- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Galvos skausmas Generalinei prokuratūrai – ką daryti su saugumo vadais?

Zigmas Vaišvila

2018 m. gegužės 11 d. 10 val. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Zigmo Vaišvilos spaudos konferencija Seime „Galvos skausmas Generalinei prokuratūrai – ką daryti su saugumo vadais?“

Dalyvauja buvęs Seimo narys Audrius Nakas.

Teismai jau tris kartus Generalinei prokuratūrai nurodė, kad prokuroras Redas Savickas buvo neteisus, atsisakydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Lietuvos VSD vadovo Dariaus Jauniškio ir AOTD prie KAM buvusio vadovo Alvydo Šiupario piktnaudžiavimo tarnyba įrašant Zigmą Vaišvilą ir Audrių Naką į Lietuvos 2015 m. Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą ir tuo juos apšmeižiant.

Bylos ėmėsi Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausias prokuroras Martynas Jovaiša.

Z. Vaišvila ir A. Nakas gavo keistą prokuroro M. Jovaišos prašymą pateikti informaciją apie 2015 m. birželio 3 d. Lietuvos mokslų akademijoje įvykusio forume „Mūsų valstybės tikslas“, kurį raštu pasveikino ir sėkmės palinkėjo Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, susibūrusią Birželio 3-iosios (B3) grupę, jos veiklą ne tik 2015 metais, bet ir šiuo metu. B3 grupės veikla buvo vieša, skelbiama interneto puslapiuose ir signataro Z. Vaišvilos spaudos konferencijose Seime. Prokuratūra prašo Z. Vaišvilą ir A. Naką pateikti informaciją apie šios grupės veiklą, bet ne saugumo vadovų paaiškinimus, kodėl jie Z. Vaišvilą ir A. Naką paskelbė grėsmėmis ir įrašė į 2015 m. Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą.

Teismai prokuratūrai šiame tyrime nurodė aiškintis ne ką 2015 m. ir net dabar veikia B3 grupė, bet išsiaiškinti prieštaravimą, kodėl saugumo vadovai įrašė Z. Vaišvilą ir A. Naką į Lietuvos 2015 m. Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą, nors VSD vadovas D. Jauniškis 2017 m. rugsėjo 29 d. raštu patvirtino, kad Z. Vaišvila ir A. Nakas nebuvo grėsmėmis nacionaliniam Lietuvos saugumui.

Kadangi Z. Vaišvila ir A. Nakas prokuratūros prašė pradėti ikiteisminį tyrimą ne dėl B3 grupės veiklos, bet dėl saugumo vadovų veiksmų, tai ir aiškintis prokuratūrai nurodė teismai. Todėl nesuprantamas šis vyriausiojo prokuroro M. Jovaišos prašymas. Tai – akivaizdus spaudimas pareiškėjams dėl jų kreipimosi dėl saugumo vadovų nusikalstamų veikų tyrimo. Tai akivaizdžiai patvirtina ir prokuratūros noras aiškintis B3 grupės veiklą ne tik 2015 metais, kurių grėsmės Lietuvai paskelbtos 2015 m. Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.

Z. Vaišvila ir A. Nakas kviečia tirti jų veiklą, kuri buvo ir yra vieša. Tai – konstruktyvių pasiūlymų teikimas Lietuvos valdžiai, valdžios veiklos viešinimas. Tačiau tai tirti prokurorai šioje byloje neturi teisės. Šioje byloje turi būti tiriami VSD ir AOTD vadovų nusikaltimai, nurodyti Z. Vaišvilos ir A. Nako pareiškime prokuratūrai.

Todėl signataras Z. Vaišvila kreipėsi į vyriausiąjį prokurorą M. Jovaišą dėl skubaus jo ir A. Nako priėmimo, kad išsiaiškinti, ko prokuroras nori iš jų.