Arvydas Daunys. Naujasis LR pilietybės įstatymo projektas diskriminuoja lietuvius pagal gyvenamąją vietą

2017, 12 balandžio, 12:05 | kategorija LPT | atsiliepimų (16) | peržiūrų 571 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Arvydas DaunysTarp Lietuvos valdančiųjų seniai sklando kalbos apie dvigubą pilietybę, kuri, esą būtina, siekiant išsaugoti Lietuvą ir jos piliečius. Esą, Lietuvai geriau lietuvis prisiekęs dviem valstybėms ištikimybę, nei jokio lietuvio. Nors visi žinome, kad prisiekęs dviem – visada turės pasirinkimą, kuri iš jų turi aukštesnį prioritetą, jei kartais tektų rinktis. Ir kaip taisyklė – visada aukštesnį prioritetą turės maitintoja, tai yra ta šalis, kurioje žmogus gyvena. Negalima už tai jo smerkti – maitintoja visada svarbesnė, ypač, kai Tėvynė nenori suteikti jam sąlygų pragyvent.

Pradėjau stebėt šią temą nuo sausio mėnesio, kai Seimo pirmininkas V. Pranckietis susitiko su Pasaulio lietuvių bendruomenės vadovybe, po ko pažadėjo, jog bus ieškoma būdų, kaip išsaugoti pilietybę užsienio pilietybę įgyjantiems tautiečiams. Šioje pastraipoje keistai-disonansu skamba viena frazė, ypač iš įstatymo leidėjų pirmininko lūpų (vėliau ji kartosis dažniau, mes prie jos grįšime) – „bus ieškoma būdų, kaip išsaugoti pilietybę“.

Kovo mėnesį A. Kubilius pamatė dvigubos pilietybės klausime loginę problemą, mat Konstitucinis teismas savo doktrinoje išaiškino, jog atskiri atvejai, kuriais suteikiama dviguba pilietybė, matematiškai gali reikšti tik nedidelį žmonių skaičių. O išvykusių iki 1990 metų lietuvių, kuriems suteikiama dviguba pilietybė yra nemažai. Tačiau tas įstatymas netaikomas išvykusiems po 1990 metų. Tą A. Kubilius pavadino aritmetine diskriminacija, kas iš tiesų keista, mat tą įstatymą priimant dalyvavo jis pats. Jis irgi paminėjo būdų paiešką, kaip išspręsti šią problemą.

Vėliau kovo 28 apie dvigubos pilietybės būtinumą užsiminė ir „valstiečiai“, konkrečiai Mindaugas Puidokas, kaip apie vieną iš būdų sprendžiant Lietuvos demografines problemas, nors nepaaiškino, kaip šias problemas gali spręsti, tegu ir lietuviai, tačiau gyvenantys visai kitose valstybėse ir turintys kitų valstybių pilietybes. Tačiau paaiškino, jog dvigubos pilietybės įstatymo normas galima keisti tik referendumu, o kadangi iš tokio referendumo daug nesitikėjo, tai tiesiog pasiūlė genialų būdą pasiekti norimą rezultatą – Citata iš video reportažo: „žmonėms leisti ateiti savaitę laiko pasirašyti (iki šiol trukdavo vieną dieną – red past.) referendumo nuostatas, ir tokiu būdu surinkti reikiamą balsų kiekį.“

Balandžio 4 apie tai pasisakė premjeras S. Skvernelis, pareiškęs, jog „atėjo laikas Lietuvai įteisinti dvigubą pilietybę ir aktyviai kviesti mūsų tautiečius grįžti namo“. – Lyg jie iki tol negrįžo tik todėl, kad neturėjo pilietybės.

Na, o balandžio 7 dieną (penktadienį) TS-LKD (konservatoriai) pateikė siūlymą leisti ES ir NATO šalyse narėse gyvenantiems lietuviams turėti dvigubą pilietybę.

