Dalius Stancikas. Nenutildama šauk

2016, 4 balandžio, 1:02 | kategorija LPT | 40 komentarų | peržiūrų 798 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

žurnalas „Miškai“, www.zurnalasmiskai.lt

Dalius Stancikas

Dalius Stancikas | bernardinai.lt, E.Levin nuotr.

Graudi realybė – lietuvių tauta nyksta akyse. Lietuva, kaip Tautos buveinė, tvirtėja, bet jos esmė, turinys byra ir nyksta.

Skaudu. Atlaikę šimtametes okupacijas, išsaugoję uždraustą žodį, išstovėję žiauriausiose geopolitinėse pervartose, požemių bunkeriuose, tremtyse ir lageriuose, anot poeto – šitiek trinti, klumpam svajonės išsipildyme, neatsigręždami bėgam nuo jos. Negi atlaikėme žemesnių civilizacijų priespaudą tik tam, kad ištirptume aukštesnėse?

Dar graudžiau, kad nedrįstam net pamatyti savo saulėlydžio. Antrą dešimtmetį apsimetam, kad jau greit greit viskas susitvarkys: beveik milijonas mūsų pabėgėlių vieną staigaus ekonominio pakilimo dieną parlėks namo („Juk airiai grįžo į Airiją“, – jau antrą dešimtmetį kartoja dvigubas ekspremjeras, „nepastebintis“, kad per tą patį laiką airių sugrįžėliai vėl emigravo), o jaunosios lietuvės pradės masiškai gimdyti…

„Kuo daugiau Europos Lietuvoje, tuo daugiau Lietuvos“, – aiškina besikeičiančios valdančiosios daugumos, lyg kokiame aukcione konkuruodamos, kurios greičiau savo programose pagausins lietuvių skaičių: keturi milijonai gyventojų 2050 m.! Ne – 2040 m.! O mes – 2030 m.!

Juk kuo labiau europėjam, tuo labiau nykstam. Logiška: nyksta ir pati Europa, savo gyvastį bandydama pratęsti dirbtinai – naujomis emigrantų bangomis.

„Toks perdėtas pesimizmas kaip tik ir žlugdo Lietuvą“, – rėžia man buvusi kolegė, primindama viduramžius, kai lietuvių buvo tik kiek per milijoną. Bet ar buvo taip Lietuvos istorijoje, kad laisvės ir taikos metais iš jos kasmet išvyktų po vidutinio dydžio miestą? Ir taip jau daugiau kaip dešimtmetį?!

Europos Komisija, remdamasi statistiniais skaičiais, prognozuoja, kad per 40 metų iš visos Europos sparčiausiai trauksis Lietuva– tuomet mūsų neliks nė dviejų milijonų.

Užsidarėme pražūtingame rate: emigraciją galime sustabdyti tik pakėlę gyvenimo lygį, tačiau to lygio negalime pakelti nesustabdę emigracijos.

Vis dėlto liūdniausia – net ir likusi Lietuva grėsmingai sensta. Išmiršta. Per du pastaruosius nepriklausomybės dešimtmečius Lietuva susitraukė 165 tūkstančiais (Klaipėdos dydžio miestu) todėl, kad mirštančių buvo daugiau nei gimstančių (europietiška tendencija).

O juk akivaizdu: kuo mažiau valstybėje jaunų, darbingų piliečių, tuo tuštesnės kalbos apie didėjančias pensijas (kas jas uždirbs?), gerėjančią ekonomiką, mediciną, švietimą, saugumą ar kariuomenę.

Valstybė gyva tol, kol jos gyventojai neišsibėgioja. Tauta gyva tol, kol joje gimsta vaikai.

Įtikinamiausi pavyzdžiai – Kinija ir Indija. Dar prieš pusšimtį metų šios dvi buvusios ekonominės ir politinės atsilikėlės dėl savo gyventojų skaičiaus šiandien jau tarp pasaulio lyderių – abi sudaro trečdalį Žemės gyventojų.

Ar tai reiškia, kad Lietuvos istorijai jau taškas, kad turim susitaikyti su žiauria realybe ir nuleisti rankas?

Ne.

Pakilti galime tik tinkamai įvertinę esamą padėtį, tik išdrįsę išsikelti ir atsakyti sau į kelis esminius klausimus: kam apskritai reikalinga tokia valstybė kaip Lietuva? Ar gali lietuvių tauta (3 mln.) išlikti Europos Sąjungoje (500 mln.), kuri virsta „vieninga“ valstybe ir kurioje toks skirtingas gyvenimo lygis? Kokia Europos Sąjungos struktūra būtų naudingiausia Lietuvai, lietuvių tautai? Kokie turi būti strateginiai Lietuvos valdžios uždaviniai?

Praeitame šimtmetyje sąmoninga Tautos dalis panašius egzistencinius klausimus kėlė net tris kartus ir po alinančių carinės, vėliau bolševikinės Rusijos okupacijų triskart bandė atkurti Lietuvos valstybę: 1918 ir 1990 m. sėkmingai, 1941 m. nesėkmingai. Tada buvo aiškiai suvokta: nykstančią Tautą, jos gyvastį gali išsaugoti tik atkurta Lietuvos valstybė – Tautos namai.

