Iranas gali pakeisti Rusiją, kaip pagrindinę gamtinių dujų tiekėją Europai

2015, 8 balandžio, 3:15 | kategorija Ekonomika | 4 komentarai | peržiūrų 255 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

(„Calcalist“, Izraelis)
Michael Perl (מיכאל פרל)

paveikslėlisRusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas buvo vienu iš pastarojo tarptautinių tarpininkų „šešetuko“ susitarimo su Iranu architektu. Tačiau šis susitarimas gresia pakibti virš Rusijos kaip Damoklo kardas.

Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, naftos ir dujos sudarė 68% įplaukų nuo Rusijos eksporto 2013-aisiais. Iki sankcijų sugriežtinimo Iranas užėmė pirmaujančias pozicijas pasaulinėje rinkoje energetikos resursų eksporte. Jo sugrįžimas Rusijai gresia kaip dėl tikėtino naftos ir dujų kainų sumažėjimo, taip ir dėl laukiamos kovos už vienas ir tas pačias realizacijos rinkas.

Artimiausių metų eigoje Irano įtaka naftos ir dujų kainoms bus labai ribota. Tačiau Rusijoje bus juntami net visai nedideli svyravimai. Rusiško rublio kuras tiesiogiai priklauso nuo naftos kainos. Rusai artimiausiais metais tikėjosi naftos kainų kilimo. Todėl nedidelis mažėjimas ar net kainų užšaldymas gali pasirodyti kritiniu.

Tačiau dar didesnę grėsmę rusiškai ekonomikai kelia Irano gamtinės dujos. Rusija tiekia virš 25% europiečių importuojamų dujų. Dujų eksportui tenka trečdalis šalies eksporto įplaukų. „Iranas gali pakeisti Rusiją kaip pagrindinę dujų tiekėją į Europą dešimties-dvidešimties metų bėgyje“, daro prielaidą Stanislavas Mitrachovič, Rusijos nacionalinio energetinio saugumo Fondo pagrindinis analitikas. Pagal gamtinių dujų atsargų apimtis Iranas užima antrąją vietą pasaulyje, turėdamas savo dispozicijoje 34 trilijonus kubinių metrų dujų atsargų. Mitrachovič pastebėjo, kad grėsmė pilnai reali, kadangi europietiškosios šalys nori atsikratyti rusiškų dujų priklausomybės.

Rusija išlieka artima Irano sąjungininke ir turi daug diplomatinio bei politinio spaudimo svertų Teheranui. Iranas, pavyzdžiui, pakeitė Europą tiekdamas atskiras produktų rūšis Rusijai(pirmiausia daržovių ir vaisių) po to, kai 2014-aisiais Rusijos vyriausybė pritaikė embargą šių prekių importui iš ES. Tačiau, rusų analitikų duomenimis, Islamo respublika lengvai atsisakys prekybos su Rusija apimčių už vieną milijardą dolerių, prekybos su Europos Sąjunga naudai lygios 5 milijardams dolerių.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 4

 1. Ec says:

  Žydiškas leidinys. Kodėl jie mano, kad dėl naudos galima draugą išduoti? Klausimas retorinis, nes atsakymas aiškus :)

 2. gojus says:

  Čia susikerta 2 vakarų tikslai – sunaikinti Iraną ir sunaikinti Rusiją. Kuris tikslas nusvers yra vyrų nutarimas, bet realiai manau Iranas lieka taikiniu Nr1, nebent Makakas Jobana išduos Izraelį…

 3. Mindaugas says:

  gojui: na makakas negali išduoti izraelio, kadangi JAV jau senai po izraelio padu…..pabandęs tai padayti, susilauktų kenedžio likimo…..

 4. PP says:

  Pasakos. Iranui pačiam trūksta energoresursų savo paties poreikiams. Tai viena, antra. Per kur Iranas galėtų tiekti dujas? Tik per Siriją. O joje tam ir karas, kad to nebūtų. Žlungančioms JAV nereikalinga ekonomiškai panaši ar netgi stipresnė ES (nors ir joje pilna problemų). Todėl iš čia ir noras atkirsti ES nuo energoresursų.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top