Lietuvos žemė turi likti Lietuvai

2013, 20 gegužės, 6:05 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (14) | peržiūrų 683 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

2013 gegužės mėn. 19 d. 12:15:25
Danas NAGELĖ, „Respublikos“ žurnalistas

paveikslėlis

TERMINAS. Seimo Kaimo reikalų komiteto, kuriam vadovauja Saulius Bucevičius, nariai įsitikinę, kad draudimas parduoti žemę užsieniečiams turi galioti amžinai. Stasio Žumbio nuotr.

Seimo Kaimo reikalų komitetas, apsvarstęs projektą dėl siūlymo Vyriausybei derėtis su ES, kad draudimas pardavinėti žemę užsieniečiams turėtų būti pratęstas, kol mūsų žemdirbių išmokos pasieks ES vidurkį, pasirinko drąsesnį kelią – išbraukė frazę „iki bus suvienodintos tiesioginės išmokos visų ES valstybių narių žemdirbiams“. Kaip „Respublikai paaiškino minėto komiteto pirmininkas Saulius Bucevičius, tai reiškia, kad jei Seimas pritars, reikalausime, kad per amžius būtų draudžiama Lietuvos žemę pardavinėti svetimšaliams. Tokią idėją labai palaiko ir patys ūkininkai.

Pataisė esmę

Seimas dar balandį po pateikimo pritarė siūlymui įpareigoti Vyriausybę derėtis dėl draudimo parduoti žemės ūkio paskirties žemę užsieniečiams pratęsimo. Toliau klausimo svarstymas persikėlė į komitetus. Pagrindiniu, savaime aišku, paskirtas Kaimo reikalų komitetas. O jis tarė svarų žodį.

„Siūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei ieškoti galimybių artimiausiu metu siekti Sutarties dėl ES veikimo pakeitimo arba imtis kitų alternatyvių priemonių tam, kad draudimas parduoti žemės ūkio paskirties žemę užsienio subjektams nebūtų laikomas laisvo kapitalo judėjimo principų pažeidimu“, – taip Seimo nutarimo projektą patobulino komitetas. Po pateikimo Seimas buvo pritaręs formuluotei, kad reikia pratęsti terminą tol, kol tiesioginės išmokos mūsų šalies žemdirbiams pasieks ES vidurkį. Tiesa, ir tai būtų gana netrumpas laikotarpis, mat ES vidurkis šiandien yra 268 eurai (925 litai) už hektarą, o Lietuvos – 143 eurai (494 litai). Net 2020-aisiais jis tesieks 196 eurus (677 litus), t.y. vos 75 proc. ES vidurkio, nors ES žadėjo, kad pereinamasis laikotarpis baigsis 2014-aisiais. Tačiau jei kokiais 2030-aisiais išmokos galų gale suvienodėtų, pagal viso Seimo po pateikimo palaimintą variantą tada jau privalėtume leisti žemę įsigyti svetimšaliams.

Už laikiną draudimą

Tiesa, iki galo vis dar nesutariama, kaip Lietuvai reikėtų elgtis. Liberalai norėtų jau nuo pat 2014 m. gegužės leisti išpardavinėti sklypus svetimšaliams. Tarp draudimo pratęsimo šalininkų irgi yra skirtingų nuomonių. Net Kaimo reikalų komitete jos išsiskyrė. Štai komiteto narys Jonas Kondrotas palaiko variantą, kuriam po pateikimo pritarė Seimas.

„Aš pasisakau už tai, kad būtų priimtas politinis sprendimas palikti galimybę Vyriausybei išsiderėti termino pratęsimą iki bus suvienodintos išmokos. Kol nėra suvienodintos – reikia uždrausti. O kai bus suvienodintos, tada jau nieko nepadarysi. Juk laisvas kapitalo judėjimas, laisva rinka. To neuždrausi. Tačiau dabar mūsų žmonės turi mažiau pinigų, mūsų žemė daug pigesnė nei kitur, todėl ją užsieniečiai supirks“, – tvirtino J.Kondrotas.

