Išslaptinti A.Kubiliaus susitikimų su A.Lukašenka protokolai atskleidė, kaip A.Kubiliaus valdžia “stabdė” Astravo AE

2018, 24 gegužės, 22:18 | kategorija Realybė | 5 komentarai | peržiūrų 2 308 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

A. Kubilius ir A. Lukašenka

Išslaptintos A.Lukašenkos ir A.Kubiliaus susitikimų pokalbių ataskaitos atskleidė didžiuosius A.Kubiliaus valdžios žaidimus. KK nuotr.

Kai 2012 metais buvo rengiamas referendumas dėl Visagino AE statybos, pagrindinis motyvas, kodėl tauta turėtų pritarti šiam branduoliniam projektui, atominio projekto šalininkų buvo nurodoma „pigesnė elektra“. Tačiau šis motyvas nesuveikė ir tauta referendume Visagino AE pasakė „ne“.

Dabar, po penkerių metų, iš Visagino AE projekto šalininkų pusės atskriejo kita žinia: Visagino AE projektą sužlugdė Rusija, kurios reaktorius statomas Baltarusijoje, Astrave, ir todėl Lietuva turi „atsijungti“ nuo Baltarusijos, kad nė vienas „nesaugus baltarusiškas“ elektrodas nepakliūtų į Lietuvą elektros laidais.

Tačiau 2015 m. išslaptinti Užsienio reikalų ministerijos dokumentai, su kuriais teko susipažinti ir „Karšto komentaro“ redakcijai, leidžia daryti išvadą, kad dabartinė valdžia tiesiog taiso buvusio premjero Andriaus Kubiliaus klaidas – kadangi tai jis neužkirto kelio Astravo AE statybai dar tada, kada galėjo tai padaryti, ir, būdamas premjeru, susitikimų su Baltarusijos valdžios atstovais metu net nekėlė Baltarusijos atominės elektrinės statybos vietos – kad būtų statoma ne Astrave, o kitoje vietoje – klausimo ir neblokavo Astravo AE statybų dar pačioje statybų užuomazgoje.

A. Skardžius„Pagal šiandien jau viešai prieinamas ataskaitas apie susitikimus, matyti, kad tuo metu, kada A.Kubilius buvo premjeras, jis su mūsų kaimyninės valstybės vadovais – Baltarusijos prezidentu A.Lukašenka ir Ministru pirmininku S.Sidorskiu sėdėdavo už vieno stalo, vykdavo vieni pas kitus į draugiškus ir dalykinius vizitus.

Dar 2009 metais vykusiame A.Kubiliaus susitikime su Baltarusijos Ministru pirmininku buvo sutarta sukurti dvišalę Lietuvos ir Baltarusijos darbo grupę bendradarbiavimui energetikos srityje, o pirmiausia – atominės energetikos srityje.

Susitikimo ataskaitoje rašoma, kad Lietuva ir Baltarusija planuoja statyti atomines elektrines, todėl interesas tokiam bendradarbiavimui yra abipusis. Šios darbo grupės pirmąją darbo posėdį sutarta surengti 2009 m. trečiąjį ketvirtį Minske.

Pažymima, kad ta darbo grupė nagrinės Lietuvos ir Baltarusijos elektros, dujų ir atominės energetikos klausimus.

Susitikimo metu sutarta talpinti informaciją apie Visagino ir Baltarusijos atominės elektrinės projektus atitinkamuose šalių interneto puslapiuose.

Taip pat buvo apsvarstytos Lietuvos energetikos plėtojimo problemas.

2010 m. susitikimų metu A.Lukašenka išsakė A.Kubiliui nuomonę, kad nereikia statyti dviejų atominių elektrinių viena šalia kitos, siūlė apjungti energetinius projektus ir statyti kartu vieną.

Kaip matome iš dabar jau išslaptintų tų susitikimų ataskaitų, A.Kubilius patvirtino suinteresuotumą svarstyti šį klausimą ir išreiškė savo nuogąstavimus, kad jaučia tam tikrą Rusijos spaudimą pirkti iš Rusijos elektros energiją.

A.Lukašenka taip pat išreiškė nuogąstavimus ir problemas santykiuose su Rusijos „Inter Rao“.

Tais pačiais metais buvo ir A.Kubiliaus susitikimai su Baltarusijos ministru pirmininku S.Sidorskiu. Taip pat buvo kalbama apie klausimus, susijusius su atominės elektrinės statyba.

Taigi, šie dokumentai kalba apie tai, kad 2009-2010 metais, tai yra, kai tiktai buvo planuojama statyti atomines elektrines – tiek Visagino, tiek Astravo, tarp tuometinės Lietuvos valdžios ir Baltarusijos valdžios buvo „abipusė meilė“: baltarusiai reiškė norą dalyvauti Visagino atominės elektrinės statyboje, o lietuviai toleravo Baltarusijos elektrinės statybą. Priešingu atveju turbūt būtų keliami reikalavimai tiek iš vienos, tiek ir iš kitos pusės dėl atominių statybos atstumų,“ – redakcijai sakė Seimo Energetikos komisijos narys Artūras Skardžius.

