Vakarai gali nesąmoningai įsivelti į apokaliptinį karą su Rusija – atėjo laikas prabusti

2016, 28 gegužės, 12:45 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (10) | peržiūrų 1 015 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

theconversation.com

Pergalės paradas Rusijoje, Maskvoje

Pergalės paradas Rusijoje, Maskvoje . PA/Alexander Zemlianichenko

Tuo momentu, kai 2013-ųjų Ukrainos krizė peraugo į pilietinį konfliktą ir karą, mes supratome, jog išgyvename sunkų laikmetį. Sulig kiekviena diena darėsi vis aiškiau, jog pasaulis ir tvarka, nusistovėję po šaltojo karo pabaigos 1989 metais, nestabilūs. O tie sprendimai, kurie buvo priimti tada, atnešė daugiau problemų, nei jie būtų sugebėję išspręsti, rašo Kento universiteto profesorius Richardas Sakwa, The Conversation tinklapyje paskelbtame savo straipsnyje.

Nors Europos Sąjunga ilgą laiką buvo laikoma taikiu projektu – ir šiuo atžvilgiu jai pavyko pasiekti žymių rezultatų – išilgai visos pasienio linijos menamo „draugų žiedo“, kaip 2002 metais jį pavadino Europos Komisijos pirmininkas Romano Prodi, dabar randasi „ugnies siena“. Šiaurinės Afrikos valstybės griuvo ir visas regionas atsidūrė prieš būtinybę ieškoti tinkamo balanso tarp saugumo ir demokratijos. Artimuosiuose Rytuose dabar skleidžiasi keletas susisluoksniavusių vieni ant kitų lokalių karų. trečias pasaulinis

Nuo Rusijos karinio įsikišimo į Sirijos karą momento 2015-ųjų rugsėjį, vienu iš reikšmingiausių konfliktų tapo kova tarp Rusijos ir JAV už teisę spręsti Sirijos likimą. Ir tai tik viena iš daugelio priežasčių, dėl kurių gali prasidėti ginkluota konfrontacija. Iš tiesų egzistuoja tokia daugybė potencialių nuleistukų šūviui, jog dabar neįmanoma numatyti, kuris iš jų gali paleisti reakcijų grandinę, galinčią atverti kelią atvirai karinei konfrontacijai.

Eskalacija ir militarizacija

Iš vienos pusės, karinio NATO potencialo didinimas sausumoje, jūrose ir ore išilgai Rusijos pasienio, lydimas priešraketinės gynybos sistemų regione išskleidimo aktyvizavimo, priimami kaip grėsmė Rusijos kaip suverenios valstybės egzistavimui.

Maskva mano, jog amerikiečių priešraketinės gynybos sistema Aegis Ashore, išskleista Rumunijoje, gali neutralizuoti jos branduolinį gąsdinimo potencialą. Sparnuotosios vidutinio veikimo nuotolio raketos – uždraustos Susitarimu apie vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų likvidavimą, pasirašytu 1987 metais. Tačiau kaip bebūtų, jos ir toliau atsiranda aplinkiniais keliais. Ultrašiuolaikiniai amerikiečių karo laivai dabar demonstratyviai vykdo mokymus keleto dešimčių kilometrų nuo rusų karinių bazių Baltijos ir Juodojoje jūrose.

Rusija visa tai laiko tiesiogine grėsme jos saugumui ir grasina išskleisti branduolinio ginklo raketų-nešėjų kompleksus Kaliningrade ir, galbūt, Kryme. Rusijos ginkluotosios pajėgos rengiasi zenitinio-raketinio komplekso S-500 „Prometėjus“ bandymams. „Prometėjus“ sugeba sunaikinti tarpkontinentines balistines raketas, viršgarsines sparnuotąsias raketas ir lėktuvus išvystančius virš-garsinį greitį. Susitarimo apie vidutinio ir trumpojo nuotolių raketų likvidavimą sušvelninimas ar net panaikinimas gali sugriauti dešimtmečius vykusių derybų pasiektus rezultatus ginklų kontrolės klausimais.
Iš kitos pusės, kai kurie analitikai tvirtina, jog tvarka, nusistovėjusi po šaltojo karo pabaigos, jau sunaikinta – pirmoje eilėje Rusijos veiksmais Ukrainoje. Buvęs vyriausiojo NATO ginkluotųjų suvienytų pajėgų vado Europoje pavaduotojas, generolas Richard Shirreff, savo naujoje knygoje „2017 metai: Karas su Rusija“ (2017: War with Russia) pasakoja apie neišvengiamo karo grėsmę.

Jis rašo, jog tam, kad sutrukdytų NATO apsupti Rusiją iš visų pusių, jos lyderis pabandys užgrobti Ukrainos rytus ir, tokiu būdu, atidaryti sausumos koridorių į Krymą, o po to įsiveržti į Pabaltijį. Panašios fantazijos jau seniai egzistuoja NATO atstovų tarpe. Kai 2014-ųjų pradžioje įvykiai Ukrainoje ėmė tapti nebekontroliuojamais, NATO pajėgų Europoje vadas, generolas Philip Breedlove) tapo tikru ekspertu galimų Rusijos įsiveržimo scenarijų klausimais, kas iššaukė didelį Vokietijos nerimą.

