Saulius Skvernelis: privalome drastiškai mažinti emigruojančių skaičių ir sukurti sąlygas grįžti

2017, 5 balandžio, 7:25 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (9) | peržiūrų 591 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

emigracija

nuotrauka: Dara MacDonaill

Seimo posėdyje surengta diskusija dėl migracijos ir demografinės politikos. Diskusijoje pranešimus skaitė Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, Seimo frakcijų vadovai ir atstovai, migracijos ekspertai.

Ministras Pirmininkas S. Skvernelis savo kalboje pabrėžė, kad privalome drastiškai mažinti išvykstančiųjų skaičius ir sukurti tinkamas sąlygas grįžti. „Pastaraisiais metais mokslininkų ir institucijų atliktų tyrimų rezultatai daugmaž sutampa ir aiškiai rodo, kad emigraciją visų pirma skatina ekonominiai motyvai (daugiau negu 60 proc.), kurie pasireiškia didelės socialinės atskirties keliamomis įtampomis bei dėl realaus, ne popierinio, socialinio saugumo stygius kylantis iš vakarietiškos darbo kultūros stokos. Labai aiškūs emigraciją skatinantys veiksniai glūdi teisingumo stokoje bei šeimai nepalankioje aplinkoje“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas. Pasak jo, spręsti šią problemą gali padėti kryptingi darbai gimstamumo skatinimo, socialinės apsaugos ir pagalbos, švietimo, darnios ir konkurencingos ekonomikos plėtros ir skatinimo, žmogiškųjų išteklių valdymo bei viešojo sektoriaus efektyvinimo srityse.

S. Skvernelis akcentavo investicijų pritraukimo į regionus, švietimo sistemos pertvarkos svarbą. Be to, pasak premjero, turi būti skiriamas ypatingas dėmesys Didžiosios Britanijos lietuviams. „Blaiviai matome „Brexit“ iššūkius, šiuo klausimu prašau mūsų visų susitelkimo.

Atėjo laikas įteisinti Lietuvai dvigubą pilietybę ir aktyviai kviesti mūsų tautiečius grįžti namo. Tai ne vien Vyriausybės, Seimo, tai visų mūsų bendras darbas. Jei mums rūpi nykstanti, mažėjanti Lietuva, neatstumkime savo žmonių, kurie nori būti Lietuvos dalimi. Tikimės, kad kituose rinkimuose mūsų užsienio bendruomenės galės pasinaudoti balsavimas internetu. Vyriausybė parengs visas technines galimybes ir teisinę bazę tokiam sprendimui“, – sakė Ministras Pirmininkas.

Vytauto Didžiojo universiteto Demografinių tyrimų centro vadovė Vladislava Stankūnienė diskusijos dalyviams priminė Eurostato informaciją, kad mes nykstame ir nyksime sparčiausiai. „Sparčiausiai Europos Sąjungoje ir net esame vieni iš lyderių pasaulyje. Tai žinia ir investuotojams, ir mūsų tėvynainiams, kurie yra užsienyje, kurie galbūt ir galėtų sugrįžti, norėtų sugrįžti, kad tai yra tikrai nykstanti visuomenė“, – apgailestavo pranešėja. Anot Demografinių tyrimų centro vadovės, sprendžiant šią problemą būtina pradėti kooperuoti pajėgas, pradėti rimtai vertinti ir analizuoti.

Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro vadovė Audra Sipavičienė savo kalboje akcentavo, kad emigracija ir grįžtamoji migracija yra susiję dalykai. „Svarbu ne stabdyti emigraciją, ne atimti galimybę rinktis. Emigracija, kaip vertybė, yra labai reikalinga ir nėra blogis. Blogis yra emigracija kaip išvarymas. Taigi reikia ne stabdyti, ne atimti tos galimybės, o skatinti, kad emigracija būtų laikina, skatinti grįžtamąją migraciją ir teikti pagalbą apsisprendusiems“, – teigė pranešėja.