Draudimas turi būti amžinas

O komiteto pirmininkas S.Bucevičius pasisako už visišką žemės pardavimo užsieniečiams draudimą neribotam laikui.

„ES traktuoja, kad termino pratęsti antrąkart nebegalima. Be to, jie pagal savas formules aiškina, kad tiesioginės išmokos jau išsilygino. Todėl aš pasisakau už tai, kad prie tiesioginių išmokų suvienodinimo prisirišti nereikia. Tiesa, didelių vilčių nepuoselėju, kad derybos pavyktų, nes europiečiai nenori mūsų suprasti. Tik labai tikiuosi, kad pirmininkavimas ES Tarybai padės, kad pavyks parodyti, kaip mums skauda. Juk Airija pirmininkaudama pasiekė sau naudingus sprendimus dėl bankinių palūkanų, skolinimosi limitą pasididino. Todėl reikia pasiekti, kad draudimas dėl Lietuvos žemės galiotų amžinai“, – sakė S.Bucevičius.

Su juo visiškai sutinka Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.

„Aš palaikau variantą, kad užsieniečiai niekada negalėtų pirkti Lietuvos žemės. Juk tai mūsų nacionalinis turtas. Šalis ir taip maža. Jauni ūkininkai, kurie nori kurti ūkius, jau ir taip neturi žemės. Be to, reikia galvoti ir apie ateities kartas, kad jos turėtų ką dirbti. Šalis be žemės – kokia čia šalis?“ – sakė J.Talmantas.

Faktai

Seimo Teisės departamentas tvirtina, kad derėtis mes neturime jokio pagrindo, nes stojimo į ES sutartyje numatyta, jog draudimas pratęsti žemę užsieniečiams galimas tik kartą, o tai mes jau padarėme ir pratęsėme terminą iki 2014 m. gegužės. Tiesa, departamentas konstatuoja, kad ES teisės aktai gali taikyti laisvo kapitalo apribojimus trečiosioms šalims, tačiau ES valstybių piliečiams po termino pabaigos esą neturime jokio pagrindo pratęsti draudimą įsigyti žemę.

Žemės ūkio rūmai mano, kad draudimas turi būti pratęstas mažiausiai bent jau iki to, kol tiesioginės išmokos bus ne mažesnės už ES vidurkį, tai yra kol tęsis pereinamieji tiesioginių išmokų suvienodinimo laikotarpiai. Tačiau konstatuojama, kad visgi „būtina sudaryti teisines sąlygas, kad Lietuvoje žemės ūkio paskirties žemę galėtų įsigyti realiai ūkininkaujantys Lietuvos subjektai“.

Žemės ūkio ministerija linkusi pritarti Seimo Teisės departamentui, kad derėtis argumentų nebeturime, tačiau siūlo į įstatymus prikišti saugiklių, kurie ES teisės nepažeistų, bet ir realiai beveik nesuteiktų galimybių užsieniečiams įsigyti Lietuvos žemę.

Tiek skeptiškasis Seimo Teisės departamentas, tiek Žemės ūkio ministerija galėtų pasidomėti kitų šalių praktika. Seimo Kaimo reikalų komiteto duomenimis, Vengrija be jokių derybų uždraudė užsieniečiams įsigyti ūkio paskirties sklypų žemę ir nei pasaulis, nei Vengrija nesugriuvo. Slovėnija ruošiasi imti iš vengrų pavyzdį, o mūsų kaimynė Latvija ketina derėtis dėl laikotarpio pratęsimo. Lenkija iškart buvo išsiderėjusi 12 metų laikotarpį.

