Sigita Kriaučiūnienė. Laikykis Veryga! – O visuomenei linkiu – prabudimo šv. Velykų proga

2017, 15 balandžio, 10:33 | kategorija LPT | atsiliepimų (9) | peržiūrų 599 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Sigita Kriaučiūnienė

Pasirodžius informacijai, kad vyriausybė pritaria alkoholio vartojimą mažinančioms priemonėms, visuomenei vis aktyviau pateikiami jau seniai niekuo nestebinantys „ekspertų“ vertinimai ir „mokslinių tyrimų“ gausa, neva įrodanti, kad priemonės bus neveiksmingos. Alkoholio pramonės per įvairias institucijas (pvz., Laisvosios rinkos institutas) finansuojami „specialistai“ lieja savo išmintį, sukeldami žmonėms pasitikėjimą. Tai puikiai atidirbtas ir veikiantis metodas visuomenės nuomonei formuoti ir jau daug kartų matyta, girdėta dainelė, suokiama tada, kai tik bandoma daryti reikalingus žingsnius alkoholio vartojimui sumažinti.

Bet labiausiai mane liūdina tai, kad visai neseniai girtų tėvų užmušto 2 m. berniuko, sumestų vaikų į šulinį, girto vairuotojo mirtinai sužalotų mokinukų gedėjusi tauta reiškia pasipiktinimą priemonėmis, kurios gali užkirsti kelią smurtui šeimose, gali išgelbėti vaikų gyvybes, gali sustabdyti girtų vairuotojų siautėjimą, gali sumažinti beglobių vaikų skaičių vaikų namuose ir sumažinti jų atsiskyrimo nuo šeimos skausmą.

Dažnai girdžiu, kad saikingai vartojantis alkoholį yra geresnis už periferijos alchašą, kad negalima lyginti saikingai geriančio ir patvoriuose besivartančio, viską praradusio valkatos. O visgi, kuo saikingai vartojantis yra geresnis už prasigėrusį valkatą?

• Visi „degradai“ buvo mažais vaikais, gimę džiaugtis gyvenimu. Saikingai vartojančių pavyzdys suformavo jų pasaulėžiūrą ir kasdienybę. „Degradai“ tik norėjo būti tokie, kaip visi, tačiau psichika neatlaikė, nors pradėjo jie nuo saikingo gėrimo.

• Vienas saikingai vartojantis užaugina bent 10 alkoholikų per savo gyvenimą. Perkračius savo pažįstamų ratą, kiekvienas ras tokių, kurie nebuvo stiprūs kaip saikingai vartojantis ir tapo priklausomi nuo alkoholio. Kiek kartų kartu gerta, skatinta išgerti, dovanotas „brangus“ butelis, laiku nepasiūlyta sustoti? O gal tiek nedaug ir tereikėjo- negerti kartu, nepalaikyti kompanijos, nepirkti butelio dovanų? Aš tikrai žinau, kad kažkada prisidėjau prie mano buvusių draugų ir artimų žmonių gyvenimų griūties ir kai kuriems iš jų jau nebėra vilties išbristi. Valkatos pavyzdys daugelį atgraso nuo gėrimo.

• Saikingai vartojantis nesivarto patvoriuose ir negąsdina vaikų gatvėje. Saikingai vartojantis tai daro namuose, šeimoje. Smurtautojais dažnai tampa girti vyrai, kurių prigimtis – ginti ir saugoti savo šeimą.

• Retas saikingai vartojantis buitinis alkoholikas pripažįsta savo problemą ir kreipiasi pagalbos. Jo dar nepragertas veidas neišduoda grėsmės visuomenei, bet jis tikrai eilinį kartą sės už vairo girtas ir važiuos namo. Valkata automobilio neturi.

Aš nežinau tokių žodžių, kuriais norėčiau paskatinti visus Lietuvos vyrus nebegerti, nebūti saikingai vartojančiais, būti pavyzdžiais savo vaikams, saugoti žmonas ir dukras. Nežinau kaip pakviesti juos sustoti ir suprasti, kad saikingas vartojimas – alkoholio pramonės sugalvotas mitas, vedantis žmones į degradaciją.

