JAV – Rusija: geopolitinis susirėmimas

2015, 15 gegužės, 11:04 | kategorija Ideologija | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 586 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

rebelion.org

paveikslėlisPasaulinė politika esamu momentu daugiavektorinė. Tai jau ne tik Jungtinės Valstijos, bet ir Rusija bei Kinija – du nauji žaidėjai XXI amžiaus geopolitikoje.

Būtent Maskva ir Pekinas riboja Jungtinių Valstijų įtaką pasaulyje. Vašingtonas gali nesutikti ir elgtis prieš, tačiau laikai, kai JAV buvo vienintele super-valstybe pasaulyje, liko praeityje.

JAV prarado pasaulio valdymo kontrolę, kuri joms atiteko po TSRS subyrėjimo 1991 -aisais. Taip vadinama „istorijos pabaiga“, spalvingai aprašyta Francio Fukuyamos, nebuvo realizuota. Kaip ir bet kurioje kitoje imperijoje, pavojus visada kyla iš vidaus. JAV ekonomika nuo 2008-ųjų randasi gilioje krizėje iki pat dabartinių laikų. Panašu jog ji patirs fiasko.

Tokiu būdu galima su įsitikinimu sakyti, jog bipoliaris pasaulis, nusistovėjęs po Antrojo pasaulinio karo ir dominavęs šaltojo karo periodu, galutinai suiro. Ir realybė tokia, jog pasaulinė geopolitika šiuo metu daugiapoliarė.

JAV atsisako matyti dar vieną ašį papildomai prie savosios. Vašingtonas visaip bando priešintis naujų geopolitinių žaidėjų atsiradimui pasaulio arenoje, – tokių kaip Kinija ir Rusija.

Tačiau šiuo atveju visi JAV ir Vakarų bandymai pastumti Rusiją ir jos lyderį Vladimirą Putiną pasirodė nesėkmingi. Karas Ukrainoje, Malaizijos lainerio katastrofa, ekonominė blokada, išprovokuota naftos krizė – taip ir nesugebėjo susilpninti Rusijos ir jos vadovybės. Atvirkščiai, Putinas visam pasauliui pademonstravo, kad jis yra efektyvus valstybinis veikėjas, sėkmingai susitvarkantis su naujais pasauliniais iššūkiais.

Kartu su tuo, amerikiečių prezidentui Barakui Obamai, Nobelio taikos premijos laureatui, nepavyko išspręsti nė vienos tarptautinės problemos, įskaitant ir pareiškimą jo priešrinkiminės kampanijos metu. Kalba eina apie amerikiečių karių iš Irako išvedimą, Gvantanamo kalėjimo uždarymą ir migracijos reformos įvykdymą.

Vertėtų taip pat pastebėti, jog Rusijos prezidentas yra palaikomas 85% šalies gyventojų, tuomet kai Barako Obamos palaikymas nukrito iki 50%. Nežiūrint į slaptas amerikiečių spectarnybų (NSA, CŽV) ir karinės žinybos (Pentagono) operacijas, Vašingtonui nepavyko susilpninti Putino. Rusijos prezidentas gali palikti aukščiausią valstybės postą tik jei to panorės rusų liaudis, o ne esant užsienio valstybės įnoriui.

Mes dabar stebime, kaip JAV diriguoja karams pasaulyje, grasindamos toms šalims, kurios pasisako prieš Vašingtono politiką. Baltieji rūmai savo interesų apsaugos tikslu kuria įvairias sąjungas. Skirtingai nuo JAV, Rusija ir Kinija neturi karinių bazių užsienyje. Vašingtonas savo karinio kontingento buvimo būtinybę visame pasaulyje pateisina įvairiais abejotinais pretekstais.

Rusija vykdo kitokio pobūdžio politiką. Pavyzdžiu gali būti neseniai pasiektas susitarimas tarp Rusijos ir Graikijos. Arba kitas – BRIKS rėmuose sukurtas vystymo bankas.

Nėra abejonių tame, kad pasauliui reikalinga alternatyvi bankų sistema, kuri neturėtų nieko bendro su dabar esama – spekuliatyvia, pagrįsta stambių bankų palaikymu, kai JAV Federalinės rezervų sistemos ir Europos Centrinio banko pastangos orientuotos palaikyti turtingus.

Šiuo atveju mes visi esame pasmerkti naujai ekonominei krizei, kuri savo mastais perspjaus visas buvusias anksčiau.

Rusijos ir Kinijos buvimo Lotynų Amerikoje stiprėjimas susijęs su prekybinių-ekonominių ryšių ir investicijų plėtra. Tai matosi santykių vystymosi pavyzdžiuose tarp Rusijos ir Argentinos.

Kinija, būdama pagrindine JAV kreditore, siekia užimti pagrindines pozicijas Lotynų Amerikos šalių ekonomikoje. Taip kiniečių kompanijos aktyviai dalyvauja Nikaragvos kanalo statybos planų įgyvendinime, ir yra pasiruošusios finansuoti projektą, padėsiantį plėsti pasaulio jūrų krovinių pervežimą didelio tonažo laivais.

Kaip parodė paskutinis Amerikų aukščiausio lygio susitikimas, Lotynų Amerikos regiono šalys daugiau nebenori būti JAV „galiniu kiemu“.

Daugelis dabar užduoda klausimus apie tai, ar neįžengiame mes dabar į naują „šaltąjį karą“. Žinoma, ne. Tam nėra objektyvių sąlygų. Greičiausiai, mes esame, ideologinio JAV veržimosi grįžti į praeitį, atkuriant antirusiškas nuotaikas, liudininkais.

Tačiau to neįmanoma padaryti nei dabar, nei ateityje dėl sekančių priežasčių:

1) Neegzistuoja priešo įvaizdis, kuris anksčiau egzistavo socialistinio pasaulio vystymosi modelyje.
2) Nėra ginklavimosi varžybų.
3) Nėra to įtempto lenktyniavimo, kuris buvo anksčiau kosmoso įsisavinimo srityje tarp JAV ir TSRS.
4) Nėra ankstesnės kovos dėl sąjungininkų.

Dabar realiai matome grėsmę JAV iš Rusijos pusės geopolitiniu požiūriu, ir iš Kinijos pusės – ekonominėje sferoje (Kinijos BVP įvairiais vertinimais šiuo metu didesnis už JAV BVP). Tačiau minimu atveju, nepavyksta atsekti jokio panašumo su praeities „šaltojo karo“ laikais.

Akivaizdu, jog Barakas Obama pasaulinėje arenoje pralaimi dvikovą Vladimirui Putinui . Tačiau nereikėtų daryti prielaidos, jog imperijos artimiausiu metu laukia nusmukis.

Negalima pamiršti, kad didelės intrigos, kurios privedė šalis prie tarpusavio karų, visada prasidėdavo nuo apgavysčių. Dabar mums visiems būtina būti labai dėmesingais, susikaupusiais, pasiruošusiais bet kurią minutę vieningu frontu išstoti prieš bandymus primesti mums savo vystymosi modelį.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top