Kodėl Kernavė, pirmoji Lietuvos sostinė – gyvas paveldas, tokioje varganoje padėtyje?

2017, 18 balandžio, 15:46 | kategorija LPT | atsiliepimų (6) | peržiūrų 1 022 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

KernavėSveiki,

noriu pasidalinti Kernavės miestelio tema ir problematika: Kernavė – unikali Lietuvos vietovė tiek istoriniu, tiek geografiniu, tiek kultūriniu požiūriu. Tai yra pirmoji Lietuvos sostinė, kur įkurtas archeologijos muziejus, piliakalniai- Unesco saugoma teritorija. Kernavė kasmet sulaukia tūkstančių lankytojų iš Lietuvos ir viso pasaulio. Tai viena lankomiausių turistinių vietų Lietuvoje.

Ši unikali vietovė – tikras XXI a. fenomenas. Važiuojant į Pasaulio kultūros paveldo sąrašą įtrauktą Kernavės archeologinę vietovę, jokių išskirtinių kelio ženklų nėra. Į miestelį reikia pasukti įskaičius užrašą mėlyname fone ( žyminčiam gyvenvietę ) “Kernavė 1 km.” , tiesa pirmąjį ženklą pralėkus, galbūt pastebėsite kitą. Gerai, kad jie yra keli. Kitas pro miškelį ir kapines veda. Toje pusėje ir oficiali autobusų stotelė, beveik už miestelio ribų.

Atvykus į Kernavę viešuoju transportu lankytojams tenka išlipti prie kryžiaus, kuris žymi miestelio centrą ir autobusų stotelę. Šis neįprastas miestelio stotelės žymėjimo būdas gan sunkiai suvokiamas ne tik lietuviams, bet ir užsienio turistams iš Vilniaus atvažiavusiems į Pirmąją Lietuvos sostinę. Šią stotelę turistai dažniausiai tiesiog pravažiuoja. Tuomet vairuotojai dažniausiai maloniai juos išprašo oficialioje stotelėje, taip pat be jokių civilizuotų žymėjimų į Kernavės miestelį ar archeologinę vietovę, žemėlapio .. O grįžtant iš Kernavės į Vilnių mikroautobuso reikia laukti prie pagrindinės gatvės, kur irgi jokios nuorodos į stotelę net nėra, nei suolelio, nei grafiko. Oficialioje stotelėje, kuri yra praktiškai už miestelio ribų- viešasis transportas, t.y. mikroautobusai pakeliui į Vilnių dažniausiai joje nesustoja.

Susisiekimas su Vilniumi, kuris vos už 30 km. labai prastas. Kelis kartus per dieną važiuojantis transportas atriboja miestelio gyventojus nuo sostinės, mažina lankytojų skaičių Kernavėje. Pvz. Šeštadienį paskutinis mikriukas iš Kernavės išvažiuoja 17:15 ( po penkių penkiolika ). Vasaros metu, tai dar šviesus paros laikas, kurį miesto gyventojai ir užsienio svečiai mielai leistų gamtoje, bet nenusiteikę likti nakvynėj Kernavėje, lankytojai priversti palikti miestelį, nes tai- paskutinis transportas iš Kernavės. Iš Vilniaus kasdien paskutinis mikroautobusas į Kernavę išvažiuoja 18:30 (pusę septynių vakaro). Tai reiškia, kad miestelio gyventojai nei savaitgaliais, nei darbo dienomis, negali lankytis sostinėje vykstančiuose pramoginiuose ar kultūriniuose renginiuose, kurie dažniausiai prasideda 17-19 val. ir negali grįžti į miestelį vėliau vakare ( pvz. 21 ar 22 val .) Autobusų grafikas visiškai nelogiškas ir galbūt net pažeidžiantis žmogaus teises.

Net oficialių švenčių metu ( Joninės, Senųjų amatų dienos Kernavėje), kai į Kernavę suplūsta tūkstančiai žmonių transportas iš ar į Vilnių nevažiuoja dažniau (pvz. kas valandą) ir mikroautobusas, kuriame, jei neklystu, yra 12 sėdimų vietų, negali paimti visų norinčių patekti į Kernavę ir išvykti iš jos, o tie, kurie sugeba į jį įlipti, važiuoja susigrūdę (20- 30 keleivių) ir tikrai apgailėtina, kad nei Širvintų savivaldybė, nei autobusų parkas, nei kitos atsakingos institucijos negali suderinti grafiko taip, kad švenčių metu į Kernavę bent vietoje mikroautobuso kursuotų autobusas.

