Jurga Lago. Socialistinis eksperimentas universitete, pademonstravęs socializmo esmę

2019, 2 gegužės, 11:05 | kategorija LPT | 12 komentarų | peržiūrų 607 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Facebook nuotr.

Žinoma dizainerė Jurga Lago pasidalino savo Facebook paskyroje istorija apie socializmo principus ir jų taikymo rezultatą:

Man svarbi švara aplinkoj. ‘Kokybiški’ žmonės. Pastebiu, kad vakarų universitetai darosi vis keistesni – tris kartus pasitikrinkit, prieš leisdami studijuoti humanitarinius mokslus savo vaikams – prisegu nuotrauką iš Ispanijos (Granados). Jautri širdis – nežiūrėkit! (žemiau šone dešinėje – infa.lt).

Vakar ispanai šventė ‘Darbo žmonių šventę’. Visai neretai plyksteldavo raudonomis vėliavomis peizažas. Dirbau visą dieną ir nežiūrėjau.

Va kokią įdomią istoriją radau ta proga:

Kažkokio JAV universiteto ekonomikos dėstytojas studentams, kurie įrodinėjo, jog socializmas yra puiki sistema ir valstybės reikalas yra padalinti turtą daugmaž vienodai (kad niekas nebūtų vargšas ir niekas – per daug turtingas; visi lygūs ir laimingi), pasiūlė:

– Atlikime socialistinį eksperimentą: tik vietoj pinigų bus kontrolinių pažymiai. Jie įtakos trimestrą. Sudėsime visus klasės gautus pažymius ir padalinsime iš mokinių skaičiaus – visa klasė gaus savo bendrą žinių vidurkio įvertinimą. Visi gaus vienodą balą. Niekas negaus 10, bet ir 1 ar 2 nebus.

Silpna širdis – nežiūrėkit . Perspėjau. Granados universitetas. 2018 balandžio 25. Ispanija.Socialinių ir politikos mokslų fakultetas. | Jurgos Lago nuotr.

Ištaisius pirmąjį kontrolinį, klasės vidurkis išėjo 7.

Tie, kurie nuoširdžiai ruošėsi, buvo nusivylę, o tie, kurie nesiruošė – patenkinti.

Antrajam kontroliniui silpnesni mokiniai ruošėsi visai atmestinai, nes manė, jog gaus neblogą pažymį moksliukų žinių ir pasiruošimo dėka, tuo tarpu pastarieji irgi prarado motyvaciją, o rezultatas – visi gavo po 4.

Aišku, niekam nepatiko.

Ar reikia sakyti, kad trečiojo kontrolinio rezultatas buvo 2?

Ne tik nukritę pažymiai, bet ir kaltųjų paieškos, nesutarimai tarp studentų lydėjo rezultatus. „Teisybės“ ieškojimas buvo pagrindinė pykčio priežastis, o neteisybės jausmas lydėjo iki galo, nes pažymiai atsiliepė trimestrams.

Niekas nenorėjo stengtis dėl „bendro gėrio“. Nes tai, kas priklauso visiems – iš tikrųjų yra niekieno.

Dėstytojo komentaras:

„Socialistinis eksperimentas žlugo, nes tada, kai „atlygis“ yra patrauklus, žmogus noriai jo siekia ir stengiasi, tačiau jeigu panašiai, kaip mes klasėje, ima elgtis valstybės ir padalina gabiųjų ar darbščiųjų pasiekimus visiems, žmonės praranda norą dirbti. Taip paprasta.
Taip jau buvo istorijoje: Kuba, Šiaurės Korėja, Sovietija, Venesuela ir t.t.“

1. Niekada neturtingas nepraturtės, jeigu jį skatinsim atimdami iš turtingesnių.

2. Kad „gautų nedirbantis“, dirbantysis turi „dirbti negaudamas“.

3. Valstybė nieko niekam nesuteiks už dyką, neatimdama iš kito.

4. Kuo didesnis valstybinis aparatas ir valdininkų skaičius, tuo didesnę prievartą ir kontrolę reikės taikyti sociumui, norint jį išlaikyti. Valdiškas aparatas linkęs pūstis ir augti, o tikrieji privilegijuotieji tampa valdininkai. Auga mokesčių našta ir fiskalinė drausmė. Auga kainos.

5. Kai viena pusė pajunta, kad gali nedirbti, kita pusė supranta, kad dirbti tam, jog išlaikytum pirmąją pusę nebeapsimoka. Taip žlunga valstybės.

Socializmas linkęs virsti komunizmu, jeigu tik pučia palankus vėjas. O komunizmas nei geras, nei veikiantis. Laisvė visada yra reikalinga laimei.

