Pasidaryk pats. Anoniminis interneto naršymas

2011, 17 balandžio, 17:03 | kategorija Alternatyva | 7 komentarai | peržiūrų 10 344 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisVisuomenės stebėjimas neatsiejamas nuo jos kontroliavimo. Stebintys žino daugiau ir gali tas žinias pritaikyti mūsų kontrolei. Kontrolė gali apsiriboti specialiai tau pritaikyta prekių ir paslaugų pasiūla, specialiai tau parinktu pardavimų vadybininku ar dar kokiu nekaltu gyvenimo „palengvinimu“, tačiau lygiai taip pat gali virsti į šantažą, dideles pinigines baudas ar net kalėjimo kamerą.

Lietuvoje jau būta ne vieno atvejo, kai į naivaus komentarų rašytojo buto duris pasibeldė uniformuoti dėdulės. Vis gi mane nuoširdžiai stebina žmonių tikėjimas, kad nieko neįmanoma padaryti. Neva niekur nepasislėpsi ir nieko nepaslėpsi – jie viską žino, o jei nežino – nesunkiai sužinos.

Toks magiškas tikėjimas valdžios visagalybe neatsirado šiaip sau. To buvo siekiama. „Padėtis kontroliuojama“, – kiek kartų girdėjome šią frazę pačiu geriausiu eterio laiku? Arba matėme įspėjimą prie įvažiavimo į miestą: „Miestas stebimas video kameromis“. Nejaugi visas miestas?! Aišku ne – geriausiu atveju kokie 10% centrinėje dalyje, tačiau kontroliuojantiems (ir valdantiems) visada geriau kurti kontrolės neišvengiamumo iliuziją.

Viena tokių iliuzijų yra elektroninės erdvės stebėjimas ir kontrolė. Viskas žinoma, nieko nenuslėpsi? Mano nuomone, ne viskas taip paprasta, kaip bandoma parodyti. Šį kartą pabandysiu paaiškinti, kaip pereiti prie anoniminio naršymo.

Visų pirma, kam apskritai naršyti anonimiškai? Kaip jau minėjau, susitaikius su stebėjimu ir nieko nedarant, žmogus tampa pažeidžiamu. Jo veiksmai elektroninėje erdvėje lengvai fiksuojami, identifikuojami, grupuojami ir naudojami. Kažkas galbūt iš to užsidirbs pinigų, pavyzdžiui, „Google“ ar kitos paieškos sistemos; kažkas identifikuos komentarų rašytoją ar ramybės drumstėją; kažkas tiesiog priskirs tave tam tikrų interesų grupei, tuo žymiai susiaurindamas paieškos lauką esant reikalui; kažkas tiesiog sukaups duomenis tavo asmens bylai.

Kiek teko girdėti, specialiosios tarnybos jau bandė išgauti kai kurių anarchija.lt portalo komentatorių IP adresus, kurie labai nesunkiai galėjo pavirsti konkrečiais adresais, namų ir butų numeriais. Tos tarnybos dar ilgai nepranyks – kaip sakoma, toks jų „darbas“. Tad ką gi galima priešpastatyti?

Į pagalbą mums ateis taip vadinamieji proxy serveriai. Iš esmės tai yra tarpinis kompiuteris, į kurį kreipiasi tavo kompiuteris, o jis kreipiasi į kitą kompiuterį prašydamas interneto resursų. Šis kompiuteris ar tarnyba matys ne tavo, o proxy serverio IP adresą. Taigi šioks toks anonimiškumas lyg ir atsiranda. Bėda ta, kad į proxy serverį atkeliaujantys jūsų duomenys nėra šifruoti ir atitinkamos struktūros nesunkiai išgaus IP adresą iš proxy serveryje likusių jūsų pėdsakų.

Protingi žmonės sukūrė, mano nuomone, geriausią šiuo metu atviro kodo programą, skirtą visa galva aukštesniam anonimiškumui pasiekti – Tor. „Tor“ yra savanorių palaikomas proxy serverių tinklas, kurį šiandien noriai naudoja ta pati policija, šnipai, disidentai, žurnalistai, aktyvistai, kariškiai, teisininkai, korporacijos ir visi kiti, kuriems dar rūpi privatumas, tarp jų – ir Indymedia.

