Prasidėjo revanšas žmonių, manančių, jog elitas apie juos pamiršo

2016, 29 gegužės, 1:01 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (4) | peržiūrų 751 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

platf.info

globalaus elito žaidimai

Pasaulio elitas niekaip negali suprasti, kas gi nutiko su visais tais, kuriuos jie, iš idėjos, turėtų lyg ir valdyti – jų pačių gyventojai vis toliau distancijuojasi nuo savo elito.

Rinkiminė kampanija Jungtinėse Valstijose – ryškiausias to pavyzdys. Respublikonų partija apskritai griuvėsiuose, nei vienas isteblišmento kandidatas nesugebėjo prasibrauti pro išankstinių rinkimų tinklą. Pas demokratus situacija taip pat parodomoji. Bernas Sandersas, atvirai apskelbęs save socialistu, žinoma, pralaimės, tačiau judesys jo pusėje, už jį jaunimas, už jį tie, kas tiki jog pribrendo laikas permainoms.

Hillary Clinton stovyklos problema tame, jog ja iš tikrųjų nebetiki netgi daugelis iš tų, kurie ją palaiko. Ji – nueinančių nuo scenos klanų atstovė. Juk amerikiečių politika – labai klaninė, dinastinė. Tai dabar kelia didžiausią atstūmimo efektą.

Kodėl taip vyksta? Pasaulio elitas globalizavosi. Jis apjungia isteblišmentą – amerikietiškąjį, prancūzišką, vokišką, chorvatų, kinų ir t.t. Iš esmės, pas skirtingas „aukštuomenės klases“ tarpusavyje yra daug daugiau bendro, nei su tomis nacionalinėmis bendruomenėmis, kurias jos atstovauja. Tai kartas nuo karto iškyla į paviršių. Neseniai nuskambėjusi „Panamos byla“ iššaukė pasaulyje audringą reakciją. Kodėl? Todėl, kad pačiu nepalankiausiu momentu išsiliejo patvirtinimas to, jog visa ši elitinė bendruomenė, kalbant labai jau paprastai, slepia pinigus ofšoruose, kol jų tėvynainiai rizikuoja prarasti savo santaupas savo tėvynėse.

Taip kad, mano požiūriu, pasaulis dabar randasi ant lūžio ribos. Veikiantis globalizacijos modelis pasiekė slenkstį, už kurio stoja dilema: arba reali pasaulinė vyriausybė, bet kuriuo atveju – vyriausybė, kuri valdys plačias teritorijas, bendrijas ir jų blokus, arba globalizuoto elito judėjimas atgal, link savų šaknų, be kurių jie, iš tiesų, neturi jokio legitimumo.

Istorija po šaltojo karo pademonstravo, jog dominavimo idėja besiplečiančioje erdvėje neveikia, tą mes matome, pavyzdžiui, Europos Sąjungos atveju. Turi būti riba, bent jau žiūrint iš gebėjimo suvaldyti požiūrio taško. O reiškia, nors pasaulis ir išliks susijęs tarpusavyje, tačiau jis daugiau nebebus vientisas. Eilėje stovi revanšas žmonių, kurie įsitikinę, jog elitas nuo jų nusisuko, juos pamiršo ir nenori žinoti, ko jiems reikia.

Mano požiūriu, šiuo metu elitas visiškai neturi jokių ryškių lyderių. Tai yra, nėra tų, kurie žiūri į priekį ir veda savo šalį į jiems suprantamą ateitį. Ir čia reikalas ne proto ar valios deficite. Tankiame rūke, nusileidusiame dabar ant viso šiuolaikinio pasaulio, galima tik apsigraibyti teisingą kelią, tačiau perspektyvos nesimato. O jeigu ji net ir šmėsteli, tai visą laiką kinta. Iškreipta erdvė: atrodo, jog eini į vieną pusę, o iš tiesų – patenki kitur.