A. Sipavičienė atkreipė dėmesį, kad emigracijoje dominuoja jaunimas, darbingiausio amžiaus žmonės, paklausios profesijos ir tai yra didžiausia problema. „Pirmą kartą stebime tendenciją, kai emigracija nebekoreliuoja su ekonominiais rodikliais, tai yra ekonominiai rodikliai auga, BVP, atlyginimų augimas, palyginti Europos Sąjungoje, yra vienas didžiausių Centrinėje Europoje. Mažėja nedarbas, bet paraleliai auga ir emigracija, ir auga labai sparčiais tempais. <…> Ekonomikos augimas yra pasiskirstęs labai netolygiai. Jį jaučia tik labai nedidelė gyventojų grupė. O kitų gyventojų situacija net blogėja“, – diskusijoje kalbėjo Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro vadovė.

„Skurdas ir socialinė atskirtis Lietuvoje yra viena didžiausių. Pajamų nelygybė auga greičiausiai. Trečdalis Lietuvos gyventojų yra ties skurdo riba. Mokesčių vengimas yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje, čia užleidžiame pirmenybę tik Rumunijai. Bet tuo pačiu labiausiai apmokestinami yra tie, kurie uždirba mažiausiai. Šį sąrašą galima būtų tęsti, tad nenuostabu, kad sparčiai mažėja žmonių, kurie jaučiasi reikalingais Lietuvoje“, – problemas vardijo A. Sipavičienė.

Sambūrio „Kad Lietuva neišsivaikščiotų“ nacionalinio komiteto pirmininko Krescencijaus Stoškaus įsitikinimu, Seimas turėtų pareikalauti iš Vyriausybės parengti ilgalaikę demografinės krizės įveikimo programą, o prie parlamentinių partijų susitarimo dėl migracijos valdymo turėtų būti pakviestos jungtis ir visos kitos politinės partijos.

Migracijos eksperto Dainiaus Paukštės manymu, šiuo klausimu būtinas politinių partijų susitarimas. Anot jo, migracijos klausimai turi tapti esminiais visoms valstybinėms struktūroms ir visos jos privalo turėti migracijos klausimus sprendžiančius padalinius.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Guoda Burokienė kalbėjo, kad nuo 2006 m. buvo parengta ne vienas Vyriausybės priemonių planas, kaip stabdyti emigraciją, bet emigracija nemažėja, o kaip parodė pernai metų duomenys, tik didėja. „Daugelis mąstančių žmonių Lietuvoje jau supranta, kad emigracija iš Lietuvos peržengė pavojingą ribą ir įžengėme į populiacijos demografinės griūties zoną. Emigracija su šiandieniniais jos mastais ir tendencijomis tampa vidine grėsme Lietuvos nacionaliniam saugumui, todėl visus su emigracija susijusius dalykus turi koordinuoti ne vykdomosios politikos lygmuo, bet valstybės politikos lygmuo – Seimas kaip Tautos atstovybė“, – teigė G. Burokienė.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis priminė, kad Lietuva kasmet gauna Europos Komisijos ataskaitą apie esmines mūsų šalies problemas, apie svarbiausius darbus, kuriuos reiktų nuveikti. „Pagrindinės problemos yra eksporto lėtėjimas, darbo našumo augimo lėtėjimas, visuomenės senėjimas, kvalifikuotų darbuotojų trūkumas, prastos moksleivių žinios, standartų neatitinkanti aukštojo mokslo sistema, prasta inovacijų sistema ir t. t.“, – vardijo TS-LKD frakcijos vadovas. G. Landsbergis pasiūlė kas pusę metų kviesti Vyriausybę atsiskaityti, kaip sekasi nuveikti šiuos darbus ir kaip sumažėjo emigracija.

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nario Algirdo Butkevičiaus nuomone, labai svarbu, kad Seimo nutarimo dėl demografijos, migracijos, integracijos procesų valdymo iniciatyva kurtų konkrečius sprendimus. Pasak jo, emigraciją stabdo ne atskiri planai ar programos, o bendros pastangos, susitarimas ir priimti politiniai sprendimai.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė akcentavo valstybėje vykdomą netikusią šeimos politiką, kuri apima ir darbo, poilsio ir paramos sritis. „Apsispręsti neišvykti, turėti daugiau vaikų, jaustis saugiai, padėtų Vyriausybės siunčiama žinia, kad jūs žmonės, jūsų šeimos mums yra svarbiausios“, – teigė frakcijos seniūnė, kalbėdama apie didesnės biudžeto dalies skyrimą šeimų pajamoms.

Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas įsitikinęs, kad „tikroji emigracijos politika yra nesirūpinti išvažiavusiais, o rūpintis čia likusiais, nes viską, ką mes darome, darome reformas dėl čia liekančių“. „Reikia kalbėti apie kitą Lietuvą, apie galimybių Lietuvą, ne priespaudos ir baudimo, mums reikia kalbėti apie valstybę, kuri priverčia pasitempti kiekvieną, kuri įgalina, o ne baudžia ir stabdo“, – tvirtino S. Gentvilas.

Frakcijas „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Remigijus Žemaitaitis mano, kad žmonėms šiandien trūksta elementaraus dalyko – tiesiog paprasto valstybės požiūrio. „Absoliuti dauguma gyventojų išvyksta dėl ekonominių priežasčių, tačiau tyrimai rodo, kad sprendimą emigruoti lemia ir kiti veiksmai: socialinis nesaugumas, teisingumo trūkumas, netikėjimas ateitimi“, – teigė frakcijos seniūnas R. Žemaitaitis.

Mišrios Seimo narių grupės seniūno pavaduotoja Aušra Maldeikienė sukritikavo svarstomą nutarimo projektą dėl migracijos valdymo. Anot jos, parengtas projektas yra ne politikų, o politinės biurokratijos.

Po diskusijos Seimas tęsė svarstymą nutarimo projekto, kuriuo numatoma pateikti pasiūlymus Vyriausybei. Vienas iš pasiūlymų – parengti ir iki 2018 m. sausio 1 d. pateikti Seimui tvirtinti 2018–2027 metų Lietuvos demografinės, migracijos ir integracijos politikos strategijos ir Lietuvos piliečių grįžimo į tėvynę skatinimo programos projektus.

Kaip praneša Lietuvos statistikos departamentas, 2016 m. iš Lietuvos emigravo 50,3 tūkst. nuolatinių šalies gyventojų, o imigravo – 20,2 tūkst. žmonių. Palyginti su 2015 m., emigrantų skaičius padidėjo 5,8 tūkst. (13 proc.), o imigrantų skaičius sumažėjo 2 tūkst. (8,9 proc.). Pernai 30,1 tūkst. daugiau žmonių emigravo negu imigravo (2015 m. – 22,4 tūkst.).

Parengė LRS
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro vyriausioji specialistė
Saulė Eglė Trembo

infa.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 9

 1. Dainius says:

  Dvigubos pilietybės nebuvimas yra kaip tik paskutinis koziris valstybės rankose sugrąžinti kažkiek tikrų lietuvių, kurie nenorės atiduoti paso.
  Tai stumtų nemažai emigrantų padaryti tikrą apsisprendimą jų galvose kas jie bus ateity. Ypač tiems kurie dabar sėdi Brexit nežinomybėj.
  Gryžti ir pripažinti kad nepasisekė yra sunku, o taip jiems padovanotumėt „priežastį“, pasiteisinimą gryžt namo.

 2. stagas says:

  Dar vienas… „liokajus“ ?
  Atsirado dar vienas Lietuviu „myletojas“, kuris tokiomis sapalionemis ruosiasi sekantiems prezidento rinkimams. Eilinis melagelis ir pazadukas tada,kai jam reikia ko nors ispausti is vergu ir „runkeliu“. Visi tokie politikai yra tik „seimininko“ liokajai.

 3. konkurencijos nėra says:

  Iš tuščio į kiaurą!

