Pašokęs rublis

2015, 17 balandžio, 3:52 | kategorija Ekonomika | 2 komentarai | peržiūrų 343 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

(„Foreign Policy„, JAV)
Jamila Trindle

paveikslėlisRublio kursas lyginant su doleriu auga rekordiniais tempais – kaip tas pasirodys Vakarų bandymuose „išstumti Maskvą iš Ukrainos“? Į šį klausimą straipsnyje Foreign Policy atsako Jamila Trindle.

Vien tik per balandį rublis sustiprėjo 20%, kas ryškiai kontrastuoja su praėjusių metų dinamika, „kai amerikiečių politikai su pasitenkinimu linksėjo galvomis stebėdami laisvą rusiškosios valiutos kritimą, kaip įrodymą to, jog Vakarų prieš Maskvą pritaikytos sankcijos, už tai kad ji lindo į Ukrainą – veikia“, primena autorė. Anot jos, iš to kas vyksta nevertėtų daryti toli siekiančių išvadų, jog „sankcijos liko be dantų“, tačiau „ir be to sudėtinga užduotis“ pasiekti stabilią taiką Ukrainoje tapo dar sudėtingesnė.

Vertinant rublio augimo priežastis specialistų nuomonės išsiskiria. Vieni laiko jį vasario paliaubų pasekme, kiti įžiūrį ryšį su naftos kainų augimu. Yra ir tokių, kurie tai kas vyksta įvardina ne „rublio stiprėjimu“, o tiesiog jo „atsistatymu iki normalaus lygmens po pernelyg gilaus kritimo pereitais metais“.

Kaip bebūtų, bet tos rusų kompanijos, kurios ėmė kreditus doleriais „lengviau atsikvėpė“. Į Rusiją Bloomberg duomenimis, vėl „miniomis“ plūstelėjo obligacijų investuotojai (autorė vadina šia tendenciją „truputi kontrintuityvia“, kadangi obligacijų pelningumas ryšium su rublio stiprėjimu sumažėjo). Tiesa, tai nereiškia, jog į Rusiją „vėl susibėgs“ investuotojai, kurie orientuojasi į gerokai tolimesnę perspektyvą, pažymi autorė.

„Nors kylantis rublis – tai gera naujiena rusams, norintiems važiuoti į užsienį ir pirkti užsienietiškas prekes, ekonomikai visumoje tai nebūtinai turi teikti tokias šviesias perspektyvas“, – tęsia Trindle, remdamasi ekonomikos augimo rodikliais ir fondų rinkos būsena. Naftos kaina, pastebi ji, irgi tolima nuo 100 dolerių už barelį ribos, į kurią pereitais metais buvo orientuojamas biudžetas.

„Iš tiesų, rublio stiprėjime yra tokia karti ironija: jei valiuta per daug išaugs, tai gali atvesti prie realių pajamų už naftos eksportą sumažėjimo. Silpnas rublis faktiškai buvo Maskvai apsauga nuo liūdnų pasekmių krentant naftos kainoms, kadangi nafta parduodama už dolerius, o juos keisdavo į rieškučias rublių, kurių sąskaita būdavo padengiamos vidinės išlaidos. Rublio sustiprėjimas reiškia, jog realios pajamos nuo kiekvieno barelio naftos sumažėjo“.

Žymaus rublio augimo ateityje laukti nevertėtų, prognozuoja Marc Chandler, atsakingas už valiutinę strategiją Brown Brothers Harriman: „Truputį – gali būti, bet žymus augimas? Manau, kad ne“. Teisus jis ar ne, kotiruočių didėjimo „vargu ar užteks tam, kad išgelbėti Rusijos ekonomiką ar Putiną nuo eilinio sankcijų raundo“, deda tašką Trindle.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 2

  1. Gojus says:

    Tas smukimas žiemą buvo konkreti ataka, bet Rusija ją atlaikė solidžiai. Per trumpą laiką apsigynė ir išlaikė pozicijas. Tai rodė tiek Rusijos ir ją remiančių stiprumą irgi tų, kurie atakavo silpnumą…

  2. magnetas says:

    Bet koks pinigo kurso svyravimas atneša neigiamų pasekmių ekonomikai. O tokie emocingi pasigėrėjimai dėl kurso kilimo skirti neišmanėliams. Ši afera, dėls staigaus kritimo ir kilimo, kai kam atnešė didžiulį pelną.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top