Todėl šiandien lyderių nereikėtų vertinti pagal jų strateginio mąstymą. Juk jis beveik neįmanomas. Vienintelis kriterijus – sugebėjimas teisingai reaguoti į pastoviai iškylančius esamus iššūkius, turint mintyje bent jau minimalią distanciją priešais save. Pavyzdžiui, manoma, jog Kinijoje labai stiprus lyderis. Bet juk ir jis stengiasi tik įspėti, ir ne ką daugiau. Daugiausia, kas pasiekiama jam – matyti, kokia Kinija turi tapti kažkada, ir kiekvienu žingsniu einant link šio tikslo stengtis nedaryti stambių klaidų.

Įdomus Barako Obamos fenomenas. Aš manau, kada nuslūgs putos, taps aišku, jog Obama – ne „skuduras“ , kaip šiandien daugelis apie jį šneka Amerikoje. Jis visiškai ne „ne skystas“, pas jį kita problema. Jis neturi emocijų ir į viską stengiasi žvelgti labai racionaliai. Tačiau amerikiečių politinėje kultūroje lyderis turi rizikuoti ir įrodyti, jog jis sugeba nugalėti.

Li Kuan Ju, labai aiškaus ir tikslaus mąstymo žmogus, be kažkokių ideologinių priemaišų šiukšlių, kartą pasakė apie Obamą taip: „Jis labai protingas žmogus, jis viską supranta, tačiau jam nieko nesigaus, todėl, kad jis kompromiso žmogus. Nori surinkti visus, susitarti, bet Amerikoje tokie dalykai nepraeina. Ten politinė kultūra statoma ant konfliktų pagrindo, susidūrimo ir pergalės jame“.

Obama nėra pasiruošęs eiti taranu, todėl, kad labai gerai supranta šiuolaikinio pasaulio rizikas. Skirtingai nuo likusiojo amerikietiškojo isteblišmento, jis suvokia: Amerika daugiau nebegali sau leisti elgtis taip, kaip ji elgėsi iki šiol. Suprasti tai jis supranta, tik nežino ką su tuo daryti. Ir tai, kaip jis į tai reaguoja, iš šono atrodo kaip atsitraukimas. Būtent tame šiuolaikinių lyderių problema – jie nesupranta, kaip jiems elgtis šiame naujame pasaulyje.

Suprantama, kai mes kalbame apie didžius lyderius, kyla klausimas, o kas su jais? Taip, Putinas – taip pat įdomus fenomenas. Bet jis neteisingai apibūdinamas. Iš vienos pusės demonizacija, iš kitos – dievuko sukūrimas. Tai pro šalį. Putinas, mano požiūriu atitinka šiuolaikinį pasaulį. Todėl, kad iš tiesų, jis nėra strategas – jis fatalistas. Jis realiai mano, kad galima, žinoma, šiandien sukurti bet kokias strategijas, bet kam, jei rytoj viskas apsisuks kita puse. Iš jo požiūrio taško, šiame visiškai neprognozuojamame pasaulyje yra tik viena savybė, kuri gelbėja: bet kuriuo metu būti pasiruošusiam bet kokioms permainoms.

Atėjo dar viena diena, netikėtai kažkas nutiko. Koks veiksmų planas? Reaguoti nedelsiant, staigiai, idealiu atveju nenuspėjamai. Kad ne tu būtum užkluptas netikėtai, o atvirkščiai. Kuo, iš esmės, Putinas pastaruoju metu beveik išimtinai ir užsiima.

Praėjusios epochos mus moko, jog bet koks rūkas kažkada išsisklaido prieš stiprų lyderį-vizionierių. Tačiau anksčiau sugebėjimas matyti ateitį vis tik buvo reikalaujamas pirmiausia savos bendrijos mastu. Nes pilnai globalizuotame pasaulyje vizionieriui tektų keisti visą pasaulį, o ne šalį. Jis negali pakeisti „atskirai paimtos šalies“, tapusios pernelyg priklausoma nuo viso pasaulio konteksto. Tokių lyderių, mano manymu, negali būti – kad paimtų ir apverstų visą pasaulį. Nors, pažiūrėsime…

Kiek reali didelio karo perspektyva? Kaip didelį karą mes suprantame pasaulinius karus iš nesenos istorijos. Sunku įsivaizduoti sau tokį karą dabar, todėl, kad branduolinio ginklo faktorius, nors jis ir išgyvena eroziją, vis tik veikia. Priešingu atveju tas pasaulinės įtakos perskirstymo mastas, vykęs pastaruosius 10-15 metų (judėjimas Azijos link, staigus Kinijos, kaip pasaulinio politinio faktoriaus augimas) be didelio karo nebūtų apsiėjęs.

