Pamirškite tankus: Ukrainos rytus užkariauja rusiškas rublis

2015, 6 gegužės, 1:12 | kategorija Metodologija | 4 komentarai | peržiūrų 596 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

bloomberg.com

paveikslėlisPačiame didžiausiame konflikto zonos mieste Donecke, prekybos centruose atsidarė kasos, priimančios tik rublius. Kasininkai ten aptarnauja kariškius su maskuojančia uniforma, stovinčius vienoje eilėje su pensininkais. Troleibuso ir tramvajaus bilietai parduodami perskaičiuojant iš ukrainietiškos grivnos į rusiškus rublius. Degalinių darbuotojams atlyginimai išmokami rubliais, kadangi būtent rusiška valiuta atsiskaito jų klientai iš sukilėlių pusės, atvažiuojantys papildyti savo šarvuotų džipų bakus.

„Parduotuvėse problemų nėra, jos visos priima rublius“, – pasakė 36-erių kirpėja Natalija, atėjusi nupirkti produktų tėvams. Ji atsisakė pasakyti savo pavardę, iš baimės dėl galimų represijų. „Jie ne visada turi smulkių grąžai, tačiau mainais tau gali pasiūlyti kramtomos gumos ar žiebtuvėlį“.

Nuosekli rublio plėtra rodo, jog šie neramūs regionai vis labiau išeina iš valstybės kontrolės, nors taikos susitarimas, pasiektas tarpininkaujant Prancūzijai, Vokietijai ir Rusijai, numato Ukrainos vientisumo išsaugojimą, Ukrainos, kurios gyventojų skaičius viršija 40 milijonų žmonių. Separatistų vadovybė kol kas neatskleidžia savo planų būsimosios valiutos atžvilgiu. Precedentai buvusiose tarybinėse respublikose, nuo Gruzijos iki Moldovos nurodo į tai, kad tokio pobūdžio postūmiai gali sustiprinti prorusiškų sukilėlių pozicijas.

„Padažnėjęs rublio naudojimas yra dar vienas rodiklis to, jog Rusija siekia išsaugoti de-facto nepriklausomybę tos teritorijos, kurią ji kontroliuoja kartu su separatistais, – pasakė Eurasia Group kompanijos iš Niujorko prezidentas Clifford Kupchan. – Jei susitarimo pusės vykdys pastarojo taikos susitarimo sąlygas, tai ko gero, bus naudojama ir grivna, ir rublis. Jei ne, – bus tik rublis“.

Rubliai sukilėliams

Pasitraukusios iš Gruzijos sudėties separatistinės Abchazija ir Pietų Osetija, kurios daugybę metų naudojosi Rusijos palaikymu, naudoja rublį kaip savo pagrindinę valiutą. Sukilusi Moldovos Padniestrė susikūrė savo rublį, kai griūnant TSRS pakėlė maištą prieš nacionalinę vyriausybę padedant dar tarybinei kariuomenei. Pereitų metų kovo mėnesį, neužilgo po atimto iš Ukrainos Krymo aneksijos, Rusija pusiasalyje įvedė rublį.

Ukraina, – tai vienintelė vieta pasaulyje, kur 46% rublio kritimas dolerio atžvilgiu 2014-aisiais, nesumažino rusiškos valiutos patrauklumo, kadangi ukrainiečių grivna smuko 48%, tapusi pačia blogiausia savo rodikliais valiuta per pastaruosius dvejus metus. 2015-aisiais rublis atstatė savo pozicijas, o balandis tapo jam pačiu sėkmingiausiu mėnesiu.

Donecke rublį visokeriopai sveikina. Ten jį priima daugumoje parduotuvių ir kompanijų. Sukilėlių užimtose teritorijose grivnų bankomatuose jau jau nėra, dėl ko vietos gyventojai, norėdami nusiimti iš sąskaitos pinigus, yra priversti važiuoti į kitus Ukrainos rajonus.

Krymo pavyzdys

Ukrainietiškos valiutos trūkumas kartu su apribojimais judėjimui rytinių rajonų gyventojams, įvestas Kijevo valdžios, – tai viena iš priežasčių, dėl kurių reikalingas naujas valiutinis režimas, sako nepripažintos Donecko Liaudies Respublikos lyderis Andrejus Purginas. Anot jo, rublis pasirodė labai vietoje ryšium su rusiškų prekių paklausos padidėjimu.