Tačiau ką daryti, jei atkūrus valstybę Tauta nyksta dar didesniu tempu, jei valstybė neatlieka tos paskirties, dėl kurios buvo atkurta? Gal taip yra todėl, kad įstojusi į Europos Sąjungą Lietuva vis mažiau panašėja į valstybę?

Deja, statistika negailestinga: dabar kuriamoje „vieningoje“ Europos Sąjungoje, kur naikinamos valstybės ir jų suverenitetai, lietuviai, kaip ir kitos negausios tautos, išnyks per keletą kartų. Akivaizdu, kad tokioje Europoje gausios ir ekonomiškai stipresnės tautos (vokiečiai – 80 mln., prancūzai – 65 mln., italai – 60 mln. ir t.t.), pirmą dešimtmetį finansiškai remdamos silpnesnes ir mažesnes, vėliau jas labai greitai nususins jų pačiomis rankomis.

Vienas pavyzdys: ar kas skaičiavo, koks daromas Lietuvai ir jos gyventojams nuostolis, kai čia 20 metų sunkiai augintas geras specialistas (vaikų darželis + 12 metų vidurinė mokykla + 6 metai aukštoji mokykla) be jokio privalomo atlygio Tėvynei iškart išvyksta svetur ten nusinešdamas ir savo žinias, ir savo mokesčius? Kodėl Lietuvos valdžia nekelia tokių klausimų Briuselyje? Juk JAV mokslus įgijęs studentas privalo atsilyginti savo šaliai arba finansiškai, arba atidirbdamas numatytą laiką.

Todėl išvada paprasta: lietuvių Tautai išsaugoti reikalinga ne „vieninga“ (tiksliau – viena) Europos valstybė, o ta, į kurią mes ir stojome 2004-aisiais, – Europos valstybių sąjunga. Sąjunga valstybių, turinčių svarbiausius valstybinius atributus: suverenitetą (savarankišką politiką), savo valdžią (nepavaldžią Briuseliui) ir savo kontroliuojamas sienas. Tą jau labai gerai įsisąmonino vidurio Europos valstybės – Vengrija, Čekija, Slovakija, Lenkija. Deja, to dar nesuvokia Lietuvos valdžia ir didžioji dalis piliečių.

Kita išvada: strateginiai valstybės uždaviniai turi būti ne atominės elektrinės ir energetinė nepriklausomybė, ne naujausių technologijų klasteriai, ne Valdovų rūmai ar Gugenheimo muziejai ir net ne didesnės pensijos, bet reikalingas lopšelių ir vaikų darželių skaičius bei deramos socialinės paskatos jaunoms šeimoms (ypač daugiavaikėms).

Sveiku protu nesuvokiama, kai labiausiai nykstančioje Europos valstybėje jau trečią nepriklausomybės dešimtmetį vaikams masiškai trūksta darželių, kai valstybės pareigūnai persekioja motinas dėl gimdymo namuose, kai motinos sodinamos į kalėjimus dėl per „didelės“ motinystės pašalpos.

Ar tokia valstybė, tokia tauta gali išlikti? Ne. Lietuva išliks tik tuomet, kai Lietuvoje bus geriausia Europoje gimdyti ir auginti vaikus. Kaip dabar mūsų išvykėliai iš anglijų ir vokietijų grįžta į Lietuvą taisytis savo dantų (čia pigiau), taip turėtų grįžti į Tėvynę gimdyti ir auginti savo vaikų – kito kelio tiesiog nėra.

Ir pagaliau – švietimas, mokykla ir mažiausiai Europoje uždirbantys mokytojai. Jaunam Lietuvos piliečiui būtent mokykla ir yra tas pirmas mažasis valstybės modelis, kur jis susiformuoja savo santykį su ja, kur kuria savo ateities planus. Deja, net 80 nuošimčių mokinių jau yra nutarę kuo greičiau lėkti už jūrų marių. Todėl ir strateginis šis klausimas: kur ta mūsų mokykla, kur tie mūsų mokytojai, kurie perduotų vaikams ištikimybę nuolat griaunamai ir vis iš naujo atkuriamai savo valstybei, kurie įskiepytų Justino Marcinkevičiaus išdainuotą gyvenimo prasmę: „Už kiekvieną stebuklą reikia savim užmokėti – savo gyvenimu, meile, širdim ir daina“, kurie perkeltų į jų širdis tą egzistencinį lietuvio nerimą: „Ašara Dievo aky, Lietuva ką tu veiki, nieko tavęs neprašau, tik nenutildama šauk!“?

žurnalas Miškai

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 40

 1. konkurencijos nėra says:

  Dėja, kiti tikslai valdžiažmogių!

