Prof. Artūras Razbadauskas: „Naujausių iššūkių akivaizdoje ypač aktualu, kad Vydūno įsiūbuotas išminties VARPAS žadintų tautiečių sąmoningumą“

2020, 13 gegužės, 15:59 | kategorija LPT | 1 atsiliepimas | peržiūrų 115 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Atidengiant paminklą Vydūnui Klaipėdoje - Seimo nariai Dainius KEPENIS, prof. Algimantas KIRKUTIS, Klaipėdos universiteto rektorius, prof. dr. Artūras RAZBADAUSKAS

Atidengiant paminklą Vydūnui Klaipėdoje – Seimo nariai Dainius KEPENIS, prof. Algimantas KIRKUTIS, Klaipėdos universiteto rektorius, prof. dr. Artūras RAZBADAUSKAS

Juozas IVANAUSKAS

Filosofas Vilhelmas Storostas Vydūnas, pašventęs gyvenimą sveikai gyvensenai ir tautos dvasiniam atgimimui, buvo vienas ryškiausių kultūrinių tradicijų, chorinės muzikos, lietuvybės puoselėtojų Lietuvoje. Dvidešimt metų Klaipėdos universitetas kasmet rengia mokslines – praktines konferencijas Mažosios Lietuvos mąstytojo Vydūno idėjų, mokymų, kultūrinių vertybių propagavimui. Manau, pagrįstai galime teigti, jog Klaipėdos universitetas išlieka flagmanu skleidžiant Vydūno išminties šviesą Lietuvoje.

Garsiajam Mažosios Lietuvos filosofui, sveikos gyvensenos adeptui Vydūnui skirti renginiai puikiai reprezentuoja Klaipėdą – vienintelį Lietuvos miestą, kuris nuo 2011 metų priklauso Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos sveikų miestų tinklui. Baltijos jūros įtakojamas Klaipėdos regiono klimatas ir švari gamta sudaro išskirtinės sąlygas rekreacijai, ligonių reabilitacijai, sveikatos gerinimui, poilsiui.

PSO rekomenduoja daugiau dėmesio skirti sveiko senėjimo klausimams. Neretai užmirštama, kad nuo jaunų dienų reikia rūpintis sveikata, o ne tuomet, kai sulauki garbaus amžiaus. Geros sveikatos pagrindas – sveika gyvensena pasitarnauja ilgaamžiškumui, sveikam senėjimui. Tokia yra Vydūno sveikos gyvensenos filosofija.

Neatsitiktinai Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto ideologija yra nukreipta ne tiek į ligų gydymą, kiek į sveikatos puoselėjimą, sveikos gyvensenos formavimą, sveikatinimo ir sveikatingumo plėtrą.

Klaipėdoje kasmet rengiamos vydūnistikos propagavimui skirtos konferencijos „Į sveiką gyvenseną ir skaidrią būtį Vydūno keliu“, remiamos šalies politinio elito bei valdžios atstovų, pritraukia vis daugiau žmonių, norinčių sveikai ir prasmingai gyventi. Konferencijos metu skaitomi moksliniai pranešimai, vyksta praktiniai užsiėmimai, organizuojamos sveikatos prekių ir paslaugų mugės.

Uostamiesčio universitetas vienintelis Lietuvoje rengia netradicinės medicinos ir sveiko gyvenimo būdo medicinos specialistus. Gerai žinome, jog tradicinė medicina gali nuo ligos žmogų išgydyti, bet sveikatos sugrąžinti negali. Tam yra būtinas darnus, harmoningas gyvenimo būdas, sveika gyvensena, aktyvus judėjimas, subalansuota mityba, psichinės sveikatos profilaktika. Tai pagrindiniai sveikatos svertai, kuriems nemažai dėmesio skyrė Vydūnas.

Jo įvairiapusiška kūrybinė veikla, tebesanti aktuali ir reikšminga mūsų šalies kultūriniam – dvasiniam atgimimui, pirmiausia skleidėsi Mažojoje Lietuvoje ir Klaipėdoje. Sveikos gyvensenos propaguotojui ypač svarbus buvo lietuvių tautos moralinio atgimimo ugdymas, todėl Vydūnas nenuilstamai kvietė tėvynainius šviestis, ieškoti atsparos savo tautos sukurtose vertybės – „didėti iš vidaus“.

Paminklas Vydūnu Klaipėdoje

Atidengtas paminklas Mažosios Lietuvos šviesuoliui VYDŪNUI Klaipėdoje

Reikšmingas įvykis yra tai, jog pernai Klaipėdoje buvo pagaliau realizuota septynerius metus puoselėta paminklo Vydūnui idėja. Man teko garbė būti vienam iš šio projekto iniciatorių, dalyvauti paminklo Vydūnui Klaipėdoje viešosios įstaigos „Mažosios Lietuvos kultūra“ steigime. Visuomet aktyviai pasisakydavau ir pasisakau už Vydūno vardo įamžinimą Klaipėdoje.