Įsimaišęs į šią slapukautojų minią, tapsite labai ir labai sunkiai susekamas. Kai naudojamasi „Tor“ sistema, sujungimas vyksta ne per vieną, o per tris atsitiktinai parinktus proxy serverius. To kaina – kiek mažesnis greitis, tačiau kartais tikrai verta luktelėti. Nė vieno serverio operatorius nežino, kas tu esi ir su kuo jungiesi, nes duomenų srautas tarp proxy serverių šifruojamas. Duomenys nešifruojami tik kreipiantis į galutinį tašką.

paveikslėlis

Instaliavimas ir konfigūravimas Windows XP/Vista/7/Server edition OS

1. Atsisiųskite programų instaliavimo paketą, kuriame yra patalpintos visos keturios darbui jau sukonfigūruotos programos. Paleiskite jį ir išpakuokite ten, kur jums patiks ir spaudinėkite „next“ bei „OK“, nes daugumai žmonių nebus jokio reikalo ką nors keisti.

2. Kad „Firefox“ pradėtų naudoti „Tor“, uždarykite naršyklę ir vėl paleiskite iš naujo. Naršyklės lango apačioje dešinėje, arba priklausomai nuo naršyklės versijos viršuje atsiras „Tor“ mygtukas (Tor enabled/Tor dissabled).

3. Įsitikinkite, ar viskas veikia. „Vidalia“ naudoja mažą žalią svogūną (kai veikia) sistemos juostos dešinėje arba kairėje viršuje. Dabar naršyklėje įveskite https://check.torproject.org/ ir, jei viskas gerai, pamatysite tokį vaizdą:

paveikslėlis

Jei dar yra neaiškumų, gali peržiūrėti šį video, arba pasidairyti čia.

Instaliavimas ir konfigūravimas Linux Ubuntu/Debian OS

1. Terminale:

lsb_release -c

Sužinosite savo OS versiją.

Tada, į programinės įrangos saugyklą, pridėkite naują saugyklą:

deb http://deb.torproject.org/torproject.org lucid main

„Lucid“ yra „Ubuntu 10.04“ versijos pavadinimas, jei kita – pakeiskite.

Dabar pridėkite GPG raktą:

gpg --keyserver keys.gnupg.net --recv 886DDD89
gpg --export A3C4F0F979CAA22CDBA8F512EE8CBC9E886DDD89 | sudo apt-key add -

Atnaujinkite šaltinius ir įdiekite:

sudo apt-get update

sudo apt-get install deb.torproject.org-keyring

sudo apt-get install tor

3. Į „Firefox“ instaliuokite „Tor“ įskiepį. Uždarykite ir vėl paleiskite „Firefox“. Dešinėje apačioje atsirado mygtukas „Tor enabled/Tor dissabled“.

4. Nueikite į http://check.torproject.org ir pasitikrinkite, ar jūsų sujungimai keliauja per „Tor“.

Vidutiniam vartotojui tuo visi rūpesčiai ir baigiasi. Kartais teks išjungti TOR (paspausti mygtuką), nes jis naršyklėje blokuoja java, flash, activeX, Real Player, Quicktime, Adobe PDF įskiepius.

Jei naudojatės interneto ryšiu, siekiančiu bent po 20kb/s į abi puses, galite nesunkiai paversti savo kompiuterį dar vienu tarpiniu proxy serveriu, dirbančiu „Tor“ tinkle. Tokiu būdu ne tik prisidėsite prie geros idėjos ir „Tor“ tinklo plėtros, bet ir tapsite dar sunkiau surandamas. Jau pirmasis „Tor“ tinklo serveris nežinos, ar į jį kreipiamasi iš jūsų kompiuterio, ar jūs tik persiunčiate kito „Tor“ tinklo kompiuterio duomenų srautą.

Kol kas nebuvo susektas nė vienas žmogus, naudojantis „Tor“. Keli buvo susekti tik todėl, kad elgėsi kvailai – registravosi į su jais susietas pašto dėžutes ar rašydami atskleidė savo asmens duomenis.