 2. kabalistas says:

  „…strateginiai valstybės uždaviniai turi būti ne atominės elektrinės ir energetinė nepriklausomybė, ne naujausių technologijų klasteriai, ne Valdovų rūmai ar Gugenheimo muziejai ir net ne didesnės pensijos, bet reikalingas lopšelių ir vaikų darželių skaičius bei deramos socialinės paskatos jaunoms šeimoms (ypač daugiavaikėms).“

  –  Visi čia paminėti tikslai tėra tik taktiniai. Tame tarpe ir vaikų darželiais svarbu užsiimti tik iki atsiras jų pakankamas kiekis. Strategijos prerogatyva būtų, kaip nuolatos laviruoti išnaudojant visas taktines priemones, kad išliktų valstybė, kaip tinkama forma konkrečiam tautiškumui gyvuoti ir  klestėti. 

 3. Marazma says:

  maziau kalbu,daugiau darbu!!

 4. Mindaugas says:

  Autoriau norėtųsi paklausti, ką jis turi omeny, rašydamas, cituoju „Negi atlaikėme žemesnių civilizacijų priespaudą tik tam, kad ištirptume aukštesnėse?“ Kas ta žemesnioji civilizacija? Ar tik ne rusų? Kokia apgailėtina rašliava, toks liberalus verkšlenimas, atmiežtas tautinio patriotizmo, o tiksliau gudriai užmaskuoto nacionalizmo, tvaikeliu, atsiduodančiu 1991 metų dainuojančia „revoliucija“….Čia net neverta tikėtis, kad būtų nagrinėjamos tikrosios Lietuvos nelaimių priežastys….Beje, straipsnyje apstu ir loginių klaidų, tokių, kaip cituoju “ lietuvių Tautai išsaugoti reikalinga ne „vieninga“ (tiksliau – viena) Europos valstybė, o ta, į kurią mes ir stojome 2004-aisiais, – Europos valstybių sąjunga.“ Ar autorius nesupranta, kas yra ES ir kam ji buvo sukurta, ar apsimeta to nežinantis…..

 5. arthur says:

    Dar autoriaus norėtusi paklausti dėl kokios priežasties prie tarybų valdžios( būdami okupuoti)  lietuviai dauginosi o dabar mėgaudamiesi visais laisvės, nepriklausomybės ir „demokratijos“ teikiamais privalumais ne tai kad nesidaugina,bet dar ir bėga ?????

 6. algimantas says:

  To>>> arthur – prie TSRS valdžios lietuviai neturėjo kur dingt – sienos uždarytos buvo, o Lietuvoje buvo bene geriausia Tarybų Sąjungoje. Tad sėdėjo ir laukė, kol sienas atidarys. Kai sulaukė – tai ir rovė.

  Čia kaip anekdotas iš TSRS laikų:
  Susitinka du žydai ir vienas klausia kito – Joške, ką darytum, jei staiga sienas atidarytų?

  Joškė atsako – susirasčiau aukščiausią medį ir įsilipčiau.

  Kodėl?

  Kad bėgantys nesumindžiotų.

  Tad atsakymas gan paprastas. Iš kalėjimo nepabėgsi, o daugintis ir dabar lietuviai dauginasi, tik kad ne Lietuvoje.

  O straipsnis puikus, tik ne visi jį vienodai vertina, bet dėl to stebėtis nereikėtų – juk vieni vertina iš valstybės pozicijų, o kiti iš ideologinių – labai siauro požiūrio.

 7. teritorijos atlaisvinimas says:

  Atrodo karo nera, o emigracija nesustabdoma. Kazkas negerai toje valstybeje is kurios bega zmones.

  Nieko atsitiktinai nebuna. Lietuvoje visur kuriama atmosfera, kad cia nesijaustum savos zemes nariu, seimininku. Net valstybinis transliuotojas, keli metai rodo emogracija slovinancia laida „Emigrantai“ !!! Daznai susidaro ispudis, jog daug kam naudinga, kad mes isivazinetume: ne tik pigi, balta darbo jega, uz kurios paruosima mes mokame visi, bet ir aktyvios visuomenes dalies kuri gali priesintis atsikratymas, visko nupiginimas. Ziurint i visa tai kyla ivairios mintys, gal jau kas nusiziurejo musu krasta kaip teritorija, kaip savo atsargine Dausuva…

 8. Ec says:

  Algimantai, rovė iš Lietuvos tai rovė, bet ar jiems (tiksliau didžiajai daugumai) nuo to geriau? Bet tie, kuriuos pažįstu dirba ten žymiai labiau nei čia , Lietuvoje ir tokius darbus, kurių čia tikrai nedirbtų. O uždirbtų pinigų nepakanka kažkokio NT užgyvenimui, beveik viskas išeina kasdienei buičiai ir porą kartų metuose pasišvaistymui Lietuvoje. Aišku, TSRS laikais tokios žodžio laisvės kaip dabar nebuvo, tik tuomet neleido sakyti, o dabar leidžia, tik neklauso, rezultatas tas pats :) .
  Dėl to, kas buvo geriau TSRS laikais galiu pasakyti užtikrintai: padorumo, t.y. moralės lygis buvo nepalyginamai aukštesnis, išsilavinimas buvo visapusiškesnis, Lietuvių tautos savimonė buvo taip pat žymiai aukštesnio lygio. Spaudimo lietuviams kaip tautai taip pat nebuvo, vien dainų šventės ką reiškia. Per radiją ar TV jei dainuodavo lietuvis, tai beveik visada lietuviškai, rusiškai tik per sąjunginę TV, o dabar tikrai daugiau nei 50% lietuvaičių iš scenų balbatuoja angliškai, dar ir tuo didžiuojasi

