Nepasotinamą prekybininkų norą kelti kainas galima pažaboti – Izraelio pavyzdys

2016, 30 balandžio, 19:36 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (11) | peržiūrų 4 893 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Trešnės už 19.99 €u

Trešnės už 19.99 €u, Iki prekybos centre | nuotrauka: 15min.lt

Firmų ir kompanijų, slopinančių streikus ar profsąjungas, primetančių nežmoniškas darbo sąlygas ar smarkiai padidinančių produkcijos kainas, boikotas nuo seno buvo vienas svarbiausių revoliucinių sindikalistų ir anarchosindikalistų judėjimo metodų.

Anarchosindikalistų pastangomis ši taktika išplito ir pateko į pačių veiksmingiausių protesto formų „taupyklę“. Sindikalistinių tiesioginio veiksmo metodų efektyvumą patvirtino įvykiai Izraelyje – šioje šalyje prasidėjo pieno produktų boikotas. trešnės už 19,9 eurų, Iki prekybos centras

Prieš 5 metus Izraelio valdžia panaikino žemės ūkio produkcijos kainų kontrolę pažadėjusi, kad konkurencija sumažins kainas. Kaip įprasta, liberalūs receptai nesuveikė: Pagrindinės gamintojų firmos susitarė tarpusavyje, ir prekių kainos parduotuvėse ėmė veržliai kilti aukštyn. Nuo 2006-ųjų sausio pieno kainos pakilo 30%, cukraus – 50%, vandens – 67 %, grūdėtos varškės – 40%, ir t.t.

Galų gale vartotojų kantrybė trūko. Stebėtina, bet maišto iniciatoriumi tapo anaiptol ne anarchistas, ne revoliucionierius ir net ne kairiųjų pažiūrų žmogus, o… sinagogos kantorius iš itin religingo miestelio  Bene Beraq. Viskas prasidėjo birželio 9-ąją. Maištingas kantorius sukūrė puslapį „Facebook“ socialiniame tinkle, kviesdamas gyventojus boikotuoti grūdėtąją varškę: nepirkti šios prekės, kol jos kainos nebus sumažintos. „Protestuojama ne vien dėl varškės, – sako boikoto iniciatorius Itzikas Elrovas, – ji yra tik piktinančių kainų, kurias tenka mokėti Izraelio vartotojams, simbolis“.

Vartotojų atsakas buvo nelauktas ir stulbinantis. „Facebook“ puslapyje apsilankė daugiau nei 105 tūkstančių žmonių. Boikotas greitai išplito, tapo masinis ir išprovokavo politinę krizę. Kai kuriais vertinimais, varškės pardavimai smuko beveik 40% ir ėmė rūgti ant prekybos centrų prekystalių. Žmonės, kuriuos korespondentai kalbino parduotuvėse, mielai aiškino savo motyvus ir piktinosi, kad kainos auga ne tik pieno produktams. Prekybos tinklai netgi nustatė „specialų pasiūlymą“ varškei, tai yra sumažino kainas, kad išparduotų atsargas, nors ir nuostolingai. Bet tai nepadėjo: varškės perkamumas toliau mažėjo…

Skandalas palietė aukščiausius valdžios sluoksnius. Vyriausybėje svarstomos priemonės, kurios sumažintų kainas, manoma įvesti sankcijas gamintojams monopolininkams.

Po trijų savaičių boikoto pieno kompanijos pasidavė. Trys didžiausios firmos paskelbė apie kainų sumažinimą. Varškė atpigs 25 %. „Tai iš tikro pirmasis atvejis, kai vartotojai pajėgė sutriuškinti monopoliją“, – sako Tel Avivo universiteto ekonomikos profesorius Efraimas Sadka.

Bet protestuotojai mano, kad to nepakanka. Boikoto iniciatoriai birželio 28 d. masinės informacijos priemonėse pareiškė, kad kampanija bus plečiama ir kitiems pieno produktams: delikatesams su vaisių ir kitokiais priedais bei plastike įpakuotiems kietiems sūriams. Jie pareikalavo, kad gamintojų firmos tuoj pat sumažintų kainas. Elrovas ketina atkreipti vartotojų dėmesį ir į kitas prekes, pavyzdžiui, vynuoges. „Jie turi pasirūpinti visų maisto produktų kainų sumažinimu mažiausiai 30 %“, – pagrasino jis.

Nuo kainų šuolių vartotojai kenčia ne vien Izraelyje, bet ir visame pasaulyje. Lieka tik palinkėti, kad Izraelio  boikoto patirtis kitų šalių dirbantiesiems taptų pamoka ir pavyzdžiu.

aitrus.info vertė E. Balčiūnas

šaltinis: anarchija.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 11

 1. Stasys says:

  Šaunuoliai žydai.