Tradicinė šventė Užgavienės, Kernavėje išsaugojusi gyvą ir autentišką tradiciją, viešuoju transportu taip pat nepasiekiama. Pvz. : 2017 02 28 miestelio šventė prasideda 17 val., atvykti, sudalyvauti šventėje ir grįžti į Vilnių viešuoju transportu neįmanoma… Viešo susisiekimo prasme, Kernavė, šiuo metu, yra visiškai atribota nuo Vilniaus.

Miestelyje, Lietuvos ir užsienio svečiams siūlomų paslaugų ir pramogų skaičius yra taip pat minimalus. Pėsčiųjų alėjoje nėra nei vienos kavinukės, kur galėtum atsigerti kavos, gėlių ar suvenyrų parduotuvės, kitų turistus traukiančių vietų. Pvz.: vasarą pirmadieniais miestelyje neveikia nei viena maitinimo įstaiga, viešasis tualetas, muziejus ir kt. Tačiau miestelyje dirba vienintelė “Coops” parduotuvė, veikianti tarsi laiko mašinos principu, kur tave pasitinka netolimos praeities atmosfera dvelkianti aplinka, kibirai, botai (kaip tikroj sovietinėj ūkinių prekių parduotuvėj su degtine ir kiaulės ausimis vitrinose) paniurę, dar vis nesisveikinančių pardavėjų veidai ir pasibaigusio galiojimo laiko produktai.Klientai nemaloniai aptarnaujami, pardavėjos nemoka angliškai, ir t.t. Gėda, kad mūsų šalies svečiai priversti joje lankytis, nes kito pasirinkimo Kernavėje nėra.

Kernavėje nėra ir bankomato, viešos interneto prieigos, visą 2016 m. vasarą neveikė biblioteka… Europos sąjungos projektai skirti kaimo plėtrai vykdomi, tačiau nuolat pažeidžiamos jų sąlygos. Už europinius pinigus įrengtas Kernavės Spa tapo privačia rezidencija, atnaujinta miestelio alėja – lankomiausiais mėnesiais neapšviesta, įrengtas mokyklos stadionas- nenaudojamas, mokykla uždaryta, Kernavės gyventojams nupirkti kompiuteriai, printeriai, skeneriai, siekiant suteikti kaimo gyventojams nemokamą, viešą interneto prieigą, visą pavasarį ir vasarą stovėjo užrakinti neeksploatuojamuose mokyklos patalpose, kaimo vaikams įgytas sportinis inventorius, atsidūrė buvusios mokytojos namuose ir t.t. Nejaugi niekas šių projektų nekontroliuoja ? Kernavėje tikrai ne. Čia Europos sąjungos pinigai ne įsisavinami, bet pasisavinami.

Kernavėje iki šiol nėra veikiančio turizmo informacijos centro. Kernavės turizmo informacijos centras, kuris įregistruotas Kabaldoje, gavo paramą, tačiau niekada jokios veiklos nevykdė. (Kabalda– tai nieko bendro su Kernave neturintis kaimas Širvintų rajono savivaldybės teritorijoje.)

KernaveMiestelyje nėra jokiu nuorodų ar žemėlapių kaip rasti į Unesco paveldą įtrauktus Kernavės piliakalnius, muziejų ar kitas lankytinas vietas. Lankytojams nėra aišku, kad alėja, kurios gale bažnyčia veda į piliakalnius, o jie- už bažnyčios. Turistai važinėja po miestelį sukdami ratus, vaikšto, blaškosi, bando klausinėti žmonių, kur piliakalniai, kur galima pavalgyti, kur autobusų stotelė… Tačiau dauguma vietinių nešneka anglų ir kitomis užsienio kalbomis ir dažniausiai užsienio turistams į užduotus klausimus atsakyti negali. Beklaidžiodami svečiai foto objektyvuose fiksuoja Kernavės mst. vaizdus. Miestelio centre stūkso turbūt nuo kolūkio laikų likę fermų pastatai, atrodo juose iki šiol veikia kiaulidė, dar yra malkų sandėlys ir t. t.