„Mes matome, kaip Donecko parduotuvėse rusiški produktai keičia ukrainietiškuosius, – sako Purginas interviu metu. – Tačiau grivna neišnyks pilnai dėl regioninių ryšių. Žmonės kaip ir anksčiau važinėja ten-šen“.

Su juo nesutinka DLR užsienio reikalų ministras Aleksandras Kofmanas. Anot jo, rublis keičia grivną ir sukuria sąlygas pilnam perėjimui, kaip tai buvo Kryme.

Prisidėjęs prie tokio perėjimo Rusijos Centrinis bankas atsisakė pateikti atsakymus į nusiųstus elektroniniu paštu klausimus apie rublio stiprinimą Ukrainos rytuose.

Dar vienu pasitikėjimo augimo rusiškosios valiutos atžvilgiu rodikliu tapo ta aplinkybė, kad sukilėliai kai kuriems Donecko pensininkams pradėjo išmokėti pensijas rubliais, kai vyriausybė dėl karo nutraukė rytų finansavimą. DLR spaudos tarnyba pareiškė, jog Rusijos valiuta gaunama per „užsienio pavedimus“. Atsisakę įvardinti jų šaltinius.

„Pavydas ir pyktis“

„Tai man jokio skirtumo, kad viskas rubliais, – sako 67-erių Fedoras, penkias valandas pralaukęs eilėje, kad gauti savo pinigus, ir atsisakęs įvardinti savo pavardę. – Mes jau 10 mėnesių negauname jokių pinigų, ir mes džiaugiamės galimybe juos gauti bet kokia valiuta“.

Kitame sukilusiame regione, pasivadinusiame Lugansko Liaudies Respublika, 85% visų išmokų vykdoma rubliais. Grivnai tenka tik 12%, o likusios doleriui. Apie tai pirmadienį, su nuoroda į LLR lyderį Igorį Plotnickį, pranešė Rusijos valstybinė informacijos agentūra TASS.

Ukrainos Centrinis bankas tvirtina, jog grivna yra vienintelė teisėta valiuta šalyje. Tačiau rubliai Donecke priimami visur, o amerikietiški doleriai tapo santaupų priemone, kadangi ekonomika griūva. Visgi, Donecke nacionalinė valiuta kol kas naudojama daugiausiai.

„Kai aš mažoje parduotuvėlėje nusipirkau kažką už rublius, į juos pasižiūrėti subėgo trys kasininkės, todėl, kad niekada anksčiau jų nebuvo mačiusios, – sako 31-erių Dina Kopsova, kurios vyras dirba Rusijoje. – kai aš ateinu į prekybos centrą, kiti pirkėjai žiūri į mane su pavydu arba pykčiu, todėl, kad rublinės kasos eilėje aš būnu viena“.

Foto atelje savininkas Aleksandras Iljinas mano, jog Donecke rubliais naudojasi tik kas dešimtas gyventojas, ir pagrinde tai pensininkai.

Tačiau kaip bebūtų, rublio populiarumas auga, nors tokiems žmonėms kaip kirpėja Natalija, sunku prie jo prisitaikyti.

„Kad priprasti prie šitų pinigų , man prireiks kažkiek laiko. Nes dabar jie man atrodo kažkokiais fantais, – pasakė ji. – Tačiau vyresni žmonės labai patenkinti.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 4

 1. Joris says:

  Novorosija jau senokai turi atsispausdinusi savo pinigą, bet dėl vidinių priežasčių (matomai, ne viskas tvarkoje ten su valdžia) šie pinigai taip ir laukia savo meto kitoje sienos pusėje. Galima spėti, kad kai bus įvestas nuosavas pinigas, dabartinių valdžių atstovų ten neliks nė kvapo.
  http://fin-sistema.derzhava.today/

 2. Gojus says:

  Čia Prošūdenkos pramazas – manė užrauks pinihus ar atgaus kontrolęnes visi paluš. Bet pasirodo yra ir kitų išeičių ir visos jos reiškia atsiskyrimą nuo Kijevo chuntos.

 3. e says:

  Taip ir nesupratau-straipsnis nori įrodyti,kad ten Rusijos kariai?

 4. Gojus says:

  tai kad nieks ir neneigia, kad rusų ten yra. Nieks neslepia, kad Rusijoje organizuojami savanorių būriai Donbaso gynybai. Patys kariaujantys Donbase neneigia, kad savanoriškai atvyko kovoti su fašizmu – kariai nereiškia reguliariųjų pajėgų. Vienintelės reguliarios užsienio pajėgos Ukropijoje yra iš Pindostano.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top