 9. Ec says:

  Teritorijos atlaisvinimui, Jei taip yra kaip sakai (kas labai panašu iš šalies žiūrint), pasistengsiu čia išlikti, palauksiu Dausuvos laikų

 10. Rosalie says:

  Emigrantas paklaustu……….O ko Vilnieciai  vaziuoja pas stotologus i Baltarusija ?????

 11. Myndė says:

  juokingiausia, kad kaip (blogai) bebūtų, visada išlįs koks nors Pilypas (paprastai prieš rinkimus) ir iš to visiems „blogai“ pasidarys sau „visai nieko“, o jei pasiseks – ir „gerai“. Ir taip metai po metų. 

 12. algimantas says:

  Ec – galima žinoma dėl to diskutuot, tačiau mano komentaras buvo tik atsakymas į arthur pastabą, kodėl TSRS laikais lietuvių Lietuvoje buvo daugiau. Ir atsakymas paprastas, kad TSRS laikais tai buvo didelis kalėjimas, užmaskuotomis grotomis.

  Atsakant į jūsų komentarą ir ypač moralės klausimu – kažkodėl nenorėčiau sutikti su jumis, nebent atsakytumėt, – kodėl tokie moralūs TSRS laikų žmonės sukūrė tokią nemoralią santvarką dabartinėje Lietuvoje :) Ogi todėl, kad, kaip ir viskas, komunistų laikais moralė irgi buvo parodomasis dalykas, iš tikrųjų slėpęs giluminį supuvimą.

  Prisimenu tuos laikus – kur bedirbau, visur vyko nuožmi kova su girtuokliavimu ir socialistinės nuosavybės grobstymu :)

  Vogė-nešė visi, nuo direktoriaus iki sargo.. Ir buvo laikoma, kad tai normalu, net šeimose apie tai buvo kalbama atvirai. Tad tokie tie reikalai su TSRS laikų morale.. Nors nesiginčysiu, buvo žmonių, kurie nevogė – tai mokytojai, rašytojai, mokslo darbuotojai. Bet juk jie ir gyveno skurdžiausiai. Tad siūlau – matykime visas puses, o ne tik tas, kurias norime matyti.

 13. gojus says:

  algimantai -> meluojate jaunąjai kartai ir nemrksite! Buvo galima dingt ir tarybiniais laikais – Kazachstane and žemių įsisavinimo, Sibire ant medžio pramonės, naftos kalnakasybos Ten atlyginimai buvo kurkas geresni – kartais, o ir būstą duodavo. geresniam specialistui ir butą o ir Alytnamį.
  Bet aišku – ten reikėjo dirbti gana sunkiai (o ir gerti šnapso gana gausiai :))
  Matyt Algimanto požiūriu tais laikais buvo žymiai geriau pabėgti į JAV ir ten „dirbti“ paslaugų sektoriuje panešiojant lėkštutes ar paplaunant mašinikes, bet už žymiai didesnius pinigus, nes jų buvo daug ir visi jie skolinti. Dartės 1 amerikosas turi po 60000 skolos ant galvos. Padėtis katastrofiška ir todėl reikia griebtis karo, nes visa vakarų civilizacija gyvendavo gerai tik plėšdama kitus kraštus karuose. Kai plėšti nustodavo, tai ir sėsdavo į vatą. Amerikosai ir šiuo metu nori plėšti, nes nori gyvent gerai. Negana to, dar reikia ir skolą „aptarnaut“. O juk vienam aptarnaujančiam, t.y. dirbančiam tenka po 160000 skolos!
  Tad Algimantai – lyginate nesulyginamus dalykus. Lietuviai galėjo važiuot ir vaikytis pinigų. Bet ne pinigų vaikymasis yra šiandieninės evakuacijos priežastis. Visiškas beviltiškumas – štai priežastis. Mano sesuo statėsi namą, pasiėmė kreditą, tikėjo šviesia ateitim. deja šviesi ateitis tik valdžiašiknių kišenėse, o kitur Lietuvos šikna. VĖRKIA sesuo, verkia graudžiom ašarom, bet turi išvažiuot, nes reikia ir mokesčius mokėt ir bankui (nors ačiū Dievui nedaug) Bet vis susidaro po 300-400 per mėnesį. Čia daug? – absurdiškai mažai, bet ir tiek Lietuvoje nėra! Tad ir išvažiuoja verkdama dar vienam sezonui… Nemeluokite Algimantai – mūsų iškrypusios valdžios sprendimai varo lietuvius iš šalies ir to nenuneigsi…