Teritorija nesutvarkyta, ir su šia Kernavės puse susipažįsta daugelis lankytojų, tarkim parkuojant automobilį švenčių metu arba beklaidžiojant po miestelį ieškant piliakalnių.. Dažnai pravažiavus stotelę prie kryžiaus ir išlipus oficialioje… Pro fermas taip pat galima įvažiuoti į Kernavę pasukus iš greitkelio.

Stebina ir Kernavės informacijos centro steigėjų, ponų Olšauskų, įkurtas Kernavės Spa centras. Nors tai turėtų būti vieša vieta, į kurią pakliūti nei visuomenės nariams, nei žurnalistams neturėtų kilti jokių kliūčių, tačiau Kernavės Spa “Pajauta”– tai savininkų rezidencija, įkurta naudojantis NMA skiriama parama kaimo plėtrai ( apie 300 000 eu. ). Šiuo projektu greičiausiai siekta pritraukti į Kernavę daugiau lankytojų. Kernavės Spa centre “Pajauta” šiuo metu gyvena ponia E. Olšauskienė su vyru. O prie į jį vedančio keliuko pastatytas Stop ženklas. Būtent nepaisant Stop ženklo reikia važiuoti į Kernavės Spa centrą, tačiau net ir tuomet rasite užvertus vartus, kurių niekas lankytojams neatidaro, jei tai ne Olšauskų šeimos nariai arba artimi draugai. Dėl šių asmenų veiklos, asmeniškai kreipiausi į FNTT, VTEK, tačiau, nors pažeidimai akivaizdūs, šios institucijos jų nemato.

Kita problema, 2016 m. miestelyje buvo uždaryta pradinė mokykla ( Kernavėje veikusi nuo -iki ..).Vietinė iniciatyva, bandė protestuoti ir įrodyti jos svarbą miesteliui siekiant išlaikyti ir pritraukti jaunas šeimas, suteikti išsilavinimą ten augantiems vaikams, saugoti architektūrinį, kultūrinį ir tautinį paveldą. Tačiau remiantis Musninkų gimnazijos direktoriaus įsakymu pradinė mokykla buvo uždaryta. Šis objektas – tai švietimo įstaiga, tačiau jos pastatas – pastatytas Architektūrinis paveldas. Ji įkurta prezidento Smetonos laikais, jo paties lėšomis. Mokykla nesenai buvo renovuota, įrengtas stadionas (taip pat už europinius pinigus), kuris šiuo metu visiškai neeksploatuojamas. Nors ir puikiai pritaikytas krepšiniui ir kitai fizinio lavinimo veiklai.

Panašu, kad mokykloje sąmoningai buvo mažinamas moksleivių skaičius (paliekant tik dvi klases) ir, neskaitant augančios kartos (šiuo metu Kernavės apylinkėse apie 30 vaikų) ir tėvelių protestų bei poreikių,mokykla uždaryta. Galbūt pradinę mokyklą reikėjo performuoti į multifunkcinį centrą, ar Lietuvos etno-kultūros centrą, kuris pritrauktų ne tik pradinukus, bet ir visų amžiaus grupių miestelio gyventojus ir svečius ?

Iš visos Lietuvos mokyklų, ekskursijų metu vaikai vežami į Kernavę, bet joje net nėra   med. punkto ar vaistinės. Iš Širvintų greitoji važiuotų apie pusvalandį. Per tokį laiką patyrus traumą ar kitą kritinę organizmo būklę, galima prarasti gyvybę. Moksleivių ekskursijas lydi įvairaus amžiaus pedagogai, tėveliai, soc. darbuotojai. Miestelį lanko ir atskiros turistų grupės, pavieniai asmenys tiek iš visos Lietuvos, tiek iš užsienio.

