„Mokesčių rojai“ apraizgė visą pasaulį

2016, 7 balandžio, 9:15 | kategorija Metodologija | 2 komentarai | peržiūrų 465 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

ofšorai

Kasdien aiškėja vis naujų detalių apie mokesčių vengimą įvairiose pasaulio šalyse, pasinaudojant lengvatinio apmokestinimo įmonėmis.

Rolandas PaulauskasApie naujausią mokesčių vengimo ir pinigų plovimo skandalą „Vakaro žinios“ kalbėjosi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Rolandu Paulausku.

– Visos nacionalinės vyriausybės, kurios puikiausiai žino savo mokesčių vengėjus bei pinigų plovėjus, teoriškai juk turi būti nesuinteresuotos įvairių „mokesčių rojų“, „ofšorų“ ar lengvatinių mokesčių įstaigų egzistavimu, nes tai paprasčiausiai trukdo surinkti biudžetą. Kodėl tuomet visa tai egzistuoja ir klesti?

– Štai čia ir yra visa problemos esmė… Todėl visą šią istoriją ir reikėtų pradėti komentuoti nuo šio klausimo. Tų „ofšorų“ pasaulyje yra dešimtys. Be realių pasaulio šeimininkų leidimo, be įtakingiausių pasaulio valstybių jie negalėtų dešimtmečiais egzistuoti ir klestėti. Vadinasi, pasaulyje yra tokios galingumo jėgos, kad jos gali sau leisti tokius „ofšorus“ išlaikyti, žinant, kad ten bus slepiami pinigai ir vengiama mokesčių. Kaip rodo ir dabartinė istorija, kai tik ateina laikas, visas kortas galima atskleisti. Ir nebūtinai atskleidžiami tie veikėjai, kurių įtakos pasaulio procesams niekas nesureikšmina… Vadinasi, tai tampa ir savotiška ekonominės ar politinės kovos priemonė: juk vienus gali atskleisti, o kitų gali neparodyti… Čia tas pats klausimas: kodėl į Londoną nuolat bėga viso pasaulio sukčiai ir aferistai, tačiau jų niekas negrąžina, nors iš to paties Londono amžinai sklinda įvairiausi grasinimai ir patikinimai, kad esą reikia kovoti su korupcija bei pinigų plovimu… Bet šitų sukčių pinigus jie mielai priima. Taigi, čia yra dar viena legenda apie be galo skaidrius ir sąžiningus Vakarus.


– O kodėl koks nors paprastas mužikas negali staiga užsimanyti visiškai legaliai niekam nemokėti mokesčių? Juk tos lengvatinio apmokestinimo įmonės yra legalios, ar ne? Kaip apskritai galima teisėtai arba neteisėtai praturtėti?

– Juokingiausia, kad gali, nes visos šios manipuliacijos yra visiškai legalios. Bet prisiminkime Šveicarijos atvejį Antrojo pasaulinio karo metais. Kodėl staiga jiems buvo leista išlikti neutraliems? O juk dėl to, kad išsaugotų savo pinigų perkamąją galią. Pervedi savo pinigus į Šveicarijos bankus, paverti juos šveicarų frankais, palauki, kol nurimo karo vėjai, ir grąžini juos atgal. O jeigu tokios valstybės nebūtų, tada viskas žlunga. Juk tiems realiems pasaulio šeimininkams reikia kažkur turėti „finansų užuovėją“, nes toli gražu ne visus savo aktyvus jie laiko akcijų pavidalu ar aukso luitais. Kažkurią savo turto dalį jie laiko grynaisiais pinigais, todėl reikalinga galimybė išsaugoti tų pinigų perkamąją galią. Taigi, šveicarų frankas savo laiku leido tokias operacijas vykdyti.

– Itin daug paviešinta popierių, susijusių su įvairių Rusijos oligarchų finansinėmis operacijomis, o jų gijos veda iki paties Vladimiro Putino. Kaip tai paaiškintumėte?

– Visi kažkodėl įsivaizduoja, kad tie popieriai yra nukreipti prieš Rusiją. Mane vėl saugumiečiai apkaltins, kad skleidžiu sąmokslo teorijas, bet juk čia pirmiausia suduodamas smūgis Vakarų Europos politikams. Kažkodėl tarp tų „ofšorų“ klientų sąrašų iki šiol nematome nė vieno JAV atstovo… O šiuo atveju matau aiškų norą sukelti chaosą Europos Sąjungoje. Ne tik šie popieriai sukelia tokias mintis. Prisiminkime kad ir vadinamųjų pabėgėlių klausimą, būsimą Anglijos referendumą ir daugelį kitų panašių istorijų. Dabar išgyvename pradinį tokio chaotizavimo etapą, o štai čia – dar vienas smūgis. O dėl V.Putino pinigų man tiesiog juokinga skaityti. V.Putinas šiandien su Vakarų pasauliu pasiekęs tokį susipriešinimo mastą, kad jam yra tik du keliai: arba jis kartu su visa Rusija išlieka tam tikrose pasaulio pozicijose, arba jis atsiduria Hagoje greta Miloševičiaus. Tai kam jam tie pinigai? Kaip jis tais milijardais gali pasinaudoti? Jis dabar net niekur nevažinėja. O juk konfrontacija tik auga…

– Pranešama, kad Lietuvoje rado tik 3 fizinius asmenis, kurie buvo įsivėlę į tų lengvatinio apmokestinimo įmonių veiklą. Kodėl tiek mažai? Mūsiškiams išmokus skaidriai lėšas įsisavinti, net vogti nebereikia?