Saugumo bendrija Atlanto regione dabar atsidūrė ant ribos, kai nesąmoningai gali įsivelti į karą. Bet kokia diskusija tokio konflikto klausimu „normalizuos“ tokią galimybę. Viename iš filmų, parodytų TV kanalo BBC2, 2016-ųjų vasarį, svarstomas Rusijos puolimas prieš Latviją, kuris pasekoje atvedė prie apsikeitimo branduoliais smūgiais. Obamos administracija įkalbinėja Vokietiją dėl būtinybės išskleisti vokiečių karinį kontingentą, kad sutvirtintų NATO buvimą Rusijos pasienyje. Tačiau rusai gerai atsimena griaunamąsias tokio žingsnio pasekmes, kuris buvo padarytas 1941 metais.

Reikia atsitraukti nuo bedugnės krašto

Nors komentatoriai, besispecializuojantys saugumo klausimais Atlanto regione, pastoviai kalba apie vis agresyvesnį Vladimiro Putino elgesį, ir jau spėjo žodžių junginį „Rusijos agresija“ padaryti įprastu karinio-politinio diskurso elementu, tik nedaugelis nustojo susimąstyti apie tai, kas tapo tokios pavojingos situacijos priežastimi.

Kaip ne kartą buvo pareiškė kinai, Ukrainos krizė negalėjo atsirasti iš niekur. Lozungas, kuriuo vadovavosi NATO šalių gynybos ministrai susitikime Briuselyje gegužės viduryje skambėjo kaip „atgrasymas ir dialogas“ , tačiau šio susitikimo eigoje pirmajam buvo skirta kur kas daugiau dėmesio, nei antrajam. NATO aukščiausio lygio susitikimas, kuris vyks Varšuvoje 2016-ųjų liepą, greičiausiai, patvirtins, kad „Rusijos agresija“, Irano avantiūrizmas, Kinijos teritorinės pretenzijos ir nestabilumas Artimuosiuose Rytuose kelia grėsmes JAV ir jų sąjungininkėms.

Vietoje to, kad piltų alyvos į ugnį, kuri jau žada išeit iš po kontrolės, būtų kur kas protingiau pradėti diplomatinį procesą. NATO tvirtina tai, jog apie reikalų tvarkymą normaliu režimu negali būti jokios kalbos, kol Minsko susitarimo sąlygos nebus pilnai įvykdytos, tačiau, kai kurias iš svarbių to susitarimo sąlygų turi įvykdyti būtent Ukraina. Tokiu būdu Rusija, o kartu su ja ir taika Europoje tapo įkaitais saujelės ukrainiečių radikalų, kurie blokuoja pasiruošimą rinkimams Donbase ir Konstitucijos reformas dėl valdžios decentralizavimo.

Savo knygoje Shirreff pripažįsta, jog Rusija junta augantį nerimą dėl karinių NATO bazių šalia savo pasienio skaičiaus didėjimo, tačiau faktiškai jis vis tiek pasisako už tokios politikos tęstinumą.

Rusija – tai milžiniška valstybė, užimanti didelę kontinento dalį ir turinti savo dispozicijoje didžiausią pasaulyje branduolinės ginkluotės arsenalą. Vakarų siekis įgyti karinį pranašumą tiesiog neįgyvendinamas.

Savo pasisakymo metu JT generalinėje Asamblėjoje 2015-ųjų rugsėjo 28, Putinas paklausė Vakarų, kurie daugelį metų atkakliai vykdė karines kampanijas užsienio valstybių teritorijose, kurie sugriovė daugybę šalių ir išprovokavo ištisų regionų nestabilumą: „Jūs bent suprantate dabar, ko jūs prikrėtėte?“. Rusija, be abejonės, yra labai sudėtingas partneris, tačiau, kai kuriais iš labai sudėtingų globalių klausimų mūsų laikais, įskaitant ir Siriją, Rusijos analizė pasirodė esanti teisinga.

2012-aisias pasiūlytas susitarimas, atitinkamai kuriam, Sirijos prezidentas Bašaras Assadas turėtų pasitraukti su sąlyga, kad bus išsaugotas pasaulietinis režimas Damaske, buvo besąlygiškai atmestas Vakarų, kurie buvo įsitikinę, jog Assado režimas greitai žlugs ir nuosaiki opozicija paims viršų. Pasekoje mums atiteko keli metai pilietinio karo, kuris dabar apsivertė migracijos krize, grasinančia Europos vientisumui.

Katastrofa

Beprasmiška svarstyti tai, kaip atrodys karas tarp Rusijos ir Atlanto aljansu arba nuo ko jis prasidės. Šis karas taps paskutiniu karu žmonijos istorijoje, todėl, kad jam pasibaigus kariauti vėliau nebebus kam. Dabar būtina susikoncentruoti ties būdais, kurie galėtų padėti atšaukti šį apokalipsinį scenarijų, o dėl to visoms pusėms reikia sąžiningai pripažinti savas klaidas ir iš naujo pradėti efektyvaus bendradarbiavimo procesą.