Kernavėje, tam tikra prasme, visi lankytojai atsiduria pavojuje. Švenčių metu į Kernavę atvažiuoja tūkstančiai žmonių ir joje nėra med. punkto ar vaistinės! Kernavė vis dar tamsoje, tikrąja šio žodžio prasme, tuo galima įsitikinti, vaikščiojant neapšviestomis miestelio gatvėmis ar pėsčiųjų alėja. Lankomiausiais mėnesiais 2016 m. nuo birželio iki rugsėjo, kuomet šiltą ir lankytojų būna net vėlų vakarą, miestelio gatvėse ir pagrindinėje alėjoje buvo išjungtas apšvietimas ( taupant Širvintų raj. savivaldybės išlaidas elektrai).

KernavėEuropos sąjunga, skyrė lėšas sutvarkyti Kernavės alėją. Ji išgrįsta naujomis trinkelėmis, įrengti suoliukai, pastatyti nauji žibintai. Šia alėja į muziejų, piliakalnius ir bažnyčią vaikšto tūkstančiai žmonių iš viso pasaulio ir visos Lietuvos. Liūdna, bet savivaldybė neranda lėšų jos apšviesti. Galbūt, tuomet savivaldybė turėjo informuoti Europos sąjungos atstovus apie esamą finansinę padėtį, rengdama projektą ir prašydama lėšų naujiems žibintams ? Galbūt Širvintų savivaldybė netikslingai skirsto lėšas, kad jų neužtenka apšviesti vienai lankomiausių turistinių vietų Lietuvoje? Musninkuose, kuriuose gyvena 750 žmonių, apšvietimas tą vasarą išjungtas nebuvo, nes ten gyvena daugiau gyventojų, Kernavės mst. apie 250 žmonių.

Pagal šią gyventojų statistiką, Širvintų rajono savivaldybė skirsto lėšas, vadovaudamiesi politika – jeigu Musninkuose gyventojų daugiau, ten iškelsime mokyklą, med. punktą, socialinę darbuotoją ir kitas miesteliui taip reikšmingas įstaigas, ten paliksime apšvietimą (kur daugiau gyventojų) ir nekreipsime dėmesio, kad būtent Kernavė yra pats reikšmingiausias Širvintų rajono kultūros ir traukos centras, ne Kabalda (kur registruotas Kernavės informacijos centras, ne Musninkai ir ne Širvintų miestas yra toks reikšmingas Lietuvai objektas, deja). Ir kol į Kernavę, nebus žiūrima kaip į valstybinės reikšmės objektą, kokia ji ir yra, situacija nepasikeis. Šiuo metu, pirmoji Lietuvos sostinė, viena iš saugomų Unesco teritorijų kompromituoja Lietuvą prieš visą pasaulį ir kenkia šalies įvaizdžiui. Galbūt tokios ypatingos vietos iš vis neturėtų priklausyti jokiai savivaldybei ?

Lietuvai Kernavė ypač reikšminga. Tai nuostabus gamtos kampelis, Neries vingiai, piliakalniai – Unesco teritorija, miestelyje veikia vienas geriausių, jei ne geriausias archeologijos muziejus Baltijos šalyse ir pritraukia tūkstančius lankytojų iš viso pasaulio. Kernavė vos už 30 km nuo Vilniaus. Joje nuolat rengiamos vestuvės, krikštynos švenčiamos kitos šventės. Tai vienas svarbiausių turistinių objektų Lietuvoje. Kernavė mūsų tautos istorijos simbolis.

Liūdna, kad tokia valstybinės reikšmės vieta, kaip Kernavė, daro gėda Lietuvai prieš visą pasaulį. Dabartinė Kernavės būklė nėra patraukli nei užsieniečiams, nei vietiniams gyventojams. Ji galėtų pasikeisti, jeigu tam būtų sudarytos  palankios sąlygos, europinės lėšos skaidriai įsisavinamos, sukurtos kultūrinės, pramoginės ir edukacinės erdvės sėkmingai veiktų, be kita ko neštų pelną, sutvarkyta infrastruktūra pritrauktų dar daugiau lankytojų, miestelis klestėtų, o Kernavė garsintų Lietuvą, vardan Jos.

Milda

Facebook puslapis – apsilankykite ir palaikykite

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 6

 1. Dalia says:

  Taip. Pinigai, kaip pas mus įprasta, pasisavinami. Čia ne išimtis. Teko svečiuose, susipažinti su statybininku iš Panevėžio, kuris su brigada atstatinėjo Valdovų rūmus Vilniuje.Statybinės medžiagos buvo atvežtos pačios blogiausios kokybės. Pvz: plytelės brokuotos, su nevienodo storio kraštais ir kampais ir t.t. Kaip nori taip sukis bet iš tokio š…., padaryk oho. Buvo įdomu jo klausyti. Sako, kad vyrai keikėsi kas trečiam žingsnyje.

