- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

JAV prieš Rusiją: karas už Šiaurės ašigalį

paveikslėlis

Rusijos ir Norvegijos užsienio reikalų ministrai mini išsivadavimą nuo nacių – foto: Getty

Nauji prekybos keliai, karinės bazės ir milžiniškos angliavandenilių atsargos: Arktyje atidarytas naujas priešpriešos frontas tarp Rytų ir Vakarų, rašo Alfredo Mantici savaitraštyje Panorama.

„Kalbėsime tiesą: jei žiūrėti į Ukrainos krizę Maskvos akimis, tai ji visiškai teisėtai gali būti vertinama kaip NATO ir JAV strateginis puolimas siekiant sukurti karinį-politinį spaudimą prieš šventų motinėlės Rusijos sienų. Ne paslaptis, jog amerikiečiai padedant CŽV ir neturinčių jokių skrupulų samdinių iš Blackwater palaikė sukilimą Maidane, kurio dalyviai 2014-ųjų vasarį privertė bėgti sraigtasparniu prezidentą Viktorą Janukovičių, tesiėtai išrinktą laisvų rinkimų metu“, – rašo korespondentas.

Straipsnio autorius primena, jog 90-aisais, tie patys amerikiečiai kariniu būdu palaikė separatistinius veiksmus, kurie privedė prie buvusios Jugoslavijos skilimo, tačiau dabar staiga jie tapo Ukrainos sienų gynybos šalininkais nuo separatistų, keliančių tuos pačius reikalavimus, kaip ir kažkada slovėnai, chorvatai ir kosovarai.

Kitaip tariant Belgradui (Jugoslavija) teko sutikti su separatistinėmis nuotaikomis spaudžiant bombardavimo sąlygoms, tuo metu kaip Kijevas panašioms nuotaikoms priešinasi palaikomas tų, kurie pastūmėjo sugriauti tokią europietišką šalį, kaip Jugoslaviją.

Maskvos nuomone ukrainietiškos vyriausybės palaikymas iš Vakarų pusės yra ne kas kita, kaip būdas pavojingai priartinti NATO sienas. Rusijos politikai, žinomi savo toliaregiškumu, prieš keletą metų atidarė naują priešpriešos tarp Rytų ir Vakarų frontą, kuris išeina į Šiaurės ašigalį, rašo žurnalistas.

Globalaus atšilimo ir iš dalies ledų tirpimo dėka, Arktyje atsidarė nauji prekybos keliai ir tapo prieinamos anksčiau nepasiekiamos milžiniškos angliavandenilių atsargos, kas gerokai padeda vystyti rusų infrastruktūras šalies šiaurėje.

Kadangi naujų prekybos kelių atidarymas ir ekonominis progresas, nuo pat žmogaus atsiradimo tapo kariškių prerogatyva, Maskva aktyvavo rusiškosios Arkties dalies militarizacijos procesą, dislokavusi Šiaurės laivyno bazę Naujosios Žemės archipelage. Didžiausioje saloje buvo modernizuotas aerouostas, galintis priimti pačius šiuolaikiškiausius ir įvairiausius buvusios Raudonosios armijos naikintuvus bei bombonešius, – rašo korespondentas.

Galimai, siekdama pasiųsti NATO konkretų signalą, 2014-ųjų pabaigoje Rusijos karinė žinyba įvykdė plataus masto karinius arktinius mokymus. O Šiaurės laivyno vadovybė paskelbė apie jūrų pėstininkų divizijos Arktyje dislokavimą. Atitinkamai „Putino doktrinai“, Arktis įrašyta į prioritetinių Maskvos įtakos zonų sąrašą. Šios teritorijos kontrolės svarba prilyginama svarbumu Juodosios jūros regionui ir Krymui, kalbama straipsnyje.

Šios iniciatyvos išprovokavo Norvegijos, vienintelės Šiaurės Atlanto sąjungos narės, fiziškai esančios Arkties regione, nuogąstavimus. Vyriausybė Osle supranta, jog kelia Maskvai neapykantą, po to, kai Norvegija aktyviai dalyvavo NATO sankcijų programoje, atsakant į Rusijos teikiamą palaikymą Ukrainos separatistams. Vargu ar rusai peržengs negrįžtamą ribą norvegų atžvilgiu Šiaurės ašigalyje. Kartu su tuo, naujo fronto atidarymas įneša naują elementą į santykių destabilizavimą tarp Maskvos ir Vakarų bei gali būti panaudotas Putino mažinant spaudimą Ukrainoje.

Be to, Kremlius supranta, jog, kada kalba eina apie naujų teritorijų įsigijimą, veiksmai verti daugiau, nei žodžiai, apie ką liudija Krymo istorija. Todėl, galima daryti prielaidą, jog žingsnis po žingsnio rusų įtaką arktinėse jūrose tik didės, kol NATO ir Europa bus nukreipusi dėmesį į Ukrainos krizę, pabaigia žurnalistas.