- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Times: Šiandien olandai pasakė „Ne“ Ukrainai, o rytoj – Europos Sąjungai

thetimes.co.uk

eurointegracijos priešininkai

Ukrainos asociacijos su ES priešininkų demonstracija Amsterdame su plakatais „Ne“. | nuotrauka REUTERS/Cris Toala Olivare

Europos krizė didžiąja dalimi yra iššaukta gilios prarajos tarp pastoviai susierzinusių ES valdininkų ir paprastų žmonių, kurie nori žinoti, kodėl niekas nesidomi jų nuomone, rašo The Times apžvalgininkas Roger Boyes. Jo nuomone, referendume Nyderlanduose bandoma nukreipti pyktį ne tiek svarstomo jame klausimo pusėn, kiek į pačios Europos Sąjungos pusę.

Iš pirmo žvilgsnio olandų balsavimas atrodo kaip grynai vidinis įvykis, Vietos vyriausybė spaudžiama euro-skeptikų yra priversta siekti visuomenės palankumo susitarimui tarp Kijevo ir ES. Šio susitarimo projekto atmetimas iššaukė proeuropietiškus protestus Ukrainos sostinėje ir privertė prorusišką jos prezidentą bėgti į Rusiją 2014 metų vasarį. „Ir būtent dėl šio sandėrio Vladimiras Putinas aneksavo Krymą ir destabilizavo Ukrainos rytus, darydamas prielaidą, jog net Euro-sąjunga negalės priimti šalies, kurioje minos krenta ant miestų administracijos pastatų“, – tvirtina straipsnio autorius.

Susitarimas dėl Ukrainos asociacijos visumoje buvo priimtas Europos Sąjungos, tačiau jis gali būti priimtas pilnai tik sutikus Nyderlandams. Teoriškai Nyderlandų vyriausybė gali ignoruoti referendumą ir traktuoti jo rezultatus, kaip konsultaciją. Praktiškai gi, didelis dalies balsavusių prieš susitarimą skaičius, privers Hagą peržiūrėti savo politiką.

Tokiu būdu, olandų referendumas skirtas kur kas siauresniam klausimui, nei britų, tačiau tuo pačiu jis kelia panašų nerimo pojūtį, pažymi Boyes. Nors Ukrainos narystė ES nėra artimiausios ateities klausimas (dabar kalbama tik apie asociaciją), ir ukrainiečiams nebus paprasta gauti darbo vizą olandų darbo rinkoje, migracija ir pasienio kontrolė randasi šios problemos pagrindu. Jeigu Turkija gaus bevizę prieigą į ES mainais į pabėgėlių priėmimą ir Ukrainai bus uždegta žalia spalva, tai Nyderlandams su jų 16 milijonų gyventojų teks atverti duris 45 milijonams ukrainiečių ir 75 milijonams turkų.

Pasak žurnalisto dešiniųjų radikalų „Laisvės Partija“ vadovaujama Geert Wilders ir kiti euro-skeptikai mano, jog santykis į Europą greitai kinta iš baimės prieš masinę imigraciją. Todėl, jeigu olandai pasakys ne Ukrainos integracijai šiandien, tai šis dalykas gali suteikti naują postūmį Britų kampanijai dėl pasitraukimo iš ES (Brexit). Ir jeigu pastaroji irgi pasirodys sėkminga, sekančiais metais susilpnėjusi Nyderlandų vyriausybė gali susidurti su reikalavimu organizuoti naują referendumą – šį kartą jau dėl Nyderlandų pasitraukimo iš ES (Nexit). britanijos referendumas

Tai taps tikru košmaru europietiškajam isteblišmentui, daro prielaidą Boyes. Juk Beniliukso šalys lygiai su Prancūzija ir Vokietija sudaro europietiškosios integracijos centrą. referendumas olandijoje,

Tačiau, kokie bebūtų dabartinio referendumo rezultatai, jie atneš politinį kapitalą euro-skeptikams. Net jeigu euro-integracijos priešininkai ir pralaimės ( jie jau laimėjo – sarmatas.lt), britai, balsuojantys dėl išėjimo iš ES, galės iššaukti Nydrlandų kampanijos „vaiduoklius“ – neišvengiamą ukrainiečių ir turkų bangą į šalį.

Tuo tarpu ukrainiečiai vaidina toli gražu ne paskutinį vaidmenį šiame balsavime. Jeigu jie negaus sau perspektyvos europietiškajai ateičiai, kažkokių iniciatyvų jų ekonomikos apvalymui ir modernizacijai, tai Purtinas užpildys susidariusį vakumą. nyderlandu referendumas

Tik ES gali pastūmėti Kijevą link naujų ekologiškų standartų, geresnei teisių, užsienio investicijų apsaugai ir efektyvesniam parlamentiniam valdymui, pabrėžia Boyes.

Pasak žurnalisto, esamu momentu Putinas drąsina ir „kartais finansuoja“ europiečių dešiniuosius radikalus, tikėdamasis, jog tie lobuos antirusiškų sankcijų atšaukimą, priims Kremliaus interpretaciją Ukrainos įvykių atžvilgiu ir blokuos tolimesnę ES plėtrą. ukrainos narystė es

„Olandų rinkėjams būtina atskirti melagingas sąsajas apie tai, jog jų šalį neužilgo užplūs imigrantai, nuo faktų, jog Putinas planingai naudoja prievarta politinių tikslų vardan, – mano britų žurnalistas. – Jis įsiveržė į Gruziją, kai ji lėtai judėjo HATO kryptimi, destabilizavo Ukrainą, kai ta siekė patekti į ES laukiamąją salę, o vėliau nukreipė žvilgsnį į Siriją . Dabar jis žiūri į Kalnų Karabacho pusę, kur gali įsiplieksti karas tarp Turkijos palaikomo Azerbaidžiano ir Putino palaikomos Armėnijos“.

Daugiau kaip 190 olandų žuvo Malaizijos oro lainerio katastrofos Ukrainoje metu.

„Putinas pateikė pasauliui naują prievartą. Referendumas – tai demokratinio valios išreiškimo forma; niekas nelaimės, jeigu jis palaikys rusų lyderį, kuris taip grubiai pamina demokratiją“, – pabaigia Roger Boyes.

sarmatas.lt pastaba – pastaruoju metu galima pastebėti žiniasklaidos priemones atrandant dėsningumą, jog dėl visų pasaulio bėdų kaltas V. Putinas, net ir dėl tų, kurioms atsirandant jis tiesiogiai nedalyvavo. Tai blogiukas!