Vaikai tapo pelningiausia preke

2019, 7 balandžio, 8:47 | kategorija LPT | 4 komentarai | peržiūrų 914 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

respublika.lt | Justina GAFUROVA

Vaiko teisių apsaugos reformos realybės išgąsdinti tėvai, neseniai rinkęsi į tūkstantinius mitingus, nepamiršo reikalavę atšaukti įstatymo pataisas, kuriose atsirado „psichologinio smurto“ prieš vaikus sąvoka. Susivieniję į sąjungą „Vardan šeimos“ tėvai ketina siekti valstybės konstitucinės pareigos, saugoti ir globoti šeimą, motinystę ir tėvystę santuokoje, sudarytoje laisvu vyro ir moters apsisprendimu, įgyvendinimo.

Šiandien sąjunga teikia įvairiapusę pagalbą su tarnybomis susidūrusioms šeimoms, prisideda prie Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimų, atstovauja tėvams bendradarbiaujant su tarnybomis. O kai susikalbėti sunku – rengia šeimas palaikančius piketus. „Vakaro žinių“ kalbinta asociacijos pirmininkė, profesinių sąjungų atstovė, visuomenininkė ir trijų vaikų mama Edita Morkūnienė sako, kad tėvai nepasiduos tol, kol bus kėsinamasi į jų vaikus.

– Ar tarnybos leidžiasi į bendradarbiavimą su organizacija? – „Vakaro žinios“ paklausė sąjungos „Vardan šeimos“ pirmininkės Editos Morkūnienės.

– Nelabai mus prisileidžia, net kai turime pasirašytą atstovavimo sutartį. Iš daug kur jau buvome išprašyti. Pavyzdžiui, paskutinį kartą Kaune mūsų neįleido į vienos šeimos atvejo vadybos posėdį, o mamai buvo pasakyta, jeigu mes neišeisime, posėdis bus atkeltas. Išėjome. Tačiau tai yra pavyzdys, kaip posėdžiuose bendraujama su tėvais, koks spaudimas jiems daromas. Patikėkite, vos užėjus į kabinetą, kuriame dirba Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistas ar socialinis darbuotojas, iš karto pajuntama, kas čia „bosas“. Esu ne kartą girdėjusi, kokiu tonu su tėvais bendraujama – iš tėvų tiesiog tyčiojamasi, jie žeminami. Tai sukrečia.

Dabartinis įstatymas visiškai atrišo rankas tarnyboms ir tai jaučiame. Nesakau, kad visi tarnybų specialistai blogi. Yra puikių specialistų, tačiau į mus kreipiasi vis daugiau tėvų, kurie neteko vaikų dėl specialistų kompetencijos stokos. Tai absurdiškas įstatymas, kurio pataisyti niekada nepavyks.

– Manote, kad Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą reikėtų visai atšaukti?

– Taip. Gal dabartinis siūlomas projektas yra šiek tiek švelnesnis, tačiau lieka sąvokos „saugi aplinka“ ir „psichologinis smurtas“, kurių įvertinti neįmanoma. Paliekama teisė tarnyboms ir toliau piktnaudžiauti savo valdžia. Juk ir po reformos visi ikiteisminiai tyrimai, kurie pradėti dėl smurto prieš vaikus, vykdomi pagal Baudžiamojo kodekso straipsnius. Tai reiškia, kad mes jau turime pakankamą teisinę bazę užtikrinti atsakomybę, taip pat turime pakankamai įstatymų, saugančių vaikus ir šeimą.

Dabar situacija tokia, jog vaiką nuo mažumės turime ruošti, ką sakyti ar kaip elgtis, bendraujant su nepažįstamais žmonėmis, tarnybų atstovais. Nes apjungtas visas tėvų stebėjimo tinklas. Skųsti tėvus prašoma net privačių psichologų, o neseniai Kaune buvo atvejis, kai pradinukai mokykloje buvo mokomi atpažinti smurtą ir skųsti tėvus specialistams. Dabar tėvai net po konflikto mokykloje ar gydymo įstaigoje gali sulaukti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistų vizito namuose.