Daugiau nustatant TOR: torproject.org/docs/debian.html.en

Saugokis pats ir būsi apsaugotas.

Parengė RB
Šaltinis: http://www.anarchija.lt/

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 7

 1. Artas says:

  jei vidalia pakimba ant loading network status, pakeiskit laiko juosta i (UTC+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius….. jei jungiates is saliu su siom sostinem

 2. Dede Fedia says:

  Kas nori siurfinti anonimiskai isiraso „Tor browser bundle“, pasileidzia ir siurfina su jau savaime pasileidzianciu Firefox 3.1.6

  Galesit anonimiskai: deti komentus, siurfinti, parsisiusti foto, bet neiseis paziu video tipo youtube. Taip pat nepatartina logintis prie savo accountu. Tokiem dalykam galesit salia tureti narsykle ir be Tor…. Siaip tai vertingas dalykas.

  Taigi, jamam is cia: torproject.org/download/download.html.en

 3. Dede Fedia says:

  p.s.
  dadesiu, jg deti komentu i delfi nebeleidziama, nes tor dirba be cookies, bt galima kiek patinka balsuoti delfi komentuose. Tik vartosi leeeetai…. Kaip kitur panagrinekit patys.

  Sekmes.

 4. Dede fedia says:

  Jau galima anonimiskai deti komentus i Delfi. Pirmyn.

 5. artas says:

  Ką gi, Tor veikia puikiai. Tik ką išbandžiau, kai kas jau nebeatitinka išdėstytos instrukcijos, bet veikia tvarkingai, IP adresai keičiasi kaskart paspaudus įjungti/išjungti mygtuką, kuris mano Firefox versijoje randasi viršuje, toks žalias svogūnas, o patį Tor mygtuką įdiegti galima čia https://www.torproject.org/torbutton/ , nes oficialus Mozilla priedų puslapis kažkodėl jo neturi.

 6. Anonimas says:

  TOR letai vartosi, nes mazai naudotoju. Kuo daugiau TOR klientu, tuo greitesnis tinklas.
  Yra dar vienas tiklas, kuriame anonimiskumas 100%- tai freenet (darknet priklausomai nuo nustatymu). Veikimo principas- instaliuojate programa, paskiriate disko vietos (GB), ir naudojates vidiniu freenet tinklu. Galima ikelti svetaine i freenet, kurios neimanoma istrinti- nebent viso tinklo visus kompiuteris istrinti sugebesite. Toje isskirtoje disko vietoje saugoma koduotai interneto turinys, kuri ikelia freenet vartotojai (svetaines, failai ir t.t.). Yra pastas, priedai ivairus. Narsymas tame tinkle visiskai anoniminis ir neatsekamas. Trukumas- iprastu www resursu nepasieksite, tik vidinius freenet tinklo resursus.
  Yra ir dar alternatyva- galima islikti visiskai anoniminiu, apjungus 2 projektus- tai namecoin (dot.bin) ir anoniminio narsymo i2p. Vaizdziai cia parodyta: 
  http://i2psupport.org/

 7. Dėl visa ko-neabejingiems privatumui says:

  Keletas anoniminio pašto tarnybų:

  http://deadaddress.com
  http://mailcatch.com
  http://www.spambog.com
  http://www.yopmail.com

  Norintiems parašyti anoniminį laišką tolerastų inkvizitoriams ar šiaip savo nedraugams:

  http://www.5ymail.com
  http://deadfake.com/Send.aspx
  http://emkei.cz
  http://wapinet.ru/mail
  http://mail.babr.ru
  http://www.savemysoul.ru/anomail.php

  Nemokamas VPN:
  http://www.superfreevpn.com

  Nuolat atnaujinamas veikiančių PROXY serverių sąrašas:
  http://www.freeproxylists.com

  Norintiems patikrinti naudojamo PROXY serverio anonimiškumo lygį:
  http://whoer.net
  http://www.myiponline.com

  Mokantiems rusiškai-puikus puslapis apie hakingą,anonimiškumą internete ir dar daug ką kita:
  http://www.spy-soft.net

  Tikiuosi,pravers…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top