Šv. Velykų proga visiems linkiu prabudimo. Nes ne tik draudimai mažina alkoholio vartojimą. Vyriškas ryžtas ir valia gali tai sustabdyti. Jei kiekvienas pradėsime nuo savęs, jei tik nustosime saikingai vartoti. #laikykisveryga.

Sigita Kriaučiūnienė, Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė

sveikuoliai.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 9

 1. rolandas says:

  zinoma ,teisingai parasyta.Cia Norvegijoj pamaciau ,kaip zmones geria,jau penkti metai nemaciau girto zmogaus, isskyrus Lietuvio.

 2. Tomas says:

  Ir aš sakau, laikykis Veryga, aš kiek galėdamas jus palaikau ir palaikysiu.Ir dar turiu tokią slaptą viltį,kad tapsite besiblaivančios tautos prezidentu, to ir linkiu.

 3. Alvydas says:

  Viskam pritariu, tik vėluojeme 26 metus.

 4. Nu jo says:

  Siga, ne su pasekmėm kovot reikia…..

 5. Ec says:

  Jei tos priemonės ir neduos laukiamo rezultato, tai nors kokį teigiamą rezultatą vis tiek duos ir bus paprasčiau taikyti sekančias priemones. Tik problema – valdančiųjų tikslas taikyti tik tas priemones, kurios duos neigiamą rezultatą, manau blaiviųjų valstiečių kadencija neišsiskirs iš buvusiųjų iki jų, ir duok dieve, kad manau klaidingai

 6. Šyrka says:

  Neseniai buvau PAR. Nesitikėjau, kad ten tokie griežti prekybos alkoholiu įstatymai – daug griežčiau nei Lietuvos tiek laiko tiek vietų prasme. Ir šioje aplinkoje prekyba narokotikais tiesiog klęsti.
  Jau dabar turime Lietuvoje kartą, augančią ant narkotikų kultūros pasilinksminimui – tai nauja problema visai nueinančiai kartai iš po tarybinės sistemos.
  Tad visiems šaukliams, šlovinantiems draudimus ir kuo griežtesnius, norėčiau palinkėti sugebėti blaiviai įvertinti ir pagalvoti, ar gali numatyti pasėkmes taikomų priemonių – žmonės išradingi draudimus apeit… ar esam pasiruošę?

 7. konkurencijos nėra says:

  Zapretny plod sladok (draudžiamas vaisius saldžiausias)

  tai tik koncentruota Išmintis

 8. Ec says:

  Siūlau Šyrkai pasidomėti šio klausimo situacija Kinijoje, ten draudimai veikia neblogai :). Matau ponas Šyrka nori eilinį kartą užvesti demagogiją „nieko gero nebus“ nesiūlant nieko kito veiksmingo. Reikėtų žiūrėti ne vien į PAR, bet ir į kitas šalis gal mokytis iš svetimų klaidų ir semtis naudingos patirties. Taip, sutinku, kad vien draudimais daug nepasieksi, bet nereiškia, kad nieko nepasieksi, tiesiog tai būtų nors mažas, bet žingsnelis į priekį

 9. Šyrka says:

  Ec -> nepataikei – kaip tik pusantrų metų gyvenau Kinijoje, Pekine, Kalbu kinietiškai. Tik nesuprantu ką tu apie Kiniją norėjai pasakyt? Ten visko yra – kaip ir visur. Tik patik kultūra kiniečių kitokia – jie negeria daug. Prie pietų ar vakarienės stalo vyrai pasiima butelioką, apsuka trise ar keturiese ir stop – neužsikabliuoja. Degtinė ant kiekvieno kampo ir po pusantro euro, bet girtų nėra. Tad gal dar ką norėjai paklaust apie Kiniją – galiu nemažai papasakot?
  PAR ne vienintelis pavyzdys – mes net ir pas save Lietuvoje matome, kad narkotikai užkovoja savo rinkos dalį, o lyginant su seniau, ta dalis atimta ir alkoholio. Galima užsikimšt ausis ir rėkt, kad vienintelis kelias tik drausti viską, bet blaiviai vertinant, turi pagalvoti kaip tai gali suveikti platesne prasme.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top