– Taip, Latvijoje ir Estijoje tokių klientų gerokai daugiau. Manau, kad ten yra rusakalbiai arba iš tos pačios Rusijos registruotos kompanijos. Jiems Latvija ir Estija yra daug artimesnė, nes ten daug rusų gyvena. Bet pažvelkime plačiau, ko verta visa ši istorija. Tai yra legaliai veikianti teisinių paslaugų kontora, kuri dirba dar nuo 1970 metų. Jos filialai buvo dešimtyse pasaulio šalių, net Rygoje. Ir mes su jumis taip pat galime ateiti į tą Rygos filialą ir visiškai legaliai jie mus užregistruoja toje lengvatinio apmokestinimo įmonėje. Ir taip mes grįžtame į tai, nuo ko pradėjome: jeigu tokiam bizniui leidžiama egzistuoti ištisus dešimtmečius, tai nevaidinkime, kad kažkas čia ypatingo atsitiko. Jie visi ir sako, kad viskas čia yra legalu. Yra tik tam tikras moralinis spaudimas. Štai pasitraukė Islandijos premjeras arba buvo spaudimas Deivido Kamerono tėvui… Beje, D.Kamerono reakcija buvo visiškai tokia pati: „atstokite, tai yra privatus reikalas“. Todėl aš tai pavadinčiau tam tikra moralinio šantažo priemone.

– Prisimename dar praėjusią Lietuvos vyriausybę, kuri „įliejo“ milijardus litų į Lietuvos ekonomiką. Ar yra tikimybė, kad jie nusėdo tose Panamos ar Mergelių salų lengvatinio apmokestinimo įmonėse?

– Be abejo. Tik tai darė ne pati Vyriausybė. Jeigu ji finansavo kažkokius privačių įmonių projektus, tuomet įmanomi visokie variantai… Prisiminkime kad ir tą garsųjį „Leo“ kūrimą, kur buvo grandiozinis projektas, bet jis subliuško, o pinigai buvo įmerkti dideli. Arba Ignalinos atominės elektrinės uždarymo reikalai, kur taip pat pinigai buvo didžiuliai. Nors procesas vyksta labai sunkiai, bet užtat pinigai yra sėkmingai „įsisavinami“ įvairiomis formomis… Beje, čia labai geras sugalvotas žodis, pakeičiantis pasenusias reikšmes… Taigi, jeigu ir mudu būtume tokie laimingieji, kuriems atiteko dalis tų valstybės užsakymų su gera pridedamąja verte, tai kodėl gi mums tų pinigų nepaslėpus minėtose lengvatinio apmokestinimo įmonėse. Tuomet nuvažiuojame į Rygą, visiškai legaliai tampame šio proceso dalyviais ir dabar būtume atsiradę štai šituose Panamos popieriuose…

– „Ofšorai“ yra tiesiog normali šiuolaikinės pasaulinės ekonomikos dalis. Tuomet iš kur visas šis skandalas?

– Bet prisiminkime Graikijos krizę: kai tik labai prireikė, tai ir bankų indėlininkų pinigus atėmė be skrupulų. Todėl dar neaišku, kaip bus su visais šitais „ofšorais“, nes krizė juk vystosi toliau. Lietuvoje kažkodėl nekalbama apie stulbinančius procesus, pavyzdžiui, apie minusines palūkanas bankuose. Visa tai eina link grynųjų pinigų likvidavimo ateityje. Tai reiškia, kad tradicinėmis priemonėmis įsukti ekonomikos mechanizmo ir pakelti vartojimo nepavyksta. Nes minusinės palūkanos reikalingos tam, kad žmonės nelaikytų pinigų bankuose, o juos kažkur investuotų ir kažką pirktų. Bet juk tai yra tiek finansinės sistemos, tiek visos ekonomikos vertimas aukštyn kojom… Ir niekas nežino, kuo tai baigsis. Tačiau tai signalizuoja, kad šis procesas normaliomis priemonėmis jau negali būti pagydytas. Tai kodėl aš negaliu prognozuoti, kad atėjus laikui bus panaudotos ir visos tos lengvatinio apmokestinimo įmonės? Galbūt jos ir tam dar reikalingos? Niekas juk nežino, kokiu būdu visa ši informacija išplaukė į paviršių…

respublika.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 2

  1. b says:

    Už tokias mintis ir minimas VSD ataskaitoje.Tiksliau,už mąstymą.

  2. Ec says:

    Liko nepaminėtas dujinis laivas. Jei paminėtų, manau, be kratos neapsieitų :)

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top