Marius Kundrotas: O vis dėlto Lietuva – lietuviams

2010, 11 balandžio, 15:35 | kategorija Ideologija | 9 komentarai | peržiūrų 1 060 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Varpo laikraštis1902 m. iš Vinco Kudirkos „Varpo“ užgimusi Lietuvių demokratų partija paskelbė šūkį: Lietuva – lietuviams. „Laisva ir nepriklausanti kitoms tautoms ir viešpatystėms Lietuva – tai tolimasis siekis mūsų Lietuvių demokratų partijos“. „Bet išgavimu politiškos laisvės Lietuvių demokratų partijos reikalavimai nepasibaigia. Tardami „Lietuva – lietuviams“ mes trokštame išgauti mūsų tautai tokią politišką tvarką, kuriai esant lietuviai galėtų patys save valdyti, nepriklausydami svetimiesiems, o kultūriškas jų ūgis nebūtų trukdomas svetimtaučių“ (Varpas, 1902, Nr. 12, p. 2).

Šiandien, sakydami „Lietuva – lietuviams“, turime galvoje tris dalykus:

 1. Laisva Lietuva, nepriklausanti jokioms užsienio valstybėms ar viršvalstybiniams dariniams. Žinoma, reikia skirti viršvalstybinius darinius nuo tarpvalstybinių, kuriuose valstybės išsaugo savo suverenias galias.
 2. Lietuviška Lietuva, kurioje lietuvių tauta sudaro valstybės pagrindą. Istorinės tautinės mažumos yra gerbiamos, išimties tvarka atskiriems užsieniečiams gali būti suteikiamas prieglobstis ar pilietybė, tačiau masinė svetimšalių invazija reikštų grėsmę vietinei visuomenei.
 3. Demokratinė Lietuva, kurioje lietuvių tauta su kitais valstybės piliečiais turi aukščiausią valdžią. Svarbiausi valstybės reikalai sprendžiami tautos ir piliečių valia, o politinės institucijos – tik jų įrankiai.

Aišku, visokie kluoniai, kurių specializacija – „seksualinės mažumos“, gali šių principų nesuprasti, gali nežinoti jų kilmės anei prasmės. Dar mažiau stebina, jei kokia nors paviršutiniška žurnalistė neskiria šūkių „Lietuva – tik lietuviams“, „Lietuva – ir lietuviams“, „Lietuva – pirmiausiai lietuviams“. Tačiau gerokai stebina, kai vienam iš atgimimo vadų šį atgimimą įkvėpę tautiniai idealai šiandien – tik atraugos. Norisi Leonido Donskio žodžiais sušukti: kas gi su mumis atsitiko? Nejaugi anuomet kovota už tai, kad Lietuva atitektų zulusams? O gal už Briuselio diktatūrą? Gėjų paradus? Lietuvos išpardavimą?

Ačiū Dievui, kad yra ir kitaip mąstančių atgimimo šauklių. Šiandien auga jaunoji karta, perimanti jų estafetę.

Lietuva – pirmiausiai lietuvių žemė ir kartu – vienintelė jų žemė. Ne Airija, ne Norvegija, bet Lietuva. Šūkį „Lietuva – lietuviams“ galima skaityti ir atvirkščiai: „lietuviai – Lietuvai“.

Nepriklausomybės dienos eitynėse dalyvavo ir mišrios kilmės, ir net kitų tautybių žmonės. Jų tai nežeidė. Manęs irgi nežeistų, jei koks Emanuelis Zingeris pasakytų: „Lietuva – litvakams“. Jei „litvakas“ reikštų Lietuvos pilietį su bent poros kartų istorija ir jei nebūtų žodelio „tik“. Šiaip ar taip, kiekvienas Lietuvos pilietis yra jos dalininkas, tačiau lietuvis, gyvenantis bet kuriame etniniame Lietuvos krašte, yra jos pirminis ir pagrindinis šeimininkas.

Įdomus paradoksas: tautinių idealų kritikai dažnai pabrėžia, jog lietuviu gali būti net papuasas, apsigyvenęs Lietuvoje, tačiau kartu piktinasi šūkiu „Lietuva – lietuviams“. Jei „lietuvis“ išties reiškia Lietuvos pilietį, prieš kokius gi piliečius tai gali būti nukreipta? Gal prieš Europos arba pasaulio piliečius, kurie iš tiesų yra niekieno piliečiai? Gal šis šūkis užgauna tuos, kurie norėtų, jog lietuviai Lietuvoje neturėtų jokių teisių?