Iki šiol sunkiai suvokiama tai, kad Lietuvoje vaikų paėmimu ir įvaikinimu rūpinasi ta pati tarnyba. Tai rodo, jog nėra jokios kontrolės. Ar vaiko teisių specialistai, vertinantys situaciją ir sprendžiantys, paimti ar nepaimti vaiką, privalo būti kvalifikuoti, ar jiems teužtenka mokėti sužymėti antro grėsmės lygio punktus? Konkrečių šeimų atvejai, kada be realios grėsmės vaikui pastarieji buvo paimti iš šeimų, parodė, kad sistema nepasiruošusi vykdyti šio naujo įstatymo. Norint taikyti šį įstatymą, pirmiausia reikia stiprinti vaiko teisių apsaugos pajėgas, pakelti jiems atlyginimus, priimti į darbą profesionalus. Kad jiems užtektų pajėgų aplankyti kiekviename kaimelyje su sunkumais susiduriančias šeimas ir suteikti realią pagalbą.

– Po tėvų surengtų piketų, viešojoje erdvėje buvote kaltinami, jog ginate teisę vaikus mušti.

– Taip, pradžioje buvome vadinami vaikmušiais. Tačiau dabar, kai matoma reali sąjungos veikla, tokių epitetų išgirstame vis rečiau. Mūsų tai nepykdo, nes mes visada žinojome, kad neginame smurto prieš vaikus. Tiesiog norime, kad įstatyminė bazė būtų labai aiški ir iš tiesų gintų vaiką ir šeimą. Šeima yra atskira valstybė, į kurios gyvenimą galima kištis tik kritiniais atvejais.

Negalime nuneigti to, kad yra šeimų, kurios vis dar auklėja vaikus, naudodamos fizines bausmes. Tačiau su tokiomis šeimomis reikia dirbti, o ne atimti iš jų vaikus. Bet tada reikės pradėti iš tiesų dirbti ir į situaciją nežiūrėti aplaidžiai, kaip buvo daugybę kartų. Kodėl nebuvo kalbama, kad Saviečiuose į šulinį vaikus sumetęs žmogus yra ne tik girtaujantis, bet ir ligonis. Kur buvo tarnybos? Seniai turėjo būti paimti vaikai, o tėvas išvežtas priverstiniam gydymui. Bet buvo laukiama, kol nutiks tragedija. Kaip buvo ir Mato atveju –  tarnybos žinojo, kad vaikas mušamas, atvedamas į darželį neišsimiegojęs, bet nieko nedarė. Gal jie tyčia laukė nelaimės, kurios fone bus lengviau priimti planuotą įstatymo pakeitimą. Kaip ir nutiko. Galiausiai ministras Linas Kukuraitis dar nuvažiavo prie vaiko kapo, kad pasidarytų reklamą. Tarnybos, žinojusios apie šiuos atvejus ir nieko nedariusios, „nužudė“ šiuos vaikus. Kad galėtų kalti pinigus. Remiantis tokiais atvejais padaroma reforma, liečianti visas Lietuvos šeimas, o galiausiai išvedžiojama taip, kad vaikus galima paimti dėl nepritekliaus. Rezultatas – didžiuliai atlyginimai mokami globėjams, paslaugų teikėjams. Vieni per kitus organizuojami pozityvios tėvystės kursai, sukuriant darbo jų rengėjams. Vyksta verslas ir jis vyks tol, kol mes tylėsime.

Kas gali paneigti viešojoje erdvėje sklandančią informaciją, kad šis įstatymas – nauja ekonomikos šaka, nukopijuota nuo Norvegijos. Kad įtartinos reputacijos verslininkas, iš „Fyrliktos“ privataus fondo veiklos, susijusios su „Barnevernet“, susikrovęs milijonus, dabar atsigręžė į Europos rinką ir diegia savo verslo modelį Lietuvoje? O planams įgyvendinti buvo reikalingas šis įstatymas. Ar netapo tarptautinis įvaikinimas pelnymosi šaltiniu įvaikinimo agentūroms?

– Bet vaikus paima paprasti, nedideliais atlyginimais pasigirti galintys vaiko teisių specialistai. Kur jų suinteresuotumas?

