JAV mirė žinomas kovotojas su „sovietiniu ekspansionizmu“ Zbignevas Bžezinskis

2017, 27 gegužės, 14:04 | kategorija Realybė | 6 komentarai | peržiūrų 547 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Zbignevas Bžezinskis

Credit Terry Ashe/The LIFE Images Collection, via Getty Images

JAV prezidento Džimio Karterio patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, „Vašingtono vanagas“ Zbignevas Bžezinskis (Zbigniew Brzeziński) mirė penktadienį Virdžinijos valstijoje būdamas 89 metų amžiaus, praneša The New York Times.

Kaip pažymi leidinys, Bžezinskis „bet kuria kaina stengėsi sutrukdyti tarybiniam ekspansionizmui“ ir laikė būtinu „stiprinti ideologinę Amerikos įtaką pasauliui“.

Kaip ir jo pirmtakas Henris Kissindžeris (Henry Kissinger), Bžezinskis gimė užsienyje ir mokėsi JAV, turėjo didelę įtaką pasaulio politikoje, kaip iki savo tarnybos Baltuosiuose rūmuose pradžios, taip ir po jos.

Savo rašytose ese ir interviu jis „mesdavo aštrų žvilgsnį“ į šešias vėliau sekusias JAV administracijas, įskaitant ir Donaldo Trampo, kurio išrinkimo nepalaikė ir kurio užsienio politiką laikė „neturinčia nuoseklumo“.

Bet, kaip pažymi amerikiečių leidinys, bent jau vienu požiūriu – savo griežta neapykanta Tarybų Sąjungai – jis skyrėsi nuo daugelio respublikonų, įskaitant Kisindžerį ir prezidentą Ričardą Niksoną.

Tai pat jis vadovavo didžiajai daliai JAV užsienio politikos, „bet kokia kaina stengdamasis sutrukdyti tarybiniam ekspansionizmui“.

1979 metais Bžezinskiui pavyko atidėti SALT II susitarimo įgyvendinimą, kai jis išreiškė prieštaravimus prieš TSRS elgesį Vietname, Afrikoje ir Kuboje.

O kai TSRS įvedė kariuomenę į Afganistaną, „SALT II dingo iš tarybinės-amerikiečių darbotvarkės“, kaip pažymėjo amerikiečių politikas savo memuaruose po ketverių metų.

Po TSRS suirimo Bžezinskis darė prielaidą, jog JAV požiūriu bus protinga, nors ir atsargiai, bendradarbiauti su Rusija, o taip pat su Kinija, „siekiant palaikyti stabilumą pasaulyje“.

Ir, nors jis kaltino Rusiją įsikišus į JAV bei kitų šalių rinkimus, visgi jis laikė, jog pasekmės buvo nežymios, lyginant su pagrindinėmis vakarų visuomenių problemomis.

Bet kuriuo atveju, kaip rašo The New York Times, atmetus jo ideologinius principus, jis turėjo kaip asmeninių, taip ir istorinių priežasčių niekinti tarybinę sistemą.

1983 metais Bžezinskis išleido prisiminimų knygą apie savo tarnybą Baltuosiuose rūmuose pavadintą „Valdžia ir principas“ (Power and Principle), kurioje priminė apie eilę politinių tikslų, neskaitant TSRS atgrasymo.

Amerikiečių politikas manė, jog būtina „siekti sustiprinti ideologinę Amerikos įtaką pasauliui“, kad vėl padaryti Jungtines Valstijas „nešančiomis viltį žmonijai“.

Taip pat jis pareiškė, jog vienu iš jo tikslų buvo atstatyti JAV įvaizdį besivystančiose šalyse, gerinant ekonominius santykius, bet pripažino, jog pernelyg daug dėmesio skyrė šalims, kurioms, kaip jam atrodė, „kilo grėsmė būti užimtoms Kubos ar TSRS“, rašo The New York Times.

infa.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 6

 1. Pagaliau says:

  nors 1 gera žinia žmonijai.

 2. pestininkas says:

  Tikrai kad gera! Viėnu „urodu“ mažiau…

 3. saul says:

  Šiaip tai….apie mirusi gerai arbaq nieko-sako sena lietuviu liaudies patarle.Bet…musu geopolitikos korifejams nieko svento nera.Geriau jau susirupinkite Maskvos cento mumiju buvusia veikla ir laidojimu.

 4. Aleksas says:

  seiliau, kam gi kam nors reikia rupintis „Maskvos cento“ situacija, jei tu taip aktyviai ja rupiniesi. Gal nustojo dede sorosas centus moketi, kad i Maskva tavo akys nukrypo, valgyti juk norisi, is kur tie centai pareina tavo gurgianciam pilvui nesvarbu..hehehe..

 5. saul says:

  Ir cia priejo Aliosha (Kindziulis) ir tare:-Tik sitame tinklapyje as patiriu orgazma,Rasyti pramokau o mastymas…….Kam tas mastymas?Geriau jau ilindes,kaip ziurke,veptelsiu kokia nesamone.

 6. Aleksas says:

  !!!

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top