Socialiniai tinklai, arba medžioklės plotai virtualioje erdvėje

2010, 18 balandžio, 9:30 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (8) | peržiūrų 3 736 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Virtualioje erdvėje atsirado naujas reiškinys – socialiniai tinklalapiai. One.lt, Frype, Klase.lt ir ne dienomis, o valandomis besiplečiantis Facebook. Interneto teoretikai skelbia apie liaudies valdžią Interneto pagalba. Visuomeninės ir valstybinės organizacijos apie socialinių tinklalapių grėsmes. Verslininkai ieško galimybių, kuria rinkodaros planus kaip per socialinius tinklalapius skatinti prekybą. Visuomenė taip pat nevienareikšmiškai vertina. Vieniems tai narcisizmo apraiškos virtualioje erdvėje, o kitiems saviraiškos ir bendravimo kasdienybė.

facebook

Šaltinis: National Geographic Lietuva, 2010 m. kovas

Facebakers.com praneša, kad šiuo metu Facebook jau peržengė 400 mln. vartotojų ribą. Tinklapio duomenimis, mūsų šalyje yra daugiau nei pusė milijono (580.000) vartotojų.

Kas lemia tokią sėkmę?

Žinoma, tai novatoriškas, patogus, patrauklus ir interaktyvus tinklalapis. Tačiau norint nors akies krašteliu žvilgtelėti į jo turinį, turi tapti registruotu vartotoju. Be to, tik tapus šio tinklalapio vartotoju gali susipažinti su naudojimo sąlygomis ir privatumo išsaugojimo taisyklėmis, kurios yra prieinamos tik 5 užsienio kalbomis: anglų, vokiečių, prancūzų, italų ir ispanų. Sunku būtų suskaičiuoti, kiek iš registruotų vartotojų yra susipažinę su šiomis taisyklėmis. Štai kelios išverstos į lietuvių kalbą ištraukos iš šių taisyklių:

„Jūs naudosite Facebook, jei jums virš 13 metų“, „Jūs nepateiksite jokių neteisingų asmeninių duomenų Facebook“, Jūs sutinkate, dėl jūsų anketos duomenų perdavimo, apdirbimui Jungtinėse Valstijose. Jei jūs būsite šalyje, uždraustoje Jungtinių Valstijų, ar būsite JAV Finansų ministerijos Specialiai Paskirtų Piliečių sąraše, jūs neužsiimsite komercine veika su Facebook (tokiu kaip reklamavimas ar užmokesčiai), ar valdysite Platformos paraišką, ar žiniatinklio svetainę. Čia yra pasiekiami tam tikri specifiniai terminai, kurie pritaikyti tik Vokietijos vartotojams.

(Naudojimo sąlygos)

Net po to, kai jūs iš savo profilio pašalinate informaciją, ar pašalinate jūsų pranešimus, tos informacijos kopijos gali likti matomos kitur, iki tokio masto, kiek tai buvo pasidalinta su kitais, tai yra tiek, kiek buvo paskirstyta sutinkamai su jūsų privatumo nustatymais, nepriklausomai ar tai buvo nukopijuota, ar kitaip sukaupta kitų vartotojų. Sutinkate dėl Kaupimo ir Apdirbimo Jungtinėse Valstijose. Naudojant Facebook, jūs sutinkate dėl jūsų anketos duomenų perdavimo ir apdirbimo Jungtinėse Valstijose.

(Privatumas)

Norint prisiregistruoti į Facebook, būtina nurodyti savo amžių. Tačiau net 4 metų vaikas gali tapti šio socialinio tinklalapio vartotoju. Visiškai išsiregistruoti iš šio tinklalapio vartotojai negali. Jei neskaitote kitų socialinių tinklalapių naudojimosi sąlygų, tai nežinote, kad ši sąlyga yra taikoma išskirtinai Facebook‘e. CNN žinių televizija skyrė ne vieną specialų reportažą (reportažas 1, reportažas 2, ), siekiant informuoti vartotojus su specifinėmis taisyklėmis ir dėl vartotojų duomenų saugumo, galimybių išsiregistruoti iš Facebook kartu su visais savo duomenimis. Ar tai nebus tikroji Facebook populiarumo priežastis? (t.y. tiek vartotojų nėra kiek nurodoma, nes nėra galimybės pilnai pašalinti savo duomenų).

Kodėl vartotojai turi suteikti savo tikrus duomenis?

Nuo praėjusių metų gruodžio mėnesio nustatymuose numatyta, kad visi „Facebook“ vartotojų statuso atnaujinimai yra vieši, nebent pats vartotojas nusprendžia pakeisti šiuos nustatymus ir padaryti informaciją privačia. Pokyčiai sulaukė interneto vartotojų teisių gynėjų grupių kritikos. Interneto vartotojų teisių gynėjai teigia, kad šiais pokyčiais „Facebook“ palengvino būdą, kuriuo vis daugiau žmonių, to net nesuvokdami, padaro daugiau asmeninės informacijos viešai prieinama. Kas lėmė būtent tokį sprendimą, kuris aiškiai pažeidžia interneto vartotojo privatumo reikalavimus?