– Kai įstatymas toks netobulas, manau, specialistas atsiduria situacijoje, kurioje gal ir nenorėdamas paimti vaiko, nežino, kaip kitaip teisingai atlikti pareigas. Gal kartais sužaidžia baimė ir darbą prarasti. Kai kur sužaidžia ego – norisi parodyti viršumą. Kai tave kamuoja kompleksai, gauni mažą atlyginimą ir esi priverstas gyventi nepilnavertį gyvenimą, esi nuolat pavargęs, o sistemos nesi mėgstamas, tau gal patinka jaustis viršininku.

– Iki šiol tarnybos, politikai teigia, jog į viešumą patenkančios vaikų netekusių tėvų istorijos – tėra pavieniai, išskirtiniai atvejai.

– Šie atvejai yra išskirtiniai tik todėl, kad šie žmonės išdrįso pasipriešinti. Nes dauguma tėvų, atsidūrę tokioje situacijoje, nenori savo istorijos viešinti dėl daugelio priežasčių. Pirmoji – to reikalauja tarnybos. Antroji –  patys tėvai pradeda tikėti, kad jie yra blogi tėvai. Nors patirtis rodo, kad vos pradėjus viešinti, situacija išsprendžiama daug greičiau. Bet tam reikia pasiryžti. Vieni tave palaikys, o kiti nuteis net nepažinodami.

Girdime nuostatas, kad iš gerų tėvų vaikų neatima. Bet atima. Tikrai. Kai į mus kreipiasi šeima, mes, pirmiausia, surenkame informaciją, bendraujame su jų aplinka, ugdymo įstaigos vadovybe. Dar nėra buvę, kad pagalbos kreiptųsi tėvai, kurie būtų patys kalti, kad iš jų paėmė vaikus. Dažniausiai tie, kurie patys kalti, pagalbos neieško.

Kiek tenka bendrauti su šeimomis, mane iki šiol stebina ne tik pats vaikų paėmimas be priežasties, bet ir grąžinimo terminai. Kaune 2018 m. rudenį iš besiskiriančios šeimos buvo paimti abu vaikai. Jaunesnysis – iš darželio, neleidus mamai su vaiku net pasimatyti ar kaip nors paaiškinti, kas vyksta. Prieš savaitę priimtas sprendimas vaikus grąžinti. Numatytas 2 savaičių vaikų paruošimo terminas. Iki šiol negaliu suprasti tokių dalykų. Kaip ir to, kad dabar mes visi daromi asocialais. Niekas nenori padėti mums tapti geresniais tėvais, siekiama tik parodyti, kokie blogi tėvai esame.

– Viešai šeimų interesus ginantys politikai kaltinami populizmu, politinių taškų rinkimu. Gal ir sąjunga ilgainiui peraugs į partiją?

– Šiandien esame ne politinė organizacija ir nėra tikslų eiti į politiką. Mes dirbame su šeimomis ir tik šeimų labui. Viliuosi, kad taip bus ir toliau. Žinoma, mes suvienijome skirtingų išsilavinimų, skirtingų gebėjimų, interesų ir pažiūrų žmones. Kritinė masė moko politikus, – jeigu mūsų neliks, su mumis darys, kas ką norės.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 4

 1. Vytas says:

  Net abejoti nėra ko,šis įstatymas – naujo Lietuvoje verslo pradžia. Geriausias to įrodymas yra mergaitės atidavimas įvaikintojams iš N.Zelandijos. Kiek pastangų įdėjo Lietuvos vaiko teisių „gynimo“ tarnybos, kad šis sandoris būtų įgyvendintas! Net į teismą kreipėsi ne norintys įsivaikinti, bet vaikų teisių „gynėjai“. Ir teismas palaimino. Matyt, per daug gyventojų turi Lietuva, kad taip atsainiai „dalijami“ jos piliečiai. O kiek jau priviso vaikų globėjų. Kaip ten, pas globėjus, vaikai jaučiasi vienas Dievas težino, nes, kiek suprantu, po globėjų „kursų“ baigimo niekas nėra įpareigotas kontroliuoti to, kaip vaikas jaučiasi pas laikiną globėją. O jei tarnybos ir sužino ką nors neigiamo, tai niekam apie tai nepasakys. Tarnybos „prestižas“ neleis“, negi prisipažinsi negerai padaręs, o tai dar ir premiją „nupjaus“. Prieš šį įstatymą blanksta visos tarybinių laikų negerovės. Ir tai vadinasi viena iš Vakarų „vertybių“ – vaikas tampa jau valstybės nuosavybe.