 14. Mindaugas says:

  Ir ko ta „nemorali“ santvarka jums neįtiko? Negalėjote nusipirkti amerikietiškų džinsų, ar gurkštelėti coca colos? O gal dėl to, kad bausdavo už „amerikos balso“ klausymą? Darote esminę klaidą ir klaidinate jaunimą.  Kas dėl gyventojų kiekio mažėjimo, ar bent žinojote, kad Lietuvos gyventojų skaičius  nuo 2,7 mln. 1959 m.  išaugo iki 3,7 mln. 1990. Beveik kiekviename mieste ir net miesteliuose,  kaime ir  mikrorajone buvo pastatytos naujos ligonines ir poliklinikos, vaikų darželiai ir mokyklos. Buvo pastatyti  sporto centrai ir bibliotekos, universitetai, technikumai, bendrabučiai studentams,  oro uostai, gamyklos ir elektrinės. 69% gyvenamojo ploto pastatyta 1961-1989 m., 9% – po 1990-ųjų. Lietuvos TSR buvo reali darbo ir kūrybos žmonių Lietuva. Gi dabartinė Lietuva – tai piniginio totalitarizmo, socialinio – politinio parazitizmo ir egzistencinio šou – biznio Lietuva. Tai evoliucinio globalizuoto išnykimo valstybė.

 15. algimantas says:

  Mindaugui – atrodote neskaitote ką rašau gerbiamasis. Neįtiko tuo, jog buvo kalėjimu. Nežiūrint į visas geras sąlygas.

  Dėl to, kad Lietuva nyksta dabar, jau pasakiau – dabartinę Lietuvą kuria išeiviai iš TSRS.. tai komunistinis paveldas, labai puikiai atsiskleidžiantis dabartinėmis sąlygomis.

  Tad šioje vietoje gal apsiraminkite.. ir kalėjime žmonės gali veistis, o laisvėje nykti, kai toje pačioje laisvėje irgi jaučiasi, kaip kalėjime. Juk nesakiau, kad šiandien yra gerai. Tačiau asmeniškai aš nė už ką nenorėčiau grįžt į TSRS. Nes jau seniai sėdėčiau kalėjime už tai ką sakau. Ir jūs Mindaugai, ko gero pirmas mane įduotumėt – pažįstu komunistus…

 16. Mindaugas says:

  algimantui: baikite blevyzgoti apie tautų kalėjimą. Nekartokite senų nuvalkiotų CŽV klišių. Kaipgi čia išeina, kad „tautų kalėjime“ Lietuvos gyventojų skaičius nuo 2,7 mln. 1959 m. išaugo iki 3,7 mln. 1990, o „laisvoje ir demokratinėje“ Lietuvoje gyventojų beturime kokius nepilnus du milijonus? Dėl dabartinės Lietuvos kūrimo. Čia ir vėl klystate, kadangi dabartinės Lietuvos pamatus padėjo tokio mąstymo asmenys kaip jūs, susirgę sunkia patriotystės forma, vėliau susilieję su pseudo komunistais, išverstaskūriais, aferistais ir „verslininkais“ tituluojamais spekuliantais. Beje, tokie „patriotai“ kaip jūs, labai garsiai keikė TSRS, kurioje visasąjunginės teisės normos buvo statomos aukščiau atskirų tarybinių respublikų jurisdikcijos, nors būta lygiaverčių ir lygiateisių respublikų sąjungos; tuo tarpu šiandien, būdami toli gražu ne lygiateisių šalių, o imperialistinės ES sudėtyje, turėdami pripažinti ES įstatymų viršenybę, mes dar neva esame „nepriklausomi“? Kurgi girdėti šitokie dvigubi standartai, šitokie apgavystė, jei ne buržuazinėje landsbergių Lietuvoje? Kas dėl skundų, tai klystate, per daug būtų jums garbės jus skųsti….

 17. Ec says:

  Kad buvo kalėjimas sutinku, tik klausimas iš kurios pusės to kalėjimo sienos gyvenome :) . Manau iš vidinės, bet kaip bebūtų tas kalėjimas buvo pakankamai erdvus, tuomet Baikalą apkeliauti galėjo kiekvienas pensininkas, pinigų tam dalykui tikrai pakaktų vos ne kiekvienam TSRS gyventojui o dabar, panašiai kelionei toli gražu ne kiekvienas laisvų šlamančių turi. Sutinku dėl girtuoklystės, tuo metu tai buvo viena iš lengvai prieinamų pramogų, bet reikėtų palyginti dabar ir tuomet išgeriamo alkoholio kiekį vienam gyventojui, būtų palyginimas objektyvesnis. Dėl padorumo (ar moralės) lygio turėjau galvoje kas yra skatinama valstybės lygiu, tuomet girtuoklystė tikrai nebuvo skatinama, buvo prikurta daug girtuoklystę pašiepiančių trumpametražių filmų, nekalbant apie reklamą ar alkoholinius gėrimus vaikų skoniui (kiss’ai, sidrai ir pan). Dabar gi visokiausi iškrypimai, mano nuomone, yra stumiami valstybės lygiu, sodomitų santuokos, ištvirkavimų (prostitucijos) įteisinimas, kai kuriose mūsų „plačiosios gimtinės“ (ES) šalyse įteisinti narkotikai, yra susikūrusi net pedofilų partija, ir dar daug panašių dalykų. Taip į TSRS grįžti niekas nenori, aš tame tarpe, tik bėda ta, kad jau grįžome, tik ji kitaip vadinasi ir tikslai šios sąjungos vadovų visiškai priešingi, mano nuomone ana sąjunga stengėsi išlikti o ši stengiasi susinaikinti. Čia aš buitiniame lygmenyje, nesigilinant :)

