10 manipuliacijos strategijų taikomų medijose

2019, 4 gegužės, 7:00 | kategorija Metodologija | 1 atsiliepimas | peržiūrų 742 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

1. Dėmesio nukreipimas
Vienas iš bazinių socialinės kontrolės elementų yra dėmesio atitraukimo strategija, kuri leidžia politiniam ir ekonominiam elitui atitraukti visuomenės dėmesį nuo jai svarbių klausimų pasitelkus nuolatinio „užtvindymo“ [flood/flooding] nereikšminga informacija techniką.
Dėmesio atitraukimo strategija taip pat taikoma tiesiog žmonių bukinimui, siekiant užkirsti kelią bazinių mokslo, ekonomikos, psichologijos, neurobiologijos ir kibernetikos žinių įsisavinimui.

2. Sukurti problemą, pasiūlyti jos sprendimą
Šis metodas dar vadinamas „problema-reakcija-sprendimas“. Sukuriama problema, „situacija“, sukelianti tam tikras planuotas reakcijas visuomenėje, kad žmonės patys pradėtu norėti reikiamo sprendimo. Pavyzdys: leidžiama nevaržomai augti nusikalstamumui miestuose arba organizuojami kruvini teroristiniai aktai tam, kad piliečiai vėliau pareikalautų padidintų saugumą užtikrinančių įstatymus ir taip sykiu labiau apribotu savo asmenines laisves. Kitas pavyzdys, sukuriama ekonominė krizė, pasekmė – priimamas kaip būtinas blogis socialinių teisių ir viešųjų paslaugų mažinimas.

3. Nuoseklumo principas
Nepopuliarūs spendimai diegiami palaipsniui, lašas po lašo, ilgus metus. Būtent taip buvo primesti iš esmės visiškai nauji radikalūs socioekonominiai principai (neoliberalizmas) 80-ais ir 90-ais: valstybės įtakos apribojimas, privatizacija, netikrumas, lankstumas, masinis nedarbas, darbo užmokestis, neleidžiantis užtikrinti padoraus pragyvenimo. Kitaip tariant, jei visi tie pakeitimai, būtų įvesti vienu metu, tai tiesiog būtų sukėlę revoliuciją.

4. Atidėjimo strategija
Dar vienas būdas įdiegti nepopuliarius sprendimus, tai pateikti juos kaip „skausmingus ir būtinus“ gaunant visuomenės pritarimą jų taikymui ateityje. Daug lengviau yra priimti tai, kad kažką aukoti teks tik ateityje. Pirma, todėl, kad išvengiama būtinybės kažką aukoti dabar pat, iškart. Antra, visuomenėje, masėse, visada dominuoja tendencija naiviai tikėtis, kad „rytoj viskas bus geriau“ ir aukos būtinybė gal bus atšaukta. Tai suteikia visuomenei daugiau laiko susitaikyti su ta mintimi, kad pokyčiai neišvengiami ir priimti visa tai be pasipriešinimo kai ateis metas.

5. Bendrauti vaikiškai
Dauguma reklamų, skirtų plačiosioms masėms, naudoja vaikišką kalbą, vaikiškus argumentus, vaikišką simboliką ir ypač intonacijas, lyg žiūrovas būtų mažas vaikas ar protiškai atsilikęs. Kuo labiau bandoma apgauti žiūrovą, tuo didesnis kiekis infantilumo. Kodėl? „Jei kreipiatės į asmenį lyg jam būtų 12 metų ar mažiau, tai, tokios įtaigos dėka, didėja tikimybė, kad ir jo reakcijos bei atsakymai nebus kritiški, o tiesiog kaip 12 metų ar jaunesnio vaiko (žiūr. Silent Weapons for Quiet War).“