Jo nuomonei, greičiausiai būtent dėl tos priežasties tuometinė valdžia – tiek energetikos ministras A.Sekmokas, tiek užsienio reikalų ministras A.Ažubalis, tiek premjeras A.Kubilius – tų klausimų net nekėlė. O tie klausimai buvo pradėti kelti tik tada, kai Visagino atominės elektrinės projektas referendumu buvo užblokuotas. Tačiau tuo metu, kai pas mus tauta Visagino AE pasakė „ne“, baltarusiai jau buvo pakankamai įsibėgėję.

A.Skardžiaus nuomone, reikėjo Astravo projekto netoleruoti jau 2009-2010 metais.

„Tik dabar iš pažymų, kurios jau išslaptintos, apie A.Kubiliaus susitikimus su Baltarusijos valdžios atstovais galime matyti, ką A.Kubilius kalbėjo susitikimuose su A.Lukašenka ir S.Sidorskiu.

Aš nežinau, ką tada galvojo A.Kubilius, bet pasekmės šiandien yra liūdnos – dėl buvusios A.Kubiliaus vyriausybės neveiklumo arti Lietuvos, arti Vilniaus turėsime atominę elektrinę“, – redakcijai sakė A.Skardžius.

Pasak jo, A.Kubilius, dar būdamas premjeru, su konservatorių „elitu“ važiavo į dviračių žygį ir lankė Astravo statybų vietas. „Jau tada reikėjo blokuoti (Astravo AE statybas), žiūrėti į visas konvencijas, atstumus. Ar čia buvo toks aklas noras pastatyti „Hitachi“ reaktorių Visagine, kad buvo nesvarbu, ką daro baltarusiai? Tai klausimas, į kurį turėtų atsakyti A.Kubilius“, – mano A.Skardžius.

Jo nuomone, A.Kubiliui reikės šimtą metų atgailauti dėl Astravo atominės.

„A.Lukašenka siūlė statyti vieną, bendrą elektrinę, tačiau buvo sutarta, kad jie toleruoja mūsų, o mes – jų atominės elektrinės statybas. Būtent tuo ir pagrindžiamas A.Kubiliaus valdžios neveiklumas“, – įsitikinęs Seimo Energetikos komisijos narys A.Skardžius.

Jis mano, kad toks A.Kubiliaus valdžios neveikimas Astravo AE statybų pradžioje gali būti susijęs su aklu buvusio konservatoriaus lyderio noru galimai pasipelnyti iš „Hitachi“ reaktoriaus – iš tos statybos.

Tokią nuomonę A.Skardžius teigė susidaręs iš po to sekusių veiksmų. „Kai A.Kubilius prarado valdžią 2012 metais, tie patys „Hitachi“ atstovai jau sumažino reaktoriaus kainą milijardu litų. Tai buvo pasakyta Seime, Energetikos komisijos atstovų susitikime su „Hitachi“ atstovais. Taigi, dėl tokių kainos žirklių gali kilti visokių minčių“, – redakcijai sakė Seimo narys A.Skardžius.

„Matyt, buvo toks noras pastatyti tą „Hitachi“ reaktorių Lietuvoje, kad jiems (A.Kubiliaus valdžiai – KK past.) buvo tas pats, ką daro baltarusiai. O dabar tai įvardinama strategine, vos ne atominės bombos grėsme Lietuvai“, – teigė parlamentaras.

Jis sakė, jog jį stebina toks konservatorių veidmainiškumas ir neatsakingumas prieš tautą. „Kada tauta suteikė konservatoriams mandatą turėti valdžią ir priiminėti klausimus dėl Lietuvos nacionalinio saugumo, dėl Vilniaus saugumo, tai toje stadijoje, kai reikėjo blokuoti, jie toleravo Astravo atominės elektrinės statybą ir plojo vienas kitam su A.Lukašenka per petį. O dabar klykia, kad elektra „nesaugi“, ir dar privers Lietuvą už tai susimokėti“, – metė didžiulį akmenį į konservatorių daržą Seimo narys A.Skardžius.

šaltinis: komentaras.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 5

 1. Vytas says:

  O manęs nestebina konservatorių veidmaniškumas. Juk visi žinome, kas buvo ir yra jų ideologinis vadas ir įkvėpėjas – V.Landsbergis. Tuo viskas ir pasakyta.

 2. Jurgis says:

  K UBILAU MELSKIS DIENA IR NAKTI KAD ASTRAVOS ELEKTRINE VEIKTU BE AVARIJU,JUK PASIPELNEI …IR JEI MANO ANUKAMS VILNIUJ KAS NORS ATSITIKS DEL TOS ELEKTRINES AVARIJOS-…SUSIRASIU TAVE,NEPAMIRSK!!!

 3. anonimas says:

  Bezdziones..

 4. Arvydas says:

  Skardžius yra patyręs demagogas, todėl praeities faktus gali sudėlioti kaip jam patogiau, svarbu pačiam skaitytojui nepamiršti, kaip viskas buvo ir kas organizavo referendumą dėl Visagino AE. Dėl to ir atsirado Astravo AE.

 5. Albina says:

  Kai priekyje kubilinių toks garsus intrigantas vedlys kurdupelis Lanzis – tai visiškai nekeista dėl rezultatų. Kitaip ir būti negalėjo, manau, jei dabartinė komisija išdrįs – dar ne tokių „čiūdų“ išgirsim.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top