VSD: „Lietuvoje vykstančiomis protesto akcijomis naudojasi prokremliški politiniai marginalai“, bet jų nėra daug

2022, 1 gegužės, 11:37 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (2) | peržiūrų 132 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Didysis Šeimos Gynimo Maršas 2021

VSD grėsmių Nacionaliniam saugumui vertinimo (2022) ataskaitos ištraukos.

Baltarusijos-Rusijos informacinės grėsmės (VSD)

Intensyvėjant Rusijos ir Baltarusijos propagandistų bendradarbiavimui, Baltarusijos žiniasklaidai komentarus su Lietuva susijusia tematika pradėjo teikti Lietuvos Respublikos pilietybę turintys prokremliški politiniai marginalai, ne vienus metus iki tol šiuo tikslu išnaudoti Rusijos propagandoje. Labai tikėtina, kad bent su dalimi jų Baltarusijos propagandistai užmezgė ryšius naudodamiesi kolegų iš Rusijos rekomendacijomis.

Rusijos propagandistus visada domina Vakarų valstybėse vykstančios didelio masto protesto akcijos, kurias jie bando pateikti kaip demokratinių santvarkų žlugimo įrodymą. Lietuvoje vykstantys protesto renginiai nėra išimtis, jiems daug dėmesio skyrė ne tik Rusijos, bet ir Baltarusijos propagandinė žiniasklaida.

Didžiausio atgarsio sulaukė 2021 m. rugpjūčio 10 d. riaušėmis pasibaigusi protesto akcija Vilniuje. Apie ją reportažus parengė didžiausią auditoriją turintys Rusijos ir Baltarusijos televizijos kanalai, naudodami neramumus fiksavusių prokremliškų politinių marginalų ir destruktyvių sąmokslo teorijų rėmėjų vaizdo medžiagą ir demonstratyviai transliuodami šių asmenų sakomus įžeidimus ir necenzūrinę leksiką.

Artimoje perspektyvoje Rusija planuoja stiprinti savo propagandos sistemą užsienio valstybėse ir didžiausią dėmesį skirti jose gyvenantiems jaunesnio amžiaus rusakalbiams, kuriems ketina siūlyti žurnalistikos studijas Rusijos aukštojo mokslo įstaigose, kursus, seminarus ir kitus mokymus.

Prieš Lietuvą ir kitas Vakarų valstybes Rusijos vykdomose propagandos kampanijose dalyvauja ne tik Rusijos žiniasklaida ar prokremliški visuomenės veikėjai, bet ir žvalgybos tarnybos, kurios slaptomis priemonėmis platina propagandą užsienio informaciniuose ištekliuose (interneto tinklalapiuose, socialinių tinklų grupėse ir spaudoje).

Prieš Lietuvą tokią veiklą ne vienus metus vykdo FSB, organizuojanti propagandinių straipsnių viešinimą Lietuvoje veikiančiuose informaciniuose ištekliuose. FSB pareigūnai, vykdydami šią veiklą, siekia nuslėpti savo sąsajas su platinama produkcija, todėl iš anksto parengtus straipsnius perduoda per patikimus tarpininkus.

Dažniausiai FSB parengti straipsniai skelbiami prokremliškų politinių marginalų ir sąmokslo teorijų platintojų valdomuose interneto portaluose (laisvaslaikrastis.lt, bukimevieningi.lt ir kituose), taip pat pasienio savivaldybėse veikiančiose ar į rusakalbę auditoriją orientuotose Lietuvos žiniasklaidos priemonėse. Straipsnių parengimo kokybė paprastai nebūna aukšta,juose pasitaiko kalbos klaidų ar norminei lietuvių kalbai nebūdingų konstrukcijų. Straipsnių autoriais yra nurodomi neegzistuojantys asmenys.

FSB Lietuvoje ne tik platina Rusijai palankius straipsnius, bet ir kuria propagandinius interneto tinklalapius lietuvių kalba. Dėl šnipinėjimo kaltu pripažintam Lietuvos Respublikos piliečiui M. Tunikaičiui, be kitų užduočių, FSB buvo nurodžiusi administruoti lietuvių kalba naujienas platinantį tinklalapį nepriklausomizurnalistai.eu. Asmenį sulaikius tinklalapis nustojo veikti.

Grėsmės konstitucinei santvarkai

2021 m. Lietuvoje po ilgo laiko tarpo įvyko kelios didelio masto protesto akcijos, jose dalyvavo nuo 5 iki 15 tūkstančių žmonių. Didžioji dalis jų buvo taikūs šalies gyventojai, įgyvendinantys savo konstitucines teises reikšti nuomonę ir rinktis į taikius susibūrimus. Tačiau šie renginiai pritraukė ir Kremliaus politikos rėmėjų, ekstremistines ideologijas ir destruktyvias sąmokslo teorijas propaguojančių asmenų, turinčių antikonstitucinių nuostatų ir smurtą matančių kaip įrankį siekti savo tikslų. Dėl šios priežasties per protesto akcijas neišvengta nedidelių incidentų, o vienas renginys baigėsi riaušėmis.

2021 m. rugpjūčio 10 d. Vilniaus Nepriklausomybės aikštėje vykusi ir neramumais pasibaigusi protesto akcija, kurioje dalyvavo apie 5 tūkst. žmonių, iš kitų tokio pobūdžio renginių išsiskyrė tuo, kad jos organizavimas ir mobilizacinė kampanija truko labai trumpai – apie savaitę, o jos metu išsakyti nuomonę buvo leidžiama ir tokio dydžio renginių savarankiškai suorganizuoti negalintiems prokremliškiems politiniams marginalams.