Teikiamu projektu, kurį pasirašė 100 Seimo narių nustatoma, kad Lietuvos pilietybę galėtų susigrąžinti ar išsaugoti tie (TIK tie) lietuviai, kurie iš Lietuvos išvyko po po 1990 metų kovo 11 dienos ir įgijo ES ar NATO valstybės-narės pilietybę.

Kokios nors Moldovos ar Baltarusijos piliečiu tapęs lietuvis jau mažesnis lietuvis, nei lietuvis tapęs ES ar NATO šalies piliečiu. Ir tokio Moldovos lietuvio teisės turėti antrą pilietybę minimas įstatymas jau negins. Gins tik ES ar NATO šalių lietuvių. Ir po tokiu, Lietuvos piliečius diskriminuojančiu pagal teritorinę gyvenamąją vietą ir įgytą pilietybę projektu, pasirašė jau daugiau nei 100 tų piliečių išrinktų Lietuvos Seimo narių.

Kiek dar žemai reikia kristi?

Kažkam dar kyla klausimas „kodėl lietuviai palieka šią Marijos žemę?“ – matyt todėl, kad pati Marija seniai nusisuko nuo lietuvių, o jų valdžia dar ir nusispjovė nuo aukšto bokšto. Kad spjauna čia nieko naujo – prie to visi jau baigia priprasti, bet kam tą daryti taip ciniškai ir atvirai į akis?

Trumpam grįžtant prie aukščiau minėtos frazės apie „būdus kaip sugrąžinti ar išlaikyti dvigubą pilietybę (Lietuvos gerovės vardan)“, kas iš tiesų reiškia paprastą sukčiavimą, bandant apeiti Konstitucijos nuostatas ir Konstitucinio teismo doktriną šiuo klausimu. Kai tą daro atskiras pilietis – tas vadinama sukčiavimu, o kai tą daro Seimas – tas vadinama politiniu sutarimu.

Jei įstatymas ir Konstitucija to neleidžia, su tuo reikia gyventi arba įstatymo numatyta tvarka skelbti referendumą ir po to įteisinti to referendumo rezultatą. Juk atrodo taip paprasta teisinėje valstybėje.

Tačiau suprantant, kad Lietuvos gyventojų dauguma tokių galimo referendumo nuostatų nepatvirtins, siekiama „Lietuvos labui“ apeit įstatymą ir Konstituciją. Esą taip bus teisėta.

Ir dar galima būtų tą suprasti, jei tokio įstatymo projektas paliestų visus lietuvius išvykusius iš Tėvynės dėl to, kad neturėjo sąlygų išgyventi joje.

Bet gi ne, jis paliečia tik siaurą, tam tikrą geografiškai ir tam tikrų valstybių pilietybių apibrėžtą lietuvių skaičių, turėsiančių teisę įgyti antrą ar išsaugoti Lietuvos pilietybę.

Reiškia tie lietuviai, kurie nemokėjo anglų kalbos (o tarybinių laikų piliečiai, bent jau didžioji jų dalis nemokėjo) ir išvyko pvz, į Rusiją, Baltarusiją ar kokias kitas įstatymo projekte neminimas šalis – jau neturi teisės į dvigubą pilietybę, nes konservatoriai juos nurašė, o kiti Seimo nariai tą nurašymą patvirtino savo parašais.

Kodėl tą siūlo konservatoriai – tai akivaizdu – jie puikiai supranta, kad tie lietuviai, kurie išvyko nei į ES ar NATO valstybes – niekada už juos nebalsuos, atvirkščiai – balsuos už jų politinius priešininkus, todėl nori iš anksto eliminuoti galimų savo politinių priešininkų elektoratą.

