Britanijos, kokią mes ją pažįstame – pabaiga

2015, 11 gegužės, 19:33 | kategorija Ideologija | 1 atsiliepimas | peržiūrų 438 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

(„washingtonpost.com„, JAV)

paveikslėlisLondonas – Šie rinkimai visiems įsimins kaip rinkimai, išgelbėję Deivido Kamerono karjerą, premjero, kuris tik prieš du mėnesius viešai paskelbė apie savo galimą išėjimą iš politikos. Jie taip pat įsimins kaip rinkimai, padėję tašką Leiboristų partijos lyderiui Ed Miliband, kuris dar pereitą savaitę su įsitikinimu raižė savo priešrinkiminius pažadus didžiulėje balto akmens plokštėje.

Dar daugiau, jie įsimins kaip rinkimai, kurie paneigė visų visuomenės apklausų rezultatus. Tačiau, kai su laiku visa tai užsimirš, visiškai tikėtina, jog mes juos prisiminsime kaip rinkimus, tapusius tos Britanijos, kurią mes pažįstame – pabaiga.

Šie rinkimai tiesiogine prasme gali simbolizuoti Jungtinės Karalystės pabaigos pradžią, keturių valstybių – Anglijos, Velso, Škotijos ir Šiaurės Airijos sąjungos – kurios stabilumui negrėsė joks rimtas pavojus jau gana seniai, pabaigą. Pradėsime nuo to, kad Škotijos nacionalinė partija, atvirai kviečianti Škotiją atsiskirti nuo Jungtinės Karalystės, gavo bendruomenių Rūmuose 56 vietas iš 59 galimų, praktiškai pilnai išstūmusi leiboristus ir liberal-demokratus. Dar daugiau, dabar tapo aišku, jog toli gražu ne visi Londone nusivylę tokiais rezultatais. „Iš tiesų, aš niekada nesijaučiau britu – prisipažino man vienas senas pažįstamas rinkimų dieną. – Aš jaučiuosi esąs anglu“.

Ir aš manau, jog jis ne išimtis. Netikėtai prieš mus – ypač prieš kai kuriuos anglų torius – iškilo visiškai kitoks ateities paveikslas : gali būti, jog be užsispyrusios, nepalenkiamos, kairiosios Škotijos, valdyti likusią buvusios Didžiosios Britanijos dalį taps kur kas lengviau.

Šie rinkimai gali tapti Didžiosios Britanijos, kokią mes ją pažįstame pabaigos pradžia ir kita prasme. 2013-aisiais Kameronas pažadėjo, jog jo perrinkimo atveju jis iškels referendume klausimą apie Britanijos išėjimą iš Europos Sąjungos. Jis taip pat pažadėjo – nors ir gana miglotomis formuluotėmis, jog pradžioje pabandys „peržiūrėti“ Britanijos narystės Europos Sąjungoje sąlygas.

Net šiandien niekas nežino, ką tai galėtų reikšti. Jis niekada neprašė europiečių sąjungininkų ir partnerių padėti jam tame, ir dabar nėra pats geriausias momentas šiam procesui. Likusieji europiečių lyderiai dabar yra įtraukti į sudėtingas finansines derybas su Graikija, į būsimų santykių su Rusija kūrimo strategiją ir rimtos krizės sprendimą kalbant apie nelegalią pietiniame pasienyje. Būtent todėl, jie neturi nė menkiausio noro leistis į ilgas ir skausmingas derybas su Didžiąja Britanija.

Tačiau nepriklausomai nuo Europos norų šis klausimas dėl susiklosčiusių aplinkybių iškilo į pirmą vietą Didžiosios Britanijos užsienio politikoje. Praktiškai tai reiškia, jog ateinančių keleto metų bėgyje, britų diplomatai neturės laiko aptarinėti Rusijos ar Libijos reikalų, todėl, kad visą savo dėmesį jie sutelks į susitarimo su Europos Sąjunga sąlygas.

ES aukščiausio lygio susitikimuose britai norės kalbėti apie Britanijos vaidmenį Europoje, o visai ne apie Europos vaidmenį pasaulyje ar krizes pietiniuose ir rytiniuose Europos pasieniuose. Britanija suinteresuota palaikyti kontaktus su kitomis valstybėmis ir aktyviai dalyvaujanti bendruose projektuose, jau liko praeityje, ir tikrai ne visi Londone jaučia liūdesį dėl šios priežasties.

Kameronas domėjosi užsienio politika kur kas mažiau, nei bet kuris kitas šių laikų britų premjeras, o jo partija tik ką įvykdė pačią pačiausią „salos“ rinkiminę kampaniją ir iškovojo didelę pergalę.

Rinkėjai išsakė savo požiūrį, ir anglų toriai gavo aiškiai suprantamą signalą: jie pilnai gali apsieiti be Škotijos ir be kitų šalių. Jie visada turės Londoną, vieną iš stambiausių pasaulinių finansų centrų, jie visada turės Angliją su gražiausiu žaliu landšaftu, ir pas juos visada išliks prisiminimai apie didžią imperiją – ir galbūt, to pilnai užteks.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. Vidas says:

    Nieko naujo anglai del ES likimo neisradineja, jie tiesiog jaucia sios sajungos pabaiga….
    Ex  UK premjere M.Thatcher  aiskiai yra pasakiusi, jog tai trumpalaikis ir nepatvarus kurinys…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top