Domino efektas: nauja radimvietė pakerta rusiškų dujų monopoliją Europoje

2015, 30 balandžio, 1:28 | kategorija Ekonomika | 8 komentarai | peržiūrų 521 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

calcalist.co.il

paveikslėlisAptikta Juodosios jūros šelfe nauja gamtinių dujų radimvietė turėtų kardinaliai pakeisti situaciją kalbant apie dujų tiekimą Europai. Apie tai pareiškė analitinės kompanijos energetikos klausimais atstovas Wood Mackenzie. Jis pasisakė spaudos konferencijoje Vienoje, naujos dujų radimvietės aptikimo prie Rumunijos krantų, proga. Radimvietė pavadinta „Domino“. Kaip pasakė vyriausiasis kompanijos analitikas Christopher Meredith, šis radinys turi pakeisti Europos energetikos rinkos žaidimo taisykles.

2015-ųjų vasarį buvo pranešta, jog radimvietėje „Domino-1“, įvairiais vertinimais, yra nuo 42 iki 85 mlrd kub/m gamtinių dujų. Radimvietė atrasta kvadrate „Neptūnas“, yra 170 km nuo Rumunijos pakrantės. Naudingų iškasenų žvalgyba šioje vietoje prasidėjo dar 2009-aisiais, ir tapo stambiausiu Rumunijos energetiniu projektu. Išankstiniais duomenimis, pradėjus pilnos apimties dujų gavybą šioje radimvietėje Rumunija išgaus 19 mln kub/m į dieną – tiek gamtinių dujų sunaudoja šiandien visa Europa.

Kristoferis Meredit mano, jog „Domino-1“ tapo pirmąja, tačiau ne paskutine radimviete aptikta kvadrate „Neptūnas“. Jo kompanija tikisi, jog ne už kalnų tas laikas, kai bus aptiktos ir kitos gamtinių dujų radimvietės.

Nukentės Rusijos ir Azerbaidžano pozicijos

Pastaraisiais metais Juodoji jūra užsitarnavo potencialaus dujų radimviečių židinio vertinimą, ir daugelis energetikos kompanijų bandė laimę organizuodamos bandomuosius giliavandenius gręžinius šelfe. Stambi amerikiečių kompanija Eхxon Mobile, atradusi „Domino“ radimvietę investavo šimtus milijonų dolerių ieškodama naftos ir dujų Juodojoje jūroje. Olandijos kompanija Shell vykdo paieškas prie Turkijos krantų, prancūzų Total – prie Bulgarijos krantų. Europos Sąjunga tikisi, kad nauji radiniai susilpnins Rusijos pozicijas energetinėje rinkoje.

Jeigu Wood Mackenzie vertinimai kalbant apie dujų kiekį „Domino“ tikslūs, tai artimiausiu metu Vakarų Juodosios jūros pakrantė pritrauks daug investuotojų. Rumunija taps stambia angliavandenilių eksportuotoja, ir jos dujos bus žymiai pigesnės, nei dabartinių tiekėjų dujos. Meredit nuomone, pigių dujų gavyba pastūmės pagrindinių Centrinės ir Rytų Europos tiekėjų – Rusijos ir Azerbaidžano pozicijas rinkoje.

Rusija tiekia apie trečdalį bendro suvartojamo dujų kiekio Europoje. Rytų ir Centrinės Europos šalyse ji dažnai yra monopolistė tiekiant angliavandenilius. Prieš kurį laiką Europos Sąjunga pareiškė, jog yra numačiusi imtis juridinių priemonių prieš „Gazpromą“, kadangi jo monopolija pažeidžia laisvos konkurencijos principus. Taip pat ES, su Jungtinių Valstijų pagalba ieško alternatyvų rusiškoms dujoms. Ukrainos krizės fone, naujų tiekėjų paieška atrado papildomą impulsą.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 8

 1. ro says:

  dedes pas vasalus rado to ko jiems reikia, vasalams liks nugriauztas kaulas o dedes pus i usa :)

 2. Ec says:

  Kažkaip mažai tų dujų rado, arba klaida, reikia pataisyti :)

  ačiū
  moderatorius

 3. A.Nyzius says:

  Čia kaip su skalūninėmis dujomis – mestos didelės lėšos, plūstelėjo dujos, kai reikėjo sukelti krizę Rusijoje, bet kai Lietuvos mankurtai pasistatė terminalą toms dujoms – šnipštas liko. Aišku – Dunojus organinių medžiagų per dešimtis milijonų metų ten prinešė sočiai, taigi, ten dujų ir naftos dar daug nesurasta. Bet Rusijos dujos vis dar ilgai bus paklausios (jei patys rumunai protingai ir taupiai elgsis su ištekliais).

 4. PP says:

  Еai tik propagandinis burbulas. Pavyzdžiui, realiai tai Alžyro atsargos yra 4 trilijonai kubų. Kiek jis užima ES rinkos? apie 8 proc. Kiek gali užimti Rumunija su 0,08 trilijonais iš to telkinio? Tiesa, Rumunija jau iki šio telkinio atradimo turėjo 0,1 trln. kubų atsargų. Taigi, propaganda, melas ir dezinformacija durniams, kurie tiki, kad Rusija tuoj tuoj žlugs, nes niekas nepirks jos dujų… Ukraina ir tai turi 1,1 trln. Kur jos tos dujos? Ko ji pati nepasirūpina jomis?

 5. Mindaugas says:

  Taip, pritariu komentatoriams. Tai tik eilinis vakarų propogandos burbulas. Tokių buvo pripūsta jau ne vienas šimtas.

 6. Antanas says:

  Ateitis parodys kas teisus.

 7. PP says:

  Kokia ateitis? Skaičiai patys kalba už save.

 8. :) says:

  :)

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top