Įdomias galimybes siūlo one.lt socialinė svetainė – čia gali, už papildomą mokestį, įsidėti kažkokį kiekį papildomų savo nuotraukų, kuo ir naudojasi jaunimas, paaugliai, dažnai tiesiog vaikai. Ideali svetainė, kaip pedofilų medžioklės plotai. Apie one.lt mergaites jau sklinda legendos, o YoutTube svetainėje pilna video-klipų su tų mergaičių fotografijomis. Kažin, ar ateityje joms tai nesudarys kažkokių nepatogumų, juk internetas atvira informacinė erdvė, prieinama visiems.

Čia peržiūrėjome tik Facebook siūlomų gėrybių sąrašą, nors iš esmės visų socialinių tinklų paskirtis panaši – tai pelnas, plius papildoma galimybė kaupti informaciją apie naudotoją. Informaciją, kuri bus panaudota nežinia kada ir neaišku kokiais tikslais, bei nežinoma kas ją panaudos.

Aišku tik viena, kad kaupiantieji tą informaciją pagal raktinius žodžius gali nesunkiai susirasti duomenų bazėse visą juos dominančią informaciją susijusią su įvesta užklausa ir atitinkamai prognozuoti tam tikrus socialinius pokyčius. Beje, ne tik prognozuoti, bet ir inicijuoti patys, juk tam pakanka tik paleisti tam tikrą žinią didesnėje grupėje ir laukti numatyto rezultato, arba pradžiai bent jau skaitytojų reakcijos. Prisiminkime Facebook naudotojų skaičių.

facebook

Internete didelio populiarumo susilaukė paskelbta neoficiali informacija apie Facebook netiesioginius ryšius su JAV valstybinėmis institucijomis:

 • Central Intelligence Agency (CIA) – Centrinė žvalgybos agentūra
 • Information Awareness Office (IAO) – Informacijos sklaidos įstaiga
 • Gynybos tarnyba

Central Intelligence Agency (CIA) ne kartą yra minima lietuviškame dokumentiniame filme „Pirmyn į praeitį„. Ši organizacija yra siejama su moksliniais bandymais ir eksperimentais, siekiant pažaboti žmogaus sąmonę ir protą (National Geographic filmas). ABC žinių televizija paskelbė, kad ši organizacija susijusi su Rytų Europoje įsteigtais slaptais kalėjimais, tame tarpe ir Lietuvoje (Antaviliuose). Taip pat buvę šios organizacijos darbuotojai tvirtina, kad ši organizacija transportuoja kokainą į JAV per Meksiką. NBC News naujienų televizija taip pat parengė reportažą apie narkotikų verslą ir ryšius su šia organizacija. Buvę šios organizacijos darbuotojai tvirtina, kad ši organizacija vykdė daug slaptų karinių veiksmų įvairiose šalyse, kurie taip ir nebuvo atskleisti visuomenei.

Kita JAV organizacijos – Information Awareness Office (IAO) – veikla yra susijusi su kontrole tokių sričių:

 • Internetas;
 • Lėktuvo bilietų pirkimai;
 • Automobilių nuoma;
 • Vairuotojo pažymėjimai;
 • Vartojimo kreditai;
 • Mokesčių grąžinimai;
 • Išsilavinimo diplomų nuorašai
 • Komunaliniai mokesčiai;
 • Medicininiai įrašai;

Facebook yra interaktyvus socialinis tinklalapis, kuris integruojasi su Yahoo, Google ir kitais Internetiniais tinklalapiais. Manote, kad neesate kam nors įdomus? Pagalvokite geriau

 • Ar norėtumėte, kad viską ką rašote sužinotų Jūsų mama?
 • Ar norėtumėte, kad viską pamatytų ir perskaitytų Jūsų vaikai, net jei dabar jų dar neturite?
 • Ar norėtumėte, kad Jūsų buvę ir būsimi darbdaviai perskaitytų visą informaciją, esančią Facebook‘e?
 • Ar po 10, 15 ar 20 metų ši išsaugota informacija vis dar bus niekam neįdomi?
 • Kokia bus visuomenė ateityje ir, ar galite garantuoti, kad nebus pasinaudota informacija apie Jus, Jūsų draugus, šeimos narius?

JAV žiniasklaidoje vis daugiau atsiranda informacijos apie netekusius darbo, išmestus iš universiteto, nužudytuosius dėl rastos informacijos socialiniuose tinklalapiuose.

Kaip tai susiję su mumis, nes tai JAV organizacijos? O kokios šalies teisė galioja virtualioje erdvėje, kur nėra taisyklių gimtąja lietuvių kalba ir įsipareigojimo laikytis Lietuvoje galiojančių teisės reikalavimų? Kam priklauso mūsų duomenys ir kieno jie yra nuosavybė?