 2. Gojus says:

  Nu kap dainuoja „Vdrug atkuda nivazmis“ aš kap tik daba Izraelyje. kainos psichinės ir nieks čia nieko neužboikotavo. Stojom an kelio pirkti kap tik trešnių – prie sodų manėm pigiau. Už pusę tokio dydžio indelio, kokiuose pas mus vynuogės paprašė 20 šekelių – nu kap kad litų! An kelio! 4 mandarinai – 10-15 litų. Kavos puodelis 12 litų. Pusryčių, pietų patiekalas – 60-90 litų. Sriubos lėkštė – 30-40 litų. Vynuogių kekė – 20 litų. Kažkokių fignių į abrikosus panašių sauja – 15 litų… Kažkas nesveiko. Nieks čia nieko neužboikotavo. Visi moka baisias bapkes. Ir tikrai matau kiek vietiniai moka prieš mane – tą patį. Šiaip pirmą syk gyvenime mokėjau už pusę arbūzo 30 litų, už stiklą pigiausio vyno 25 ir t.t. Nereikia pūst arabų – jų ir taip daug…

 3. Algirdas Minkauskas says:

  Žydai skrandžiuose mazgelius užrišo ar kaip? Jeigu kas nors nevalgo varškės sūrelių juk akivaizdu, kad valgo kažką kita, jeigu kas nors nevalgo sūrių juk ir arkliui aišku, kad valgo kažką kita. Juk maisto visi žydai vienu metu gi neatsisakė. Šnipštas ti bus ir visi boikotai pasmerkti žlugti net neprasidėję, Gojaus liudijimas tą tik patvirtina. Sakysim, aš esu monopolininkas, man vieno produkto kainą sumažinti na kad ir 60%, kaip du pirštus apšvilpt. Aš juk esu daugiau nei užtikrintas, kad žmonės maistą vis tiek pirks. Rauk juos devynios tuos sūrelius, galiu sau leisti jais suvisam neprekiauti. Tuo atveju, jeigu dauguma žmonių maistą užsiaugintų patys ir pradėtų juo dalintis tarpusavyje taip apeidami mano prekybcentrius, tai jau būtų tikra rakštis subinėj.
  Klausimas kodėl įsikišo vyriausybė? Koks jų reikalas? Susirūpino vargšais vartotojais? Ir nuo kada anie jiems rūpi? Norite žinoti kodėl įsikišo vyriausybė? Tiesiog užduokite sau klausimą, o kokį biesą ji mūrijo IKI TO?
  Straipsnio šaltinis-anarchija.lt? Kunigaikšti Piotrai Aleksejivičiau Kropotkinai, būkit geras, apsaugokit sarmatas.lt svetainę nuo tokios anarchijos.

 4. algimantas says:

  Na, kiek sugebėjau perskaityti, straipsnio šaltinis ne anarchija.lt , jie tik išvertė – reikėtų jums Akgirdai būti truputį atidesniam.

  Dėl monopolininkų reakcijos – reikėtų įsivaizduot, kad monopolininkas gyvena kažkur vienas pats sau izoliuotas nuo visuomenės? – Nieko panašaus, jis gyvena tarp mūsų, t.y. ne patys monopolininkai, galbūt, o jų valdytojai ir direktoriai, priimantys sprendimus. Todėl jiems žmoni nuomonė yra labai svarbi, ne dėl prekės kainos, o dėl bendro įvaizdžio. O bendras įvaizdis – tai dalis jų prekybinės sėkmės, nes vieną monopolininką nesunku pakeisti kitu. Čia šiaip, vadybos pradmenys, teigiantys, kad BŪTINA išsaugoti teigiamą kliento požiūrį į patį prekės ženklą.

  Toliau, jau Gojui:

  Jei nepastebėjote gerbiamasis – straipsnis rašytas dar tolimais 2011 metais, kai, manau, jūsų Izraelyje dar nė kvapo nebuvo,todėl vertinti anuometinius įvykius. kurie galbūt vyko dar anksčiau, nei buvo parašytas straipsnis iš dabarties perspektyvų gal nebūtų labai tikslu.
  Tai tiek pastebėjimų šio straipsnio atžvilgiu. Norėčiau pridėti nuo savęs, kad boikotas pats savaime gali būti visiškai sėkmingas, jei bus vykdomas masiškai, nes pastebėkime – kol kas dar nebuvo jokio boikoto, o Butkevičiaus vyriausybė dėl kilusio triukšmo JAU šaukia pasitarimą šiuo klausimu. Reakcija jau yra,o jei bus dar ir realus veiksmas – monopolistas tikrai sureaguos. Jis kaip taisyklė geras vadybininkas :)

