Tai nėra naujas Šaltasis karas

2022, 2 gegužės, 8:30 | kategorija Ideologija | 1 atsiliepimas | peržiūrų 233 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Džo Baidenas

JAV viceprezidentas Joe Bidenas mojuoja išlipdamas iš lėktuvo po atvykimo į Varšuvą. 2014 m. kovo mėn . JANEK SKARZYNSKI / AFP – Getty Images

Vos tik Rusija įsiveržė į Ukrainą, Amerikos politikai nusprendė šią tragediją paversti galimybe atgaivinti blėstančią Vašingtono, kaip pasaulinio hegemono, reputaciją, rašo Spiked.

Karą Ukrainoje jie vertina kaip galimybę kompensuoti žeminantį Amerikos pasitraukimą iš Afganistano. Galimybę priminti pasauliui apie buvusią savo šalies, kaip triumfuojančios Šaltojo karo supervalstybės, pergalę. Todėl kovo mėn. verslo lyderiams skirtoje kalboje prezidentas Joe Bidenas pareiškė: „Bus nauja pasaulio tvarka, ir mes turime jai vadovauti, o tam turime suvienyti likusį laisvąjį pasaulį„.

Iš tiesų, JAV politikos formuotojai, atrodo, nori atgaivinti patį Šaltąjį karą, be kita ko, pasisakydami už naują senosios Šaltojo karo sulaikymo strategijos versiją, tarsi Vakarų pasaulio sutelkimas siekiant izoliuoti Rusiją, kaip nors sustiprintų Amerikos pretenzijas į pasaulinę lyderystę.

Pavyzdžiui, šį savaitgalį JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas pareiškė, kad Vašingtonas siekia, jog Rusija būtų taip „susilpninta“, kad nebeturėtų galios įsiveržti į kaimyninę valstybę.

Tokiuose komentaruose sunku nepastebėti JAV bandymo atgaivinti Šaltojo karo dvasią. Kaip praėjusią savaitę rašė leidinys „New York Times“, J. Bideno administracija vis aiškiau kalba apie ateitį, kurią ji mato, t. y. „ilgus metus truksiančią nuolatinę kovą dėl galios ir įtakos su Maskva, kuri tam tikrais atžvilgiais primins tai, ką prezidentas Džonas F. Kenedis pavadino „ilga šaltojo karo šešėline kova“.

Dabar visur kalbama apie naują Šaltąjį karą. Pirminė „Šaltojo karo pabaiga buvo miražas“, rašo Stivenas Kotkinas (Stephen Kotkin) žurnale „Foreign Affairs“. Kai kurie ekspertai dabartinę įtampą laiko tik nauju Šaltojo karo, kuris niekada nesibaigė, etapu, – rašo Robin Wright žurnale „New Yorker“. „Kaip greitai vėl grįžome prie Šaltojo karo priešiškumo“, – pažymi istorikė Mary Elise Sarotte leidinyje „New York Times“.

Tačiau Šaltojo karo analogija menkai paaiškina dabartinę geopolitinę tikrovę. Visų pirma ji užgožia labiausiai nerimą keliantį karinio konflikto Ukrainoje bruožą – tai, kad tai karštasis, o ne šaltasis karas.

Verta prisiminti, kad pats Šaltasis karas iš tikrųjų slopino karinius konfliktus Europoje. Istorikas Johnas Lewisas Gaddisas Šaltojo karo laikotarpį netgi apibūdino kaip „ilgąją taiką“ (1). Taika ir stabilumas, vyravę Europoje XX a. antrojoje pusėje, turėjo rimtų priežasčių.

Branduolinio sunaikinimo grėsmė atgrasė JAV ir Sovietų Sąjungą nuo tarpusavio puolimo. Be to, abi dominuojančios jėgos savo aljansų konfliktus, pavyzdžiui, Prancūzijos ir Vokietijos konfliktą, pajungė didesnei Rytų ir Vakarų jėgų pusiausvyrai.