 4. xxxx says:

  aš manau, kad išvažiuoti skatina ir pavyzdžiai, kai pasimokę ar padirbę užsienyje riboto proto žmonės, sugrįžę į Lietuvą tampa laidų vedėjais, seimo nariais, laidų dalyviais, koldūnų reklamos veidais. Pasižiūri į tokius ir galvoja: „ jeigu jau toks nevisprotis pagyvenęs užsienyje, grįžo į Lietuvą ir tapo liaupsinamu , tai aš už tokį kur kas protingesnis, taip pat galėsiu daug pasiekti.“ Paskui pagyvena, supranta, kad Lietuvoje kažką pasiekti gali tik mokantys lipti per kitų galvas arba turintys užnugarį. Tada ir ateina mintis, kad ten jau susikurtas visai neblogas gyvenimas ir grįžti į Lietuvą nėra tikslo.

 5. Vytas says:

  -Manau, kad tik nedaugelis sutiktų (jei būtų jų klausiama, t.y. dvigubos pilietybės klausimu būtų vykdomas referendumas), kad gyvenantys užsienyje spręstu Lietuvos problemas, t.y. turėtų teisę dalyvauti rinkimuose. Tuo labiau internetu. Dviguba pilietybė – prašau, tik be teisės spręsti už mane, kaip man, gyvenančiam Lietuvoje tvarkytis. Ir ką rinkti į valdžią.

 6. Panzer says:

  Škurlelio kalbos tai tik pliauškėjimas, nes valdantiesiems emigracija tik į naudą, mažiau žmonių lengviau valdyti, o trūkstamas darbo vietas užpildys ukrainiečiai, baltarusiai. Visas pinigų kišimas į ale emigrantų grąžinimo programas nieko nesiskiria nuo Sodros „gaivinimo“ programų…

 7. Dainius V. says:

  Pasakysiu taip : jokių dvigubų pilietybių ,jokių lengvatų emigravusiems,tą žodį mano leksikoje keičia vienas išsireiškimas – TAUTOS IŠDAVIKAI ir lengvo gyvenimo medžiotojai.Kodęl akcentuojamas rūpestis susigrąžinti išvykusius? O kodėl nesprendžiama problema pakeisti į gerą pusę čia likusiems? Kam tie bereikalingi komentarai ir svarstymai kaip kažkas gali būti,jeigu aišku viena – valdžioje yra tie,kurie suinteresuoti prekybos centrų kūrimu.Kodel specialiai sudaromos prielaidos žlugdyti smulkų ir vidutinį verslą?Kodėl tokie dideli mokesčiai norintiems dorai verslauti? Kodęl specialiai siundomos valstybinės tarnybos jau įkūrusiems savo verslus,tačiau dirbantiems sau?
  Manau,kad dar labai daug tautiečių sugeba išgyventi ir jiems tai sekasi,nes lietuviai yra tarp ateities kartų.kurios bendrai valdys šį pasaulį. Ir tai ne utopija.Tai realybė būtuoju laiku ir ji jau prasidėjo.
  Mieli emigrantai,jeigu skaitote dabar šį mano komentarą : mums Jūsų reikia,Jūs esate mūsų Tautos dalis,nei geriausia nei blogiausia – Jūs esate mūsų devintasis legionas.Nebūkite savo tautos išdavikais,visi bendrai gerbkime mūsų proprosenelių Lietuvą ir grįžę galinga banga susijungkite su čia esamais savo žmonomis,vyrais,tėvais ir paliktais seneliams vaikais…ir PAREIKALAUKIME visi susijungę iš esamos valdžios atstovų GRIEŽTOS atskaitomybės.Bendraukime,aktyviai keiskime mums visiems brangią savo Tėvynę! Tegul lietuviai užims deramą vietą tautų sambūryje.Kviečiu visus,kas neabejingas savo gimtinės išsaugojimui prisidėti prie mano kvietimo.

 8. visa Tiesa apie says:

  švarkelį išdėstyta laisvaslaikrastis.lt (K.Braziulio str.).

 9. LosAngeles says:

  dviem ponams netranausi… Ne kvailio pasakyta, ir per ilga laikmeti irodyta. Dar galima butu pastebeti, kad dviguba pilietybe tikrai negrazins jau emigravusiu, vienareiksmiskai.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top