Man, kaip tikram klaipėdiečiui, 2019 m. rugsėjo 1 dieną atidengtas Vydūno paminklas ir naujai suformuotas skveras Klaipėdos senamiestyje – Vydūno sodas atrodo išties įspūdingai. Atliktas didelis ir puikus darbas Vydūno draugijos bei pavienių žmonių iniciatyva, visuomenės suaukotomis lėšomis. Tokių pavyzdžių Lietuvoje nėra labai daug.

Mes matėme, kad Mažosios Lietuvos sostinėje Klaipėdoje Vydūno vardas nebuvo deramai pagerbtas, todėl akademinė bendruomenė entuziastingai prisidėjo prie šio paminklo atsiradimo. Ilgai išliks mūsų atmintyje graži ir prasminga šventė – paminklo Vydūnui Klaipėdoje atidengimas rugsėjo pirmąją, Mokslo ir žinių dieną…

Klaipėdos universiteto bendruomenė pelnytai gali didžiuotis iškilaus humanisto, filosofo, choro dirigento, žymaus Mažosios Lietuvos kultūros veikėjo Vydūno išminties, sveikos gyvensenos idėjų propagavimu ir sklaida. Vilhelmo Storostos Vydūno įvairiapusė kūrybinė veikla ženkliai pasitarnavo lietuvių tautos dvasiniam atgimimui.

Daug dėmesio skyręs sveikos gyvensenos klausimams Vydūnas negalių kamuojamiems žmonėms patardavo pirmiausia kreiptis į autoritetingiausią gydytoją ir patikimą sveikatos saugotoją – dvasinį pradą pačiame savyje. Pasak Vydūno, „tik stipri dvasia tegali suteikti jėgų kūnui“ – tinkamai sureguliuoti gyvybinius procesus, pasiekti darnos psichikos reiškinių pasaulyje, sąlygoti produktyvų minčių darbą, pažadinti žmogaus kūrybines galias.

Sveika gyvensena, dvasios giedra, neblėstantis optimizmas Vydūnui buvo būtina sąlyga kūrybiškai dirbti, tarnauti žmonėms, siekti tautos laisvėjimo. Pasak Vydūno, „būtina ugdyti sąmoningų ir laisvų žmonių tautą, kuri būtų iš esmės, o ne vien tik paviršiaus dalykuose laisva. Šį tikslą pasiekti galima tik ugdant tautos dvasinę kultūrą, mokslą, meną, dorovę“.

Naujausių iššūkių akivaizdoje ypač aktualu, kad Vydūno įsiūbuotas dieviškosios išminties VARPAS žadintų tautiečių sąmoningumą, ugdytų kritinį mąstymą ir keltų esminius klausimus: kokia yra iškovotos laisvės prasmė? Kaip turi gyventi suverenios šalies žmonės, kad būtų gerbiami kitų pasaulio tautų ir galėtų gerbti patys save?..

„Svarbiausia ir esmingiausia kiekvienos tautos jėga yra jos savigarba. Kur ji sunaikinama, ten tauta nesulaikomai žengia į pražūtį“, – rašė Vydūnas, savo filosofiniuose raštuose pabrėžiamas tautos išlikimo svarbą: „Niekuomet neturėtų būti klausiama, ar išliks tauta, ar ne, bet visuomet: kaip auginsime tautą?..

Augančioji tauta išliks savaime. Į tai reikia visą manymo ir veikimo galią kreipti. Tautos augimui reikia visa aukoti. Bet vis ir vis turi būti apsvarstoma, ar iš tikro tauta auginama. Labai lengvai netinkamas darbas virsta tautos naikinimu“, – šis Vydūno raginimas tėvynainiams – išlikti budriais – nūdienos realijų kontekste ypač aktualus ir prasmingas!..

Pernai atidengtas paminklas Klaipėdos senamiestyje Mažosios Lietuvos šviesuoliui, simboliškai apvainikavęs renginių ciklą, skirtą Vydūno 150-osioms gimimo metinėms paminėti, tikiuosi, paskatins tautiečius, o ypač jaunąją kartą atidžiau pažvelgti į šio dvasios milžino kūrybinį palikimą. Jo raštų studijos bei mintys gali pasitarnauti kilniam tikslui, praskaidrinant dorais darbais nūdienos realybę Lietuvoje.

„Kiekvienas, kurs nors šiek tiek pažįsta žmonijos didvyrių mintis ir mokslus, turi žinoti, kad aš kiek įstengdamas tų minčių ir mokslų parnešu lietuviams… Aš pasirinkau uždavinį nešti į savo tautiečių širdis visa tai, kas žadinti galėtų aukščiausias ir prakilniausias žmogaus jėgas. Vien tai turiu akyse, kad mūsų tautiečiai žmoniškume tarptų ir stiprėtų,“ – tokia yra Vydūno švietėjiška misija ir priesakas jaunimui, Lietuvos žmonėms. („Jaunimas“ 1914 m. sausio mėn.).

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. Pritariu says:

    Rektoriui, laikas keist KU pavadinimą į Vydūno universitą ir gauti susikompromitavusios PSO paramą medicinos fakulteto steigimui.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top