Sandorių virtinė žadina kalbas apie silpnėjantį naftos dolerį

2023, 4 balandžio, 10:57 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 142 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Doleris traukiasi

„Forbes”: Vakarus nustebino naftos dolerio atsisakymų banga po įvestų sankcijų Rusijai.

Doleris pamažu praranda pozicijas pasaulinėje arenoje. Įvedus sankcijas Rusijai, šalys vis dažniau atsisako jį naudoti naftos sandoriuose, rašo David Blackmon „Forbes” leidinyje.

Tęsiant praėjusios savaitės vertinimo temą apie sparčiai besikeičiančią pasaulinę prekybos nafta tvarką, pastaruoju metu sudaryta daugybė neįprastų tarptautinių sandorių kelia klausimų, ar kartu su jais nesikeičia ir naftos dolerio įtaka pasaulio rinkoms.

Nors niekas nebuvo nustebęs, kai reaguodama į Vakarų sankcijas Rusija pradėjo įtikinėti savo naftos pirkėjus prekiauti rubliais, daugybė neseniai kitų šalių sudarytų sandorių, kuriais žaliavinės naftos ir naftos produktų prekyba vykdoma kitomis valiutomis, sukėlė gerokai daugiau nerimo.

Naujausių sandorių pavyzdžiai

Taigi, apie ką dabar visi kalba? Pateikiame keletą naujausių tarptautinių sandorių ir naujų aljansų pavyzdžių, kurie kelia klausimų dėl naftos dolerio ateities.

– Kovo 28 d. Brazilija ir Kinija – vis galingesnio BRICS aljanso narės – paskelbė apie susitarimą ateityje visą prekybą vykdyti savo nacionalinėmis valiutomis. Kinija laikoma didžiausia Brazilijos prekybos partnere.

– Kovo 8 d. „Reuters” pranešė, kad „Indijos pirkėjai už didžiąją dalį Rusijos naftos moka ne doleriais, o, įskaitant JAE dirhamus, ir pastaruoju metu – Rusijos rublius, kaip pranešė keli naftos prekybos ir bankų bendrovių šaltiniai.

– Kovo 29 d. Saudo Arabija paskelbė, kad sutiko tapti „dialogo partnere” su Šanchajaus bendradarbiavimo organizacija – Kinijos vadovaujama ekonomine, politine ir saugumo grupe, siekiančia konkuruoti su panašiomis Vakarų organizacijomis. Šis naujausias Saudo Arabijos ir Kinijos ryšių stiprinimo ženklas pasirodė praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai karalystė ir Iranas paskelbė atkuriantys diplomatinius santykius, kurie buvo užmegzti tarpininkaujant Pekinui.

– Be to, kovo 28 d. Prancūzijos naftos milžinė „Total Energies” paskelbė apie pirmosios suskystintų gamtinių dujų (SGD) partijos įsigijimą iš Kinijos naftos bendrovės CNOOC, atsiskaitant Kinijos juaniais.

Šie ir kiti per pastaruosius kelis mėnesius sudaryti susitarimai kelia spėliones, kad naftos doleris gali pamažu prarasti savo įtaką vystantis naftos rinkoms.

Šiek tiek priešistorės

Nors didelė dalis tarptautinių sandorių dėl žaliavinės naftos ilgą laiką buvo atliekama JAV valiuta, naftos doleris oficialiai įsitvirtino kaip pasaulinė tokių sandorių valiuta 1973 m., t. y. po pirmojo arabų šalių naftos embargo.

Tuomet Ričardo Niksono administracija pasirašė susitarimą su Saudo Arabijos princu Fahdu bin Abdulazizu, pagal kurį karalystė turėjo prekiauti nafta JAV doleriais mainais į Jungtinių Valstijų karinę paramą ir amerikietišką įrangą.

Šis susitarimas tarp didžiausios naftos pirkėjos (JAV) ir didžiausios naftos gamintojos (Saudo Arabijos) lėmė, kad kitos eksportuojančios ir importuojančios šalys labai greitai pradėjo juo sekti. Nuo tada dauguma naftos sandorių tradiciškai buvo atliekami JAV valiuta, todėl atsirado terminas „petrodoleris” (naftos doleris).

