Žmonija praranda teises

2023, 16 kovo, 21:06 | kategorija Ideologija | 1 atsiliepimas | peržiūrų 192 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Pilietinių laisvių ir teisių Pasaulio reitingas

foto: CIVICUS

Pilietinės laisvės ir teisės tapo prabanga 96,8% pasaulio gyventojų.

Tik 3,2% Žemės gyventojų gali visapusiškai ir saugiai reikšti savo nuomonę ir protestuoti. Tokie duomenys pateikiami kasmetiniame pilietinių laisvių reitinge, kurį sudaro žmogaus teisių organizacijų aljansas „CIVICUS”.

Žmogaus teisių organizacijų aljansas „CIVICUS” pristatė savo metinį pilietinių laisvių pasaulyje reitingą, kurį skelbia nuo 2017 m. Kaip matyti iš šio dokumento, 2022 m. piliečių protestai, kurių dauguma buvo taikūs, užfiksuoti 131 šalyje. Jie buvo susiję su įvairiomis problemomis – nuo dėl infliacijos kylančių maisto kainų iki pasipiktinimo valdžios korupcija ar represijomis.

Mažiausiai 92 šalyse protestuotojai buvo sulaikomi, o 57 šalyse prieš juos buvo panaudota pernelyg didelė jėga.

Taikių protestuotojų nužudymai užfiksuoti mažiausiai 24 pasaulio šalyse. Piliečių aktyvistai, žurnalistai ir žmogaus teisių darbuotojai praėjusiais metais tapo taikiniais daugiau nei 100 šalių. Reitinge įvertintos 197 šalys ir teritorijos.

„CIVICUS” yra daugiau kaip 20 žmogaus teisių NVO ir socialinių judėjimų visame pasaulyje asociacija, įkurta 1993 m. siekiant skatinti pilietinės visuomenės plėtrą. Jos būstinė yra Johanesburge, o biurai – Niujorke ir Ženevoje.

Reitinge šalys skirstomos į penkias kategorijas pagal pilietinių laisvių suvaržymo mastą: šalys, kuriose pilietinė visuomenė yra laisva („Laisva”); šalys, kuriose pilietinės laisvės iš dalies suvaržytos („Ribojančios”); šalys, kuriose pilietinė visuomenė labai suvaržyta („Obstrukcinės”); šalys, kuriose pilietinė visuomenė slopinama („Represyvi”); šalys, kuriose bet kokie bandymai naudotis pilietinėmis laisvėmis yra slopinami smurtu („Uždara”).

Kaip pažymi autoriai, reitingo duomenys rodo, kad pilietinė visuomenė atsiduria vis priešiškesnėje aplinkoje.

Atsižvelgiant į 2022 m. padėtį, tik 3,2% pasaulio gyventojų gyvena šalyse, kurios priskiriamos „Laisvos” kategorijai. CIVICUS skaičiavimais, šiai kategorijai priklauso tik 38 iš 197 šalių, įskaitant Kanadą, Norvegiją, Švediją, Suomiją, Vokietiją, Islandiją, Portugaliją ir Suomiją, taip pat ir Lietuva, nes ten, pasak reitingo sudarytojų, prezidentas Gitanas Nausėda pasisako už

Reitingo sudarytojų esą cituojamas Gitanas Nausėda:

2021 m. pavasario darbotvarkėje Seimas planuoja svarstyti tos pačios lyties asmenų partnerystės įteisinimą partnerystės įstatymo projektu, kuris sulaukė didelio valstybės vadovo palaikymo. Įstatymo projektas taip pat gali reikšti pranašumus heteroseksualioms poroms siūlant alternatyvą santuokai.

„Kaip prezidentas, atidžiai stebėsiu šį procesą ir manau, kad jis pagaliau turi įgyti teisinę išraišką, ko iki šiol nebuvo padaryta, nes vengėme šių klausimų sprendimo, todėl labai sveikinu iniciatyvas pagaliau juos įgyvendinti. klausimus į Seimo plenarinį posėdį ir priimti dėl jų sprendimus“, – sakė Prezidentė Nausėda.

Pažymima, kad protestuojančiųjų sulaikymai buvo fiksuojami ir sąlyginai „Laisvose ” šalyse: Britanijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Švedijoje ir Lietuvoje taip pat.

Lietuva giriama, nes ten, pasak reitingo sudarytojų, gerbiamos LGBT teisės ir net valdžios lygmeniu, tačiau labiau tas teises įteisinti „trukdo religinių organizacijų atstovai”.