 18. algimantas says:

  Mindaugai – ir kalėjime žmonės gyvena, bet suprantu jus, aršų komunistą :) Negi pripažinsite tokius dalykus, o šiaip – dabartiniai laikai tai TSRS laikų pasekmė, kai dabar, kaip ir TSRS laikais, vadovauja tie patys komunistai, kuriuos jūs taip aukštinate, kaip ir jų santvarką. O jei dar jums priminčiau, kiek tada žmonių buvo išvežta pagal tu komunistų organizuotą skundų sistemą, tai žinote.. gal nekalbėkime apie „tokius kai aš“, nes nei tada, nei dabar nevadovavau, bet ir neaukštinau tų laikų santvarkos. Vadovavo tada ir vadovauja dabar – tie patys vadai.. net pavardės tos pačios, tai ką jūs čia stumiat Mindaugai? Gal eikit į vaikų darželį smegenis knist, nes dievaži, net akivaizdžių dalykų, kuriuos mačiau savo akimis nepripažįstate.

 19. Mindaugas says:

  algimantai: arba esate naivus, arba apsimetate tokiu. Aš pasikartosiu. Nemastykite štampais, sukurtais dabartinės Lietuvos kapitalizmo ideologų. Jums tikrai reiktų prabusti ir bent pabandyti suprasti, kad Tarybų Lietuva buvo klestinčios ekonomikos, pramonės ir žemės ūkio kraštas. Lietuvių tautos kultūra buvo pasiekusi iki tol neregėtas aukštumas. Ir demografinė situacija mums žadėjo užtikrintą ateitį. Tuo tarpu šiandien daugiau kaip 1 mln. lietuvių esti ekonominėje tremtyje; daugiau kaip 50% mūsų 20-30 metų amžiaus jaunimo, netgi pagal oficialią buržuazinę statistiką, nebegyvena Lietuvoje, kurdami vakarų Europos valstybių ūkius. Valstybė laikosi ant daugiamilijardinės skolos, kuri ir sudaro tą parazitinį finansinį burbulą, ant kurio kol kas dar sėdi toji lengvabūdė ir „vakarietiška“, kad ir negausi, mūsų „vidurinioji klasė“ – esamojo režimo aptarnaujantysis personalas.Apie kultūrą, moralę ar tautos orumą ir tradicijas negali būti nė kalbos – esame visiškame nuosmukyje; kultūra tapo bizniu, dorovė tapo preke. Visa tai, ką aš parašiau, normaliam žmogui, nepraradusiam nei sveiko proto, nei elementarios sąžinės, laikančiam save Lietuvos patriotu, yra akivaizdu, bet matyt tik ne jums….Manyčiau, kuo greičiau išsikepurnėsite iš dabartinės kapitalistinės matricos, tuo jums pačiam bus geriau. Ir pabaigai, daugiau su jumis šiuo klausimu nesiginčysiu, kadangi, kaip matau, reikalas visai beviltiškas…

 20. algimantas says:

  Ką jūs MIndaugai knisat smegenis? Aš sutinku, kad dabar Lietuvos padėtis katastrofiška, bet ko pasekoje? Pasekoje būtent buvusios TSRS praeities, kuri iš tiesų net nesibaigė, tik pakeitė pavadinimą ir iš TSRS virto tik ES, tačiau valdantieji nepasikeitė. Pasikeitė tik UABo pavadinimas.

  Man keista, kad jūs apsimetantis tokiu protingu pats to nematote ar nenorite pripažint.

  Mes galime pripažint, kad TSRS laikais irgi buvo gerų dalykų, ir net nemažai, tačiau jie visi buvo primesti prievarta, t.y. kalėjimo sąlygos su kai kuriais komforto elementais. Kas nuo to keičiasi? Kalėjimas lieka kalėjimu. Ir visi jūsų išvedžiojimai apie tai, kaip mes gerai gyvenome yra tiesiog juokingi, ypač prisimenant, kad automobilių absoliuti dauguma gyventojų neturėjo ir net negalėjo turėt iš principo (jūsų klestinčioje ekonomiškai Lietuvoje), apie kelionę į užsienį niekas net nesvajojo, nes užsienis, pasak propagandos buvo – blogio irštva. Dabar dirbantis žmogus važiuojantį auto gali nusipirkt iš vieno atlyginimo (!), o nuvažiuot sakykim į Egiptą ar Turkiją iš pusės, ar kiek daugiau atlyginimo. Sutingu, kad tą gali ne visi, tačiau TSRS laikais negalėjo apskritai niekas. Tad tiesiog nežinau ką jūs bandote čia įrodyti su savo kieta TSRS laikų ekonomika ir pažangiomis gyvenimo sąlygomis.. Nepamirškite, kad aš pats tada gyvenau ir viską mačiau savo akimis. Ir tokio gyvenimo nenorėčiau nė už ką.