Bet žinoma, rizikos egzistuoja. Konkrečiai, jeigu branduolinis ginklas bus panaudotas lokaliame konflikte. Pirminė baimė jo atžvilgiu žymiai sumažėjo. Ir jeigu įvyks precedentas, tabu gali būti panaikintas: ginklas panaudotas (taktinis), tačiau pasaulis nesugriuvo. Tokiu atveju branduoliniai arsenalai pereis iš „paskutiniojo teismo ginklo“ kategorijos, į paprasto ginklo kategoriją, kuriais iš esmės galima naudotis sprendžiant einamąsias problemas. O čia jau viskas neprognozuojama. Politikoje juk kaip? Žodis po žodžio, „neprarasti veido“, „duoti jiems suprasti, jog mes nenusileisime“ – ir staiga tu situacijoje, kai nereaguoti jau negalima, o visi kiti būdai jau išsemti…

Nauja pasaulinė tvarka bus formuojama beveik apgraibomis. Šiandien įmanoma virtinė lokalių konfliktų, kuri didesniu ar mažesniu lygmeniu įtraukia pasaulio valstybes, visa laiką provokuojant jas susidūrimui. Ukraina – pirmas tokio pobūdžio atvejis. Sirija – antras. Oponento poveikio būdai įskaito visas galimybes, tame tarpe ir karines.

Tačiau, iš tiesų, karinės jėgos panaudojimas – toli gražu nėra efektyviausias metodas. Ką parodė JAV patirtis Artimuosiuose Rytuose? Tai nieko neišsprendžia. Galima „bombarduoti Afganistaną į akmens amžių“. Ir kas? Niekas nepasikeitė. Tapo tik blogiau. Tas pats su jėgos panaudojimu Irake.

Taip kad, karinė jėga savo reikšmės neprarado, tačiau ji nustojo būti universaliu faktoriumi nustatant tarptautinę hierarchiją. Todėl „didelis karas“, greičiausiai, atrodys kaip globalios politiškai-ekonominės rungtynės su lokaliu karinės jėgos panaudojimu. Ne tiesiogiai prieš priešininką, o tam, kad kažkur paspausti jo interesus, atskiruose taškuose. Greičiausiai šis karas vyks visai kitaip, nei mes galime įsivaizduoti. Tad, pilnai gali būti, jog jis jau vyksta, tiesiog mes jo dar nepastebime. Naujo pasaulio formavimas, kur nedominuos globali visuma, o elitui teks grįžti atgal prie savo šaknų, kur pasaulis bus fragmentuotas, nors ir išliks susijęs, matomai jau vyksta.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 4

 1. pestininkas says:

  Obamas protingas?Turbut per alkunes!briėdovas visiškai straipsnis,o gal protingas kaip musu soc-konserv-liberalai?Jaigu babkiu ėmime tai ar reikia daug proto?

 2. fb nerijus sk says:

  to pestininkas….todel tu ir pestininkas,nes tau iki Obamos kaip iki menulio.Be jokio pykcio,ir nieko asmenisko.

 3. pestininkas says:

  Tai tu fb nerijau kalbi kaip apaštalas!Kaip tu pamatei kad aš siėkiu obamos aukštumu?Jaigu tau jisai korifėjus tai tavo problemos braliuk,tik ne mano žinai aš net susigėdau dėl taves!Čia niėko asmeniško,tai tik atsakimas,taip pat be pykčio,gyvenk ramiai!

 4. pestininkas says:

  P.S.fb nerijui,taip man iki jo labai toli aš nenužudžiau tukstančiu žmoniu kaip jis ,ir žudynės tesiasi toliau,ir griaunamos valstybės!Ir griaunami žmoniu gyvenimai toliau,tap pat ir musu!Laaaaabai didelė garbė buti juo,ar NE?

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top