6. Daugiau emocijų, mažiau apmąstymų
Emocinio aspekto taikymas, tai klasikinė technologija padedanti blokuoti racionalų mąstymą ir blaivų individų supratimą. Maža to, emocinio registro taikymas leidžia atverti pasąmonės duris ir taip diegti ar skiepyti mintis, norus, susirūpinimą, baimes, įkyrumus ar elgesio modelius…

7. Laikyti visuomenę nemokšiškume ir neišmanyme
Daryti visuomenę neįgalią suprasti pavergimo bei kontrolės technologijas bei metodus. „Išsilavinimo kokybė, žemesnėms socialinėms klasėms, turi būti skurdi ir nevisavertė, kiek tai įmanoma, kad plyšys tarp žemesnių ir aukštesnių socialinių sluoksnių išsilavinimo taptų neįveikiamas žemesnėms klasėms (žiūr. Silent Weapons for Quiet War).“

8. Skatinti visuomenę domėtis tuščiais dalykais
Populiarinti masėse mintį, kad bukumas, vulgarumas ir tamsumas yra madingas…

9. Didinti kaltės jausmą
Tikinti žmones, kad dėl intelekto, gabumų ir pastangų trūkumo jie yra patys kalti dėl visų savo bėdų ir nelaimių. Taip, užuot priešinęsi ekonominei neteisybei, individai panyra į savigraužą ir kaltę, kas sukelia depresiją ir neveiksnumą. Be veiksmo nėra ir maišto!

10. Žinoti apie žmones daugiau nei jie apie save
Per pastaruosius 50 metų, sparti mokslo pažanga sukūrė vis didėjantį žinių atotrūkį tarp visuomenės ir valdančio elito. Naujausių biologijos, neurobiologijos ir taikomosios psichologijos žinių dėka „sistema“ geriau pažįsta žmogų nei jis pats, tiek fiziškai, tiek psichiškai. Tai reiškia, kad daugelyje atvejų, sistema turi daugiau galimybių kontroliuoti ir valdyti individą nei jis pats.

Parengta pagal: Noam Chomsky „10 strategies of manipulation by the media

P.S. Noamas Chomskis (Noam Chomsky, 1928 m. gruodžio 7 d.) – amerikietis, moderniosios lingvistikos pradininkas ir politinis aktyvistas. Jo darbai padarė didelę įtaką psichologijai, ypač – sugriaunant klasikinę Burrhus Frederic Skinner biheviorizmo teoriją ir patvirtinant tam tikras K. G. Jungo įžvalgas.

šaltinis: psichika.eu

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. Vytas says:

    Visi tie 10 straipsnyje išvardytų tautos mulkinimo metodų Lietuvoje „dirba“ beveik nuo pirmos Nepriklausomybės atkūrimo dienos. Buvo tinkamų mokytojų, ypač iš JAV. Tai labai išryškėjo Lietuvos turto „prichvatizacijos“ metu,prezidento R.Pakso nuvertimo metais, 2007 -2009 metų ekonominės krizės metais. Rezultatą matome ryškiai – viena iš didžiausių atskirčių tarp turtingiausių ir neturtingiausių ES , įteisinta korupcija (sunku ir prisiminti, kad kas nors dėl korupcijos būtų nuteistas ir pasodintas), teismų savivalė, Konstitucijos paniekinimas ( vien Konstitucijos „dvasios“ ko vertos), įstatymų pasirinktinis taikymas ir t.t. Pažvelkime į dabar vykstančia „komediją“ – pasiruošimą prezidento rinkimams ir referendumui dėl dviejų pilietybių. Pirma kandidatų trijulė į prezidentus yra pateikiama kaip išskirtinė, nusipelniusi, beveik visų MIP pateikiami kaip angelai, trūksta tik sparnų. Net jų NT deklaruotos kainos MIP–ėms nekelia klausimų. Viskas gerai. O opozicijos lyderė seimui teikia rezoliuciją, nurodančia Tautai, kaip ji turi balsuoti dėl dviejų pilietybių. Aukščiausio laipsnio cinizmas.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top