Todėl, šaltojo karo dešimtmečiais pasaulinė sistema buvo palyginti stabili. To paties negalima pasakyti apie dabartinį daugiapolį pasaulį. Jame dar nenustatyta nauja galios pusiausvyra. Šiandien žaidime dalyvauja daugiau svarbių žaidėjų, nei buvo šeštajame dešimtmetyje. Reikia atsižvelgti į Kiniją ir Indiją. Azijos, Artimųjų Rytų ir Lotynų Amerikos nacijos vargu ar sutiks su antraeiliais vaidmenimis bet kokioje naujoje Šaltojo karo dramoje.

Šaltojo karo analogija šiandien tiesiog netinka. Kur kas racionaliau būtų taikyti istorinę analogiją tarp dabarties ir laikotarpio, likus metams iki Pirmojo pasaulinio karo pradžios. Šiam laikotarpiui buvo būdinga ekonominė konkurencija ir politiniai konfliktai. Nebuvo aišku, kaip skirtingos pusės išsidėstys būsimajame kare.

Kai 1914 m. prasidėjo karas, Italija tebebuvo Trijų sąjungos partnerė kartu su Vokietija ir Austrija-Vengrija. Iš pradžių buvusi neutrali, 1915 m. Italija paskelbė karą Austrijai-Vengrijai. JAV iš pradžių taip pat nedalyvavo konflikte, kol galiausiai, 1917 m. balandžio mėn. paskelbė karą Vokietijai.

Šiandien padėtis gali būti dar sudėtingesnė. Vašingtonas gali bandyti izoliuoti Rusiją, tačiau bet koks sulaikymo politikos efektyvumas priklausys nuo Kinijos, Indijos ir kitų besivystančių pasaulio šalių reakcijos. Dabartinė Vakarų vienybė taip pat gali trukti neilgai. Dažnai aptakus Vokietijos atsakas į reikalavimus taikyti sankcijas Rusijai ir suteikti ginklų Ukrainai rodo, koks trapus yra dabartinis Vakarų aljansas.

Daugeliu atžvilgių Amerikos politikų ir komentatorių Šaltajam karui demonstruojamas ilgesys, yra jų savotiškas norų išsipildymas. Jie ilgisi laikų, kai Vakarų idėja iš tikrųjų kažką reiškė. Kai ji turėjo precedento neturintį teisėtumo laipsnį, nes prieš Sovietų Sąjungą atrodė gerai.

Buvo lengva nubrėžti ryškų kontrastą tarp Maskvos vadovaujamos Blogio imperijos ir Vašingtono vadovaujamų laisvų ir demokratinių tautų. Trumpai tariant, Šaltasis karas suteikė Vakarams moralinio autoriteto pojūtį.

Taip buvo tada. Šiandien Vakarai, kaip idėja, vaidina kur kas mažesnį vaidmenį. Ir Vakarų aljansas, koks jis yra, turi labai menką moralinį autoritetą. Todėl susidūręs su Vakarų gyvenimo būdo priešininkais, jis yra susiskaldęs ir pereina į gynybą.

Štai kodėl JAV politikos formuotojus traukia naujo Šaltojo karo fantazijos – nes jie nostalgiškai prisimena Vakarų vienybės laikus, kai Vakarai kažką reiškė. Tačiau negalima leisti, kad jų ilgesys pakirstų tai, kas šiame kare iš tikrųjų svarbu: Ukrainos žmonių kovą už laisvę.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. Vytas says:

    To, kas buvo ano šaltojo karo metu – ideologinės priešpriešos, nesugrąžinsi. Rusija tapo tokia pat kapitalistine valstybe, kaip ir visi Vakarai, tik su savo specifika. Pasikeitė ir pasaulis, atėjo nauji veikėjai, tokie, kaip Kinija, Indija ir kt. Ir JAV teks skaitytis ir su jų interesais. Taip kad Baidenas gali drebinti orą kiek tik nori, su nauja realybe Valstijoms teks skaitytis.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top