- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Vašingtonas ir Briuselis ieško pamainos Golfo srovei

Kremliui paliktas juodadarbio vaidmuo

2011 gegužės 25, 16:34 [«Savaitės argumentai(Аргументы Недели)», В.П. ПОЛЕВАНОВ, geologinių-minerologinių mokslų daktaras, akademikas РАЕН]

paveikslelisTam, kad suprasti paskutinius įvykius pasaulyje, reikia tiksliai įsivaizduoti du dalykus. Pirmas – JAV doleris – tai ne valstybinė valiuta, o privačios firmos, pasivadinusios „Federalinė Rezervų Sistema (FRS)“, pinigai. Ir antras – artimiausiu metu užgrius katastrofiškas klimato abipus Šiaurės Atlanto pablogėjimas.

Ir šie dalykai labai susiję. Nėra jokio politinio chaoso. Yra subalansuoti FRS veiksmai siekiant sutvarkyti Žemės planetos ateitį po ryškaus atšalimo JAV ir Vakarų Europoje. Kaip tik ten, kur dabar puikiai gyvena taip vadinamas auksinis milijardas.

Šiltas ir komfortiškas JAV ir Vakarų Europos klimatas 90% sąlygojamas Golfo srovės nešančios 50 milijonų kubinių metrų šilto vandens į sekundę. Jos galingumas ekvivalentiškas milijonui atominių elektrinių. Šis «šilumos priedas» pakelia temperatūrą JAV ir Europoje apie 8–10оС . Golfo srovės poveikis sukuria išimtines sąlygas šių teritorijų žemės ūkiui. Grūdinių derlingumas ne juodžemio zonose Vokietijoje, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Švedijoje svyruoja nuo 60 iki 85 centnerių iš hektaro. O Ukrainos juodžemio rajonuose išauginama tik 24 centneriai, ne juodžemio Rusijoje 12-15 c/ha. Europoje ir JAV nebūna pavasarinių šalnų sunaikinančių pasėlius. Šiandien JAV su Kanada eksportuoja 100 mln. tonų grūdų, o Vakarų Europa – 50 mln. tonų į metus. Žemės ūkio kultūrų derlingumo priklausomybė nuo klimato tik 5 procentai, kai pas mus – 50%.

Palankus šiltas klimatas, šalčių ir dirvos įšalo nebuvimas leidžia taupyti trilijonus dolerių susijusius su infrastruktūra ir jos eksploatacija. Sutaupomi gigantiški kuro, elektros energijos, statybinių ir apšildymo medžiagų kiekiai. Nereikia statyti galingų šilumos centrų ir trasų. Gyventojai sutaupo neperkant šiltos aprangos, nebūtina maitintis labiau koloringu maistu. Nesant žudančių įšalimo-atitirpimo procesų dešimtimis kartų ilgiau išsisaugo keliai. Statomi lengvi ir iš pigių medžiagų namai. Prisiminkite standartinę sceną iš Holivudo filmo, kai koks nors Rembo kumščio smūgiu pramuša namo sieną. Ir tai ne fantastika. Ten nereikalingos galingos sienos. Šilta. Pabandytų tas draugas pramušti mūsų – keturių plytų sieną.

Visumoje Golfo srovė Europai ir JAV – tai Dievo dovana jų ūkiams ir gyventojams. Gyvenk sau ir džiaukis. Bet čia įvyko didelio masto nemalonumas. «Nemokama» Golfo srovė išklero – pradėjo blogai veikti.

Niekas nenorėjo sušalti

Orų virtuvė randasi Šiaurės Atlante ir Arkties vandenyne. Apšildymo sistemos vaidmenį vaidina šilta Golfo srovė, kuri dažnai vadinama «Europos krosnimi».

Šiuo metu okeano srovių paveikslas atrodo taip – šalta ir labiau tanki Labradoro srovė «paneria» po šilta ir lengvesne Golfo srove, netrukdydama tai šildyti Europos. Po to Labradoro srovė «išneria» prie Ispanijos krantų pavadinta jau šalta Kanarų srove, kerta Atlantą, pasiekia Karibų jūrą, įšyla ir jau pavadinta Golfo srove netrukdoma nukrypsta atgal į Šiaurę. Ne «šiltnamio efektas», ne «ozono skylės», ne technogeninė žmonijos veikla, o būtent Labradoro srovės tankis – pagrindinis pasaulio gerovės faktorius. Šiuo metu Labradoro srovės tankis tik viena dešimtąja procento aukštesnis nei Golfo srovės tankis.

Viso tik 0,1%, o kaip to rezultatas – palmės Londone, Žydrosios pakrantės pliažai, neužšalantys Norvegijos fiordai ir navigacija kiaurus metus Barenco jūroje.

Kai tik Labradoro srovės tankis susilygins su Golfo srovės tankiu, ji pakils į vandenyno paviršių ir uždarys Golfo srovei judėjimą į šiaurę. Didingas tarpusavyje susijęs okeano srovių «aštuntukas» pavirs į dvi atskiras uždaras sroves, būdingas ledynmečio periodui. Golfo srovė nukryps prie Ispanijos ir pradės mažo rato cirkuliaciją, o šalta Labradoro srovė prasiverš prie Europos, kuri čia pat pradės užšalti.