Tačiau kodėl tą pasirašo likę Seimo nariai? Ar, galbūt, jie irgi planuoja tapti konservatorių elektoratu, nes į sekančią Seimo kadenciją pasirašydami tokius įstatymus jie vargu ar pateks. Tą mes dar sužinosime vėliau, o dabar reziume:

Tai ne tik Lietuvos piliečių diskriminacija – tai tiesioginis Lietuvos piliečių tarpusavio kiršinimas, „įteisinant“ įstatymu nelygias teises savo Tėvynėje, nors Konstitucijoje visų Lietuvos piliečių teisės apibrėžiamos kaip lygios.
Arvydas Daunys

Siūlau lietuviams, net ir tiems, kuriems šis įstatymas bus naudingas, gerai pagalvoti ar verta jį palaikyti tokia forma, koks jis yra dabar, nes tai bus galutinis mūsų suskaldymas, po kurio vargu ar dar liks kokių galimybių grįžt atgal.

P.S. Aš čia nekalbėjau apie tai,gerai ar blogai dviguba pilietybė – tas turi būti sprendžiama referendumu. Kalba ėjo tik labai siauru klausimu – apie TS-LKD (konservatorių) pasiūlytą dvigubos pilietybės įstatymo projekto versiją, kuri pati savaime sudaro įspūdį, jog ją surašė, skaitė ir pasirašė visiškai teisinėje srityje nesigaudantys bei Konstitucijos neskaitę žmonės.

infa.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 16

 1. Saulius says:

  Man lieka neaiškus vienas klausimas,As suprantu,bent jau manau suprantąs,dvigubos pilietybes klausimą tremtiniams ,begusiems nuo karo,jie buvo priversti,sakykim ir tie kurie isvyko geresnio gyvenimo ieskoti taip pat noei išsaugoti savo pilietybę,bet kaip tai pakeis likusių gyventi čia, Lietuvoje, gyvenimus,tiems kas ,čia,moka mokesčius, mokėtojų daugiau tikrai neatsiras,tai koks viso to tikslas?Pasigirti ,kad mūsų 3 limonai,bet tai tik ant popieriaus,o realiai?

 2. konkurencijos nėra says:

  Kiek dar žemai reikia kristi?

  Geras klausimas…

 3. Vytas says:

  Dar kartą ponams siūlantiems įteisinti dvigubą pilietybę: paklauskite lietuvių, gyvenančių ir dirbančių Lietuvoje, ar jie nori, kad gyvenantys kažkur užsienyje spręstų klausimą ką rinkti į seimą ar prezidentu. Manau čia ne tiek užsienio lietuvių norai, kiek „valdžios vyrų ir moterų“ iniciatyva. Juk gyvenančius užsienyje lengviau apmulkinti ir suagituoti balsuoti už esančius valdžioje.

 4. saul says:

  Na….norint paklausti,ka mano cia gyvenantys lietuviai apie dviguba pilietybe,reikia surengti referenduma arba kelias nepriklausomas apklausas.Zinant,kad referendumas brangu,gal uztektu ir apklausu.Kita vertus,kokia teise turi dalis lietuviu spresti kitos dalies lietuviu likimus.Cia ,as nesiimu spresti,kuri dalis tu lietuviu yra teisesne ar protingesne.,O ir dalies dydis ,manau,kad nesvarbus- didesne,ar mazesne.,Lietuvybe nera materialine vertybe ir ja pasisavinti ar uzurpuoti niekam nevalia.As jau nekalbu apie tai,kad cia ja( lietuvybe) norima mojuoti,kaip veliava ar kuju.Neteisk ir nebusi teisiamas.As uz dviguba-musu permazai,kad svaistytumemes ketvirtadaliu ar tregzdaliu Lietuvos pilieciu.

 5. Dalia says:

  ……kaip nekeista, visiškai pritariu saul. Tik va, ES ir NATO klapčiukai neleis ir nesutiks. Nes jų šeimininkų tikslai ir planai kitokie.