– Sir Winston Churchill 🙂

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 12

 1. Ec says:

  Panelės autorės rašinys artimas nesąmonės lygiui. Prie ko čia socializmas? Imkime Lietuvą ar bet kokią Europos šalį su pašalpų, pensijų ar mokesčių sistemomis – jos socialistinės? Niekur nėra valdininkų kiekio palyginimo statistikos tarybiniais laikais ir dabar. Dėstytojo komentarai teisingi, tik sietini nebūtinai su socializmu, kaip pavyzdys šiuolaikinė Lietuva
  Nebent pripažintume, kad dabar yra Lietuvoje socialistinė santvarka, tuomet straipsniui pritarčiau, bet kas gi tą pripažins? :)
  Viską ką rašau yra tik mano nuomonė

 2. Pro says:

  Nesuprantu kas nepatiko Ec, bet autorė iš esmės nuo savęs kažko naujo nepridėjo, tik perpasakojo kažkur girdėtą istoriją, kurioje pagrindinis principas – „lygiava“ – iš visų pagal sugebėjimus ir kiekvienam po lygiai. Tą labai gerai mačiau savo akimis dirbdamas gamykloje TSRS laikais.

  Kas negėrė – tie dirbo už likusius brigados narius. O atlyginimai jau buvo skirstomi pagal profesines kategorijas – po lygiai.

  Straipsnyje kalbama apie principus, o ne apie konkrečius ar atskirus atvejus :)

  Kalbant apie Europą – dabartinę – ji pusiau socialistinė savo komandine sistema, pusiau kapitalistinė-hibridas. Bet juk autorė kalbėjo apie socializmą ir Europoje įsigalintį leftizmą, o ne Europą, kaip grynojo socializmo tvirtovę :)

  Straipsnis man patiko.

 3. Ec says:

  Tik norėjau pasakyti, jei remtis straipsniu dabar gyvename labiau socialistiniais nei kadaise TSRS’e. Turiu galvoje, pasakyta „A“ o nepasakyta „B“ , t.y. paminėtos TSRS įtakos šalys o nepaminėta kita, tokia pati kaip kadaise sąjunga – ES
  Viską ką rašau yra tik mano nuomonė :)

 4. kabalistas says:

  Šitas straipsnis – grynas išmįslas. Jei tai būtų iš tiesų atliktas toks eksperimentas, tai jokiu gyvu nebūtų galimybės rašyti: “ Kažkokio JAV universiteto (kažkoks tai) ekonomikos dėstytojas…“. Tuo net labai pompastiškai girtųsi tas „kažkoks tai“ dėstytojas, jo pavardė puikuotųsi ant visų tvorų, ir garsintų tą „Kažkokį“ tai JAV (konkretų) universitetą.
  Jis sukonstruotas nuo antro galo tų, kurie jau užimdami išskirtinę padėtį visuomenėje, niekaip negali sutikti, kad visi žmonėmis gimę būtų auklėjami sąmoningam gyvenimui, kad visi įgautų gebėjimus būtinus bendram gėriui kurti. Visų pirma, į akis krinta visiškas autorės nesupratimas, kame gi socializmo įdėjos esmė. Ne to „socializmo“, koks atsitiko, o pačios socializmo idėjos – socialinio teisingumo įgyvendinimo. Būtent todėl, kad tą idėją įgyvendinti buvo pasitelkti neišmanėliai, praktiškai ir gavosi toks rezultatas, kad buvo nueita link lygiavos – iššvaistymo. O prasmę turi ne išsidalinimas visiems po lygiai visko tuoj pat ir šiandien, o kad perspektyvoje būtų užtikrinamas kiekvienam orus gyvenimas. Juk pirmosios socializmo stadijos kredo nebuvo, kaip čia per nežinojimą tvirtinama, „visiems po lygiai“. Idėjoje, buvo juk pagal darbą kaip ne kaip. Pradžioje juk būtina sukurti tam ekonomikę bazę – pramonę. Ir tik jau tada, antroje stadijoje, būtų atsiradusi galimybė gyventi visiems PAGAL POREIKIUS. Ir tai visiškai nereiškia, kad pagal poreikius, tai lygiavą užtikrinti buvo siūloma, ar tenkinti beprasmias kiekvieno užgaidas. Skirtingą vaidmenį visuomeniniame gyvenime atliekančių skirtingi ir poreikiai.
  Žlugo TSRS ne dėl idėjos ydingumo, o kad tam kely dar nebuvo, negalėjo būti, patirties, nebuvo pasirūpinta tinkamu švietimu bei auklėjimu. – „Na ura“ tokie dalykai nesidaro.