 21. Mindaugas says:

  algimantui: na tai ko tada čia inkščiate, kad tauta išsibėgioja? Gyvenkite ne „kalėjime“, laisvėje ir nykite toliau. Manau, kad po kokių dvidešimties metų apie lietuvių tautą beliks tik prisiminimas…..Beje kas liečia keliones, automobilius ir t.t. Visa tai prieinama tik vidurinei klase, apie kurią aš jau rašiau, o didžiajai tautos daugumai, ypač gyvenančiai kaimuose, tai neįkandami malonumai….

 22. algimantas says:

  Niekas neinkščia, jei jums taip pasirodė. Aptariamas straipsnis ir tiek. O dėl vidurinės klasės ir automobilių, tai jūs čia skiedžiate, kaip už pinigus. Važiuojantį WV Pasat galima nusipirkti už 300 €u ir dar praeiti su juo tech apžiūrą. Ir jis bus daug geresnis nei TSRS laikų „Žiguli“. Tad nekalbėkite tautos vardu, nes tokių kaip jūs laikas jau praėjo. Jūs jau istorija, tik va komunistų privirtą košę dar teks srėbti ne vienai kartai, ir gali būti, jog jos išsrėbti ir nebus suspėta. Tauta tiesiog išnyks. Nes valdžioje vis dar komunistai.

 23. Panzer says:

  Kažkaip Algimantas vis apie komunistus esančius valdžioje, bet pala, kokie jie komunistai, gerbiamasis? Tai šakalai,kurie iš vidaus griauže Tarybinę Lietuvą, nes matė kad bus galima gerai pralobti iš valstybinių įmonių privatizavimo, taip kad čia komunizmas nė prie ko.Jie buvo vedami kapitalistinių idėjų apie kapitalo kaupimą,o Lietuva nieko nebeturi, viskas privatu ir privatininkai savivaliauja, o Lietuva iš to nieko negauna.
  Algimantai apie kokius čia pasatus už 300 euru? Laužai kaip ir padėvėti skudurai, kuriuos liaudis perka padėvėtu drabužių parduotuvėse, nes naują įpirkti nėra galimybių. Pigiau pasidarė akcijos metu drabužius pirkti Norvegijoje, o jus vis apie komunistu sugriautą Lietuvą, jų senai nebėra o anūkas tokią pačią politiką varo.
  Kas dėl kelionių, tai neaišku kur geriau ar į Berlyną ar prie Baikalo ar į Azerbaidžaną ar dar kur. Vaikai vasarom į stovyklas pusvelčiui važiavo ir t.t
  Tokių kaip Mindaugas laikas ateis vėl,bet tada tokiems kaip tamsta vietos gali nebeatsirasti…

 24. algimantas says:

  Panzer – nesupratau apie ką norėjote pasakyti, ar kad rusiški „žiguliai“ buvo geresni už vokiškus pasatus?
  Tai ko gero su „Žiguliais“ važinėjate?
  O gal atsimenate, kaip TSRS laikais jaunimas suplyšusius džinsus už pasiutusius pinigus pardavinėjo ir pirko? Nes parduotuvėse nebuvo kuo apsirengt padoriau?

  O dėl kelionių sutinku su jumis – jas kiekvienas renkasi pagal skonį – jei jums geriau prie Baikalo – kas jums neleidžia? Net šiandien galite ten nuvažiuoti. TSRS laikais į Turkiją negalėjote. Beje, o kur tamsta dabar randatės? Rusijoje, Lietuvoje ar užsienyje? Papasakokite mums. :)

 25. Mindaugas says:

  algimantui: meluojate. Už tris šimtus eurų nusipirksi „kibirą“, kuris tech. apžiūros nepraeis. Šį klausimą puikiai išdėstė Panzer. Bet kalba ne apie tai, o apie tai, kad užsiciklinote apie buvusius komunistus valdžioje. Net nepajėgiate suprasti elementarios tiesos-TSRS sugriovusi „Perestroika“ ir vadinamasis „Sąjūdis“ su savo analogais kitose tarybinėse respublikose, buvo organizuota sąmoningai, planingai, pačios TSRS viduje buvusių išdavikų ir Vakarų įtakos agentų, kurie, su Michailu Gorbačiovu ir jo klika priešakyje, nusprendė sugriauti TSRS, kaip socialistinę valstybę. Tuo tarpu jie patys, TSRS iš vidaus griovę nomenklatūrininkai, pseudokomunistiniai Kompartijos bilietų nešiotojai, greitai ir sėkmingai tapo naująja buvusių tarybinių respublikų buržuazija, pakeitę spalvas ir frazeologiją, eidami po Džordžo Sorošo „Atviros visuomenės fondo“ vėliava, tapo „demokratijos“ ir „laisvos rinkos“ šaukliais. Būtent šitokie veikėjai – buvę Kompartijos bilietų nešiotojai, politiniai išverstaskūriai, bailiai ir savanaudžiai karjeristai, kartu jų istorinę estafetę perimančiu buržujų „auksiniu jaunimu“ – ir sudaro šiandieninės Lietuvos „elitą“. Bet įdomiausia ne tai, o tai, kad jie gudriai ir apsukriai pasinaudojo tokiais kaip jūs, algimantai. Man jūsų nuoširdžiai gaila :)