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 8

 1. Titanas says:

  Tas pats yra su google mail ir kitomis panašiomis virtualaus bendravimo priemonėmis.
  Investuojama ne tiek į patogesnį bendravimo būdą, kiek į sekimo ir persekiojimo įrankius.

 2. artas says:

  Taip, su gmail, googlegroups vyksta absoliučiai tas pat. Jais naudojantis reikia tiesiog prisižiūrėti, nes šiandienos informacija kuri yra neaktuali, rytoj gali tapti labai jau nepageidautina.

 3. Kšištof says:

  – Ar norėtumėte, kad viską ką rašote sužinotų Jūsų mama?
  Tikrai nieko prieš.
  – Ar norėtumėte, kad viską pamatytų ir perskaitytų Jūsų vaikai, net jei dabar jų dar neturite?
  Nebeturiu ką slėpt.
  – Ar norėtumėte, kad Jūsų buvę ir būsimi darbdaviai perskaitytų visą informaciją, esančią Facebook‘e?
  Jeigu nori, prašom skaityt ;-)
  – Ar po 10, 15 ar 20 metų ši išsaugota informacija vis dar bus niekam neįdomi?
  Čia priklauso į kokia pusė pasuksim iš dabarties.
  – Kokia bus visuomenė ateityje ir, ar galite garantuoti, kad nebus pasinaudota informacija apie Jus, Jūsų draugus, šeimos narius?
  Visuomenė bus tokia, kokia sukursime. Čia daugiau priklauso nuo žmonių psichikos. Pasinaudoti informacija galės kiekvienas.

  Iš tikrųjų nelabai supratau, kas ir kam mus gaudo?

 4. artas says:

  Kšištof,
  Tai ponai kurie apie jus renka informaciją to ir nori, kad nesuprastumėte.
  Jūsų atžvilgiu jiems puikiai nusisekė :)

 5. Kšištof says:

  Aišku. Ponai Smitai iš matricos :-) Reikia tapti Neo.

 6. Antanas says:

  Duomenys renkami,bet kam jie pasitarnaus,jau kitas klausimas.Kazkaip reiketu daugiau apsviesti zmones.Nei TV,nei radijas,nei spauda apie gresme neraso.Rasote jus.Valdziai nerupi.Vadinasi savo duomenimis turi rupintis pats vartotojas.Po truputi reiktu apie uzsiminti jaunimo zurnaluose populiaria forma,kad susimastytu,ka daro.

 7. artas says:

  Antanai,
  juk jaunimo žurnalai ko gero patys turi Facebook savo grupes, per kurias verbuoja savo skaitytojus :)
  Daugelis net įmonių dabar naudojasi Facebook, kaip nemokamos reklamos vieta.
  Manote jie kažką rašys prieš sistemą kuri padeda jiems surinkti klientus?
  Čia rašoma todėl, kad BET KOKS informacijos rinkimas turi savo tikslą. Tikslas – galimybė valdyti. Valdyti žmogų, organizaciją, politikus, valstybę.
  Įsivaizduokite dabartinį penkiolikmetį Facebook bendraamžių rate. Jie kalbasi apie ką nori, rašo ką nori atvirai, nes nesuvokia ko galima bijoti, kai laiškai, kaip ir anonimiški (niekas perskaityti negali).
  Paaugliai dažnai pridirba tokių dalykų kurių būdami suaugę nebekartoja. Bet ši informacija išlieka ir sakysim tam pačiam paaugliui, po 10-15 metų, užėmus kažkokią įtakingą postą jis gali būti nesunkiai šantažuojamas dėl paauglystėje įvykdyto nusižengimo, kuris nebuvo atskleistas.
  Čia primityvus pavyzdys, bet esmė būtent tokia – renkama informacija, kurios pagalba galima nustatyti žmogaus būdą, motyvaciją, polinkius, norus, net įmanoma sudaryti jo elgesio modelį, t.y. kaip jis elgsis vienoje ar kitoje situacijoje. O situacijų gali būti begalės – rinkimai į valdžią, ypatingai svarbus sprendimas esant valdžioje ir t.t. ir panašiai.
  Turint informaciją visada galima numatyti kokios poveikio priemonės konkrečiam žmogui bus veiksmingiausios ir pagal tai jį valdyti (net netiesiogiai, bestruktūriniu metodu), o žmogus elgsis būtent taip, kaip iš jo ir laukiama.
  Patikėkite tai labai realu ir tai vykdoma pasaulyje ieškant įvairių žmogaus valdymo metodų, kurie vykdomi pačiam žmogui apie tai net nežinant :)

 8. Google says:

  Google vykto pasaulio šalių vyriausybių užsakymus
  http://www.google.com/governmentrequests/

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top