Respublika

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 14

 1. nenuginčijama YRA TIESA says:

  Jei parduosime Lietuvos žemės nors vienam užsieniečiui (nors kvadratinį metrą), Lietuva to kvadratinio metro žemės neteks amžiams!
  Tiek kiek padruosime Lietuvos žemės tiek neteksime Lietuvos. Todėl ką nusikalstamo berpiimtų LRS’as, jei taip atsitiktų, kad leistų žemę išparduoti užsieniui, reikalauju kad Lietuvos kariuomenė nepaklustų bet kokiem kelių žmogelių vadinamų generolais, viršininkais, jų kvailiems nurudymams – „nieko nedaryti“, bet ryžtingai ir drąsiai (kaip visada buvo senovėje kai buvome realiai nepriklausomi nuo nieko) gintų savo žemę (remdamiesi sveiku protu, jei jo dar liko bei LR Konstitutcija) nuo bet kokio mūsų teritorijos vientisumo pažeidimo ar grėsmės.
  Kariuomenei turėtų visokeriopai solidariai padėti visi Lietuvos gyventojai, remdami tiek savo fizine pagalba kovojant už savo žemę, bet ir aprūpinant juos būtiniausiais ištekliais, negalinit savo gerbūvio.

 2. Jonas says:

  http://zarubezhom.com/Images3/HazariaNovaya.jpg

  Šiame pavyzdyje žemė, tik išnuomota, tai įsivaizduokite, kas visa tai galėtų atrodyti, jei ji būtų parduota.

 3. Ra Light says:

  Jokio skirtumo ar ji parduota ar išnuomota – SVETIMI JAU ČIA ir nuoma ar pardavimas tai tik būdas užimti žemes. Pats pagalvokite: už ką parduodama ar išnuomojama žemė? Už pinigus. O pinigiai turi fiksuotą pririšimą prie materialinių vertybių? Ne – parduodama ar išnuomojama už orą.

 4. Antanas says:

  Prisiminkit Amerikos indenus,kas su jais atsitiko,kai jie pardave savo zemes.Tas pat laukia ir musu.

 5. as says:

  Ko jie čia ta sutartim mojuoja. Sutartis yra keičiamas dalykas, sutartis yra nutraukiamas dalykas. Sutartis yra sutartis tol, kol tenkina abi sutarties puses. Kai nebetenkina, sėdama prie derybu ir tariamasi del sutarties sąlygu pakeitimo, jei ir tai nepavyksta sutartis nutraukima. Kvaili ir juokingi argumentai. O čia juo labiau ne kažkokia patalpu nuomos ar automobiio nuomos sutartis, čia yra Lietuvos teritorijos vientisumo klausimas. Ir aplamai šita sutartis negali buti galiojanti, nes prieštarauja Lietuvos žemiu vientisumo punktui konstitucijoje to meto, kai ji buvo pasirašyta. Teoriskai ji aplamai yra NEGALIOJANTI.

 6. Valdas says:

  Visiškai pritariu, kad sutartis yra NIEKINĖ.

 7. as says:

  Turbut keilant žemes kausimą ir reikėtu tuo remtis, kad sutartis niekinė. O jeigu, tarkim, tuo metu, kai ji buvo pasirasyta, ir buvo kontitucijoje kažkokios pataisos leidžiancios ją pasirašyti, vistiek pataisos buvo padarytos be referendumo pritarimo. Juk pirmą kartą pagrindinis Lietuvos įstatymas buvo patvirtintas referendumu, tai kad kažkokios „pataisos“ padarytos kažkokių vienadieniu „politikų“ taip pat yra niekinės. Ir aplamai, jei butu bent keli kieti teisininkai su patriotinem pažiurom, keliantys siuos klausimus, paaiškėtų, kad beveik viskas, kas šiuo metu vyksta ir „galioja“ yra neteisėta, tame tarpe ir stojimo į EU klausimas. Taigi bet kokie susitarimai su EU taptų niekiniais. Deje teisininkai ne musiškiai, netesiu minties….

 8. ara-copy says:

  abu kartus Lietuvos Konstitucija ir jos pataisos buvo priimtos referendumu.
  Čia neprikibs niekas. Kitas dalykas, kad tų pataisų ir pačios Konstitucijos niekas iš balsavusių tada net neskaitė.