Duomenys apie ankstesnius atšalimus gauti gręžiant ledą Grenlandijoje rodo – tai įvyks beveik akimirksniu, net matuojant žmogaus gyvenimo trukmės atžvilgiu. Nuo trijų iki dešimties metų visam procesui – ir Golfo srovė bus «atjungta». Oro temperatūra Europoje po keleto neilgų metų taps kaip Sibire. Gyventi Europoje, kanadoje ir JAV taps nepakeliama. Šiandien Londone palmės, o jau rytoj Britanija skęs sniege, šalčiai sieks iki minus -40oC ir net šiaurės elniai atsisakys ten gyventi.

Jau dabar žiemos Golfo srovės jėga žymiai silpsta (kai kuriais duomenimis 30%). Tikėtina, kad paskutinių metų anomaliai šaltos Europos žiemos – tiesioginė to priežastis.

Meksikietiškas katalizatorius

Procesą pagreitino «British Petroleum» naftos platformos avarija įvykusi 2010 m. balandžio 20 d. Meksikos įlankoje.

Barakas Obama tai kas įvyko Meksikos įlankoje pavadino „beprecedentine ekologine katastrofa“. Meksikos įlankos vandens gelmėse aptiktos gigantiškos naftos dėmės. Viena iš tų dėmių esanti 1300 m. gelmėje siekia 16 km. ilgio ir 90 m. aukščio. Atsirado šie povandeniniai monstrai prieš metus.

Kovai su naftos dėmėmis vandens paviršiuje buvo plačiai naudojami dispergentai iš Corexit 9500 ir Corexit 9527 šeimos. Apie 9 mln. litrų koreksito ir daugiau 10 mln. litrų kitų dispergentų buvo pridėta prie daugiau nei milijardo litrų žaliavinės naftos, kelis mėnesius laisvai besiliejusios iš gręžinio padaryto BP Meksikos įlankos dugne, tokiu būdu skandinant žaliavinę naftą. BP koncernui pavyko paslėpti didžiąją dalį naftos. Ją nuleido į dugną, kad sumažinti federalinės baudos dydį, priklausantį nuo naftos dėmės jūros paviršiuje apimties.

Metrologijos argumentas

Vidutinė metinė Rusijos sostinės temperatūra – +3,8оС. Reikjavikas esantis gerokai šiauriau Golfo srovės apšildomas iki +5оС. Helsinkyje – vidutiniškai +6,8оС, tuo metu kai Jakutske kuris yra toje pačioje platumoje temperatūra siekia –10,2оС. Londonas su Golfo srove – +11оС, Voronežas toje pačioje platumoje – +5оС. Berlynas – +10оС, o Novosibirskas – -0,2оС.

Ir kas galėjo nuspėti, kad naftos išsiliejimas Meksikos įlankoje ir masinis dispergentų naudojimas galės įtakoti Golfo srovės greitį.

Pagal paskutinius palydovų duomenis, Šiaurės-Atlanto srovė tokia, kokia buvo anksčiau, nebeegzistuoja. Kartu su ja išnyko ir Norvegijos srovė.

Pirmas apie Golfo srovės sustojimą 2010 m. rugpjūčio mėn. pranešė daktaras Zangari, fizikas-teoretikas iš Fraskati (Italija) Instituto. Jis keletą metų bendradarbiauja su mokslininkų stebinčių Meksikos įlanką grupe. Pagal jo žodžius, «…didžiuliai naftos kiekiai pastoviai didindami savo apimtis apima tokias dideles sritis, kad daro rimtą įtaką visos planetos termoreguliacijos sistemai, ardydami šiltų vandens srovių tarp sluoksnių ribas. Meksikos įlankos konvejeris perstojo egzistuoti jau prieš mėnesį,paskutiniai palydovų duomenys aiškiai rodo, kad Šiaurės-Atlanto tėkmės šiuo metu nėra ir Golfo srovė pradeda sklaidytis į dalis 250 km. nuo Šiaurės Karolinos krantų.

Situacija, kai šilti vandenys teka per vėsesnius teikia didelį efektą ne tik vandenynui, bet ir viršutiniams atmosferos sluoksniams, iki 7 mylių aukščio. Šio įprasto reiškinio nebuvimas rytinėje Šiaurės Atlanto dalyje suardė normalią atmosferos srautų eigą pereitų metų vasarą. Kaip to rezultatas susidarė iki tol negirdėtai aukštos temperatūros Maskvoje (iki 40оС), sausros ir potvyniai Centrinėje Europoje ir masiški potvyniai Kinijoje, Pakistane ir kitose Azijos šalyse.».

Vidutinė vandens temperatūra Golfstrimo šiaurėje nukrito 10 laipsnių. Juostinis konvejeris suskilo į atskiras dalis ir persojo nešęs prie Europos krantų šiltus vandenis. Daktaras Zangari tvirtina: «Jie užmušė pasaulinio klimato planetoje kardiostimuliatorių».

Meksikos įlankoje susidarė vidinių srovių kamštis ir šiltos Golfo srovės siurblys sustojo. Mokslininkas tvirtina, kad problema paaštrės rudenį ir žiemą, kai Golfo srovė išnyks pilnai ir Europoje bei Šiaurės Amerikoje pradės kristi temperatūra.

Pirmieji simptomai jau pasirodė.

šaltinis: argumenti.ru/toptheme/n290/108368

SKAITYTI TOLIAU>

Gerb. skaitytojai, likusią straipsnio dalį galite pasiskaityti PDF formatu nuspaudę žemiau esančią nuorodą:

  Vašingtonas ir Briuselis ieško pamainos Golfo srovei (188,1 KiB, 1 614 atsisiuntė)

Čia galite pažiūrėti kadrus iš Meksikos įlankos: galerija