Šiandien, net ir tvyrant pasaulinei įtampai, keičiantis tarptautiniams prekybos susitarimams ir daugybei naujų susitarimų, kuriuose sandoriai sudaromi kitomis valiutomis, pavyzdžiui, Rusijos rubliu ir Kinijos juaniu, neseniai atlikta ekonomisto Anaso Alhajji, vadovaujančiojo „Energy Outlook Advisors” partnerio, analizė rodo, kad, TVF teigimu, 60% oficialiųjų užsienio valiutos atsargų, sudarytų 2022 m. pirmąjį ketvirtį, buvo JAV doleriais.

„Taip, kylant euro, Japonijos jenos ir Kinijos juanio kursui, JAV doleris šiek tiek prarado pozicijas, tačiau štai šokiruojanti tiesa: remiantis naujausiais Tarptautinio valiutos fondo duomenimis, JAV dolerio dalis šiandien išlieka tokia pati, kaip ir 1995 m.”, – priduria A. Alhajji.

Kas gali laukti ateityje

Nors Rusija ir kai kurios kitos naftą išgaunančios šalys daugelį metų primygtinai reikalavo prekiauti nafta ne doleriu, neabejotina, kad dėl skaldančios Rusijos karinės invazijos Ukrainoje šis spaudimas padidėjo. Vasarį, duodamas interviu „S&P Global” pirmininko pavaduotojas Danielis Jerginas (Daniel Yergin) pažymėjo, kad iš 195 šalių tik 37 taikė sankcijas Rusijai, o tai dar labiau didina esamą tarptautinį susiskaldymą.

Tikėtina, kad ši įtampa ir veiksniai, verčiantys prekiauti nenaudojant petrodolerio, tik stiprės, kol šalys neras būdo, kaip išspręsti Ukrainos karo klausimą.

Nuolatinis Kinijos, kaip geopolitinės galios ir alternatyvos tarptautiniam Jungtinių Amerikos Valstijų dominavimui, taip pat po Antrojo pasaulinio karo susiklosčiusiai liberaliai pasaulio tvarkai, augimas neabejotinai didins spaudimą dabartinei petrodolerio sistemai.

Didėjanti „BRICS” aljanso įtaka ir jo plėtros planai taip pat gali padidinti spaudimą JAV doleriui tarptautinėje prekyboje. BRICS (Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrika) narės pernai balsavo už tai, kad būtų apsvarstyta galimybė priimti naujų narių, o Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas neseniai pareiškė, kad nuo to laiko „daugiau nei tuzinas” šalių išreiškė susidomėjimą prisijungti prie grupės.

Saudo Arabija dažnai minima kaip šalis, kuri galėtų žengti šį žingsnį. Kitos valstybės, įskaitant Egiptą, Indoneziją, Turkiją, Tailandą ir Jungtinius Arabų Emyratus, taip pat, kaip pranešama, išreiškė susidomėjimą prisijungti prie „BRICS”.

Dėl visų šių veiksnių gali sumažėti Jungtinių Amerikos Valstijų ir jų valiutos įtaka tarptautiniuose santykiuose. Vis dėlto, nors A. Alhajji pripažįsta visus šiuos veiksnius, jis tvirtina, kad „JAV doleris praranda pozicijas, bet nepraranda dominavimo”.

Išvada

Neabejotina, kad Jungtinės Valstijos šiuo metu sklandžiai atsisako pasaulinio policininko vaidmens, kurį prisiėmė po Antrojo pasaulinio karo. Nepaisant didelių retorikos skirtumų, šis laipsniškas pasitraukimas tapo vyraujančiu Barako Obamos, Donaldo Trampo ir Joe Bideno prezidentavimo bruožu. Neatsitiktinai, Jungtinėms Valstijoms atsitraukiant, pamažu mažėja ir petrodolerio įtaka.

Šiuo metu naftos doleris, kurio įtaka šiek tiek sumenko, vis dar yra pagrindinė valiuta, kuria vykdomi žaliavinės naftos ir naftos produktų sandoriai. Tačiau jo statusas ir toliau keisis, palaipsniui reorganizuojantis pasaulinei prekybai ir pasauliniams aljansams.

 

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Mums svarbios jūsų nuomonės.
Tuo pačiu norime priminti, kad komentarai nėra tarpusavio rietenų ar keiksmams skirta sritis.
Komentarai nėra cenzūruojami, tačiau programa gali kai kuriuos sulaikyti, jei ras keiksmų, nevartotinų žodžių ar nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "https" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top