Kosmopolitai, kalbėdami apie suverenias valstybes, dėsningai pasitelkia Albanijos arba Šiaurės Korėjos kozirius. Lyg nebūtų Šveicarijos ar Japonijos pavyzdžių. Sąmoningai klastojama suvereniteto reikšmė: kas gi norėtų gyventi Albanijoje arba Šiaurės Korėjoje? Dar daugiau: Lietuvos atveju suvereniteto galimybė apskritai paneigiama, tarsi būtų tik dvi alternatyvos – arba Maskvos, arba Briuselio diktatas. Daroma viskas, jog lietuviai prarastų tikėjimą Lietuva.

Desperatiškas kosmopolitų melas aiškiai motyvuotas gresiančio kracho nuojauta. Artėja 2013-ieji, kai užsisuks Europos fondų kraneliai, kai vis daugiau žmonių supras, jog Europos Sąjunga – jokia panacėja, jog daugiau turėsime duoti, nei gauti. Užtai stengiamasi kuo daugiau žmonių apdoroti dar iki to. Patriotams iškyla uždavinys atsilaikyti nors trejetą metų. Ne tiek jau ir daug. Uždavinys – įmanomas.

Dabar, persekiojant libertarinei inkvizicijai, belieka sušukti kaip Galilėjui: o vis dėlto Lietuva – lietuviams!

Lietuvių Tautinio Centro pirmininkas

Marius Kundrotas

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 9

 1. zoot says:

  Į kosmosą tuos kosmopolitus ,kaip V Bražėnas yra pasakęs.

 2. MikasA says:

  Tikrai, ne iškart ir pagalvosi kad galioja „moi adres ne dom ili ulica – moi adres „eurosojuz“

 3. arvydas says:

  Na tai link to ir stumiama Lietuva, kad visi tokie taptų, be tautybės, be praeities, be šaknų.
  Tokius juk valdyti vienas juokas, nes nėra nieko bendro tarp žmonių, jie nesijaučia grupė, tauta, bendruomenė. Tiesiog atskiri varžteliai kurie nieko nereiškia valdžios mechanizme.

 4. litalana says:

  Pragyvenau 11 metu Amerikoje . Aciu . Prisiziurejau ju demokratijos . Pries isvaziuojant mano pasauleziura buvo visiskai kitokia , o dabar tvirtai galiu pasakyti , kad nereikia maisyti tautu , o juo labiau – rasiu . Placiai atverkime akis ir ijunkime logini mastyma ir tuoj viskas atsistos i savo vietas . ..Todel sakau tvirtai – Lietuva -lietuviams !

 5. Allan Morrison says:

  Stai, pragyvenau JAV jau nuo 1949 metu, atvykes cia vos triju metuku bebudamas. Ir kiek noreciau sakyti jog as amerikonas, vis neiseina. Nepatogus jausmas tiek metu gyventi kaip zuvis is vandens, kitu pasityciotoju isjuokiamas, tautybes tapatybe iskraipoma i ruski ar paloka. Ir juoba kad kitos, didesnes tautos yra traktuojamos su daugeliu respecto Amerikoje, nes jos turi numerine jega, o tos mazesnes, kaip zydai, traktuojamos su respektu nes turi pinigine galia. Mes (kaip galite prisminti kad prezidentas Bush, senasis, musu nepripazino kaip po laisva suverenine tauta, iki koks dvylika kitu krastu buvo pripazinusiu musu iskovota laisve, nes nenorejo su tokia mazyte tautele tureti reikalo.) neturime nei mases zmoniu, nei milijardu valiutos. Kitu tautu akyse mes tik tiek geri kiek jie gali is musu darbo arba gamtiniu turtu pasipelnyti. Nepamirskit kad musu maza yra ne nuo to kad mes nemokam vaikuciu padaryti, bet del to kad mus genocidaliai zude per tukstanti metu visi musu Europos issisiepe krikscionys kaimynai. Ir tai kad mes ne tikejom ju svaidziojimais apie ju religijas su pragalvotais popais, vadovais, apastalais, sventaisiais, ir t.t.. Sis spaudimas nera pasikeites. Dabar per visa pasauli isimandrine gamtos prievrtautojai kaip sykis stoja piestu pries musu sena gamtos respektu pagrysta filosofija. Ir uztat mes esam rakstys jiems, ir ta pati musu senoji (tuo pat ne atsenusi bet siom dienom labai aktuali) pasuleziura mus padaro lietuvias, o ne pasaulio pilieciais klupsciojanciais pries pasaulinius gruobuoniskus vadus del duonos kepaliuko. Nesibuciuokit su EU ir ju istatymais kaip per aistra. Kaip laikai keisis, ir per tuos tarptautinius melus musu samone kaip po lietuviai bus istrinta, o siu didziuju tautu isnaudotojai vis dar klestes savo kulturinese puvenose. Lietuva turi buti tiems kurie jaucia senasias filosofines tapatybes, zmogaus oruma zmogui, ir net pajaucia gyvuleliu skurda. Ir nepamirskit kad tie is musu kurie si dalyka suprantam, esam ne sava asmenybe, bet tik sios zmonystes vertybiu estafetes perduotojai nuo praeities (prakaitu ir krauju suvilgintos) rankos, i musu globi pateikta, kad mes perduotumem ateities rankelemis kad ir jos prissipaudusios prie krutines sakytu jog mes lietuviai. Niekad nepamirskit is kur ateinat, ir kas jus slege.