 26. algimantas says:

  O man jūsų visiškai negaila Mindaugai – tokie kaip jūs – jau istorija, Jūsų propaguojama ideologija nesugundys net vaiko, o jūsų nostalgiški apgailestavimai dėl TSRS sugriuvimo sveikai mąstantiems žmonėms kelia tik juoką. Tad sėkmės kuosiantis tose komunistinėse praeities srutose – tikiuosi neuždusite jose. O aš su jumis šioje temoje nebesiginčysiu – juk tai visiškai beviltiškas užsiėmimas.

 27. Ec says:

  Algimantai, dėl kelionių turėjau galvoje, kad anksčiau keliauti galėjo kiekvienas, bet tik į rytus, dėl sienos nebuvimo ir tam visiems pakako pinigų (išpirkti visą kupe iki tolimųjų rytų vienam žmogui nesudarė jokių problemų). Dabar gi niekas fiziškai netrukdo ir į rytus ir į vakarus, bet didelė žmonių dalis negali, nes neturi už ką. Palyginčiau situaciją su kaliniu, pusę gyvenimo pragyvenusio už grotų, ir išleisto į laisvę amputavus kojas :)

 28. algimantas says:

  >>Ec, nenorėčiau su jumis sutikti, nes matau gyvų pavyzdžių teigiančių visai ką kitą, nei sakote jūs. Kad įsitikintumėt – atsidarykite bet kurios kelionių agentūros puslapį ir rasite pakankamai daug visai pigių kelionių, kurioms atsidėti žmogus gali iš 2-3 atlyginimų. Turiu omenyje eilinis dirbantis ir gaunantis 430 €u vidutinį atlyginimą žmogus. Apie nedirbančius žinoma nešneku. Sutinku, kad kažkuri dalis neturi tokių galimybių, tačiau aš pažįstu žmonių, kurie ir TSRS laikais niekur nevažiavo, nes rasdavo kur išleisti savo nedidelį atlyginimą ir taip.

 29. Panzer says:

  Aš nesakau,kad žigulys geresnis, bet norint turėti bent jau važiuojančią mašina, reikia minimum 2 tūkst eurų ir tai nebus 10 metų senumo pasatas+ išlaikymas labai brangus…
  Nelabai suprantu, koks skirtumas kur aš gyvenu? Pasakysiu tik tiek,kad gyvenimą mačiau visur kur tamsta išvardinote,bet Lietuvoje artimai susipažinau tiek su ekonominem, tiek su politinėm peripetijom. Politikoje ir ekonomikoje visur vyrauja supuvimas, nėra jokios atjautos žmogui yra tik pinigai, moralė neegzistuoja,net sveikatos apsauga korumpuota.
  Gerbiamieji,ginčijamasi visai bereikalo, nes prioritetai mūsų skirtingi ir vienam svarbu jaustis saugiu, doroviniai ir moraliniai principai, kitam ekonominė situacija ir kiekvienas yra teisus sakydamas kad geriau taip ar anaip. Bet mano nuomonė yra tokia, kad tada žmogus žmogui buvo žmogus, kad net vaikiški filmukai buvo pamokantys, kad negalima vogti, reikia užsidirbti. Viskas gerai tikrai nebuvo, nes žmonės nesuprato, kad turtas yra jų, kad valstybė yra jų, kad jei dirbtų visi gerai būtų visiems…

 30. Ec says:

  Algimantai, aš kaip mėgėjas pakeliauti žinau ką reiškia tie pigūs pasiūlymai :) . Palyginimui, tai kaip automobilio pirkimas be variklio, salono važiuoklės ir ratų. Išvažiavus reikia dar ką pamatyti, pavalgyti, apsidrausti ir pan. Kaina bus mažiausiai x3, priklausomai nuo to kiek sumokėjai už tą kelionės „komplektaciją“. Esmė ne tame, aš pažįstu nemažai pensininkų ir žinau jų pajamas (pensijos vidutinės ar didesnės) ir būtinąsias išlaidas, jie to sau tikrai negali leisti.
  Patiko ginčas dėl Žigulių ir Passatų. Liksmas palyginimas – ką dažniau gatvėje galima pamatyti ar kokių 1970 – 75 metų pirmuką, trečiuką ar Passatą krokodilą (jie buvo naujesni, maždaug nuo 1980) ir Lietuvoje jų buvo tikrai daug :)

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top