padarė

2020, 26 kovo, 7:35 | kategorija LPT | atsiliepimų (3) | peržiūrų 654 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Zigmas Vaišvila

Lietuvą valdantys ir dėl to besirungiantys politikai atsakomybės dėl koronaviruso prisiimti neskuba. Seimas vis nedirba.

Š.m. kovo 25 d. Prezidentas, nežinodamas, kuo užsiimti, prisiminė, kad Rusija ir Kinija vis dar grėsmės Lietuvai (matyt, antrai kadencijai siūlys VSD vadovą Darių Jauniškį, patvirtinusį, kad Prezidento rinkimų metu pavaldiniams nurodė rinkti informaciją apie Gitano Nausėdos komandą).

Š.m. kovo 25 d. Vyriausybės posėdis patvirtino, kad ir Vyriausybė neskuba prisiimti atsakomybės dėl krizės suvaldymo – vis dar palieka spręsti Sveikatos apaugos ministrui Aurelijui Verygai.

Mistinis Vyriausybės komitetas, nenumatytas jokiame įstatyme, anot Sauliaus Skvernelio, patarinės A.Verygai ir koordinuos. O kas priims sprendimus, t.y. kas atsakys už juos? Pagal galiojančius teisės aktus Vyriausybė nutarimus priiminėja ne tik Vyriausybės posėdžiuose priimdama nutarimus, bet ir Vyriausybės pasitarimuose.

Tad tiesiog vengiama prisiimti atsakomybę dėl sprendimų suvaldant krizę. Tepriiminėja juos ir toliau atpirkimo ožys – ministras A. Veryga, praradęs medikų pasitikėjimą.

Civilinės saugos įstatymo (CSĮ) 27 str. nustato, kad sprendimus suvaldant valstybės mąsto ekstremaliąją situaciją priima Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisija (VESK), vadovaujama vidaus reikalų ministro. VESK komisijoje yra visų svarbiausiųjų ministerijų ir valstybės institucijų pirmieji asmenys arba jų pavaduotojai.

CSĮ nenumatyta, kad krizės suvaldymo sprendimus priiminėtų Sveikatos apsaugos ministras ir net Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro (VESOC) vadovas. Tad ministro A. Verygos pasirašomi įsakymai šioje situacijoje yra ne tik SAM kompetencijos klausimas.

SAM ministras A. Veryga pristatomas ir kaip VESOC vadovas. Tačiau kodėl Teisės aktų registre nėra skelbiamas toks Ministro Pirmininko potvarkis, kuriuo pagal CSĮ skiriamas VESOC vadovas?

Kodėl vis didinamas šis teisinis chaosas? Kas atsakys už nekompetentingą ir neatsakingą valdymą? SAM ministras paskelbia vienokią atvykusiųjų izoliavimo tvarką, kurią įgyvendinti nurodo po trijų valandų, o Vilniaus ir Klaipėdos merai paskelbia kitas tvarkas. Suirutė? Taip – jau suirutė.

Kodėl VESK, prieš tai paskutinį kartą posėdžiavusi š.m. kovo 12 d. ir pasiūliusi Vyriausybei paskelbti šalyje valstybės masto ekstremaliąją situaciją, po šios situacijos (karantino) paskelbimo kitą kartą susirinko tik š.m. kovo 24 d., pateikusi siūlymus Vyriausybei.

Nenustebau, kad š.m. kovo 25 d. Vyriausybės posėdis nebuvo viešai transliuojamas „dėl techninių kliūčių“. Manau, ne tik dėl to, kad pagal darbotvarkę per pusvalandį planuota apsvarstyti 39 (!) klausimus (klausimui skirta po 45 sekundes).

Labai naudinga skaityti viešai skelbiamus valdžios sprendimus. Perskaičiau š.m. kovo 24 d. VESK posėdžio protokolą (https://pagd.lrv.lt/uploads/pagd.lrv.lt/documents/files/VESK_protokolas_2020-03-24.pdf) ir amo netekau.

Medikai, pažiūrėkite, kaip Jus pakišo politikai – 2020 m. kovo 24 d. VESK pasiūlė Vyriausybei „…iš Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos tvarkomų valstybės rezervo materialinių išteklių atsargų nuo 2020 m. kovo 25 d. paimti 12000 respiratorių ir paskirstyti juos civilinės saugos sistemos pajėgoms, medicinos darbuotojams ir vaiko teisių apsaugos specialistams pagal poreikį.“!!!