 5. Ramute says:

  Ponas Gojus rasydamas kainas turbut neskaiciavo lito ir sekelio santykio 2011m. jis buvo uz viena sekeli 3Lt, pati buvau 2011m. Izraelyje,ir kainas maciau,mane tik labai nustebino mesos kainos,jos ten tikrai labai dideles,nuo 30 iki 60 sekeliu uz kg. o darzoves ir vaisiai buvo tikrai pigus,pirkdavom sviezius beveik kasdien turguje Jaruzaleje ir Tel Avive,taigi nezinau is kur Jus ponas Gojau traukiate tokias kainas,gal is savo vaizduotes,sumaises lita su sekeliu :)

 6. Panzer says:

  Matyt, kad Lietuvoje prekybininkai taip pasitiki savimi kad net lietuviams vaiziuojant į Lenkija jie daro tokius cirkus su kainomis…

 7. Joris says:

  Gali būti…gali… kad nepavykus „imperija puola“ isterikai, bandoma Lietuvoje destabilizuoti padėtį didinant kainas… išeitų, kad dalis prekybcentrių…. dirba 5 kolonos darbą. Arba bando nukreipti žmonių dėmesį na… tarkim nuo darbo santykių (vergovės didinimo) projekto – juk neriboti viršvalandžiai (tegul ir riboti bet padidinti, tai „lažo“ didinimas už algą, kurios vis tiek neužteks) – kas sakė kad darbdavys neprivers dirbti nenorint, jei pagrasins atleisti – kas dar tiki darbadavių sąžine? Klausimas, kaip išsisukti iš situacijos, nepražiopsoti kažko svarbaus ir nušauti kelius zuikius?.. Sakoma: nekask kitam duobės, nes pats įkrisi… Spėju tam tikras pasekmes, bet nutylėsiu – malonu matyt, kokios kvailystės daromos ir kaip jos, galiausiai, atsirugs parazitams. …O buvo laikai, kai parazitams patarinėjo gudrios slibino devyngalvio galvos, tik jas kažkas ėmė… ir netyčiukais nukapojo. ..užtat tokia isterija valdžioje… užtat tokie mėginimai užveržti kilpą… bet atsakas vis tiek bus adekvatus priemonėms… žmonės po truputį sąmoningėja… galiausiai atsiras ir tinkamas receptas visoms nesąmonėms.

 8. Gojus says:

  Ramute > o prie Smetonos kursas išvis buvo lito naudai! Tada šekelio nebuvo! Koks skirtumas kas buvo 2011-ais, jei kalbame apie „sėkningą Izraelio pavyzdį?“ Jei sėkmingas, tai turi veikti ir dabar – neveikia. O jei nesėkmingas, tai kam čia siųlyti jį taikyti pas mus? Tai galėtumėte paaiškinti, jei nesutinkate su mano nuomone? Algimantas irgi matyt galėtų paaiškint (kaip visad)…

 9. As says:

  Taip ten brangu. Bet palyginus kokias jie algas gauna, tai tos kainos jiems dzin. Ten budama mazoj parduotuvytej radau musu Lanku svieto, kuris kainavo gal 7 sekelius. Bet ten sake normalu.

 10. aštrus says:

  Lietuva seka žydų pavyzdžiu.Daugelis masto prekes pradejo pirkti Lenkijoje,sveikai norinčių gyventi yra daug jie susirado ūkininkus kaimuose kurie gamina eko produkciją ir iš jų stabiliai vietoje atvyke perka.Užsirauks monopolininkų kainos,nes ten mažai kas nores pirkti brangų , seną, nuodingą,chemiškai atnaujintą maisto gaminį,kurio net šunytis ne eda.Ar rasite pas prekybos monopolininkus tikrą sveiką maistą,ar auchogolinį geralą,ten tik jų pakaitalas.Todel prie klojimų esančios vaistines turi daugiau pirkejų nei prie maisto pakaitalo.Po antrųjų pasaulio skerdynių gerai pamenu kad,nei tevai,nei seneliai ne varste poliklinikų,ligoninių ,vaistinių durų, retas atvejas kad eitų prašyti medicinines pagalbos pas daktarą,nes valge savo sveikai užaugintą maistą,gere savo išvirtą sveiką alutį.Kas metai statomi nauji onkologinių ligoninių plotai,ligoninese palatose netelpa ligoniai,kapynių plotai iš dvigubejo………………

 11. Akcija says:

  Izraelio gyventojų vieningumas – didžiulė jėga. Dėl to jie ir išliko ir dabar tikrai turi ką parodyti. Ne tik istorinį palikimą, bet ir vos šimtmetį skaičiuojančius moderniu kurortinius miestus

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top