Neramumuose dalyvavo tik nedidelė dalis į protesto akciją atvykusių žmonių ir nebuvo gauta duomenų, kad jie iš anksto derintų neramumų scenarijų ir savo vaidmenis jį įgyvendindami. Tarp protesto akcijos dalyvių, kuriems pareikšti įtarimai dalyvavus neramumuose, buvo asmenų, žinomų Lietuvos žvalgybai dėl dešiniojo ekstremizmo ideologijų ir destruktyvių sąmokslo teorijų propagavimo.

Minėtose protesto akcijose dalyvavo didžioji dalis aktyviausių Lietuvoje veiklą vykdančių prokremliškų politinių marginalų, kurie akcijas bandė panaudoti savo ideologinių nuostatų sklaidai ir naujų sekėjų paieškai. Kai kurių protesto akcijų dalyvių prokremliškiems marginalams išreikšta parama tapo paskata jiems aktyvinti veiklą ir pradėti kurti prokremlišką ir antivakarietišką politinę organizaciją.

Tokie planai yra naudingi Rusijai, ne vienus metus rodančiai suinteresuotumą, kad Lietuvoje atsirastų jai atvirai palankumą reiškianti politinė jėga, kokių yra kai kuriose kitose Europos valstybėse. Šių politinių jėgų atstovai siekia, kad jų valstybėse būtų priimti Kremliui politiškai ir ekonomiškai palankūs teisės aktai, dalyvauja tarptautiniuose Rusijos įtakos didinimo projektuose ir antivakarietiškose propagandos kampanijose.

Įvykusių protesto akcijų organizatoriai paramos Kremliaus ir jo sąjungininkų režimams atvirai nereiškia, tačiau didžioji dalis jų savo pareiškimuose atkartoja prokremliškų propagandistų vartojamus terminus, naratyvus ir sąmokslo teorijas, pvz., kvestionuoja Lietuvos suverenumą ar teigia, kad pabėgėlių krizę nulėmė NATO valstybių karinės operacijos Vidurio Rytuose.

Lietuvoje išlieka dešiniųjų ekstremistų išpuolio rizika

Lietuvoje gyvena kelios dešimtys asmenų, aktyviai skleidžiančių dešiniojo ekstremizmo akceleracionizmo ideologijos propagandą skaitmeninės komunikacijos platformose. Kai kurie iš jų savo ideologines nuostatas pradeda platinti ir viešosiose vietose, ir protesto akcijose, klijuodami lipdukus ir dalydami skrajutes. Patys aktyviausi akceleracionizmo rėmėjai kryptingai siekia radikalizuoti paauglius, o jau radikalizuotuosius skatina neapsiriboti diskusijomis internete ir pradėti realią veiklą.

Dešinieji ekstremistai bandė pasinaudoti ir migrantų krize. Kelios iniciatyvos organizuoti patruliavimą pasienyje nutrūko pradinėse stadijose. Jas surengti planavę
asmenys ketino ieškoti sieną kirtusių asmenų ir prieš juos naudoti smurtą. Taip pat kai kurių Europos valstybių dešiniųjų ekstremistų naudojamuose informaciniuose ištekliuose paskelbti raginimai vykti į Lietuvos ir Baltarusijos pasienį.

Dešinieji ekstremistai Lietuvoje skleidžia neapykantą kurstančią propagandą, Lietuvos dešiniųjų ekstremistų diskusijų grupėse yra platinamos savadarbių ginklų ir sprogmenų gamybos instrukcijos, kovos menų bei karo taktikos literatūra ir didelio masto teroro aktus įvykdžiusių dešiniųjų ekstremistų manifestai.

Tokios tendencijos rodo, kad dešiniųjų ekstremistų veikla išlieka rizikos veiksniu valstybės saugumui, ir neatmestina, kad artimoje perspektyvoje bus bandymų surengti teroro aktą prieš tautines ir religines mažumas, pabėgėlius, žmogaus teisių srityje veiklą vykdančius valstybės tarnautojus ar visuomenininkus.

Ir čia pat:

Lietuvoje teroro akto tikimybė yra maža:

 • Organizuotų islamistinio ir politinio ekstremizmo rėmėjų grupių Lietuvoje
  nenustatyta
 • Lietuvai nebuvo grasinta teroro aktais iš užsienio
 • Nelegalios migracijos sraute iš Baltarusijos nustatyti užsieniečiai,
  įtariami ryšiais su teroristinėmis ar sukarintomis organizacijomis, neturi
  ketinimų veikti prieš Lietuvą, jų judėjimas apribotas
 • Lietuvoje nepastebima didėjančios radikalizacijos požymių
 • Dėl internete prieinamos ekstremistų propagandos paveikumo egzistuoja
  pavienių asmenų radikalizacijos rizika

Pilną VSD grėsmių Nacionaliniam saugumui vertinimą galima peržiūrėti čia:

  VSD - 2022 Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas (10,7 MiB, 147 atsisiuntė)

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 2

 1. Vytas says:

  Didžiausia Rusijos ir Baltarusijos „propagandos“ pasiekimas Lietuvoje – E.Masiulio bylos baigtis bei bei „riaušių“prie seimo bent šimto bylų fiasko. Mūsų teisėsauga dirba daug geriau už Rusijos bei Baltarusijos propagandą. Kam Putinui bei Lukošenkai be reikalo eikvoti lėšas, jei tą darbą nemokamai atlieka Lietuvos teisėsaugos struktūros – policija, prokuratūra, teismai? Na, nebent mūsų teisėsaugos stimuliavimui.

 2. graudu says:

  Nieko ypatingo-tik eilinis švabo nupirktų neadekvatų kliedesių rinkinys,
  autoriai gryni ufonautai,gyvenantys kitoje galaktikoje…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top