 6. artas says:

  Ačiū Allan. Tu didesnis lietuvis už kai kuriuos iš mūsų.
  Džiaugiuosi, kad tokių kaip tu dar yra išlikę šalyse, kurios pripažįsta tik kapitalą..

 7. victorian lady says:

  O jūs kada pagalvojot, kodėl iš tiesų jums brangi ta Lietuva? Sakysit – Lietuvoj gimiau ir užaugau, ten mano šeima, ten turiu giminių ir draugų, ten žinau, kaip elgtis, pažįstu kultūrą, moku kalbą, jaučiausi priklausąs valstybei ir t.t. O dabar įsivaizduokit kad visi jūsų draugai, šeima ir giminės (bent jau tie, kurie jums rūpi) jau nebe Lietuvoj, o, tarkim. kokioj Šveicarijoj, jūs mokat vokiečių kalbą ir netgi kalbate be akcento, pažšįstate šalies papročius ir kultūrą ir jie jums patinka. Ar tuomet jau negalėtumėt jaustis Šveicarijos piliečiu? Galbūt ne šveicaru, bet tos šalies piliečiu? O kodėl ne? Pavyzdžiui, aš niekad nebuvau Norvegijoj, bet labai ja domiuosi, jaučiu tai šaliai kažkokią trauką, ma atrodo, kad aš turėjau būt gimus ten, o ne Lietuvoj. Galit sakyt kad aš kažkokia nenormali ar dar ką tokio, bet esmė ta, kad mes esame lietuviai tik tiek, kiek patys norime jais būti, ir kosmopolitizmas yra gerai. Kam save riboti? Visi tik ir sako, kad emigrantai užsienyje nelaimingi, gyvena tik lietuvių bendruomenėse ir su jais bensdrauja, ir aš niekaip negaliu suprasti, kodė? Nuo to sulaikyti gali tik asmeninės nuostatos ir kalbos mokėjimas. Bet aš, pavyzdžiui, jei baigus mokyklą išvažiuočiau iš Lietuvos (o aš tikrai išvažiuosiu, jei tik bus galimybė), tai važiuočiau tik į tą šalį, kuri man nors ką reiškia, ir pirmiausia išmokčiau bent jau kalbos pagrindus, kad kada nors galėčiau ten jaustis sava. Iš dalie suprantu, kodėl žmonės nemėgsta imigrantų – kodėl turėtų, jei jie atvažiuoją į jų šalį tarsi į kokią pinigų spaustuvę, piktnaudžiaja pašalpomis, o jiems nerūpi tos šalies visuomenė, žmonės ir kultūra, jie netgi nesivargina išmokti kalbos!

 8. sesuo says:

  sėkmė talydi, ledi

 9. Rytis says:

  Sveiki,
  Aš iš dalies idėjai pritariu, bet iš dalies ir ne. Labai dažnai prie jūsų idėjos prisišlieja radikalieji, kurie gadina jūsų įvaizdį.
  Mano giliu įsitikinimu baime, apsisaugojimu ar draudimais nieko nelaimėsime. Tik silpnieji taip daro. Aš manau, kad laimėdami galime tik kurdami stiprią savo kultūrą. Ir tada nebus ko bijoti. Juk ir Vytautas kvietę protus iš visų tautų į Lietuvą ir sakė, kad jokios tautos negali būti diskriminuojamos. 
  Tad dėl ko iš dalies aš nepritariu jūsų šūkiams ? Todėl, kad , mano nuomone, reikia kviesti ne saugotis ar bijoti, o stiprėti savo kultūroje ir tradicijose. Nes stipraus identiteto niekas neprispaus – prie jo nebent prisitaikys !

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top