Vienas Latvijos regionas turi ypatingą tapatybę ir vilioja Rusiją

2015, 23 gegužės, 1:05 | kategorija Ideologija | 1 atsiliepimas | peržiūrų 304 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

The New York Times

Pirmas_Latgalos_kongresas_4521365

„Kontinente, kur valstybinės priklausomybės pojūtis labai nekonkretus ir kur separatistinių aistrų kaleidoskopas driekiasi nuo Škotijos iki Rytų Ukrainos, Piters Loks, 70-metis mažai žinomos ir oficialiai neegzistuojančios kalbos gynėjas, kovoja už tik nedaugeliui suprantamą reikalą“, – rašo The New York Times.

„Mes atskira tauta“, – kalba jis, rodydamas lankytojams privatų muziejų, kurį jis pats pastatė, kad paskleisti žinią apie Latgalos kalbą ir literatūrą. Latgalos, mažai žinomo ir vargingo regiono, besidriekiančio išilgai Latvijos pasienio su Rusija.

Nors Loks tvirtina, jog jis nenorėtų, kad ši sritis atsiskirtų nuo Latvijos, toks aistringas prisirišimas prie Latgalos kalbos ir jos ypatingo identiteto padeda suprasti, kodėl rusų nacionalistai į šį regioną – maždaug ketvirtį šalies teritorijos – žiūri kaip į derlingą dirvą savo machinacijoms su tikslu suskaldyti ir susilpninti rytinį NATO pasienį, mano straipsnio autorius Andrew Higginsas.

Neseniai paskelbtame straipsnyje, kviečiančiame Rusiją imtis šios ir kitų Baltijos valstybių „preventyvios okupacijos“, Rostislavas Iščenko, politinis analitikas, artimas įtakingiems nacionalistams Maskvoje, tvirtina, jog ypatingas Latgalos identitetas gali padėti pradžią baltiškojo pasienio „revizijai“, aiškina leidinys.

Taip pat straipsnio autorius mini neseniai įvykusią seriją mįslingų kvietimų įkurti „Latgalos liaudies respubliką“. „Jie atrodo savotiška provokacija skirta patikrinti, kaip mes sureaguosime“, – pakomentavo šiuos kvietimus Latvijos saugumo policijos darbuotojas.

„Parodę tiesioginį, jei ne parodomąjį įspėjimą visiems potencialiems ramybės drumstėjams, latvių kareiviai, pasieniečiai ir vietos policija pereitą mėnesį vykdė bendrus mokymus čia Rėzeknėje, istorinėje ir kultūrinėje Latgalos regiono sostinėje“, – rašo Higginsas.

Su riksmais „rankas aukštyn“, tuomet kaip virš galvos ūžė karinis sraigtasparnis, latvių pasieniečių spec-būrys šturmavo apygardos tarybos pastatą, kovodamas su „teroristais“ užėmusiais patalpas“, – aprašo mokymus straipsnio autorius.

Žurnalistas taip pat primena 2012-aisais pasirodžiusią knygą rusų kalba, kuri, policijos nuomone, padėjo sukelti įtampą regione: „Latgala – kitos būties paieškose“ (Galima atsisiųsti rusų kalba „Латгалия: в поисках иного бытия„). Vienu iš jos autorių yra Aleksandras Gaponenko, europietiškų tyrimų Instituto vadovas Rygoje, kurį (institutą) vietos spec-tarnybos laiko rusų organizacija statytine.

„Nors nėra patikimų visuomenės nuomonės apklausų duomenų, kuriais galima būtų pamatuoti nepasitenkinimą Latgaloje, regionas turi daug priežasčių laikyti save ypatingu, atskirtu nuo kitų: gyventojai išpažįsta katalikybę, kai likusieji latviai – liuteronai, jų kalba nyksta, o istorija dažnai gąsdina“, – rašoma straipsnyje.

„Labiausiai paplitusia religija Rėzeknėje buvo judaizmas iki pereito amžiaus, kai jis buvo sunaikintas nacistų padedant latvių policininkams“, – rašo leidinys. „Pas mus pati mažiausia bendruomenė , tačiau pačios didžiausios kapinės“, – sako Lev Suchobokov, vietos žydų bendruomenės vadovas, rodydamas vietą, kur vokiečiai ir jų latviškieji parankiniai įvykdė masinį Rėzeknės žydų sušaudymą 1941-aisiais.

„Dabar Daugpilyje, stambiausiame Latgalos mieste, beveik pusę gyventojų sudaro rusai. Jų ne tiek jau ir daug Rėzeknėje, tačiau 2003-ųjų referendume 55% šio miesto gyventojų balsavo prieš prisijungimą prie ES“, – pastebi straipsnio autorius.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. N.Yzius says:

    Kas per chuiinia, latgaliai ir judaizmas – vyraujanti religija?  Latviškieji parankiniai prieš latgalius. Tai ir prusai buvo judaistai. Nes ten yra rasta monetų , išleistų karaliaus Lokietkos su žydiškais rašmenimis. Galima pritemti, kad kai išnaikinamos baltų tautos, jos visos galų gale pasirodo buvo holokausto aukos. Prašom už tai kompensacijas nukentėjusiems siųsti į Jeruzalę.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top