Šalių, kuriose pilietinės laisvės iš dalies ribojamos, kategorijai priklauso 42 šalys, įskaitant Armėniją, Belgiją, Kiprą, Prancūziją, Italiją, Gruziją, Japoniją, Japoniją, Moldovą ir Jungtines Amerikos Valstijas. Šiose šalyse gyvena 11,3% pasaulio gyventojų.

Jungtinė Karalystė, Ukraina, Pietų Afrikos Respublika, Serbija, Lenkija ir dar 35 valstybės pateko į „Ribojančių” kategoriją – šalių, kuriose varžomos pilietinės laisvės.

Į „Represyvių” kategoriją CIVICUS įtraukė 50 šalių, kuriose gyvena daugiausia pasaulio gyventojų – 42,2%. Tarp jų yra Angola, Venesuela, Indija, Kazachstanas, Venesuela, Etiopija, Centrinės Afrikos Respublika, Kazachstanas, Turkija ir Čadas.

Likusios 27 valstybės priklauso „uždarų” valstybių kategorijai, kuri, kaip nurodo CIVICUS, yra blogiausia iš visų kategorijų. Tai Afganistanas, Mianmaras, Rusija, Baltarusija, Azerbaidžanas, Kinija, Iranas, KLDR ir Saudo Arabija.

Šiose šalyse gyvena 28,5% pasaulio gyventojų, t. y. daugiau kaip 2 mlrd. žmonių.

Daugiausia laisvų pilietinių visuomenių yra Europoje ir Centrinėje Azijoje – 20, o Artimieji Rytai ir Šiaurės Afrika turi daugiausiai šalių, priskiriamų „uždarų” kategorijai.

Per pastaruosius metus 15 šalių perėjo į žemesnę kategoriją, pablogindamos savo pilietinės visuomenės laisvės balus.

Pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės perkėlimą į kategoriją „Ribojančios” reitingo autoriai aiškina „didėjančiu autoritarizmu” priimant ribojamuosius ir baudžiamuosius įstatymus, nukreiptus prieš viešuosius protestus.

CIVICUS nuomone, Didžiosios Britanijos vyriausybė kuria „priešiškumo atmosferą” kampanijų organizatorių, labdaros ir kitų pilietinės visuomenės organizacijų atžvilgiu. Rusija, Afganistanas, Honkongas, Mianmaras ir Tadžikistanas iš „represinių” tapo „uždaromis”.

Vyksta ir atvirkštinis procesas. Dešimties šalių padėtis pagerėjo, įskaitant Čekiją, Latviją, Armėniją, Čilę, Jungtines Amerikos Valstijas, Burundį, Centrinės Afrikos Respubliką ir Pietų Sudaną.

Vertindama padėtį Rusijoje, CIVICUS atkreipia dėmesį į išpuolius ir persekiojimą, nepriklausomos žiniasklaidos uždarymą ir blokavimą, „represinių įstatymų” priėmimą ir režimo kritikams taikomų ribojamųjų priemonių taikymą, pagrindinių žmogaus teisių organizacijų uždarymą.

Reitingo autoriai taip pat teigia, kad ataskaitiniais metais šioje šalyje buvo suimta daugiau kaip 19 000 protestuotojų.

infa.lt: Pasigilinus į šį reitingą galima daryti prielaidą, kad jis buvo sudaromas kairiųjų ir LGBT ideologų atžvilgiu taikomas teises ir laisves.

Nors apie 2021 metus rašoma kelis kartus, tačiau net neužsimenama, kad tų metų gegužės 15 d. vyko „Didysis Šeimos Gynimo Maršas”.

Ir tuo metu už šeimos vertybes pasisakė apie 15 tūkst. žmonių gyvai, ir dar šešis kartus tiek, stebėjusių tiesioginę transliaciją internetu.

Tačiau reitinge pažymima apie 2 tuzinus žmonių, protestavusių prie Seimo ir reikalavusių atlaisvinti migraciją.

Nors, žinoma, įdomiausias čia yra pacituotas Gitano Nausėdos pareiškimas, kurio niekas Lietuvoje negirdėjo.

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. Gal gyventume paprasčiau, jeigu konkrečius, tarpusavyje neatsiejamus teisingumo protingumo ir sąžiningumo kriterijus nepervadintume ne itin konkrečiomis „žmogaus teisėmis”?

Rašyti atsiliepimą

Mums svarbios jūsų nuomonės.
Tuo pačiu norime priminti, kad komentarai nėra tarpusavio rietenų ar keiksmams skirta sritis.
Komentarai nėra cenzūruojami, tačiau programa gali kai kuriuos sulaikyti, jei ras keiksmų, nevartotinų žodžių ar nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "https" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top