  Tik dabar atsibudome.

 9. Orija says:

  Kad ir būtų mokama pinigais,kaip gali parduoti prosenelių ,senelių žemes,žeme yra tik paveldima.Palestina pardave savo žemes Izrailiečiams ,karas jau tęsiasi 50 metų ir galo nematyti,kas diena žudines,kas diena karo audros

 10. as says:

  „tik dabar atsibudome“, tik dabar atsirado galimybe pagaliau parasyti kazkur sita nuomone, ir nebijoti,kad visi aplinkui ims tycioti ir akmenim metyti, kai kas nemiega jau virs 20 metu, bet 20 metu buvo idioto vietoje….

 11. rrrg says:

  Ponuli, Konstitucijos pakeitimas, atveriantis galimybę pardavinėti žemę užsieniečiams buvo padaytas ne referendume,o seime balsuojant.

 12. ara-copy says:

  Iškart matosi gerbiamasis rrrg, kad neskaitėte stojimo į ES sutarties, kurią lietuviai (ir ne tik) priėmė visuotiniu referendumu 2003 m. gegužės 10-11 d. kai balsavo už stojimą į €uro sąjungą.

  Ir toje sutartyje, kaip viena iš stojimo sąlygų buvo Lietuvos žemės užsieniečiams pardavimas.

  Siūlau daugiau domėtis šiais klausimais, nes iki šiol nežinote paprasčiausių dalykų…ponuli :D

 13. rrrg says:

  Tai kad jau parduota įvairiais vertinimais apie 10 procentų žemės užsieniečiams fiktyviai užregistruojant ją Lietuvos piliečių vardu. Nors ta prekyba dabar nelegali, deja, jokie atsakingi organai nedaro nieko, kad sandėriai būtų pripažinti nereisėtais, o kaltininkai – tiek pirkėjai, tiek pardavėjai, tiek ir visokie teisininkai bei fiktyvūs savininkai būtų nubausti.

 14. Referendumo organizatoriams!!!! says:

  DĖMESIO referendumo organizatoriams.! Jūs visiškai teisūs: lietuvius likusius be žemės padarys valkatomis. DUOKITE Gyvenimišką pavyzdį dėl Palestinos. Arabai ten gyvenantys pradėjo pardavinėti už gerus pinigus savo žemę žydams, tai tie iki šiol arabus sprogdina, nuodija fosforu, kankina jau 50 metų ir pabaigos nesimato. Žodžiu, net truputėlį nusipirkę ten žydai žemės iš likusių lopinėlių jei neišžudo, tai tiesiog išvaro žiaurumu. Prisiminkime, kad jau nuo senų senovės vokiečiams niežti ranko mūsų pakrantė…. o likusi žemė tai neįkainuojama gėlo vandens atsargų rezervuaras , pavažinėjome po užsienius ir pamatėme , kaip europoje žmonės susispietę gyvena, ten gamtos iš vis nėra, kažkokie parkeliai, o miškai pas juos, tai kaip pas mus parkai…. Įsivaizduokime, kad rusai nusipirks mūsų žemę ir vadins ją rusų žemės vakarais, taip jie ir dabar vadina…. Kas mes esame vakariečiams, niekas, tiksliau konkurentai su tuom, ką jie senai praradę… nei tokios gamtos, nei tautos grynumo jie neturi…. O jei to nėra, tai nėra meilės, nei pagarbos šalyje….. o kas yra ten, rietenos tokios , kokios pas mumis jie nesugebėjo išprovokuoti … pas mus nėra rasizmo, nes ir negali būti … man gera Lietuvoje ir žiūrėti lietuvišką tv vien dėl to, kad visi lietuviškai šneka … problemos tos pačios … nereik mums lietuviams užsieniečių, nebent tik kaip svečių, arba kaip giminių, kurie gerbia savo sutuoktinius, mokosi mūsų lietuvių kalbą ir gerbia mūsų tautą ir žemę…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top