 6. Dovydas says:

  O aš galvoju, kad sočios lietuvių diasporos svetur niekada nesupras likusių Lietuvoje. Laikys mus mažų mažiausiai kvailais, juk nebėgam paskui sotesnį kasnį ir su aukštu, ir su truputį žemesniu išsilavinimu…. Kodėl jie turėtų spręsti, kaip aš Lietuvoje turiu savo gyvenimą tvarkyti? Aš prieš dvigubą pilietybę be išlygų. Ar tu lietuvis, ar tu viso labo europietis? Spręsti tau, bičiuli.

 7. Ec says:

  Dviguba pilietybė yra ne emigracijos stabdymas o jos palengvinimas, visai nėra logikos, neįsivaizduoju kokiais kvailiais laiko tie pataisų stūmikai Lietuvos žmones. Čia panašu į Gedimino kalną – norint sustiprinti kalną, reikia išpjauti medžius, kai visame pasaulyje šlaitų sustiprinimui juos sodina :).
  Iš emigravusių niekas Lietuvos pilietybės neatima, jie jos atsisako patys, Tautybės taip pat niekas neatima, Tie kas nori būti Lietuvos piliečiais gali laisvai atsisakyti kitos šalies pilietybės, ir, manau, jiems tikrai lengvai bus grąžinta Lietuvos pilietybė, ir tai aš vadinčiau emigracijos stabdymu. O jei jau visiškai pasiduodant ir einant į kompromisą, tai, manau, galima turėti ne dvigubą, o pusinę Lietuvos pilietybę, sėdėti ant dviejų kėdžių du užpakaliai juk neišaugs, daugiausia po pusę ant kiekvienos :) . Tie pataisų stūmikai bando pilietybės ir tautybės sąvokas sumaišyti į vieną, kad žmonėms sunkiau būtų susigaudyti o jiems tas pataisas prakišti. Esmė ne tame – tokiomis pataisomis yra nuvertinama Lietuvos pilietybė ir palengvinamas tautų maišymasis bendrame katile. Pabaigai – pagalvokit, ar stabdys išvažiuoti iš Lietuvos žmogų problemų dėl pilietybės praradimo neturėjimas?

 8. Ec says:

  Svarbiausia emigracijos priežastis – gyvenimo Lietuvoje beviltiškumas. Su šia priežastimi valdžia kovoti nenori, o gal ir komandą iš viršaus turi nestabdyti emigracijos, todėl ir „kovoja“ tokiais būdais, lyg gesintų ugnį benzinu

 9. Ne ir taškas says:

  Mes, čia gyvenantys, nesutinkame, kad gyvenantys svetur spręstų mūsų likimą. Tie, kas spruko iš čia, kaip žiurkės iš skęstančio laivo, tegu ten ir džiaugiasi, o mes jau patys nuspręsime kaip toliau gyvensime, be išdavikų pagalbos.

 10. Joris says:

  Emigracijos priežastis: bloga valdžia (tie, kas priima sprendimus), blogi sprendimai valstybės valdyme, bloga ekonomika. Ekonomika, kaip matot, paskutinė eilėje, o pirminė priežastis – netinkami žmonės valdžioje, priiminėjantys tik jiems vieniems priimtinus sprendimus valstybės valdyme ir griaunantys viską iš eilės (pakeliui pasipelnydami). Ne pirmą kartą keliamas dvigubos pilietybės klausimas. Nesuprantama, kokia nauda turėti Lietuvos pilietybę, jei tu gyveni kitoje valstybėje, kuriai ir esi lojalus. Pilietybė tautybės juk nepakeičia. Niekas nedraudžia atvažiuoti į Lietuvą, nesvarbu ar tu Amerikos, ar Vokietijos pilietis, juo labiau, jei lietuvis. Vadinasi ne pilietybėje reikalas, o teisinėse galimybėse (kai Izraelyje ambasadorius žydams dalijo pilietybę, kažkaip iškilo žemės supirkimo klausimas, o neįvykęs referendumas, bet atsiradę saugikliai kažkam sujaukė planus pasipelnyti. žmonės pamiršta, kad pirmą kartą atsirandant Lietuvos valstybės nepriklausomybei, taip pat užsieniečiai buvo supirkinėję Lietuvos žemes ir, norint sukurti žemės ūkį, šias žemes valstybė supirkinėjo penkis kart didesne kaina, negu pardavė).

