- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Lietuva liberalioji

paveikslėisJonas Kovalskis

Tai, kas dabar vyksta Lietuvoje, galima būtų apibūdinti vienu hebrajišku žodžiu – CHUCPA.

Tuo sunku patikėti, iš visų jėgų bandai save įtikinti, kad to negali būti, tačiau kiekvieną kartą, kai susitinki gyvenime su trykštančiu optimizmu, fontanuojančiu reformomis, žeriančiu Ostapo Benderio vertus pažadus, iki koktumo besišypsančiu veikėju – politiku, valstybės tarnautoju, teisėju, pareigūnu, – kurie visada pasiruošę tau „padėti“, suteikia tau viltį, o po to tave apiplėšia visais įmanomais būdais, yra sunku susitaikyti su mintimi, jog vienintelė sėkmės formulė Marijos žemėje beliko chucpa?…

Bet kuris Lietuvos pilietis, neabejoju, savo santykiuose su valstybe yra patyręs tokį jausmą ir galėtų papasakoti savo chucpą istoriją. Pavyzdžiui, važiuoji automobiliu, priekyje važiuojantis juda keistai lėtai. Parodai , kad lenki, tačiau lenkiamas automobilis staiga padidina greitį. Įpusėjęs manevrą, tu jau esi priverstas spausti akseleratorių, kadangi iš priekio artėja kliūtis. Visas išprakaitavęs aplenki, o po savaitės gauni iš policijos nutarimą, jog viršijai greitį, kadangi tuo automobiliu, kuris sukėlė avarinę situaciją važiavo … slaptas patrulis su greičio matavimo įranga!!

Ir tokių chucpos pavyzdžių apstu visose liberalios Lietuvos gyvenimo sferose. Tiesiog įdomu, papasakok savo didžiausio atstumo tarp tavo teisėto lūkesčio ir gauto chucpos rezultato, didžiausio nusivylimo istoriją iš santykių su visų keturių valdžios šakų ir elito atstovais. Jų mėgstama mantra yra „Pats esi kaltas“, tačiau jeigu jam pavyko tave apgauti, tai dar nereiškia, kad tu esi kvailas – tai reiškia tik, kad tu pasitikėjai kažkuo daugiau, nei jis buvo to vertas.

Kas yra chucpa?

Šį jidiš kalbos žodį yra labai sunku adekvačiai išversti į bet kokią kalbą, ne tik į lietuvių, todėl perteikti šio žodžio giluminę prasmę įmanoma tik visos eilės lietuviškų sinonimų pagalba, pavyzdžiui, „neįtikėtinas įžūlumas“, „peržengianti bet kokias padorumo ribas niekšybė“, „ypatingai ciniškas melas“, „įžūlumo ir cinizmo viršūnė, kuri tiesiog nokautuoja oponentą“, „neeilinis chamiškumas“, „neįmanomas melas“, „neregėtas įžūlumas“ ir t. t.

Kas yra chucpa praktikoje geriausiai iliustruoja pavyzdžiai iš žydų folkloro :

– jaunuolis, kuris nužudė savo tėvus, prašo teisėją jo pasigailėti tuo pagrindu, kad jis dabar yra našlaitis;

– žudikas su kruvinu durklu stovi šalia savo aukos lavono. Jūs , išgirdęs pagalbos šauksmą, pribėgate ir klausiate : „Kas atsitiko?!“. Žudikas jums paduoda savo durklą ir sako : „Jūs nužudėte žmogų.“, ir vėliau jis visuose teismuose duos visas šventas priesaikas, kad būtent jūs, atsitiktinis praeivis ir esate tas žiaurus žudikas. Tai – chucpa, kuomet žmonės gali prisiekti visais Šventaisiais, jog sakys tiesa, tik tiesą ir nieko daugiau tik tiesą, ir čia pat gali pasakyti sąmoningai melą, nuo kurio nukentės visiškai nekalti žmonės.

– II Pasaulinio karo metais vargšė serbų šeima išgelbėjo nuo nacių mažą mergaitę Madeleine Albright. Miela mažylė išaugo, tapo JAV Valstybės sekretore ir nepamiršo „padėkoti “ savo gelbėtojams – pasiuntė JAV „asus“ bombarduoti Jugoslaviją.

Garsus amerikiečių advokatas Alanas Dershowitz‘as apie chucpą parašė net to paties pavadinimo knygą, kurioje išgyrė chucpą kaip labai veiksmingą ir unikalią strategiją, visada apsivainikuojančia pergale bylose. Dershowitz‘as savo advokato praktikoje seniai naudoja chucpa taktiką, kuri jam be jokių sąžinės priekaištų leido apginti teisme garsų šeimos žudiką o‘Džei Simpsoną arba reikalauti taikyti terorą „palestiniečių teroristų“ šeimų nariams.

Chucpos požymiai:

– pribloškiantys veiksmų įžūlumas ir cinizmas;
– melas, šmeižtas, apgaulė, apkalbos, priesaikos sulaužymas, išdavystė, išpuoliai, sabotažas;
– svetimų nuopelnų pasisavinimas, savo nusikaltimų priskyrimas aukoms ir priešams;
– dvigubi elgesio standartai;
– visų moralės normų, gailesčio, užuojautos , orumo paniekinimas;
– pačių šlykščiausių priemonių prieš oponentą panaudojimas, kurios yra jokiu būdu nepriimtinos oponentui, ir dėl to oponentas nesitiki jų ir iš savo priešininko;
– asmuo, naudojantis chucpa metodus, visada veikia iki galutinės pergalės, veikia, kol yra bent mažiausia galimybė veikti, – chucpa nepripažįsta pralaimėjimo, ji gali pripažinti taktinį atsitraukimą, kad vėliau galėtų suduoti naują šlykštų smūgį.

Pagal chucpos principus yra sukurta Izraelio specialiųjų pajėgų kovos be ginklo sistema Krav-Maga, kurios esminis bruožas ir yra „negarbingi“, klastingi kovos būdai ir veiksmai – smūgiai į tarpkojį, dūriai pirštais į akis, įkandimai ir panašiai.

Apie chucpos metodų panaudojimą Lietuvoje reikia kalbėti garsiai dabar, kol jie dar bando vaidinti teisingus, dorus, sąžiningus – vėliau jie net nebandys apsimesti ir chucpą paskelbs įstatymu. Tada bus vėlu.

Tam kažkiek galėtų padėti chucpos veikėjų parodomasis sąrašas, kad bent jau žmonės žinotų ko iš ko galima laukti ir būtų pasirengę.