 2. pestininkas says:

  Čia gi liėtus lyja, pas mumi gi „geiropinė“ demokratija, kokiė unesco? O šeip tai eilinis liudnas atvejis. Čia gi ne dujų laivas, čia Kernavė, nereikšminga….

 3. būtšaknis says:

  Deja,mieli komentatoriai,šitoje vietoje jūs labai ir labai labai klystate.Ne tik Kernavė yra politiškai ignoruojama.Kaip ir bet kokie faktai apie istorinę Lietuvos didybę,apie jos kalbos senumą ir didžiulę reikšmę šiuolaikinei Europai ir pirmiausiai,ko gero tai pačiai Europos „lyderei“ Vokietijai.Arijai.Pasidomėkite jais ir atrasite daug kažko naujo,jei nežinojote .O Jums žinoma informacija apie įvyksčiančias miestų šventes? Pvz. apie renginį Deltuvos mstl.? Prancūzų ir rusų mūšio inscenizaciją?Be abejo,praktiškai info šia tema pateikia tik to rajono laikraštukai.Tai gal bijoma didesnių susiėjimų?Gal vengiama skatinti visuomeninį bendravimą? O gal siekiama išvengti galimų neramumų?Nes žmonės ne akli ir mato,kas dedasi mūsų šalyje.Ir nenori tylėti.Ar visi žinote,kas yra sienos zona? Tai toks tvoromis atitvertas su smėlio juosta darinys tarp dviejų valstybių.Kažkas 27 „nepriklausomybės“ metus Lietuva buvo ir yra alinama,žmonės išvaromi ir dabar varomi iš savo šalies.Tai gal tai daroma,kad ši vieta liktų tuščia vėjų pustoma dykynė,be žmonių ir be miškų:ar maža jų iškirsta darant pratybų poligonus jankių pindosams?Tuojau prarasime lietuvių kalbą,Vilnius bus atiduotas lenkams ir tik šį kartą nebus rusų,kurie jį grąžins.Teks patiems,jei dar iki to laiko bus ne tik čia gyvenančių,bet ir lietuviškai rašančių šios šalies piliečių.

  Tariu AČIŪ Mildai.

 4. Ec says:

  Manau taip ir yra kaip būtšaknis sako. Reikia maišyti tautas, o istorija tam trukdo. Šie veiksmai dėsningi

 5. saul says:

  Lietuviu taip lengvai nepaimsi.Teisus tas Ec.Norejo ruSSai sovietmeciu cia savo kalba ivesti -nepavyko.Visur gatviu,parduotuviu ,istaigu pavadinimai,buvo rasomi ir rusu kalba.Prie caro lietuviu kalba ,isvis,buvo draudiama kalbeti ir rasyti,o ,to metu,Mazojoje Lietuvoje valdomoje prusu buvo leidziamos knygos lietuviskai.Jei ne vakaru civilizacija ,jau nekalbetume lietuviakai.Kaip Ec raso-sovietai stengesi maisyti tautas.Paziurekite ,kas Latvijoje pasidare-pries čWW ten gyveno apie 5proc rusu-dabar apie 40proc.Visas Sibiras pilnas lapskurnyku ir vietines tautos jau savo gimtaja kalba nebekalba,iskaitant ir tokias skaitlingas,kaip totoriai,kuriu dar ir dabar priskaiciuojama netoli 10milijonu

 6. būtšaknis says:

  Gerb.Saul viską gerai surašė,tik reikia tą dalyką suprasti ir žinoti,kad dabar lygiai tas pats daroma, tik žymiai rafinuočiau ir nedarant tų klaidų,kurias savo metu padarė rusai.Ir kaip patys matote,tiems JIEMS kol kas tai daryti sekasi. Žlugus CCCP praktiškai neliko jokių kliūčių nacionalinių valstybių naikinimui ir tautų maišymui,konkrečiai baltosios rasės išnaikinimui.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top