 2. Vytas says:

  Prieš šio įstatymo neigiamą poveikį lietuvių Tautai blanksta visos tarybinių laikų negerovės. Vaikai tampa valstybės nuosavybe, verslu, preke. Tai patvirtina ir vaikų teisių gynimo tarnybų veiksmai, kai ne įvaikintojai iš N.Zelandijos, o Lietuvos tarnybos kreipėsi į teismą dėl leidimo naujazelandiečiams įsivaikinti mergaitę. Nelogiška. Kas gali paneigti, kad tarnybos neatidirbinėjo gautą atlygį? Aišku, viskas dengiama „vaiko gerove“ ir interesais. Bet kas, kokios tarnybos, patikrins, kaip vaikas jaučiasi pas globėjus? Tuo labiau tokioj tolumoj? Internetu vaikui „prisuokti“ galima bet ką. Ir jis patikės. Šį atvejį galima prilyginti atvejui, kai prekę perki internetu. Nėra jokios garantijos, kad gausi tai, ką tikėjai užsisakęs. Bet teismas palaimino šį atvejį, lyg tai Lietuvoje būtų gyventojų perteklius. Kaip daugelio atvejų, iš visko, kas yra reikalinga tam tikrai situacijai paaštrinti, daromas ažiotažas. Taip ir su vaikų „mušimu“. Eskaluojami vienas du atvejai, kai narkomanas nužudo vaiką ar sumeta į šulinį. Garsiai rėkiama, kad tai masiškai, bet kas trukdė tarnyboms vykdyti savo funkcijas tinkamai, juk situacijos šiose šeimose tarnyboms buvo žinomos? Dar kitas atvejis. Ką tik teismas nuteisė mamą už pliaukštelėjimą per užpakaliuką vaikui, rodos, 2500 eurų bauda. Bet juk tai vaiko gerovės sąskaita! Kur čia sukeltas skausmas? O teismas valstybės vardu jau realiai nuskriaudė vaikus materialiai. Argi tai TEISINGUMAS ?

 3. Ec says:

  Kova su sistema pagal sistemos taisykles – juokas, juolab, kad sistema tas taisykles keičia kaip tik apsimoka. Jei mane tai palies, ginsiu savo šeimą visomis išgalėmis, teisėtomis ir ne, net ginklu jei prireiks, ir, kol galėsiu, klius visiems, ką manau esant kaltą dėl to. Jei visi taip mąstys, ir aiškiai tai parodys, manau, jų šeimos bus saugios. Ir kovoti reikia ne tik už savo, bet ir už kaimyno šeimą lygiai taip kaip už savo.
  Viską ką rašau yra tik mano nuomonė.

 4. Algirdas says:

  Jau kadaise vaikai tapo preke kai kam. Labai seniai. Pedofilams reikia, gėjams reikia, lesbietėms reikia, biseksualams, transseksualams irgi reikia nes jie jau šeima. Tačiau gamta, kad ją bala, iškrypėlių kūryba neapdovanojo, tai tenka vogti. Tačiiau tik vogti juk negana. Reikia vaikus ir išlaikyti. O kaip? Ogi iš jūsų mielieji apvogtieji lėšų. Taip kad nustokit skųstis ir ko nors prašyti ar reikalauti iš, taip vadinamos, valdžios nes tai tik su jos palaiminimu vyksta vagystės ir prekyba jūsų kūrybos vaisiais. Sakot griaunama šeima? Gėjai gali būti šeima taip pat? Turi tokias pat teises? Tai neregistruokit santuokų, neregistruokit vaikų, neimkit gimimo liudijimų, pasų, sodros pažymėjimų, nemokėkit mokesčių ir nesinaudokit jokiomis valstybinėmis „paslaugomis“. Kiek ilgai temps gėjų „šeimos“? Jiems ir šikantiems nereikalingos šeimos, jiems visiškai nusispjaut ant lygių su jumis teisių, jiems tik reikalingas priėjimas prie jūsų vaikų ir kišenės ir jie tą tegali padaryti tik tol kol jūs tikite „teisine sistema“. Jie tą viską gali padaryti tik „teisėtai“ nes jeigu bandytų kitaip gautų galvon.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top