 11. Simas Simaitis says:

  Jeigu paimti domėn, kad šiuolaikinė valstybė – avių bandos gardas, o pilietybė – tų avių ženklinimas, tai gauname visai kitą vaizdzelį. Atminkite, kad š*deličiui reikalinga tik jūsų „vilna“. Tad jeigu avys išsibėgioja iš gardo, vadinasi jas reikia ženklinti dvigubai, kad jas kirpti galima būtų įvairiems gardų savininkams. Atminkite, kad š*delitis – psichopatų gauja. Jiems rūpi tik pelnas. Mes diskutuojame iš moralinės pusės, kas mūsų vadovams į tai visiškai nusispjaut, jei nepasakius dar grubiau. Gerbiamieji, atsipeikėkite pagaliau.

 12. konkurencijos nėra says:

  Banksteriai valdo!

 13. E951 says:

  svetur išvažiavę vis kalba , kad geriau,ten gyvensim,čia tik į svečius ar grabuose parvažiuosim.O gali būti taip,kad nebus kur grįžti.Kas nurodė, kam saugoti ir išsaugoti Lietuvą,o kam ši pareiga negalioja.“Rinkis šiandien,kam tarnausi”…Mes irgi turim būti emigrantams reiklūs ir nepataikautii.Nepakibti ant jų graudulingų ir gudrių pasakojimų.Ne karo metas.Padirbėjai ir grįžk.

 14. simas simaitis says:

  Padirbėjei ir grįžk, kad daryti ką? Plačiau galima? Pateiksite fantasmagoriškus pasiūlymus? Nesvarbu koks puikus specialistas tu bebūtum, niekam, net ir Lietuvoje nereikalingas vyresnis kaip 45 metų darbuotojas. Norite man visi patikinti, kad tuos grįžusius priims išskėstomis rankomis tautiečiai? Kodėl metate į erdvę dalykus, apie kuriuos neturite „žalio supratimo“? Kam tie paistalai, emocijos vardan to, kad tik ką nors parašyti, kas užėjo ant seilės?

 15. Romanas says:

  Sveiki ! Simai , ar skaitėt Lietuvos Liaudies partijos programą , su kuria ši partija ėjo į šiuos seimo rinkimus? Jei ne , tai paskaitykit . Tenai yra pamąstymų kurie , grįžtantiems į gimtinę , padėtų joje lengviau ir greičiau adaptuotis . Mano nuomone , šios programos kai kurie teiginiai , galėtų tapti mūsų respublikos ateities vizijos pagrindu .

 16. Ec says:

  Simai, drįstu kažkiek paprieštarauti, pažįstu ne vieną gamybos įmonės vadovą, visi skundžiasi dėl inžinierių trūkumo, samdo net pensininkus, turinčius inžineriniį išsilavinimą. Dėl žemos kvalifikacijos darbuotojų, tu teisus, o visokie menedžeriai – vadybininkai ir naujai kepami neaiškių specialybių specialistai nereikalingi iš karto po nuo diplomų gavimo. Ir čia kalti ne tie vaikai, kurie mokėsi universitetuose neaišku ko, o universitetai įstatyti į kapitalistinius uždirbimo pragyvenimui rėmus ir tie veikėjai, kurie pridaugino universitetų ir juos taip „įrėmino“. Puikiai suprantu, kad jaunuoliui po universiteto baigimo Lietuvoje dirbti padavėju ar pas ūkininką runkelius rauti yra didelis smūgis savivertei ir dar už mažus pinigus, suprantu jų pasirinkimą tą patį darbą dirbti svetur už didesnius pinigus, tik nesuprantu pilietybės atsisakymo savo noru. Visi kas atsisako pilietybės tai daro tik savo noru, niekas jų to daryti prievarta neverčia

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top