 5. Vytas says:

  Manau, kad autorė sumaišė socializmo ir komunizmo principus. Socializmo principas : „Kiekvienas pagal sugebėjimus, kiekvienam pagal darbą.“. Tarybiniais laikais net „nekvepėjo“ nei socializmu, nei komunizmu, buvo tik žodžiai, iškaba. Realiai buvo kažkoks hibridas, vaizdžiai kalbant – krokodilo ir begemoto hibridas. Kaip ir autorės aprašytame „eksperimente“. Eksperimentas (jei tik toks buvo) pravestas nesąžiningai, iškreipiant bent vieną teorinį socializmo principą. Principui „Kiekvienas pagal sugebėjimu, kiekvienam pagal poreikius“ (teorinio komunizmo principas) visuomenė turėtų pribręsti, bet tai jau iš utopinės srities. Taip kad J.Lago šiuo klausimu nusišnekėjo, tikiuosi kad profesinėje veikloje tokių „pokštų“ ji nekrečia.

 6. Ec says:

  Idėja nebuvo ydinga, sutinku, tačiau ji galėtų gyvuoti tik idealiomis sąlygomis, o kol nors kažkur pasaulyje bus kitaip, ši idėja yra utopinė. Būtent todėl ir žlugo TSRS, kad buvo apleistas idėjinis darbas ir tokios vertybės kaip Gimtinė, Sąžinė, Tiesa ir pan. buvo pakeistos vertybėmis Pinigai, Valdžia, Privati valda :).
  Tos vertybės keičiamos pastoviai, kaip matyti priėjo eilė vertybėms Šeima, Vaikai, Tėvai, ir jei nesipriešinsim, tai toli gražu dar nepabaiga

 7. kabalistas says:

  Ką reiškia, idealiomis sąlygomis? To išvis nebūna. Idėja yra realizuotina tik tada, kai numato galimą kelią realiame gyvenime. Jei užmirštamas kelias, ar iniciatyvą perima neišmanėliai, reikalas neišvengiamai žlunga.

 8. Ec says:

  Idealiomis sąlygomis – kai visi sąžiningi. Pats žinau, kad to nebūna, todėl ir idėją vadinu utopine

 9. Alvydas says:

  Žmonės nėra lygūs iš prigimties. Pasižiūrėkite miške į medžius, raskit vienodus ? Prie to klausimo nereikia grįšt, seniai tai aišku.😀

 10. kabalistas says:

  Prie ko čia lygūs-nelygūs? Kokie jau yra, tai su tokiais ir susitarti būtina. Ne piktintis ar net sunaikinti nesutinkančius, o parodyti, kad ir jiems geriau, jei skaitysis/atsižvelgs ir į kitų poreikius. Pasikeitus sąlygoms, visi turi prisitaikyti prie naujų, o ne ir toliau elgtis taip, kaip buvo prasmė elgtis pagal ankstesnes.

 11. socialistas says:

  Straipsnis ir tegalėjo patikti kvailiams,kurie nesupranta socializmo esmės. O graudžiausia šioje situacijoje, kad kapitalizmą ginantys kvailiai ala pro yra patys kapitalizmo eksploatuojamos aukos. AUtorė suprantama soc tinklu veikėja blondinė apart karoliuku vėrimo nieko daugiau ir neišmano, bet tuštybės ir perdėtos savivertės vedina klaidingai įsivaizduoja esanti protinga inteligentė, galinti mokyti kitus. KALbant apie laisvę aš už laisvę nuo išnaudotoju — kapitalistu, as už dirbančiuju valdžią, kuri eliminuoja socialinę nelygybę. aš už tikrąją demokratiją, o ne už Orvelo gyvuliu ūkį, kuriame turčiai lygesni už eilinius žmones, o valdžia saugo turčiu status quo ir kabina makaronus masėms. Pro ir lago šito nesuvokia ir nesuvoks.

 12. socialistas says:

  Straipsnis ir tegalėjo patikti kvailiams,kurie nesupranta socializmo esmės. O graudžiausia šioje situacijoje, kad kapitalizmą ginantys kvailiai ala pro yra patys kapitalizmo eksploatuojamos aukos. AUtorė suprantama soc tinklu veikėja blondinė apart karoliuku vėrimo nieko daugiau ir neišmano, bet tuštybės ir perdėtos savivertės vedina klaidingai įsivaizduoja esanti protinga inteligentė, galinti mokyti kitus. KALbant apie laisvę aš už laisvę nuo išnaudotoju — kapitalistu, as už dirbančiuju valdžią, kuri eliminuoja socialinę nelygybę. aš už tikrąją demokratiją, o ne už Orvelo gyvuliu ūkį, kuriame turčiai lygesni už eilinius žmones, o valdžia saugo turčiu status quo ir kabina makaronus masėms. Pro ir lago šito nesuvokia ir nesuvoks

  /

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top