Kol kas nepaskelbta, ar Vyriausybė tam pritarė 2020-03-25 d. posėdyje, tačiau žinokime visi, ir pareigūnai, ir medikai – valstybė turėjo rezerve bent 12000 respiratorių, tinkančių net gaisrininkams, bet nedavė Jums jų, net prasidėjus š.m. kovo 16 d. jos paskelbtam karantinui!

Tad ne tik neturėjome reagentų tyrimams, bet ir turint valstybės rezerve respiratorius, Vyriausybė jų neskyrė net medikams! A. Veryga aiškino, kad šeimos gydytojams jie yra pertekliniai! Ar galime pasitikėti mums vadovaujančiais tokiais politikais, melavusiais mūsų medikams, melavusiais mums visiems, kad esame viena geriausiai šiai krizei pasiruošusių šalių?

Šiandien Vyriausybė padidinta atsakomybe teisingai ir pagrįstai gąsdina grėsmės neįvertinančius mūsų tautiečius. Tačiau, visų pirma, atsakingi Vyriausybės nariai turi pažiūrėti į save. Nes jiems dėl galimai nusikalstamo neveikimo taip pat gresia baudžiamoji atsakomybė.

Š.m. kovo 25 d. LRT eteryje kalbėjęs Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas Europoje Vytenis Andriukaitis šiems savimi ir jų užimomis pareigomis apsvaigusiems Vyriausybės nariams trumpai paaiškino civilinės saugos ir epidemijų suvaldymo pradžiamokslį, būtinumą priiminėti sprendimus išplėstame rate ir būtinai dalyvaujant specialistams.

Nepakanka tik viešųjų ryšių tariamų specialistų. Dėkui Dievui, kad iki šios krizės A. Verygai ir Vyriausybei nepavyko įgyvendinti visų reorganizacijų dėl sveikatos apsaugos įstaigų planų – uždaryti aibę ligoninių rajonuose, be jokio pagrindimo formaliais „optimizavimo“ tikslais likviduoti ar reorganizuoti sveikatos apsaugos įstaigas.

Tiesa, spėjo atleisti visus SAM darbuotojus ir iš naujo priimti. Pasekmes matome. Svarbu beatodairiškai ir be sveiko proto apraiškų tyčiotis iš taip vadinamo „sovietmečio“, taip pat ir civilinės saugos sistemos, kuriai vietos „demokratiniuose Vakaruose“ neliko.

Nemaloniausia yra tai, kad šios liūdno likimo Vyriausybės pamaina, kurią siūlo Tėvynės Sąjungos veikėjai, yra buvusios Prezidentės Dalios Grybauskaitės vadovavimas laikinajai Vyriausybei.

Ji veikia jau nebeslapukaudama – jos „tėvonija“ finansų ministerija, vadovaujama „valstiečio“, o de-facto D. Grybauskaitės pasirinkto kadro, ją paskyrė finansų ministerijos fondo aukoms rinkti vadove. Lyg pati finansų ministerija be šios gelbėtojos negalėtų surinkti aukų.

Matant ne valstiečių tariamos daugumos abiejų S. Skvernelio vadovaujamų Vyriausybių sudėtį ir kanceliarijos vadovus, gali apimti neviltis. Paskutiniosios Vyriausybės ministrus S. Skvernelio siūlymu paskyrė ir naujasis mūsų Prezidentas G. Nausėda!

Panašu, kad ši organizuota grupuotė jau privertė G. Nausėdą net D. Grybauskaitės pasirinktą D. Jauniškį dar kartą siūlyti VSD vadovu.
P
onai siūlytojai, visų pirma, Seimo nariai, kariška rikiuote žengte marš į darbą Seime!

Tačiau kalbant apie Lietuvos bandomą suvaldyti šios dienos ekstremaliąją situaciją, būtina prisiminti, kaip atsidūrėme tokioje ne tik organizacinio, bet ir teisinio chaoso būsenoje. Iki D. Grybauskaitės prezidentavimo Lietuvoje egzistavo Krizių valdymo centras prie Krašto apsaugos ministerijos. Tačiau 2010 m. vasario 17 d. Vyriausybės, vadovaujamos Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus, nutarimu Nr.145 jis buvo likviduotas.