Begalinis sankcijų veikimo trukmės pratęsimas, kalbos apie karą ir kaltų paieškos sukuria tokią atmosferą, kurioje net nežymus incidentas gali situaciją padaryti nekontroliuojama. Ir mūsų karta turi prisiimti sau atsakomybę už tai,kad tas jokiu būdu neįvyktų.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 10

 1. Stasys says:

  NATO provokacijos Rusijos pasienyje artėja prie kritinės ribos. Tokia išvada darytina remiantis 1962 m. Karibų krize, rizikavusią peraugti į didelio masto karinius veiksmus su branduolinio ginklo panaudojimu ir gresiančiu abipusiu susinaikinimu. 1962 m. rugsėjį, po JAV bandymo įvykdyti perversmą Kuboje, pastaroji, siekdama atgrasyti JAV nuo intervencijų, priėmė SSRS pasiūlymą savo šalies teritorijoje pastatyti raketines bazes su vidutinio nuotolio balistinėmis raketomis (R12 arba SS-4) ir ilgojo nuotolio raketomis, nešančiomis branduolinį ginklą. Raketų pajėgumo užteko surengti ataką prieš daugumą strateginių JAV objektų. Šis bazių įkūrimas sekė po daugiau nei 100 panašaus pobūdžio JAV raketų išdėstymo 1961 m. Italijoje bei Turkijoje. Po slaptų derybų, pasibaigusių 1962 m. spalio 28 d. susitarta, kad sovietai išgabens raketas iš Kubos atgal į SSRS, o JAV pašalins ilgojo nuotolio raketas, esančias Turkijoje. Jei jankiai 1962 m. ėmėsi ryžtingų veiksmų reaguodami į šimtus kilometrų nuo jų sienos SSRS pajėgų dislokavimą, tai kodėl šiandien Rusija turėtų nereaguoti į jai priešiškų pajėgų dislokavimą prie jos sienų ir kelis šimtus kilometrų nuo Maskvos.
  Taigi, šiame straipsnyje nurodyti įvykiai (dalies Ukrainos ir Baltijos valstybių okupacija, bei trečias pasaulinis) realiai galimi.
  O kalbos apie tai, kad NATO artėjimas Rusijos, tai reakcija į Krymo aneksiją ir įvykius Rytų Ukrainoje yra melas. To įrodymais yra NATO organizuoti ir finansuoti nepavykęs perversmas Baltarusijoje ir perversmas Ukrainoje, bei sprendimas įrengti priešraketines bazes Rytų Europoje buvo priimtas žymiai anksčiau Krymo aneksijos ir įvykių Rytų Ukrainoje.

 2. Tangas says:

  Stasy, už lango 2016 metai, o tu praeitam amžiui pastrigai

 3. Ec says:

  Dabar Kazachstanas eilėje, planuojami neramumai ten, kazachai kol kas tvarkosi

 4. konkurencijos nėra says:

  Teisingai rašo Stasys.

 5. Myndė says:

  XX a. užstrigo pindosai – vis dar naiviai iki, kad gali daryti ką nori. Stebina kita – kiek dar nemažai jų beviltiškumo nesuprantančių.

 6. pestininkas says:

  Taigi pritariu Tangui!Už lango tikrai 2016!O daugelis vis dar svaigstat,rusija,nato,pindosai jus ka taip dar ir nežinot kad visam procesui vadovauja viėnas šeimininkas?Jei šeimininkas karą suplanavo tai jis ir ivyks!Pasakysiu paprastai,dabar visu dalyvausiančiu šaliu lyderiai vykdo namu darbus,kiekviėnas savo!Taigi draugai visi dalyvausiantis ruošiasi,viėna iš pasiruošimo faziu tai aktyvi propaganda,tai siundymas savo liaudiės ant busimu priėšu,pateikt galiu viėna pav.iš LT valdžiagyviu lojimo kad visose musu bėdose kalti rusai,jiė tokiė blogi kad nepavyko per 25 metus sukurti klestinčios valstybėlės ir aplamai kalti kad gyvena savo rf!Iš rf pusės vyksta lygiai tas pats vakaru atžvilgiu dėl ju bėdu kalti supuve vakarai ir t.t.o visu analitiku analiniai paistalai tik papildo tautu priėšinimo paveikslą!Taip kad linkiu visiėms buti auksčiau už visuotine propaganda!Ramybės visiėms!

 7. litvakas be barzdos ir plauku says:

  Imkite vaikai pagaliuka ir uzmuskite Ta zyduka ,kas zino kas jo priesas tas ramiai gyvena

 8. Palengvėjimas... says:

  Lietuva žada nebepulti Rusijos:)))
  https://www.youtube.com/watch?v=wLNDr_lGvIE&spfreload=10

 9. cnn says:

  troliukai raminkites….ba grysit i 1940 metus,ir galesite komunzima statyti su mongolais,,,mugaga

 10. mugagalviui says:

  Ziurek, kad tau paciam netektu cnn signalo bandyti gaudyti Sibire..hehehe

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top