Ir tik 2011 m. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Direktoriaus įsakymu buvo patvirtinti VESOC nuostatai. Gerai, kad bent tiek liko iš sukarintos civilinės saugos sistemos.

Todėl nereikia stebėtis, kodėl Italijos Ministras Pirmininkas Giuseppe Conte pagalbos kreipėsi į Rusijos Federacijos Prezidentą Vladimirą Putiną. O mums belieka tik džiaugtis mūsų „gelbėtoja“ Dalia Grybauskaite – vis tik ji yra tos pačios Rusijos Federacijos valstybės paslaptis.

Panašu, kad pasikliauti mums beliko tik pačiais savimi. Todėl ir asociacijos „Lietuvos Visuomenės Taryba“ pasiūlyta kurti Visuomenės ekstremaliųjų situacijų komisija, ar kaip ją vadintume, tampa būtina. Skęstančiųjų gelbėjimas – mūsų pačių klausimas. Todėl nelikime abejingi sau.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 3

 1. Vytas says:

  Kaip gali valdžia reikalauti iš piliečių vykdyti jos nurodymus, jei vyriausybė pati nesilaiko įstatymų? Ir nei prezidentui, nei seimui tai neužkliūva. Kodėl Vaišvila gali paskaityti tai, ką valdžia pasirašė sau, pasirašė algoritmą, kas ir kokių atveju sudaroma, bet pati to nesilaiko? Ir telieka sutikti su Z.Vaišvila, kad SAM vadovas Veryga, jei tik kas bus ne taip, taps atpirkimo ožiu. O ar yra,pav., vyriausybės nutarimas kovos su koronavirusu fondo sudarymo klausimu ir kodėl valstybinio fondo valdymui pasikviestas privatus asmuo? Nuo kada privatus asmuo gali valdyti valstybės lėšas, tuo labiau tokiu svarbiu ir pavojingu atveju, kaip karantino valstybėje įvedimas? Vienu žodžiu, viskas vyksta po senovei, kaip aprašyta R.Janutienės „Raudonojoje Dalioje“

 2. Gintas says:

  Juokingiausia, kad čia parlamentas valstybės, kuri vis skelbia karą Rusijai, o čia gripas privertė mesti darbus ir pasislėpus sėdėti, kas būtų karo metu…
  Pasigendu platesnio situacijos matymo! Viskas kažkada pasibaigs ir reiks gyventi toliau, ir didelis klausimas, ar gyvenimas bus toks pat! Ar reikės visos tos ekonomikos, kokia buvo ir kurią ruošiamasi gelbėti? Šalys užsidaro, negalėdamos pačios save aprūpinti net vagiliauja viena iš kitos, o Lietuvoje tie kurie keikė Kinija su ekstazę veide šokinėja iš laimės kad kinai atsiųs šio ar to. Globalizmas valstybes paliko nuogas prieš realybe! Lietuva tiek ieško investuotojų, lankstosi jiems, o kai iškyla nacionalinė problema niekas nebeveikia! Valdžia yra tarnaitė, vadinasi ir piliečiai tai tik avys, kurias nugano kvaili piemenys! Žmonės ima burbuliuoti dėl kainų, bet juk to ir norėjo, dėl to ir kovojo, del kapitalistiniu santykių. Jei susidaro situacija, kurioje galima uždirbti, visada bus bandoma uždirbti, elementaru!
  Kas kovoja su virusu, o kas užsiima politika liberalai bando kastis po valstiečių pamatais, matyt koncervos kažką pažadėjo. Kitaip kaip diversija to nepavadinsi, kaip galima sutarti del lovų, o po to sakyti lad jų nėra… Šiaip žuvies gaudymas drumstame vandenyje žinoma praktika, Lietuva ne išskirtinė, išlys daug gelbėtojų, tik finalas bus tas pats, nes sistemų valdymo nėra ir nebuvo!

 3. konkurencijos nėra says:

  „Mūsiškiam“ Visuomenės Saugumo Koncepcija _ kaip keulei balnas🇨🇳

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top